وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری

وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری (2)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری

وکیل برای کمیسیون ماده 100 شهرداری

آشنایی با وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری

در این مقاله کوتاه، می خواهیم درباره مرکزی به نام کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار دهیم. همچنین درباره وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و نحوه رسیدگی او به پرونده های که به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع می شود را ارائه دهیم.

 همه افراد تا حدودی با قوانین و مقررات مربوط به شهرداری ها آشنا هستند و اطلاعات نه چندان کمی در این مورد دارند  و همه افراد می دانند که  در همه شهرها نیز، این  و مقررات قانونی ثابت می باشد. یکی از قانون های مرتبط به شهرداری در خصوص ساختمان سازی ها و احداث بنا می باشد. مسلماً تاکنون نام کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری را شنیده اید. این کمیسیون در تخلفاتی که در ساختمان سازی و احداث بنا، انجام می شود، دخالت دارد. در واقع افرادی که دچار تخلفاتی در خصوص املاک و ساختمان سازی بشوند این کمیسیون وارد میدان می شود و بررسی و رسیدگی به چنین پرونده ها را بر عهده دارد.

در اغلب کشورهای جهان، احداث ساختمان در داخل شهرها یا رعایت جوانب مربوطه، دارای قوانینی می باشد. این ضوابط که از یک طرف جهت تامین امنیت مردم شهر و از سوی دیگر برای زیباسازی شهر ها است، ممکن است مانند تمامی مقررات دیگر توسط شهروندان جامعه نقض شود. پس ضرورت دارد مرکزی برای رسیدگی به این تخلفات تعیین گردد.

در سال های قبل اگر کسی بدون داشتن پروانه ساختمانی، مبادرت به احداث بنا یا ساختمانی می کرد، مرتکب جرم شده بود و مجرم شناخته می شد، پرونده‌ او نیز در دادگاه کیفری مورد رسیدگی قرار می ‌گرفت. در نتیجه امکان داشت شخصی که این کار را کرده، به مجازات هایی همچون زندان یا پرداخت جریمه نقدی محکوم شود. بعد از چند مدتی ماده ۱۰۰ قانون شهرداری تصویب شد. با تصویب این ماده کمیسیونی به نام کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری به وجود آمد.

بر اساس این ماده، ساختن هر نوع بنا در شهر، باید با مجوز شهرداری و اخذ پروانه باشد. در غیر این صورت متخلف به مرکز کمیسیون ارجاع داده می شود و رای توسط آنها صادر می شود.

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، در واقع عنوان می ‌کند همه افرادی که دارای زمین های مسکونی و املاک هستند، برای اینکه ساخت و ساز انجام بدهند، احتیاج به اخذ پروانه دارند. در غیر اینصورت، عملیات آن متوقف می شود. در این بین، موضوع به کمیسیون ارجاع داده می ‌شود تا پیگیری های لازم را انجام دهد.

اگر افراد، ساختمان سازی و احداث بنا را بدون داشتن مجوز و یا پروانه کسب انجام دهند، ممکن است که امنیت لازم را نداشته باشد و جان افراد در این مکان در معرض خطر قرار بگیرد. بر طبق قانون، شهرداری ها، مجوز لازم در ارتباط با ساخت و سازها را ارائه می دهند و افرادی که از گرفتن پروانه لازم برای ساختن ملک مورد نظر امتناع کنند، زیر نظر کمیسیون های مربوطه، بررسی ها، برای این ملک غیر قانونی صورت می گیرد و کمیسیون ماده 100 شهرداری به این مسئله رسیدگی می کند.

لازم به ذکر است که این ماده تنها برای عملیات ساختمان سازی که در داخل شهر بنا می شود، اختصاص دارد و برای بناهایی که در خارج از شهر ساخته می شوند مربوط نمی باشد.

 این کمیسیون، جدای از شهرداری ‌ها فعالیت می کند و جهت رسیدگی به تخلفات ساختمان سازی، تشکیل شده است و افرادی که به هر دلایلی که عدم داشتن مجوز یکی از نمونه علل شایع است پرونده آنها به کمیسیون ماده 100 ارجاع داده می شود برای آنکه بتوانند از خود دفاع کنند با مشورت و راهنمایی های فردی که وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری می باشد و در این زمینه تبحر و تخصص های لازم را دارد رای صادره را می تواند به نفع خود پیش ببرد.

 به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که در حال ساختمان سازی می باشد و همه مراحل اخذ پروانه ساختمانی را طی کرده و مجوز ساخت آن را از شهرداری گرفته است؛ اما فرد در حین کار، اقدام به تغییر بنا می ‌دهد؛ مثلاً اگر در مجوز قید شده که ساختمان چهار طبقه است وی به ایجاد ساختمان ۵ طبقه مبادرت کند و یک طبقه را اضافه بر بنا، احداث کند، در این صورت، شهرداری تخلف را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع می ‌دهد و کمیسیون نیز رای به تخریب بنا می دهد. در این میان محکوم علیه می تواند با اعتراض به رای صادر شده و کمک و راهنمایی از وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، نسبت به این رای صادر شده اعتراض کند.

 وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری اگه دارای فن بیان عالی و مدرک معتبر باشد می تواند در مقابل رای کمیسیون اعتراض کرده و پرونده موکل را به نفع او صادر کند حتی اگر شخص موکل در این جلسات حضور نداشته باشد.

اگر قصد نوشتن لایحه برای کمیسیون ماده 100 شهرداری دارید لطفا با شماره 09124857572 تماس گرفته و درخواست نوشتن لایحه را بدهید.

 چه تخلفاتی در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری پیگیری می شود؟

 طبق مطالبی که گفته شد، شهرداری ها نسبت به املاکی که خارج از قانون آنها، اقدام کنند و بدون داشتن پروانه، ساخت و ساز انجام دهند، موضوع را به بخش مربوطه ارجاع می‌ دهد. در واقع داشتن مجوز پروانه ساختمان، ضروری است. افرادی که بدون داشتن پروانه، عملیات ساختمان سازی را انجام می‌ دهند زیر نظر کمیسیون ماده 100 دستور به توقیف و تخریب بنا داده می شود و یا مقداری جریمه، برای چنین افراد در نظر گرفته می شود.

دومین تخلفی که شهرداری در صورت رعایت نکردن آن، موضوع را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع می دهد، نداشتن پارکینگ در ساختمان است. اگر مکان ساختمانی  فضای پارکینگ نداشته باشد، کمیسیون مجبور می‌ شود طبق ماده 100، جریمه کند و در صورتی که امکان آن وجود نداشته باشد که بنا را اصلاح کنند، حدود ۱ برابر به میزان ارزش ملک، شخص را جریمه نقدی خواهد کرد.

 از جمله تخلفات دیگری که طبق ماده 100 کمیسیون شهرداری، مورد بررسی قرار می گیرد آن است که بنای احداث شده، بیش از حدود مشخص شده در پروانه باشد. در این صورت طبق ماده، مجبور به توقیف ملک مسکونی  و یا جریمه بنا خواهد شد.

همچنین از تخلفات دیگر که می توان به آن اشاره کرد، رعایت نکردن اصول معماری و فنی ساختمان سازی است. در این صورت، طبق ماده ۱۰۰ شهرداری، نسبت به تخریب بنا، اقدام می ‌شود.

آشنایی اجمالی با وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری

 هنگامی که شهرداری ها، بنای احداث شده را، بنا به دلایل غیر قانونی دانستن موضوع، به کمیسیون ارجاع می دهند، در این مالک ملک می تواند با انتخاب وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، خود در این جلسات شرکت نکند و  همه کارها را به وکیل بسپارد. وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری اگر دانش لازم را در این زمینه و مربوط به امور شهرداری داشته باشد، می تواند نسبت به حکم ماده ۱۰۰، اعتراض وارد کند و مشکلات افراد را برطرف نماید.

ویژگی های یک وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری

اشخاصی که برای حل مشکلات حقوقی خود وکیل انتخاب می کنند باید شخصی که در زمینه مشکل وی تبحر کافی را دارد انتخاب کنند خصوصا در زمینه مشکلاتی همچون املاک و مسایل مرتبط به شهرداری اگر پرونده شخص آنها دچار مشکلاتی شد و شهرداری به کمیسیون معرفی کرد باید جهت پیشبرد پرونده به نفع خودشان از شخصی به نام وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری کمک بگیرند.

یک وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری باید دارای ویژگی های زیر باشد تا بتواند در پرونده ای که بر عهده گرفته است به نفع موکل شهادت داده و با داشتن مدرک علمی خود رای را به نفع موکل پیش ببرد:

۱- یک وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری با مطالعه پرونده موکل خود ارائه  تحلیل علمی درست میدهد.

2- توانایی علمی وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری متبحر و حرفه‌ای بالا است.

3- وکیل خوب امانت‌دار و قابل اعتماد است و به حرفای موکل خود خوب گوش فرا می دهد.

۴- وکیل خوب، شخصیت عالی و ظاهر مرتبی دارد و به موکل خود احترام می گذارد.

۵- بهترین وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، کسی است که بر تمامی قوانین تسلط دارد و همچنین در مقابل دادگاه احترام خود را حفظ می کند.

شیوه رسیدگی به تخلفات کمیسیون ماده ۱۰۰

 رسیدگی به این امر در دو مرحله انجام می گیرد:

 در مرحله اول تخلفات مالکین را بررسی و حکم آنها را صادر می کند.

 در دومین مرحله نیز در صورتی که شهرداری و یا مالک، نسبت به رای صادر شده اعتراض داشته باشد، کمیسیون، دوباره تجدید نظر می ‌کند و همچنین رسیدگی به این تخلفات در اکثر کمیسیون ها با حضور سه نفر، انجام می گیرد.

 مهلت اعتراض به رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری

 مهمترین بخش در رای صادر شده کمیسیون ماده ۱۰۰، مربوط به مهلت اعتراض آن است. مالک پرونده می‌ بایست در ظرف مدت ۱۰ روز اعتراض خود را نسبت به رای صادر شده بیان کند و برای این منظور و در این مدت، می تواند از وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری جهت رسیدگی به این موضوع کمک بگیرد زیرا اگر در این مدت بیان شده، نسبت به مراجعه و یا رسیدگی به پرونده اقدام نکند، ممکن است باعث از بین رفتن سرمایه بشود.

اعضای کمیسیون ماده 100 شهرداری

نمایندگان وزارت کشور، دادگستری، نماینده شورای اسلامی و نماینده شهرداری، اعضای تشکیل دهنده کمیسیون ماده 100 شهرداری هستند.

نماینده وزارت کشور به انتخاب وزیر کشور، یکی از قضات دادگستری به انتخاب وزیر دادگستری و یکی از اعضاء انجمن (شورای اسلامی) شهر به انتخاب انجمن شورا، تعیین می‌ شوند. نماینده شهرداری در این کمیسیون حق رای ندارد و تنها برای شرح توضیحات حاضر می ‌شود.

نحوه رسیدگی در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در واقع از دو کمیسیون بدوی و تجدید نظر تشکیل شده است. پرونده افرادی که متخلف می باشند،  ابتدا در کمیسیون بدوی، بررسی و رسیدگی می‌ شود. کمیسیون بدوی متشکل از چند نفر اعضا می باشد که یکی از آنها نماینده شهرداری است. نماینده شهرداری فقط برای شرح دادن توضیحات می ‌تواند در جلسات این کمیسیون حضور داشته باشد.

شخصی که پرونده تخلف او به این کمیسیون ارجاع شده‌ است، می ‌تواند با اعتراض  و همچنین به وسیله کمک از شخصی تحت عنوان وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، از خودش دفاع کند. تصمیماتی که در کمیسیون بدوی گرفته می ‌شود را می توان دوباره تجدیدنظر کرد. اگر اعتراضی به تصمیم کمیسیون باشد باید تا ده روز از تاریخ ابلاغ رای در کمیسیون تجدید نظر، مطرح شود. تصمیمات کمیسیون تجدید نظر قطعی و قابل اجراست.

 اگر نسبت به رای صادر شده  توسط کمیسیون ماده ۱۰۰ اعتراضی وجود داشته باشد باز هم امکان طرح اعتراض در قالب اعتراض به رای بدوی کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری وجود دارد . در این خصوص می توان یاد اوری کرد که مرجع رسیدگی شکایات به اراء قطعی و لازم الاجرای کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ، دیوان عدالت اداری می باشد و این دیوان می تواند با بررسی پرونده رای قطعی را صادر کند.

بنابراین، افرادی که بخواهند در زمینه این موضوعات و طرح دعوی از شخصی کمک و راهنمایی های لازم را بگیرند، می توانند با کمک وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، اعتراضات خود را در رابطه با رای کمیسیون ابلاغ کنند. در ادامه به طرح چند سوال در این موضوع می پردازیم.

 ۱- آیا کمیسیون ماده 100 جزو سازمان شهرداری است؟

کمیسیون ماده 100، از جمله کمیسیون‌ های اداری است که در رابطه با ماده 100 قانون شهرداری به وجود آمده است. این کمیسیون شخصیت حقوقی مستقل و کاملا مجزا از شهرداری دارد.

2- چه تخلفاتی در کمیسیون ماده 100 شهرداری بررسی می ‌شوند؟

احداث بنا بدون پروانه (مجوز) یا احداث بنا خارج از پروانه یا مازاد بر آن، عدم احداث پارکینگ یا غیرقابل استفاده بودن پارکینگ، تجاوز به معابر شهر، اساسا به تصمیمات کمیسیون تجدید نظر می ‌توان اعتراض کرد.

۳- آیا به تصمیمات کمیسیون تجدید نظر می‌ توان اعتراض کرد؟

بله. تصمیمات کمیسیون تجدید نظر قطعی و قابل اجراست. اما اینکه این تصمیمات قابلیت اجرا دارد، به معنای این نیست که دیگر نمی ‌توان به آن اعتراض کرد. اگر شخصی ادعا داشته باشد که تصمیم کمیسیون منطبق بر قوانین و مقررات نمی ‌باشد، می ‌تواند طبق بند ب ماده ۱۰ قانون دیوان عدالت اداری، به دیوان عدالت اداری مراجعه و به آن اعتراض کند.

۴- اعضای کمیسیون ماده 100 چه کسانی هستند؟

نمایندگان وزارت کشور، دادگستری، نماینده شورا اسلامی و نماینده شهرداری اعضای کمیسیون ماده 100 شهرداری هستند.

۵- مهلت اعتراض به رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری چند روز است؟

افرادی که پرونده آنها از طرف شهرداری به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع می شود طی ده روز از رای صادر شده می توانند اعتراض خود را بیان کنند در غیر این صورت رای صادره قطعی شده و فرد ملزم به قبول رای صادر شده می باشد.

اگر شما قصد نوشتن لایحه برای کمیسیون ماده 100 شهرداری دارید به علت تخصصی بودن موضوع حتما باید با موسسه حقوقی تماس بگیرید که در این رابطه تخصص کافی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید
×