وکیل سرقفلی

وکیل سرقفلی 1 (6)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل سرقفلی

وکیل برای سرقفلی

برای شما هم پیش آمده است که به وکیل سرقفلی نیاز پیدا کنید؟ آیا اصلا وکیل سرقفلی  را می شناسید و از وظایف او آگاه هستید؟ برای آنکه بتوانید وکیل سرقفلی را بشناسید و از خدمات حقوقی او استفاده کنید به شما پیشنهاد می کنیم که در ابتدا با معنای حقوقی سرقفلی آشنا شوید و از مفاد قانونی آن اطلاع کسب کنید.

یکی از دلایلی که باعث تضییع حقوق بسیاری از افراد می شود آن است که تعداد زیادی از مردم از حقوق طبیعی خود آگاهی ندارند.  برای مثال یکی از حقوق بسیار مهمی که معمولا شامل بسیاری از صاحبان کسب و کارهای مختلف می شود، حق سرقفلی می باشد. وکیل سرقفلی می تواند به موکلان خود کمک کند تا در کوتاهترین زمان ممکن برای اخذ حقوق خود اقدام نمایند.

شاید در حالت کلی هنگامی که شما در مورد مشکلات حقوقی خود صحبت می کنید و تصمیم میگیرید که برای احقاق حقوق مربوط به سرقفلی اقدام کنید، افراد بسیاری به شما پیشنهاد کنند که به وکیل دادگستری مراجعه کنید. اما چگونه وکیلی می تواند به شماا کمک کند تا در کوتاهترین زمان ممکن، مشکل پرونده شما به بهترین نحو حل شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما باید از میان وکلای دادگستری به سراغ وکیلی بروید که تخصص اصلی او در زمینه وکالت پرونده های مربوط به سرقفلی باشد. بهترین پیشنهاد آن است که شما به سراغ وکیل سرقفلی بروید.

وکیل سرقفلی علاوه بر اینکه دارای دانش و مهارت کافی در زمینه حل و فصل پرونده های مربوط به سرقفلی می باشد بهتر از هر شخص دیگری می تواند به شما مشاوره حقوقی ارائه دهد. بنابراین شما با انتخاب وکیل سرقفلی با یک تیر دو هدف را نشانه گیری کرده اید؛ چرا که با مراجعه به چنین وکیلی شما هم می توانید دانش حقوقی خود را در زمینه کسب و کارتان بدست آورید، از طرفی دیگر وکالت پرونده خود را نیز به یک فرد حرفه ای و متخصص سپرده اید.

مزایای مراجعه به وکیل سرقفلی

از آنجایی که وکیل سرقفلی  دارای تجربه کافی در زمینه پرونده های حقوقی مربوط به سرقفلی می باشد، به خوبی از جریان دادرسی پرونده های مربوط به حق کسب و کار و پیشه آگاهی دارد و همین موضوع باعث می شود تا وقت شما به هدر نرود و مجبور نشوید تا هزینه دادرسی زیادی را برای احقاق حقوقتان پرداخت کنید. اطناب مراحل دادرسی باعث می شود تا شما مجبور شوید هزینه دادرسی بیشتری بپردازید، پس مراجعه به وکیل سرقفلی یک انتخاب هوشمندانه برای تمامی صاحبان کسب و کار و تجار می باشد.

همه ما به خوبی می دانیم که رسیدگی به پرونده های حقوقی و اغاز یک دعوا دارای مراحل قانونی مختلفی است که معمولا عموم مردم از آنها آگاهی ندارند. در چنین مواردی بسیار دیده شده است که برخی از افراد به دلیل ناآگاهی از این موارد قانونی تصمیم می گیرند که اصلا موضوع را پیگیری نکنند! چرا که آنان فرصت کافی ندارند تا مسئله را پیگیری کنند و در مورد مراحل دادرسی ان، تحقیق کنند. البته اگر بخواهیم به این موضوع به صورت منطقی نگاه کنیم، این افراد که شامل اکثریت مردم جامعه می شوند، کاملا حق دارند؛ چرا که دغدغه های زندگی همه آنان تا حدی زیاد است که دچار کمبود وقت هستند. اما باید توجه داشته باشید که همانطور که مریض می شویم، به سراغ یک پزشک می رویم که راه درمان ما را معرفی کند، در هنگام بوجود آمدن مشکلات حقوقی نیز بهتر است به سراغ یک متخصص حقوقی برویم.

از آنجایی که بیشتر افرادی که حقوق سرقفلی خود را مطالبه می کنند ، تاجران و صاحبان کسب و کار می باشند، بهتر است در همان ابتدا به سراغ وکیل سرقفلی بروند. کاملا طبیعی است که قشر تجار و معامله گران دارای کمبود وقت باشند. این دسته از افراد  متخصص در حرفه خود می باشند و فرصت آن را ندارند که برای اخذ حقوق خود، مراحل دادرسی مختلفی را طی کننند. در چنین مواردی بهترین راه حل ممکن آن است که کار رسیدگی به پرونده های تجاری را به وکیل سرقفلی سپرد.

با وجود وکیل سرقفلی، دیگر جای هیچگونه نگرانی برای افراد باقی نمی ماند، آنان به راحتی می توانند به کارهای روزمره خود رسیدگی کنند و خیالشان از بابت پیگیری پرونده حقوقی که دارند نیز راحت باشد. وکیل سرقفلی می تواند به جای موکل خود در جلسات دادگاه آماده شود و تمامی اسناد و مدارک لازم را در جهت پیشبرد پرونده به کار گیرد.

سرقفلی چیست؟

هنگامی که در مورد وکیل سرقفلی صحبت می کنیم، اولین و مهم ترین سوالی که برای افراد پیش می آید آن است که اصلا معنا و مفهوم حقوقی سرقفلی چیست و چگونه می توان از این حق قانونی استفاده کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که نام دیگر سرقفلی، حق کسب و پیشه است و در قانون روابط موجر و مستاجر نیز در بسیاری از موارد به جای کلمه سرقفلی از حق پیشه و کسب استفاده شده است.

حق کسب و پیشه یا همان سرقفلی را در بیان عامیانه می توان به هممان حق اب و گل تعبیر کرد. مسلما هنگامی که یک مغازه با مکان تجاری دارای مشتری است یا در میان مردم شناخته شده است، برای آن زحمت کشیده شده است. مالک یا مستاجر اولیه با دریافت سرقفلی به نوعی حق زحمات خود را برای رشد و توسعه کسب و کار در این مکان را دریافت می کند.

بسیاری از افراد با خود فکر می کنند که سرقفلی تنها حق مالک می باشد و هیچ کس دیگری نمی تواند از این حق استفاده کند اما شما باید در رابطه با این موضوع بدانید که در صورتی که یک مستاجر ( مستاجر اولیه) ملک را به یک مستاجر دیگر ( مستاجر ثانویه) نیز واگذار کند، می تواند حق سرقفلی را از او دریافت کند و در نهایت نیز آن را باید بازگرداند.

هنگامی که مالک یک مکان تجاری یا مغازه و…. بخواهد ملک خود را به شخص دیگری اجاره دهد، می تواند یک مبل معین را که در قرارداد نیز به آن اشاره کرده اند به عنوان مبلغ سرقفلی دریافت کند. متقابلا مستاجر نیز این اختیار قانونی را دارد که در مدت زمانی که ملک را اجاره کرده است و قصد واگذاری حق خود را به یک مستاجر دیگر دارد، همان مبلغ سرقفلی را از مستاجر جدید دریافت نماید.

همانطور که بعد از اتمام مدت عقد اجاره، مستاجر باید پول پیش را که مالک واگذار کرده است، ریافت کند و در عوض ملک او را به خودش بازگرداند، در مورد سرقفلی نیز این موضوع صدق می کند. پس از اتمام مدت قرارداد اجاره و یا فسخ شدن این قرارداد، مستاجر می تواند از لحاظ شرعی و قانونی، همان مبلغ سرقفلی را که به مالک پرداخت کرده است از او مجددا باز پس گیرد.

دقت کنید که در مواردی ممکن است که مالک سرقفلی را دریافت نکرده باشد، از طرفی دیگر مستاجر نیز حق دریافت سرقفلی را نخواهد داشت.

ماهیت حقوقی مبحث سرقفلی

اگر بخواهیم مبحث حقوقی به نامم سرقفلی را از منظر قانون مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم که سرقفلی یک نوع حق معنوی می باشد که تاجر برای ادامه شغل خود و کسب درآمد به آن نیاز دارد. از طرفی دیگر نیز این حق معنوی است و باعث تقدم در اجاره محل کار میگردد. فراموش نکنید که سرقفلی جز اموال غیر منقول تبعی می باشد. وکیل سرقفلی بهتر از هر شخص دیگری می تواند به تاجران کمک کند تا برای اخذ این حق قانونی اقدام کنند.

شاید هنگامی که می گوییم حق سرقفلی یک حق معنوی به حساب می آید، برای بسیاری از افراد این سوال پیش آید که اگر این حق معنوی است پس چگونه ممکن است ارزش مادی نیز داشته باشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، از آنجایی که سرقفلی یک دارایی نامشهود است به آن ویژگی معنوی را نسبت می دهیم اما این حق باعث کسب درآمد تاجران و موسسات تجاری مختلف می شود، پس دارای ارزش مادی نیز می باشد و در محاکم قانونی قابلیت پیگیری دارد.

برای انکه این موضوع برای شما کاملا روشن شود به چند نوع از مشهور ترین و رایج ترین مصادیق سرقفلی اشاره می کنیم:

روابط خوب با کارکنان

نوع اختراع

ارزش برند شرکت

 مشتریان وفادار زیاد

 روابط خوب با مشتریان

 حق کپی‌ رایت

 تکنولوژی اختصاصی

مسلما شما تاکنون نام تمامی این حقوق را بسیار شنیده اید اما دقیقا نمی دانستید که همه این موارد از مصادیق سرقفلی می باشند. از آنجایی که هر یک از این مصداق ها نامشهود می باشند اما جز دارایی های شرکت ها و تاجران محسوب می شوند، به راحتی می توان تمامی آنان را در دسته بندی سرقفلی گنجاند.

جالب است بدانید که امروزه سرقفلی در بخش ترازنامه جز دارایی های موسسات و شرکت های تجاری مختلف محسوب می شود و قابلیت نقل و انتقال نیز دارد. پس کاملا طبیعی است که در صورتی که یک شرکت تجاری قصد فروش تمامی سهامی و حتی خود مجموعه را داشته باشد، ارزش مادی سرقفلی را نیز از مالک جدید یا حتی مستاجر دریافت کند؛ چرا که مستاجر یا مالک جدید مجموعه هنگامی که کار خود را آغاز میکند دارای مشتریانی می باشد که مالک قبلی آنها را جذب کرده است و در حالت کلی برند شرکت و محصولات آن در میان مردم شناخته شده است.

پس حاصل ایجاد چنین اعتمادی از جانب دیگران، تلاش ها و زحمات مالک اصلی یا مستاجر قبلی است و باید بهای آن توسط مستاجر یا مالک جدید پرداخت شود. اگر شما جز آن دسته از کسانی هستید که دوست دارید اطلاعات بیشتری در رابطه با حق سرقفلی یا کسب و پیشه بدست آورید، به راحتی می توانید به وکیل سرقفلی مراجعه نمایید تا در طی یک جلسه مشاوره حقوقی پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.

تفاوت میان حق کسب و پیشه یا تجارت با سرقفلی

وکیل سرقفلی با تمامی نکات و قواعد مربوط به روابط میان موجر و مستاجر آشنایی دارد و به همین خاطر نیز در هنگام بوجود آمدن هر مشکل حقوقی میان موجر و مستاجر، می تواند به خوبی از حقوق موکل خود دفاع کند و از ادله اثبات مناسب برای پیشبرد روند  دادرسی پرونده استفاده کند.

یکی از سوالات بسیار مهم و اساسی که امروزه برای بسیاری از افراد در جلسات مشاوره حقوقی با وکیل سرقفلی ممکن است بوجود آید آن می باشد که اصلا تفاوت میان حق سرقفلی و کسب و پیشه چیست و چگونه می توان تمایز این دو اصطلاح حقوقی را تشخیص داد؟

حقیقت آن است که مستاجر می تواند با استفاده از حق کسب و پیشه یا همان تجارت، به طور خودکار و بدون آن که قراردادش را تمدید کند، ملکی را که قبلا اجاره کرده است در اجاره خود نگه دارد و آن را به مالک بازنگرداند. تنها دلایلی که می توانست باعث اتمام اجاره ملک شود، موارد قانونی زیر بودند:

در مواقعی که مالک قصد نوسازی و یا تخریب کلی ملک را داشته باشد، می تواند اقدام به فسخ قرارداد اجاره کند و در این حالت مدت اجاره ملک برای مستاجر نیز به اتمام می رسد.

در برخی از موارد نیز دیده می شود که صاحب ملکک قصد دارد تا خودش یا خانواده اش از ملکی که دارد استفاده شخصی کند. برای مثال ممکن است الک ملک مذکور را برای همسرش بخواهد و یا آنکه قصد داشته باشد تا آن را به یکی از فرزندان خود اعطا کند. در این موارد مستاجر باید ملک مذکور را تخلیه کرده و آن را به صاحبش برگرداند.

در موارد ی که ملک مورد اجاره از نوع تجاری و بازرگانی است و مالک میخواهد از آن ملک برای کسب درآمد شخصی استفاده نماید، دیگر زمان اجاره مستاجر به اتمام می رسد و باید ملک مورد معامله را تخلیه کند.

همانطور که می بینید معنای دو کلمه سرقفلی و حق کسب و پیشه کاملا با یکدیگر یکسان نمی باشند. این موضوع کاملا صحیح است که این دو کلمه دارای وجه شباهت های بسیار زیادی با هم هستند اما حقیقت آن است که از لحاظ حقوقی و پیامد های قانونی دارای تفاوت های نسبتا زیادی هستند که نمیتوان آنها را نادیده گرفت.

انواع سرقفلی

یکی از مهم ترین مسائلی که در جلسه مشاوره حقوقی با وکیل سرقفلی مورد بررسی قرار می گیرد، انواع سرقفلی است. افراد باید با انواع سرقفلی اشنایی داشته باشند تا بتواننند از حقوق خود در قوانین کشور اطلاع کسب کنند. اگر بخواهیم انواع سرقفلی را دسته بندی کنیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

سرقفلی واقعی:

یکی از رایج ترین انواع سرقفلی که افراد بسیار زیادی معمولا از آن استفاده می کنند از نوع سرقفلی واقعی می باشد. سرقفلی واقعی به معنای آن است که مستاجر از همان ابتدا که وارد یک ملک می شود آن را از مالک یا مستاجر قبلی خریداری می کند. بنابراین در مقابل دریافت این سرقفلی، مبلغی را نیز باید بپردازد و در اصطلاح عامیانه باید سرقفلی را خریداری کند.

سرقفلی ناشی از حق کسب و پیشه :

در مطلب بالا به مسئله حقوقی حق کسب و پیشه پرداختیم. بسیاری از حقوقدانان معتقد هستند که حق کسب و پیشه نیز نوعی سرقفلی می باشد. بنابراین مغازه‌های دارای حق کسب‌وپیشه بین کسبه و بازاریان منتقل می گردد و برای آن نیز بهای خاصی معین می گردد.

در حالت کلی شما باید این موضوع را بدانید که وکیل سرقفلی می تواند تمامی پرونده های مربوط به حق کسب و پیشه و سرقفلی را پیگیری کند. آمار و اطلاعات بدست آمده در سال های اخیر به خوبی این موضوع را نشان می دهد که بسیاری از بازاری ها و افرادی که رد مکان های تجاری مشغول فعالیت میباشند معمولا درگیری بسیار زیادی در مورد مسئله سرقفلی دارند و گاهی نیز دچار آسیب ها و خسارات بسیار شدیدی می شوند.

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که حقوق شما در مورد سرقفلی مورد تضییع قرار گرفته است و نمی توانند برای اخذ این حق مالی خود از طریق محاکم قضایی اقدام نمایید به شما توصیه میکنیم که به وکیل سرقفلی مراجعه کنید. از آنجایی که وکیل سرقفلی دارای تجربه و مهارت بسیار زیادی در زمینه موضوعات تجاری می باشد این توانایی را دارد تا ادله و اسناد معتبر قانونی را در جهت احقاق حقوق مالی شما جمع آوری کند و با ارائه آنان در محاکم قانونی، موضوع را در اسرع وقت پیگیری کند.

قانون موجر و مستاجر در مورد سرقفلی

از آنجایی که موضوع سرقفلی برای قانونگذار کشور ما دارای اهمیت بسیار زیادی است، در قانون موجر و مستاجر، مفاد قانونی مختلفی در مورد ان تدوین شده است. وکیل سرقفلی نیز در محاکم قضایی با استناد به چنین قوانینی به دفاع از موکل خود برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق او می پردازد به چند مورد از مهمترین قوانین آن اشاره می کنیم:

هرگاه مالک، ملک تجاری خود را به اجاره واگذار نماید می‌تواند مبلغی را تحت عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت نماید. همچنین‌مستاجر می‌تواند در اثناء مدت اجاره برای واگذاری حق خود مبلغی را از موجر یا مستاجر دیگر به عنوان سرقفلی دریافت کند، مگر آنکه در ضمن عقد‌اجاره حق انتقال به غیر از وی سلب شده باشد.

چنانچه مالک سرقفلی نگرفته باشد و مستاجر با دریافت سرقفلی ملک را به دیگری واگذار نماید پس از پایان مدت اجاره مستاجر اخیر‌حق مطالبه سرقفلی از مالک را ندارد.

هرگاه مالک، ملک تجاری خود را به اجاره واگذار نماید می‌تواند مبلغی را تحت عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت نماید. همچنین‌مستاجر می‌تواند در اثناء مدت اجاره برای واگذاری حق خود مبلغی را از موجر یا مستاجر دیگر به عنوان سرقفلی دریافت کند، مگر آنکه در ضمن عقد‌اجاره حق انتقال به غیر از وی سلب شده باشد.

چنانچه مالک سرقفلی نگرفته باشد و مستاجر با دریافت سرقفلی ملک را به دیگری واگذار نماید پس از پایان مدت اجاره مستاجر اخیر‌حق مطالبه سرقفلی از مالک را ندارد.

در صورتی‌که موجر به طریق صحیح شرعی سرقفلی را به مستاجر منتقل نماید، هنگام تخلیه مستاجر حق مطالبه سرقفلی به قیمت‌عادله روز را دارد.

هرگاه ضمن عقد اجاره شرط شود، تا زمانیکه عین مستاجره در تصرف مستاجر باشد مالک حق افزایش اجاره بها و تخلیه عین مستاجره را‌نداشته باشد و متعهد شود که هر ساله عین مستاجره را به همان مبلغ به او واگذار نماید در اینصورت مستاجر

می‌تواند از موجر و یا مستاجر دیگر‌مبلغی به عنوان سرقفلی برای اسقاط حقوق خود دریافت نماید.

هرگاه ضمن عقد اجاره شرط شود که مالک عین مستاجره را به‌غیر مستاجر اجاره ندهد و هر ساله آن را به اجاره متعارف به مستاجر متصرف‌واگذار نماید ، مستاجر می‌تواند برای اسقاط حق خود و یا تخلیه محل مبلغی را به عنوان سرقفلی مطالبه و دریافت نماید.

چنانچه مدت اجاره به پایان برسد یا مستاجر سرقفلی به مالک نپرداخته باشد و یا اینکه مستاجر کلیه حقوق ضمن عقد را استیفاء کرده‌باشد هنگام تخلیه عین مستاجره حق دریافت سرقفلی نخواهد داشت.

در مواردی که طبق این قانون دریافت سرقفلی مجاز می‌باشد هرگاه بین طرفین نسبت به میزان آن توافق حاصل نشود با نظر دادگاه تعیین‌خواهد شد.

مطالبه هرگونه وجهی خارج از مقررات فوق در روابط استیجاری ممنوع می‌باشد.

در چه مواردی مستاجر می تواند می‌تواند در مدت اجاره یا بعد از انقضاء اجاره بر حسب مورد حکم بطلان یا فسخ اجاره و تخلیه مورد اجاره را‌درخواست کند؟

در موردی که مستأجر مسکن با وجود سلب حق انتقال به غیر مورد اجاره را که کلاً یا جزئاً به هر صورتی که باشد به غیر رسماً واگذار نموده و‌یا عملاً از قبیل وکالت یا نمایندگی و غیره در اختیار و استفاده دیگری قرار داده باشد.

در موردی که عین مستأجره به منظور کسب یا تجارت یا پیشه خود مستاجر اجاره داده باشد ولی مستاجر شخصاً در استفاده از عین مستأجره‌مباشرت نکرده و به دیگری به عناوینی از قبیل وکالت و امثال آن واگذار کرده بدون آن که طبق ماده 18 این قانون تنظیم اجاره‌نامه با مستاجر لاحق شده‌باشد.

 در صورتی که مستاجر در مورد اجاره تعدی یا تفریط کرده باشد.

در صورتی که عین مستأجره محل سکنی بوده و موجر در اجاره‌نامه حق فسخ اجاره را برای خود هنگام انتقال قطعی قید کرده باشد به شرط آن‌که خریدار بخواهد شخصاً در آن سکونت نماید و یا آن را برای سکونت اولاد و یا پدر و مادر و یا همسر خود تخصیص دهد در این صورت چنانچه‌خریدار تا سه ماه از تاریخ انتقال مستغل برای تخلیه مراجعه ننماید درخواست تخلیه یا انقضاء مدت اجاره از او پذیرفته نمی‌شود.

در صورتی که مورد اجاره محل سکنی بوده و موجر پس از انقضاء مدت اجاره احتیاج قطعی به مورد اجاره برای خود یا اشخاص مذکور در بند‌فوق داشته باشد.  در صورتی که از مورد اجاره بر خلاف منظوری که در اجاره‌نامه قید شده استفاده گردد.

در صورتی که مستاجر تا ده روز پس از سررسید بدهی خود بابت اجرت‌المسمی یا اجرت‌المثل از پرداخت اجاره‌بها خودداری نموده و یا ابلاغ‌اخطار دفتر اسناد رسمی تنظیم‌کننده سند یا دفتر اسناد رسمی نزدیک به ملک ظرف سه روز قسط و یا اقساط عقب‌افتاده اجرت‌المسمی یا اجرت‌المثل را‌نپردازد موجر حق دارد از دفتر اسناد رسمی تنظیم‌کننده سند و یا از اجراء ثبت تقاضای اجرائیه بنماید و هرگاه مستاجر مال‌الاجاره عقب‌افتاده را تودیع‌کند اجراء تخلیه عین مستأجره را متوقف می‌نماید و امر تخلیه موکول به حکم قطعی دادگاه خواهد شد.

 هر گاه مورد اجاره محل سکنی کلاً یا جزئاً در معرض خرابی بوده و قابل تعمیر نباشد و یا برای بهداشت و سلامت مضر بوده و باید خراب‌شود.

پس از صدور حکم قطعی به استحقاق موجر بر فسخ یا بطلان اجاره و تخلیه مورد اجاره مفاد حکم مزبور به‌دفترخانه مربوط ابلاغ می‌شود که طبق آن فسخ و یا بطلان اجاره را در دفاتر مربوط قید نماید.

در صورتی که موجر دارای مستغلات متعدد باشد که مدت اجاره آن‌ها منقضی شده و موجر برای استفاده خود یا اشخاص مذکور در در قانون تقاضای تخلیه یکی از آنها را بنماید تعیین اینکه کدام یک از مستغلات متناسب با احتیاجات متقاضی است و باید تخلیه شود با دادگاه‌خواهد بود.

بررسی موضوع حق کسب و پیشه و یا تجارت در قانون

هنگامی که وکیل سرقفلی وکالت پرونده های مربوط به حق کسب و پیشه را می پذیرد از مفاد قانون موجر و مستاجر برای احقاق حقوق موکل خود در دادگاه استفاده می کند. در رابطه با حق کسب و پیشه در قانون موجر و مستاجر می توان موضوعات زیر را بیان کرد:

در موارد زیر نیز درخواست تخلیه محل کسب و پیشه و یا تجارت از دادگاه جایز‌است:

تخلیه به منظور احداث ساختمان جدید.

تخلیه به منظور احتیاج شخصی برای کسب و پیشه و یا تجارت موجر به شرط استفاده شخصی موجر دادگاه با توجه به مقررات این قانون‌نسبت به حقوق کسب و پیشه و یا تجارت حکم خواهد داد.

در صورتی که مالک ملکی را برای ساختمان تخلیه نماید مکلف است تا شش ماه ساختمان را شروع نماید و در این فاصله نیز حق‌کسب و پیشه و یا تجارت در آن محل را ندارد.

در موردی که به یکی از علل مذکور در این ماده حکم بر تخلیه صادر می‌شود هر گاه در ملک ساختمانی متناسب با کسب و پیشه یا‌تجارت مستاجر سابق احداث شود مستاجر سابق حق تقدم در اجاره را خواهد داشت مشروط بر این که موقع خروج از ملک نظر خود را به وسیله‌اظهارنامه به مالک اعلام کرده باشد در این صورت مالک به وسیله اظهارنامه موقعی را که ساختمان برای استفاده مستأجر حاضر خواهد شد به او اطلاع‌داده و شرایط اجاره و میزان مال‌الاجاره را در اظهارنامه ذکر می‌نماید و مستأجر می‌تواند در جواب همین اظهارنامه صریحاً رد یا قبول خود را اعلام دارد‌و در صورت قبول مستاجر مبلغی را که به عنوان حقوق کسب و پیشه و یا تجارت دریافت داشته در صندوق دادگستری ظرف ده روز سپرده و با ارائه نسخه‌اظهارنامه و قبض سپرده به دفترخانه نزدیک به محل مستغل تقاضای تنظیم اجاره نامه را می‌کند.

دادگاه مستاجر محل پیشه و کسب یا تجارت مانع مالک از تعمیرات ضروری شود این اختلاف به دادگاه بخش محل وقوع ملک ارجاع‌می‌شود و رسیدگی به موضوع خارج از نوبت به عمل خواهد آمد.

دادگاه پیش از رسیدگی به دعوی به طرفیت تکلیف سازش یا ارجاع به داوری می‌نماید و در صورت عدم سازش و عدم تراضی به داوری‌دادگاه رسیدگی و حکم مقتضی صادر خواهد کرد.

تعیین میزان حقوق کسب و پیشه

‌ بسیاری از افراد ی که به وکیل سرقفلی مراجعه می کنند، قصد دارند تا بدانند که میزان حقوق کسب و پیشه آنان چگونه محاسبه می شود؟ در رابطه با این موضوع می توان به ماده 11  قانون موجر و مستاجر اشاره کرد:

میزان حقوق کسب و پیشه و یا تجارت با توجه به موضوعات زیر از طرف دادگاه تعیین می‌شود:

موقعیت و مرغوبیت محل کسب و پیشه یا تجارت.

 شرایط و کیفیات اجاره از لحاظ مزایایی که در عقد اجاره برای موجر یا مستاجر منظور گردیده است.

طول مدت اشتغال مستأجر به کسب و پیشه یا تجارت در مورد اجاره و حسن شهرت او که در معروفیت محل مزبور مؤثر افتاده است.

 وضع محل اجاره از نظر نوع بنا.

مخارجی که مستأجر به منظور آماده نمودن محل مزبور از حیث قفسه‌بندی و تهیه اشیاء مورد لزوم و سایر تزئینات داخلی متحمل گردیده‌است.

 نوع کسب و پیشه یا تجارت مستأجر.

طرز رسیدگی به دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه

رسیدگی به دعاوی ناشی از این قانون جز در مواردی که در این قانون تصریح شده است از حیث صلاحیت و تشریفات رسیدگی‌طبق قانون آیین دادرسی مدنی و سایر قوانین مربوط به عمل خواهد آمد. وکیل سرقفلی می تواند تمامی نکات لازم را در مورد طرز رسیدگی به این دعاوی به موکلان خود ارائه دهد. به طور خلاصه طرز رسیدگی به این دعاوی که در مورد اتاقهای استیجاری حکم دادگاه بخش قطعی و لازم‌الاجرا است به شرح زیر می باشد:

دادگاه در مورد اختلاف موجر و مستاجر نسبت به میزان مال‌الاجاره و یا شرایط آن برای تعیین اجاره‌بها و یا تحقیق در عواملی که به‌موجب آن می‌توان اجاره‌بها را تشخیص داد و یا با ارجاع امر به کارشناس میزان اجاره‌بها را به نرخ عادله روز تعیین نماید و نسبت به شرط اجاره اگر قبلاً‌اجاره‌نامه تنظیم شده باشد شرایط را مطابق همان اجاره‌نامه سابق و الا طبق شروط متعارفه در اجاره‌نامه‌ها تعیین کند.

در تمام مدتی که دادرسی در جریان است مستأجر باید طبق ماده پنجم این قانون و شرایط قبلی مال‌الاجاره را بپردازد و از تاریخ‌ابلاغ حکم قطعی دادگاه طرفین مکلفند ظرف یک ماه به ترتیب مقرر در حکم دادگاه اجاره‌نامه تنظیم کنند.

 چنانچه ظرف مدت مقرر در حکم اجاره‌نامه تنظیم نشود به تقاضای یکی از طرفین دفتر دادگاه رونوشت رای را جهت ثبت آن حکم به دفتر اسناد رسمی‌ابلاغ و به طرفین اخطار می‌کند که در روز و ساعت معین برای امضاء اجاره‌نامه در دفترخانه حضور به هم

رسانند.

‌چنانچه موجر حاضر به امضای اجاره‌نامه نشود نماینده دادستان اجاره‌نامه را به مدت یک سال از طرف موجر ممتنع امضاء خواهد کرد و اگر مستأجر تا‌ده روز برای امضاء اجاره‌نامه حاضر نشود به تقاضای موجر همان دادگاه دستور تخلیه عین مستاجره را صادر

می‌نماید.

وزارت دادگستری از بین کارشناسان رسمی عده‌ای را به منظور اجراء مقررات این قانون در هر سال انتخاب و به دادگاه‌ها معرفی‌می‌نماید.

‌طرز تعیین و شرایط و میزان حق‌الزحمه کارشناسان به موجب آیین‌نامه‌ای است که وزارت دادگستری تنظیم و به موقع اجراء می‌گذارد.

‌در مواردی که حکم بر تخلیه صادر می‌شود دادگاه در حکم خود و بر حسب مورد مهلتی که از ده روز کمتر و از دو ماه تجاوز‌نخواهد کرد برای تخلیه تعیین می‌نماید.

 نکات حقوقی مهمی که در مورد حق کسب و پیشه که باید آنها را بدانید.

حق کسب و پیشه و یا تجارت به مستأجر همان محل اختصاص دارد و از تاریخ اجرای این قانون انتقال آن به مستاجر جدید فقط با‌تنظیم سند رسمی قانونی شناخته می‌شود.

مستاجر محل کسب و پیشه و یا تجارت می‌تواند محل مزبور را به غیر انتقال دهد مشروط بر این که اولاً مستاجر جدید به همان‌کسب و پیشه و یا تجارت مشغول شود که در اجاره‌نامه قید گردیده و ثانیاً مدت اجاره جدید از بقیه مدت اجاره اصلی تجاوز ننماید.

مستاجری که می‌خواهد محل کسب و پیشه یا تجارت را به دیگری به طریق فوق انتقال دهد باید به وسیله اظهارنامه موجر را به همان دفترخانه اسناد‌رسمی که اجاره‌نامه اصلی را تنظیم نموده برای روز و ساعت معین جهت شرکت در تنظیم اجاره‌نامه دعوت نماید

فاصله بین روز وصول دعوت‌نامه و‌موعد نباید کمتر از سه روز باشد.

چنانچه موجر یا نماینده قانونی او در وقت مقرر حاضر نشد سند انتقال از طرف دفترخانه تنظیم و مراتب در آن تذکر داده خواهد شد.

‌در صورتی که مالک به انتقال محل کسب و پیشه یا تجارت رضایت دهد مستاجر سابق و جدید متضامناً مسئول پرداخت مال‌الاجاره خواهند بود.

در مورد محل کسب و پیشه یا تجارت در صورت سلب حق انتقال به غیر در اجاره‌نامه هرگاه مستاجر بخواهد منافع مورد اجاره را به‌دیگری انتقال دهد و مالک راضی به این انتقال نباشد باید طبق موازین این قانون به مستاجر در مقابل تخلیه مورد اجاره حق کسب و پیشه یا تجارت‌بپردازد.

انتقال اجاره از طرف مستاجر محل کسب و پیشه یا تجارت به دیگری برای کسب و پیشه یا تجارت به غیر از آن چه که در اجاره‌نامه‌مجاز است منوط به موافقت کتبی مالک می‌باشد.

دقت کنید:

موجر در موقع تجدید اجاره می‌تواند با مستأجر جزء مستغلات طرف اجاره واقع شده و قسمتی از مورد اجاره را که در تصرف‌مستأجر جزء است به خود آنها اجاره دهد.

در صورت فوت مستأجر ورثه او مجتمعاً حق استفاده از مورد اجاره را با همان مال‌الاجاره مورث و همچنین حق درخواست‌تنظیم اجاره‌نامه را مجتمعاً خواهند داشت و هر یک از آنان مال‌الاجاره را بپردازد موجب برائت ذمه سایرین در مقابل موجر خواهد بود.

تعمیرات کلی مورد اجاره که مربوط به اصل بنا و جلوگیری از انهدام آن می‌باشد به عهده موجر و تعمیرات جزئی که مربوط به‌بهتر استفاده کردن مستاجر از مورد اجاره است به عهده مستأجر می‌باشد.

در صورتی که بین موجر و مستاجر محل سکونت راجع به تعمیرات جزئی و کلی اختلافاتی حاصل شود حل اختلاف با دادگاه بخش‌خواهد بود.

در صورتی که موجر حاضر به انجام تعمیرات کلی نباشد به مستاجر اجازه داده خواهد شد تعمیرات کلی را که دادگاه رای داده انجام و به‌حساب موجر بگذارد. مشروط بر آن که مبلغ آن از شش ماه اجاره زیادتر نشود.

 مرجع رسیدگی به پرونده های حق کسب و پیشه و سرقفلی

مال‌الاجاره‌ها موجود بوده و منتهی به صدور حکم قطعی نشده باشد با‌رعایت صلاحیت به دادگاههای بخش یا شهرستان و پرونده‌هایی که در هیاتهای تجدید نظر مطرح است به مراجع پژوهشی صلاحیتدار از طرف اداره‌ثبت اسناد و املاک ارجاع می‌گردد تا طبق مقررات این قانون رسیدگی و رای مقتضی صادر شود و همچنین آرائی که هیأتها یا کمیسیونهای بدوی قبل از‌اجرای این قانون صادر کرده و قابل تجدید نظر باشند ظرف ده روز پس از ابلاغ در دادگاههای صلاحیتدار قابل رسیدگی پژوهشی می‌باشد.

در مورد پرونده‌های مربوط به محل کسب و پیشه یا تجارت که قبل از اجراء این قانون حکم قطعی بر تخلیه صادر و مستند حکم سازش‌نباشد اگر حکم اجراء نگردیده و همچنین نسبت به اوراق اجرائیه که از طرف دفاتر اسناد رسمی بر تخلیه محل کسب و پیشه و یا تجارت صادر شده و‌هنوز به موقع اجراء گذاشته شده است به تقاضای یکی از طرفین دادگاه بخش موضوع را به داوری ارجاع می‌کند تا داور با توجه به مقررات این قانون‌حق کسب و پیشه یا تجارت مستأجر را تعیین نماید و پس از پرداخت آن از طرف مالک دستور به اجرای حکم با ورقه اجرائیه از طرف دادگاه صادر‌می‌شود. رأی داور در این موضوع قطعی و غیر قابل اعتراض است.

در کلیه مواردی که از طرف دادگاه امر ارجاع به داوری می‌شود هر یک از طرفین که داور اختصاصی خود را معین می‌نماید مکلف است‌قبولی کتبی او را ظرف یک هفته به دادگاه تقدیم نماید و در صورت عدم تسلیم قبولی کتبی داور مزبور یا عدم معرفی شخص دیگری که داوری‌اختصاصی مشارالیه را کتباً قبول کرده باشد در حکم ممتنع محسوب می‌شود و دادگاه به قید قرعه داور اختصاصی او را معین می‌نماید.

‌کلیه طرق مستقیم یا غیر مستقیمی که طرفین به منظور جلوگیری از اجرای مقررات این قانون اتخاذ نمایند پس از اثبات بلااثر‌و باطل اعلام خواهد شد.

وکیل سرقفلی را جدی بگیرید!

اگر شما نیز به دنبال آن می باشید که از حقوق مادی و معنوی مربوط به سرقفلی استفاده کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که به وکیل سرقفلی مراجعه نمایید. هیچ کس جز یک وکیل حرفه ای در این زمینه نمی تواند به شما کمک کند تا در کوتاهترین زمان ممکن حقوق مادی و معنوی خود را از طریق محاکم قانونی اخذ کنید.

از آنجایی که قوانین مربوط به سرقفلی وحق کسب و پیشه دارای پیچیدگی های خاصی می باشند، بهتر است از همان ابتدا قبل از آنکه متحمل خسارت مختلف شوید، وکالت پرونده خود را به وکیل سرقفلی بسپارید.

گروه حقوقی وکلای پارسا آماده خدمت رسانی به تمامی مردم می باشند. شما می توانید در هر زمان که بخواهید از خدمات حقوقی وکیل سرقفلی گروه حقوقی پارسا کمک بگیرید.

مقالات مرتبط:

وکیل دیوان عالی کشور

وکیل کیفری

وکیل سرقفلی

وکیل فرجام خواهی

وکیل جرایم پزشکی

وکیل تخلیه

وکیل ملکی

نوشتن لایحه حقوقی

وکیل تجدید نظر خواهی

لایحه واخواهی

وکیل برای کلاهبرداری

وکیل دیه

تنظیم دادخواست

نوشتن قرارداد توسط وکیل

تنظیم اظهارنامه

لایحه دفاعیه فرجام خواهی

وکیل حقوقی

وکیل تنظیم قرارداد

وکیل قتل

نوشتن لایحه برای دیوان عدالت اداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×