وکیل نفقه

وکیل نفقه (2)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل نفقه

وکیل نفقه در تهران

وکیل نفقه در جامعه ما دارای چه نقشی است و چه می کند؟ آیا همه افراد میتوانند به وکیل نفقه مراجعه کنند و از او کمک بگیرند؟ زنان در چه مواردی باید به وکیل نفقه مراجعه کنند؟ ایا اقایان نیز می توانند به وکیل نفقه مراجعه کننند و از خدمات حقوقی او استفاده کنند؟ وکیل نفقه چه خدمات حقوقی را به موکلان خود ارائه می دهد و در چه مواردی به آنها کمک می کند؟ آیا شما میدانید که وکیل نفقه باید دارای چه .ویژگی هایی باشد و چه خصوصیاتی داشته باشد تا به عنوان وجه تمایز او از دیگر وکلای پایه یک دادگستری باشد؟ بهترین وکیل نفقه را از کجا پیدا کنیم؟

امروزه یکی از مهم ترین و رایج ترین پرونده هایی که در دادگاه ها و مراجع قضای مطرح می گردد و افراد بسیار زیادی درگیر آن هستند، مبحث نفقه است. نفقه یکی از حقوق مالی است که قانون به زن داده است و باید از جانب همسر او به عنوان مخارج زندگی پرداخت شود. اما در صورتی که مرد از پرداخت این حق مالی ممانعت کند یا انکه نفقه ای که به زن پرداخت می کند به اندازه مخارج و هزینه های زندگی نباشد، شرایط فرق می کند و دیگر نمی توان انتظار داشت که حق زن به راحتی مورد تضییع واقع گردد. در چنین مواردی معمولا وکیل نفقه می تواند جریان دعوای مذکور را در دادگاه مطرح کند تا از جانب قانون مورد بررسی قرار گیرد و هزینه هایی که به انها اشاره کردیم به زن پرداخت شود.

 وکیل نفقه سال های زیادی را در زمینه پرونده های مربوط به نفقه فعالیت کرده است و به خوبی می داند که برای رفع مشکلات مربوط به چنین پرونده هایی باید از چه راه های قانونی اقدام کند و از چه مدارک و دلایل استنباطی کمک بگیرد تا جریان دادرسی را به بهترین نحو ممکن پیش ببرد. وکیل نفقه بیشتر از دیگر وکلای دادگستری با جریان پرونده های مختلف مربوط به نفقه آشنایی دارد و به خوبی می داند که چگونه باید مباحث مربوط به این پرونده ها را مورد حل و فصل قرار دهد.

 بهترین وکیل نفقه

 وکیل نفقه دارای نقش اساسی و بسیار مهمی در پرونده های خانواده آیت و نمی توان میزان اهمیت این وکیل حرفه ای و کارکشته را نادیده گرفت. وکیل نفقه جز آن دسته از کسانی است که بهتر از هر کس دیگری می تواند شرایط و مباحث قانونی مربوط به پرونده های خانواده را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد و راه حل هایی مناسب را برای رفع مشکلات چنین پرونده هایی ارائه دهد.

 بهترین وکیل نفقه دارای ویژگیها و خصوصیاتی است که با دیگر وکلا تفاوت دارد و تا زمانی که یک وکیل تمامی این خصوصیات را نداشته باشد نمی توان گفت که می توان به عنوان بهترین وکیل نفقه او را شناخت و جریان پرونده ها ا به او واگذار کرد.

شاید در ظاهر بسیاری از افراد ادعا کنند که توانایی وکالت پرونده های خانواده را دارند و می توانند به عنوان وکیل نفقه در جریان انواع دعاوی  حقوقی فعالیت کند اما شما نباید این موضوع را از یاد ببرید که هر وکیلی دارای تخصص نسبتا متفاوتی است و به همین دلیل هم افراد باید قبل از انعقاد قرارداد با وکیل نفقه حتما اطلاعات خودشان را در مورد این وکیل حرفه ای و با تجربه افزایش دهند . در حالت کلی شما باید به این موضوع دقت کنید که هیچگاه نباید به ادعاهای افراد اطمینان کرد برای انکه بتوان به نتیجه ای مناسب رسید باید به تنهایی تحقیقات لازم در مورد وکیل مورد نظر را انجام داد و میزان موفقیت پرونده های قبلی او را بررسی کرد تا از توانایی های واقعی او اطلاع پیدا کرد.

 بهترین وکیل نفقه کسی است که بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین خدمات حقوقی را ارائه دهد و شرایط قانونی را ایجاد کنند که موکل او بتواند از حقایق اطلاع پیدا کند و سریع جریان پرونده با موفقیت روبرو کرد و در جریان این موفقیت حقوق افراد مورد تضییع واقع نشود. اما چگونگی انجام این اقدامات قانونی مسئله ای است که خود افراد باید آنها را به اثبات برسانند.

 در ادامه مطلب با همراه باشید تا تمانی اطلاعات لازم در مورد نفقه بیان کنیم و راحتترین راه های احقاق حقوق افراد در جریان چه پرونده هایی را پیدا کرد. وکیل نفقه در سال های اخیر توانسته است موفقیت های بسیار زیادی را کسب کند. بسیاری از افرادی که با بهترین نفقه آشنایی دارند معمولا در جریان پرونده های خود دچار شکست می شوند و حقوق آنان توسط فرد مقابل نادیده گرفته میشود. از آنجایی که وکالت یک امر بسیار مهم و تخصصی است افراد باید دقت داشته باشند که به دنبال وکیلی بگردند که دارای تجربه و تخصص در زمینه پرونده آنها باشد.

در نتیجه باید اینگونه جمع بندی کنیم که تا زمانی که شما بتوانید موضوع پرونده خود را شناسایی کنید و تشخیص ندهید که پرونده مذکور دقیقا چه نوع پرونده ای است و موضوع آن جز کدام مباحث حقوقی است نباید انتظار داشته باشید که بتوانید وکیل مورد نظرتان را پیدا کنید.

برای مثال شما باید به این موضوع دقت داشته باشید که وکیل نفقه کسی است که تنها در زمینه پرونده های خانواده مربوط به نفقه می تواند به شما کمک کند و در صورتی که پرونده های دیگری را به او بسپارید ممکن است به اندازه جریان دادرسی مسائل مربوط به نفقه اشنایی لازم را در مورد مراحل دادرسی نداشته باشد.

 وکیل نفقه و لزوم مراجعه به او

 وکیل نفقه می تواند هم وکالت پرونده های آقایان را بر عهده گیرد و هم می تواند نقش اساسی و مهمی در مورد بر عهده گرفتن پرونده زوجه ایفا کند. نفقه جز آن دسته از حقوق مالی است که مرد باید آن را به زن بپردازد و از پرداخت آن سرپیچی نکند تا دچار مسائل قانونی نشود اما موضوع بسیار مهمی که باید بدانید آن است که برخی از آقایان توان پرداخت نفقه را ندارند و در چنین مواردی ممکن است زوجه برای عدم پرداخت نفقه از آنها شکایت کند. اگر مرد بتواند این موضوع را ثابت کند که توانایی مالی کمی دارد، ممکن است با کمک وکیل نفقه بتواند میزان نفقه پرداختی را کاهش دهد اما مسئله مهمی که آقایان باید به آن دقت داشته باشند آن است که عدم توانایی پرداخت نفقه می تواند جز مبحث قانونی به نام عس و حرج قرار گیرد.

 عسر و حرج مرد در واقع زمانی مشخص می شود که او نمی تواند از عهده کمترین و کوچکترین مخارج زندگی خود بر آید و این موضوع باعث می شود تا همسر و فرزندان او دچار مضیقه شوند و از لحاظ مالی زندگی نابسامانی را تجربه کنند. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که می خواهید از نکات جزیی و بسیار مهم عسر و حرج اطلاع پیدا کنید و نمی دانید که باید سوالات خود را در مورد این موضوع و ارتباط آن با بحث نفقه را چگونه پیدا کنید به شما توصیه می کنیم که در اسرع وقت به وکیل نفقه مراجعه کنید. وکیل نفقه از تمامی قوانین مربوط به نفقه آشنایی دارد و میتواند به شما کمک کند تا تمامی اطلاعاتی را که میخواهید در مورد این موضوع بدست آورید.

 وکیل نفقه و اثبات عسر و حرج

دقت داشته باشید که رد صورتی که عسر و حرج توسط زن ثابت شود مشخص شود که مرد توانایی پرداخت مخارج زندگی خود را ندارد، زن می تواند به حکم دادگاه برای جدایی از مرد اقدام کند و دیگر نیازی به اجازه و رضایت مرد در چنین مواردی برای طلاق وجود ندارد. برای اثبات عسر و حرج مرد لازم است تا زن مدارک و دلایل کافی و قابل اعتباری را ارائه دهد که وکیل نفقه می تواند به راحتی در کوتاه ترین زمان ممکن تمامی اسناد لازم را جمع آوری و به دادگاه ارائه دهد.

شاید هنگامی که در مورد عسر و حرج صحبت می کنیم برخی از افراد با خود فکر کنند که تنها عدم پرداخت نفقه به معنای واقعی کلمه عسر و حرج است اما این موضوع حقیقت ندارد و باید بگوییم که موارد بسیار زیادی می توانند جزیی از مصادیق عدم توانایی مرد برای زندگی باشد .

بر اساس قانون مدنی، عسر و حرج موضوع اين ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعيتي كه ادامه زندگي را براي زوجه با مشقّت همراه ساخته و تحمل آن مشكل باشد و موارد ذيل در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصاديق عسر و حرج محسوب مي گردد:

ترك زندگي خانوادگي توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالي و يا نه ماه متناوب در مدت يك سال بدون عذر موجه .

اعتياد زوج به يكي از انواع مواد مخدر و يا ابتلاء وي به مشروبات الكلي كه به اساس زندگي خانوادگي خلل وارد آورد و امتناع يا عدم امكان الزام وي به ترك آن در مدتي كه به تشخيص پزشك براي ترك اعتياد لازم بوده است.

در صورتي كه زوج به تعهد خود عمل ننماید و يا پس از ترك، مجدداً به مصرف موارد مذكور روي آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.

محكوميت قطعي زوج به حبس پنج سال يا بيشتر.

ضرب و شتم يا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج كه عرفاً با توجه به وضعيت زوجه قابل تحمل نباشد.

 وکیل نفقه و جریان طلاق و مهریه

این موضوع کاملا درست است که یکی از حقوق مادی زن نفقه است و زن دارای حقوق دیگری مانند مهریه هم می باشد اما این موضوع بدان معنا نیست که مباحث نفقه و مهریه به هم ارتباط داشته باشد. بنابراین در صورتی که زنی به کمک وکیل نفقه برای اخذ نفقه خود اقدام کند به معنای آن نیست که حتما قصد طلاق دارد یا می خواهد مهریه اش را هم اخذ کند.

مبحث مادی مهریه و نفقه ارتباط خاصی با یکدیگر دارند و هر یک از آنها به صورت جداگانه در دادگاه محاسبه می شوند و باید پرداخت شوند، پس اگر شما جز آن دسته از افراد یهستید که به دنبال نفقه خود هستید به راحتی می توانید به وکیل نفقه مراجعه کنید در غیر اینصورت ممکن است بدون کمک یک فرد متخصص دچار شکست رد جریان پرونده شوید و حقوق شما توسط دیگر افراد پایمال شود و دیگر بتوانید آن را اخذ کنید.

زن در هر زمان که بخواهد می تواند از حق مالی خود استفاده کند و به راحتی به وکیل نفقه مراجعه کند تا موضوع پرونده در دادگاه مطرح شود اما مسئله ای که باید بدانید آن است که ممکن است برخی از مسائل مانند عدم تمکین باعث عدم تعلق نفقه به زن شوند و باعث از بین رفتن این حق مالی شود. اگر می خواهید اطلاعات جامع و کاملی را در مورد وکیل نفقه و موضوع عدم تمکین بدست آورید به شما توصیه می کنیم که با همراه باشید.

 وکیل نفقه و عدم تمکین زن

برخی از آقایانی که به دنبال وکیل نفقه می گردند و در جلشات مشاوره حقوقی شرکت می کنند معمولا به این موضوع اشاره میکنند که با همسر خود دچار اختلاف شده اند و اکنون قصد جدایی دارند یا آن که همسر آنها به خانه بر نمی گردد، در چنین شرایطی تکلیف چیست و باید چه کنیم؟

 حقیقت آن است که همانقدر که مرد موظف است تا حقوق مالی زن را بپردازد، زن نیز موظف است تا در مقابل همسر خود برخی از قوانین را بپذیرد و آنها را رعایت کند تا بعدها دچار مشکل نشود و حقوق مالی آنها از دست نرود. بانوانی که زندگی خود را رها کنند و دور از خانه ای که همسرشان برایشان تهیه کرده اند می مانند نباید انتظار داشت که نفقه به آنها تعلق گیرد. اولین و اساسی ترین شرط کسب نفقه ، تمکین است و زن باید از همسر خود حرف شنوی داشته باشد و از خانه ای که دارند جدا نشود. مسئله دیگری که باید به آن اشاره کنیم آن است که اگر زن در خانه همسرش دارای امنیت نباشد و از جانب همسر خود نیز دچار مشکلات فراوانی گردد می تواند به مسیری دیگر مراجعه کنند و از وکیل نفقه و دادگاه کمک بگیرند تا مشکل سریعتر حل شود.

نفقه و نکته مهمی که باید درباره آن بدانید.

همانطور که گفته شد نفقه حقی از جانب قانون برای زن است که مرد – شوهر – باید آن را تامین کند. توجه داشته باشید که این حق در مورد ازدواج دائم است و در ازدواج موقت زن حق نفقه ندارد مگر این که آن را به عنوان شروط ضمن عقد بیان کند.

نکته بسیار مهمی که باید در مورد نفقه بدانید این است که نفقه به صورت ثابت تعیین نمی شود. یعنی در قانون رقم و عدد مشخصی برای نفقه در نظر گرفته نشده است. از این رو در این جا نمی توانیم بیان کنیم که شما باید ماهانه حداقل 500 هزار تومان پرداخت کنید.

در قانون نفقه بدین ترتیب تعریف شده است که مرد باید نیازهای مختلف همسر خود از جمله نیاز خوراک، پوشاک، مسکن و … که در مجموع به معنی تامین نیاز اساسی و آرامش محسوب می شود را تامین کند.

اما سوال اینجاست که میزان تامین این نیاز چقدر است؟ یعنی چه حداقل میزان لازم برای تامین نیاز خوراکی چقدر است؟ آیا خرید یک نان در روز را می توان معیار این موضوع دانست؟ مسلما خیر.

در واقع قانون به این نکته اشاره کرده است که این موارد باید بر اساس شأن و منزلت زن تعیین شود. در واقع باید دید که زن بر اساس چه نوع نیازهایی رشد کرده و چگونه به این نیازها پاسخ داده شده است. در صورتی که زنی به واقع با یک نان در روز سیر می شود و توقع بالاتری ندارد، نفقه خوراکی او نیز به همان اندازه یک قرص نان تعیین می شود. اما اگر همسر شما روزی در خانه پدری چند وعده غذای گوشتی و … میل می کرده، شما موظف هستید که این نیاز را همانگونه که باید برطرف کنید.

بنابراین بسته به نوع شان و رتبه خانم به او نفقه تعلق می گیرد. بگذارید از مثالی دیگر در این باب استفاده کنیم. بر فرض مثال اگر زنی در خانه پدری دارای مستخدم یا خادم بوده، این نیاز برای او تعریف شده محسوب می شود. گرچه این نیاز از نظر اجتماعی عرف محسوب نمی شود. یعنی کمتر در جامعه دیده می شود که داشتن خادم به عنوان یک نیاز باشد. اما بر اساس قانون شوهر موظف است این نیاز را همانگونه که در خانه پدری وجود داشته تامین کند و این همان حق نفقه ای است که اسلام و قانون بر ذمه مرد قرار داده است.

بنابراین تشخیص این دسته از نیازها و اثبات آن از جمله کارهای مهمی است که وکیل نفقه باید به درستی آن را انجام دهد. یعنی اگر موکل وکیل نفقه مرد باشد وی باید ثابت کند که نیازهای متعارف زن همان هایی است که در نفقه پرداخت شده است و اگر موکل وکیل نفقه زن باشد، اساسا وی باید نیازهایی را که در گذشته به سادگی تامین می شده اثبات کند. این موضوع از مهمترین موارد مربوط به کارکرد وکیل نفقه است.

وکیل نفقه و یک مسئله حقوقی مهم!

اولین نکته ای که باید بدانید این است که نفقه در مقابل تمکین قرار دارد. یعنی نفقه به شرطی به زن تعلق می گیرد که به مرد تمکین کرده باشد و در خانه او مانده باشد. در صورتی که زن به مرد تمکین نکند اساسا این حق از ذمه مرد ساقط می شود.

این مسئله نیز از مهمترین کارکرد های وکیل نفقه محسوب می شود. در واقع وکیل نفقه باید بر اساس مسئله تمکین و بر اساس این که موکل او کدام یک از طرفین است کار خود را پیش ببرد.

توجه داشته باشید که قانون اساسی در مورد هزینه تحصیل زن سکوت کرده است و مشخص نیست که آیا قانون این هزینه را در حوزه نفقه قرار داده است یا خیر. یکی از علت های این موضوع را می توان عدم پیشینه مشخص از این نیاز دانست. در واقع با توجه به این که تحصیلات معمولا در روند زمان تکمیل می شود. از این رو مشخص نیست که این نیاز در خانه پدری زن به چه شکل تامین می شد.

بگذارید با یک مثال توضیح دهیم. فرض کنیم که خانمی با مدرک لیسانس از دانشگاه سراسری در خانه پدری فارغ التحصیل شده باشد. این خانم بعد از ازدواج قصد دارد در دانشگاه آزاد شروع به ادامه تحصیل کند. حال آیا شوهر او باید این هزینه را پرداخت کند؟ این سوالی است که قانون به آن پاسخ نداده است. زیرا به صورت رسمی مشخص نیست که این نیاز به چه شکلی در خانه پدری رفع شده است.

البته برخی از فقها و مراجع تقلید بر این عقیده هستند که این هزینه در حوزه نفقه قرار ندارد. بنابراین عمدتا بسته به نظر قاضی دارد تا چه رای در این باره صادر کند.

نکته مهم دیگر هزینه درمان همسر است. مرد مکلف است که همزیه درمان همسر را تا سقف معقول و روتین جامعه متقبل شود. اما اگر این هزینه ها فراتر از توان مالی شوهر باشد اساسا قانون او را مکلف به پرداخت این هزینه نمی داند. در واقع مرد تا جایی هزینه درمان را به عنوان نفقه بر گردن دارد که توان مالی آن را داشته باشد. این نکته ای بسیار مهم در قانون نفقه است که وکیل نفقه به خوبی به آن آگاهی دارد.

قانون مدنی در مورد نفقه چه می گوید؟

 وکیل نفقه با استناد به قوانین کشورمان در دادگاه حضور می یابد و تمامی مدارک و اسناد حقوقی را بر اساس همین قوانین تنظیم می کند. به چند مورد از مهمترین این موضوعات اشاره می کنیم:

 در عقد صلح ممكن است احد طرفين در عوض مال‌الصلحي كه ميگيرد متعهد شود كه نفقه معيني همه ساله يا همه‌ماهه تا مدت معين‌تأديه كند اين تعهد ممكن است بنفع طرفين مصالحه يا بنفع شخص يا اشخاص ثالث واقع شود.

در تعهد مذكور در ماده قبل ب نفع هر كس كه واقع شده باشد ممكن است شرط نمود كه بعد از فوت منتفع نفقه به وراث او داده شود.

صلحي كه بر طبق دو ماده فوق واقع مي شود ورشكستگي يا افلاس متعهد نفقه فسخ نمي‌شود مگر اينكه شرط شده باشد.

 اميني كه براي اداره كردن اموال غايب مفقودالاثر معين مي‌ شود بايد نفقه زوجه دائم يا منقطعه كه مدت او نگذشته و نفقه او را زوج‌ تعهد کرده باشد و اولاد غائب را از دارائي غايب تاديه نمايد در صورت اختلاف در ميزان نفقه تعيين آن بعهده محكمه است.

زن ميتواند تا مهر باو تسليم نشده از ايفاء وظائفي كه در مقابل شوهر دارد امتناع كند مشروط بر اينكه مهر او حال باشد و اين امتناع ‌مسقط حق نفقه نخواهد بود.

اگر زن قبل از اخذ مهر به اختیار خود به ايفاء وظائفي كه در مقابل شوهر دارد قيام نمود ديگر نمي تواند از حکم ماده قبل استفاده كند ‌معذلك حقي كه براي مطالبه مهر دارد ساقط نخواهد شد.

مقالات حقوقی:

وکیل در شمال تهران

وکیل انحصار وراثت

وکیل در الهیه

وکیل خانواده

وکیل مهریه

وکیل طلاق

وکیل تغییر نام

وکیل کیفری

وکیل ملکی

وکیل حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×