وکیل چک

وکیل چک (1)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

 وکیل چک

وکیل چک برگشتی

 وکیل چک در تهران

 وکیل چک را تا چه اندازه می شناسید؟ آیا برای شما یا افرادی که در اطراف شما هستند تاکنون پیش آمده است که با مشکلات حقوقی مربوط به چک روبرو شوید و دقیقا ندانید که باید از چه کسی کمک بگیرید؟ وکیل چک یکی از متخصص ترین و با تجربه ترین افرادی است که می تواند شما را در این زمینه کمک کند.

 وکیل چک دارای مهارت های مختلف و تخصص های گوناگونی است که افراد عادی با انها اشنایی ندارند. از آنجایی که وکیل چک در سال های گذشته دارای نقش موثر و بسیار پر رنگی در جریان پرونده های حقوقی مختلف بوده استف به همین دلیل نیز امروزه طرفداران بسیار زیادی در میان مردم پیدا کرده است. وکیل چک با تمامی قوانین و جزییات حقوقی مربوط به اوراق تجاری همچون چک اشنایی دارد و می تواند به خوبی به موکلان خود در این زمینه کمک کند.

 وکیل چک با هدف کاهش جرایم تجاری و بانکی در جامعه مشغول فعالیت است و می تواند بهتر از هر شخص دیگری جریانات مربوط به اوراق تجاری را به خوبی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. وکیل چک این توانایی را دارد تا جریان پرونده های مربوط به چک را در کوتاه ترین زمان ممکن پیگیری کند و انها را به نتیجه برساند.

همه ما به خوبی می دانیم که چک یکی از مهم ترین اوراق تجاری است که این روزها بسیار مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرد. چک به عنوان یک سند تجاری است که قابلیت رجوع دارد و دارای اعتبار قانونی می باشد، پس کاملا طبیعی است که بتوان از چک به عنوان یک سند تضمینی هم استفاده کرد. اسناد تضمینی دارای ویژگی ها و شرایط بسیار زیادی هستند و این موضوع باعث شده است تا استفاده از این ورقه قانونی به جای پول نقد در میان افراد مختلف جامعه رایج شود.

 وکیل چک و مشاوره حقوقی با او

 وکیل چک خدمات حقوقی مختلفی را ارائه می دهد. یکی از اساسی ترین و مهمترین خدماتی که توسط وکیل چک ارائه می گردد، ارائه مشاوره حقوقی است. از آنجایی که همه مردم به نوعی مجبور هستند تا  در اقتصاد جامعه فعال باشند و راه های گوناگونی را برای کسب درآمد استفاده کنند، پس کاملا طبیعی است که همه انان برای فعالیت در جامعه به چک احتیاج داشته باشند.

چک به عنوان یک سند قانونی دارای کاربردهای مختلفی است و استفاده از آن بسیار راحت و اسان می باشد. در شرایط کنونی معمولا رایج ترین راهی که برای ضمانت اشخاص و موارد مختلف وجود دارد، چک می باشد. از آنجایی که با استفاده از چک دیگر افراد می توانند به راحتی در جامعه تعامل کنند، بهتر است آنان تمامی اطلاعات قانونی لازم در مورد چک بدست آورند.

بهترین راه کسب اطلاعات، کمک گرفتن از وکیل چک است. شما به راحتی می توانید با کمک وکیل چک از حقوق خود در مراجع قضایی یا در مواقع عادی دفاع کنید تا هیچکس نتواند از چک شما سو استفاده کند. بسیاری از افراد یکه امروزه راهی زندان ها و بازداشتگاه ها شده اند، عملکرد مناسبی در مورد صدور و اخذ چک از خود نشان نداده اند و در نهایت متحمل آسیب ها و خسارت های هنگفتی شده اند که گاهی جبران آنها واقعا سخت است.

برای اینکه درگیر پرونده های مختلف چک نشوید و دچار هیچ گونه مجازات کیفری  و حقوقی نشوید، بهر ایت از همان ابتدا به وکیل چک مراجعه کنید و موضوع و مشکل خود را بیان کنید تا وکیل چک بتواند در راستای احقاق حقوقتان به شما کمک کند. 

وکیل چک چه کاری انجام می دهد؟

یکی از مهمترین سوالاتی که باید پاسخ دهیم این است که بدانیم اساسا کی سراغ وکیل چک برویم؟ در واقع ما باید بدانیم که وکیل چک چه کارکردی دارد و تا چه اندازه کارایی می تواند داشته باشد؟ برای پاسخ به این دست از سوالات باید وکیل چک را بشناسیم.

وکیل چک در دسته وکلای تجاری قرار می گیرد. به عبارت ساده تر وکیل چک، وکیلی محسوب می شود که به قانون تجارت مسلط است. اما در قانون تجارت مباحث گسترده  پیچیده ای وجود دارد. به طور مثال بخش های مهمی از این قانون به مسائل واردات و صادرات پرداخته است و برخی از وکلا بر اساس تخصصی که در این حوزه دارند تحت عنوان وکیل گمرک شناخته می شوند.

یکی از مهمترین بخشهای قانون تجارت مربوط به قوانین چک است. چک یک سند کامل تجاری محسوب می شود که از اعتبار یک سند رسمی در دادگاه برخوردار است. در واقع اگر بخواهیم به شکل مثال بیان کنیم، اعتبار یک چک در محاکم قضایی برابر با اعتبار یک سند رسمی ثبت احوال است.

از این رو چک به تنهایی و بدون نیاز به هیچ مدرک یا دلیل دیگری برای محکوم کردن یک فرد کافی باشد. بر اساس این سند فردی به فرد دیگر وعده می دهد مقدار مشخصی در زمان مشخص به وی تحویل داده شود. حال بر اساس این سند رسمی که به امضای صادر کننده چک رسیده، این فرد مکلف به اجرای تعهد خود از نظر مالی است. در واقع چک به جز در موارد معدود و مشخص تنها از نظر مالی تعهد آور است. اما با توجه به این که جنبه اقتصادی بسیار مهم است و می تواند اثر گذاری بالایی در سایر جنبه های زندگی داشته باشد، اساسا می توان گفت که چک نقش مهمی در زندگی بسیاری از اقشار جامعه بازی می کند. از این روست که وکیل چک نقش پررنگی در جامعه ایفا می کند.

چرا قانون چک مهم است؟

همانطور که گفتیم چک یک سند کاملا رسمی محسوب می شود. احتمالا می دانید که هر سند رسمی دارای شرایط و قوانین خاص خودش است. در واقع هر سند رسمی زمانی دارای اعتبار است که بر اساس قوانین و شرایط خاص تنظیم شود. عدم رعایت حتی یک قانون می تواند باعث از بین روند وجاهت قانونی آن سند شود. این مسئله ای است که بسیاری از آن بی خبر هستند و برخی بر اساس همین بی خبری می توانند کلاهبرداری هایی انجام دهند.

قانون چک سعی کرده است این موارد را محدود کند و به عبارت ساده تر امکان هرگونه کلاهبرداری را از بین ببرد. البته این چنین اتفاقی تقریبا غیر ممکن است. به هر حال کسی پیدا می شود که بتواند بر اساس همین قوانین اقدام به کلاهبرداری کند.

بر این اساس طی سال های گذشته قانون جدیدی برای چک تصویب و اجرایی شده است که بر اساس آن فرد صادر کننده چک باید چک صادر شده را در سامانه ای ثبت کند و سپس فرد دریافت کننده نیز باید صحت و سلامت چک را تایید کند. این تایید دو طرفه عملا تبدیل به یکی از اسناد مهم قضایی و تجاری محسوب می شود. زیرا بر اساس آن به راحتی می توان اثبات کرد که هر دو طرف شرایط و قوانین را مطالعه کرده و بر اساس آن اقدام به داد و ستد و مبادله چک می کنند. در قانون جدید چک عملا بسیاری از راه های فرار از جمله صدور چک بی محل، صدور چک بی تاریخ و …. از بین رفته است.

اما داستان به اینجا ختم نمی شود، در واقع مسئله اصلی زمانی رخ می دهد که پیچیدگی های این  قانون را بشناسیم. از یک وکیل چک مجرب انتظار می رود که  بتواند بر این قوانین مسلط شود و بر اساس آن بتواند دادگاه را به نفع موکل خود پایان دهد. در واقع در ابتدا به نظر می رسد که وکیل چک کار چندان سختی محسوب نمی شود. اما واقعیت این است که یک وکیل چک باید بتواند خودش را بر اساس اطلاعات روز و قوانین جدید وفق دهد، از طرف دیگر در دعاوی مربوط به این نوع پرونده عملا صلحی وجود ندارد. این را می توان از کسانی پرسید که صرفا به خاطر یک تا چند میلیون تومان چندین سال در زندان به سر می برند.

نکاتی در مورد قانون چک که باید آنها را بدانید:

 وکیل چک بهتر از هر شخص دیگری در زمینه پرونده های چک می تواند به مردم کمک کند و به همین منظور بر تمامی قوانین چک تسلط دارد. به چند مورد از مهم ترین نکاتی که در مورد قانون چک باید بدانید اشاره می کنیم:

در صورتی که وجه‌الضمان یا ضمانت‌نامه مذکور در این ماده تودیع شده باشد تأمین خواسته از اموال متهم جایز نیست. در این صورت‌ضرر و زیان مدعی خصوصی از محل وجه‌الضمان یا ضمانت‌نامه باید پرداخت شود.

‌ مرجع رسیدگی مکلف است در برگ احضار متهم مشخصات چک و هویت شاکی را قید نماید و فاصله بین تاریخ ابلاغ احضاریه موعد‌مقرر برای حضور متهم باید تکرار پنج روز باشد در صورتی که متهم قبل از موعد مذکور به ترتیب مذکور در ماده 8 عمل نماید تعقیب کیفری او موقوف‌خواهد شد.

در صورتی که چک به وکالت یا نمایندگی از طرف صاحب حساب اعم از شخصی حقیقی یا حقوقی صادر شده باشد، صادرکننده چک و‌صاحب حساب متضامناً مسئول پرداخت وجه چک بوده و اجراییه و حکم ضرر و زیان بر اساس تضامن علیه هر دو صادر می‌شود به علاوه امضاء‌کننده‌چک طبق مقررات این قانون مسئولیت کیفری خواهد داشت مگر اینکه ثابت نماید که عدم پرداخت مستند به عمل صاحب حساب یا وکیل یا نماینده‌بعدی او است که در این صورت کسی که موجب عدم پرداخت شده از نظر کیفری مسئول خواهد بود.

بانکها مکلفند کلیه حسابهای جاری اشخاصی را که ظرف سه سال بیش از یکبار چک بی‌محل صادر کرده و تعقیب آنها منتهی به صدور‌کیفرخواست شده باشد بسته و تا پنج سال به نام آنها حساب جاری دیگری باز ننماید. هر بانکی به تکلیف فوق عمل ننماید به مجازات انتظامی مقررات  پولی و بانکی کشور محکوم خواهد شد.

‌دادسراها نیز مکلفند صدور کیفرخواست را به بانک مرکزی اطلاع دهند و بانک مزبور مکلف است مشخصات کسانی را که با رعایت این قانون باید‌حسابشان بسته و نباید حساب جاری برایشان باز شود ضمن بخشنامه به تمام بانکها اعلام نماید. در صورتی که متهم به حکم قطعی دادگاه تبرئه شود دادسرا به تقاضای او مراتب را به بانک مرکزی اطلاع خواهد داد تا بانک مرکزی بدون اشکال بودن‌افتتاح حساب جاری وی را ضمن صدور بخشنامه به سایر بانکها اطلاع دهد.

استفاده از چک در خارج از کشور با کمک وکیل بانکی

 چک های صادره عهده بانک‌هایی که طبق قوانین ایران در داخل کشور دایر شده یا می‌شوند همچنین شعب آنها در خارج از کشور در حکم‌اسناد لازم‌الاجرا است و دارنده چک در صورت مراجعه به بانک و عدم دریافت تمام یا قسمتی از وجه آن به علت نبودن محل و یا به هر علت دیگری‌که منتهی به برگشت چک و عدم پرداخت  توسط وکیل بانکی گردد. می‌تواند طبق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به اجرای اسناد رسمی وجه چک یا باقیمانده آن از‌صادرکننده وصول نماید. برای صدور اجرائیه دارنده چک باید عین چک و گواهینامه را به اجرای ثبت‌اسناد محل تسلیم  نماید.

‌اجراء ثبت در صورتی دستور اجرا صادر می‌کند که مطابقت امضای چک با نمونه امضای صادرکننده در بانک از طرف بانک گواهی شده باشد.دارنده چک اعم است از کسی که چک در وجه او صادر گردیده یا به نام او پشت‌نویسی شده یا حامل چک (‌در مورد چکهای در وجه حامل) یا قائم مقام‌قانونی آنان.

‌صادرکننده چک باید در تاریخ صدور معادل مبلغ چک در بانک محال علیه محل (‌نقد یا اعتبار قابل استفاده) داشته باشد و نباید تمام یا‌قسمتی از وجهی را که به اعتبار آن چک صادر کرده به صورتی از بانک خارج نماید یا دستور عدم پرداخت وجه چک را به دهد و نیز نباید چک را به‌صورتی تنظیم نماید که بانک به عللی از قبیل عدم مطابقت امضاء یا قلم خوردگی در متن چک یا اختلاف در مندرجات چک و امثال آن از پرداخت‌وجه چک خودداری نماید.

در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد به تقاضای دارنده چک بانک مکلف است مبلغ‌موجودی در حساب را به دارنده چک بپردازد و دارنده چک با قید مبلغ دریافت شده در پشت چک و تسلیم آن به بانک گواهی‌نامه مشتمل بر‌مشخصات چک و مبلغی که پرداخت شده از بانک دریافت می‌نماید. چک مزبور نسبت به مبلغی که پرداخت نگردیده بی‌محل محسوب و گواهینامه‌بانک در این مورد برای دارنده چک جانشین اصل چک خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×