دادخواست نفی نسب

دادخواست نفی نسب (1)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

دادخواست نفی نسب

دادخواست نفی نسب یک دعوای حقوقی می باشد که در اغلب دعواهایی که برای مشخص شدن رابطه خویشاوندی و خونی میان افراد روی خواهد داد، کارساز و مشکل گشا خواهد بود. واژه نسب در لغت به معنی ارتباط خونی دو یا چند نفر با یکدیگر می باشد و هر زمان بر سر این موضوع مناقشه و یا شک و تردیدی به وجود بیاید می توان به وسیله دادخواست نفی نسب آن را از طریق مراجع قضایی مورد پیگیری قرار داده  و نسبت به  رفع و رجوع آن اقدام کرد.

نکته: بر اساس قوانین کشور ما رابطه خویشاوندی به سه قسمت نسبی و سببی و رضاعی تقسیم بندی شده است. در مورد رابطه نسبی باید گفت افرادی که از به واسطه همدیگر و یا مستقیم متولد شوند دارای چنین رابطه ای می باشند.

اهمیت دادخواست نفی نسب

اهمیت دادخواست نفی نسب زمانی مشخص خواهد شد که درباره مشروع بودن کودک و یا فردی شبهه و شکی ایجاد شود و یا در نوع نسب او تردید هایی به وجود بیاید. در این حالت است که افراد برای روشن شده موضوع به ناچار باید راه قانونی را در پیش گرفته و از این راه شبهات پدید آمده را برطرف نمایند. هر گاه زن و مردی با هم ازدواج نمایند فرزندی که از زن متولد خواهد شد به طور یقین نسبت خونی مشترک با پدر و مادر خود داشته و بنابراین از پدرو مادر خود ارث خواهد برد. همچنین پدر و مادر او موظف به پرداخت نفقه و تامین خرج و مخارج زندگی او می باشند. حال اگر درباره نسب فرزند تردید هایی وجود داشته باشد باید راه های قانونی را در پیش گرفت که دادخواست مربوطه یکی از رایج ترین و مهم ترین این راه ها می باشد. در واقع زمانی که خواسته نفی نسب برای تعیین نسبت خونی کودک تنظیم شود موضوع اصلی آن مسئله مشروع بودن و یا نبودن کودک متولد شده خواهد بود که توسط دادگاه مورد پیگیری های جدی قرار خواهد گرفت.

نحوه رسیدگی به دادخواست نفی نسب در دادگاه

به طور معمول رسیدگی به دعوای نفی نسب با تنظیم و طرح دادخواست مربوطه و ارجاع آن به دادگاه آغاز خواهد شد. دادگاه ذیصلاح برای رسیدگی به این گونه پرونده ها که موضوع اصلی آن ها نفی نسب می باشد دادگاه خانواده است. ایجاد خواسته نفی نسب مستلزم رعایت قوانین و مقرراتی است که توجه ننمودن به این قوانین و نکات مهم و اساسی سبب رد خواسته و یا ابطال آن از طرف دادگاه خواهد شد و این یعنی صرف وقت و هزینه های بسیار که معمولا از توان و طاقت افراد خارج می باشد. در صورتی که افراد قوانینی که در این رابطه وجود دارد را رعایت کرده و از یک اصل مهم که بهره گیری از دانش و تجربه یک وکیل کار کشته می باشد پیروی کنند قطعا به نتیجه دلخواه دست خواهند یافت. البته این نکته را نباید فراموش کرد که به دلیل اهمیت بالای مسئله نفی نسب که در صورت اثبات فرد را از بسیاری حقوق محروم می کند فرایند بررسی و تحقیق و همچنین صدور رای نهایی فرایندی طولانی و زمان بر خواهد بود. به همین دلیل بهتر است این راه را در کنار وکیلی با تجربه و متخصص طی کرد. ارائه مستندات قوی و مدارک محکمه پسند و همچنین استفاده از شهود شاهدین تا حد زیادی به روند سریع پرونده کمک خواهد کرد. از دیگر موارد مهمی که تاثیر مثبتی بر روند پرونده خواهد گذاشت آزمایش دی ان ای، نظریه ی پزشکی قانونی و اقرار خود فرزند در صورت رسیدن به سن رشد و یا بلوغ می باشند.

تنظیم دادخواست نفی نسب در چه مواردی امکان پذیر خواهد بود؟

دادخواست نفی نسب زمانی طرح خواهد شد که شخص متقاضی یا خواهان که در مقام مدعی قرار دارد داشتن هرگونه رابطه خویشاوندی و خونی خود را با شخص خوانده در دعوا منکر شده و ادعا کند که با شخص نام برده هیچ گونه رابطه نسبی ندارد. لازم به ذکر است که دادخواست

یاد شده توسط هر یک از خویشاوندان نسبی و علیه همدیگر قابل تنظیم خواهد بود. البته بجز پدر که نمی تواند بر علیه فرزند خود آن را تنظیم نماید. زیرا در باره پدر موضوع به کلی فرق خواهد کرد و اگر پدری منکر رابطه نسبی با فرزند خود شود باید از خواسته ای مشابه ولی متفاوت به نام دادخواست نفی ولد استفاده کند.

دلایل و مدارک اثبات دادخواست نفی نسب

نفی نسب را می توان از طریق مدارک و ادله  اثبات دادخواست یاد شده در قانون مدنی و قانون آئین دادرسی مدنی به اثبات رساند. هر چند شخص قانونگذار در این رابطه محدودیت ها و سخت گیری هایی را لحاظ کرده است اما باز هم راه هایی برای اثبات وجود دارد. در قانون ۱۲۷۳ قانون مدنی چنین آمده است که اثبات نفی نسب باید از طریق قانون ممکن باشد و یا شخصی که در رابطه با  نفی نسب او طرح دعوا شده است این مسئله را تصدیق نماید.‌ البته بجز کودک صغیری که اقرار به نسب و رابطه خونی با او شده است.

طبق ماده ۳۶۸ قانون آیین دادرسی مدنی احکامی که در رابطه با نفی نسب وجود دارند قابل رسیدگی به صورت فرجامی را دارا می باشند. به این شکل که دعوایی که در همین رابطه طرح خواهند شد معمولا تا سه مرحله که مرحله بدوی، تجدید نظر و فرجام خواهی می باشند پیش خواهند رفت و امکان دارد مدت های مدیدی به طول بیانجامند.

اهمیت استفاده از دانش وکیل نفی نسب در دعاوی مربوطه

ممکن است افراد خواسته و یا ناخواسته درگیر مسئله نفی نسب شوند اما دقیقا راه های انجام آن را ندانند و آگاهی کاملی در خصوص طرح و تنظیم این خواسته نداشته باشند. همچنین به دلیل وجود دادخواست های مشابه مانند نفی ولد امکان سردرگمی بسیار بالا می باشد. بنابراین وجود وکیلی حرفه ای بیش تر از هر زمانی دیگر احساس می شود. نفی نسب دارای شرایط و ارکان ویژه و خاصی می باشد که از عهده افراد عادی بر نخواهد آمد. بنابراین  باید افرادی آشنا به این قوانین و شرایط وجود داشته باشند تا متقاضیان را در انجام این کار یاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×