دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو

دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو

خودرو یکی از اموال منقولی است که به دلیل اهمیت احراز مالکیت برای تنظیم سند لازم است تا همانند اموال غیر منقول همچون مسکن با آن برخورد حقوقی شود. دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو از سوی خریدار خودرو به دادگاه ارسال می شود تا فروشنده خودرو ملزم به انتقال سند و تنظیم سند به شیوه رسمی شود. در ادامه این مقاله به این موضوع مهم و جهات حقوقی و قانونی آن خواهیم پرداخت.

الزام به تنظیم سند خودرو

همانطور که عنوان کردیم استقرار مالکیت مال خریداری شده بستگی به تنظیم سند رسمی دارد. خودرو و یا موتور سیکلت از اموال منقولی هستند که الزام به تنظیم سند خودرو و یا موتورسیکلت در آن ضرورت دارد. خرید و فروش خودرو از معاملاتی است که روزانه شاید بیشترین معاملات انجام شده را به خود اختصاص دهد پس تنظیم سند خودرو مشخص کردن مالکیت انحصاری بسیار مهم و ضروری است. خرید خودرو به شیوه قولنامه ای امکان کلاهبرداری از خریدار و فریب دادن او را افزایش می دهد لازم است پس از انجام قولنامه یا مبایعه نامه در دفتر ثبت اسناد، سند رسمی خودرو در اولین فرصت انجام شود.

ممکن است طرفین معامله در تاریخی مشخص توافق نمایند یا تاریخی را مشخص ننمایند در صورت اول عدم حضور فروشنده در تاریخ مشخص شده در دفتر ثبت اسناد و در صورت دوم عدم توجه فروشنده به درخواست های خریدار به تنظیم سند خودرو باعث ارسال دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو از سوی خریدار به مراجع می شود. طرح شکایت برای الزام به تنظیم سند زمان بر است و قانون گذار برای جلوگیری از هدر رفتن زمان و وقت متقاضی و متحمل شدن هزینه دادرسی ارسال اظهارنامه را برای خواهان مطرح کرده است. در ادامه این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

ارسال اظهارنامه و دادخواست الزام به  تنظیم سند خودرو

معمولا افراد قبل از تنظیم هر نوع دادخواستی اعم از دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو و ارسال آن به دادگاه سعی می کنند از کم هزینه ترین و سریع ترین راه برای رسیدن به خواسته خود اقدام کنند در صورتی که راه مذکوره به سرانجام نرسند سپس اقدام به طرح دادخواست و شکایت می کنند. ارسال اظهارنامه برای شخص فروشنده در این نوع از دعاوی به نظر بهترین راه حل برای افراد خواهان است. زیرا اگر در دادگاه دعوای تنظیم سند مطرح شود چون جزو دعاوی مالی محسوب می شود لازمه پرداخت هزینه دادرسی می باشد.

اما ارسال اظهارنامه لازم به پرداخت هزینه دادرسی نیست. افرادی که اظهارنامه برای آنان ارسال می شود معمولا برای جلوگیری از رفت و آمد به دادگاه و یا جلوگیری از ایجاد مشکل سریعا برای تنظیم سند اقدام می کند. اما چنانچه فرد به اظهارنامه ارسالی بی تفاوت باشد خریدار می تواند اقدام به طرح دعوا در دادگاه نماید و ارسال اظهارنامه نیز یکی از مدارکی است که در دادگاه قابل استناد می باشد که خریدار می تواند با استناد به آن دادگاه را مجاب به عدم توجه فروشنده به تنظیم سند کند. اما نحوه تنظیم دادخواست مربوطه پس از ارسال اظهارنامه چگونه است؟

نحوه تهیه دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو

همانطور که در متن فوق گفته شد؛ زمانی که فروشنده خودرو برای تنظیم سند اقدامی انجام ندهد خریدار می تواند دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو را به دادگاه ارسال کند. تنظیم دادخواست مربوطه بایستی در دفاتر قضایی ثبت شود و هزینه دادرسی نیز پرداخت شود. معمولا متون دادخواست از پیش آماده شده است و فرم لازم به افراد داده می شود تا مدارک لازم و ادله خود را ضمیمه متن دادخواست قرار دهد. همچنین چنانچه قبل از تهیه و تنظیم دادخواست فرد خریدار اقدام به ارسال اظهارنامه کرده باشد لازم است تا خود اظهارنامه را نیز به عنوان مدرک ضمیمه نماید. لازم به ذکر است که فرد خواهان باید از عدم توجه و عدم حضور فرد خوانده برای تنظیم سند خودرو مطمئن باشد سپس اقدام به ارائه دادخواست نماید. علاوه بر اظهارنامه فوق الذکر چه مدارک دیگری برای تهیه دادخواست لازم می باشد؟

مدارک لازم برای تهیه دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو

همانطور که گفته شد در تهیه دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو باید مدارک را ضمیمه دادخواست نمود. مدارک لازم به شرح ذیل است؛

تصویر مصداق قولنامه و یا مبایعه نامه خودروی خریداری شده اصلی ترین مدرک لازم برای ارائه می باشد.

در صورت ارسال اظهارنامه از سوی خریدار نسخه ای از آن ضمیمه دادخواست خواهد شد.

استعلام از اداره ثبت اسناد

گزارش بر عدم حضور فرد فروشنده در تاریخ تعیین شده در متن قولنامه یا مبایعه نامه برای حضور در دفتر اسناد

سایر مدارک لازم مانند قرارداد های پیش خرید و پیش فروش خودرو

مرجع صالح برای ارسال دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو

پس از تنظیم دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو باید آن را به دادگاه و مرجع مربوطه ارسال کرد. دادگاه صالح برای رسیدگی به دعاوی مالی که مختص به اموال منقول است دادگاهی است که در محل سکونت خوانده می باشد. شورای حل اختلاف نیز برای رفع اختلاف میان طرفین دارای صلاحیت ذاتی است اما در صورت عدم سازش و یا عدم توجه فروشنده راهی جز ارائه دادخواست مذکور به دادگاه نیست. در دادگاه رسیدگی به شکایت فرد خواهان بدین شما است که فروشنده برای توضیح به دادگاه خوانده می شود و پس از بررسی های لازم و توضیحات فرد خوانده دادگاه دادخواست خواهان را می پذیرد و خوانده در صورت محکوم شدن مجبور به تنظیم سند رسمی خواهد شد. ممکن است دادگاه تا انجام تعهدات از سوی فروشنده از وی درخواست تامین خواسته شود. تامین خواسته به دلیل اطمینان خاطر خریدار تا انجام تنظیم سند خودرو می باشد. لازم به ذکر است ممکن است فرد خوانده در دادگاه از اتهام میرا خواهد شد. پس لازم به یادآوری است که فرد خواهان باید از اتهام وارده به شخص طرف مقابل خود اطمینان داشته باشد. زیرا در صورتی که دعوای خواهان رد شود هزینه دادرسی قابل پرداخت را باید پرداخت نماید در غیر این صورت هزینه های دادرسی از حساب فرد خوانده کسر خواهد شد. در متن زیر نمونه ای از دادخواست مزبور را برای آشنایی با تنظیم آن آورده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×