دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به

df

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به

دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به زمانی کاربرد دارد که شخصی در یک دادرسی حقوقی محکوم به پرداخت وجه نقدی شود اما توانایی پرداخت یک جای آن را نداشته باشد. در این حالت است که تقاضای قسط بندی بدهی خود  را از طریق این دادخواست به دادگاه خواهد کرد. گاهی اوقات به جای واژه اعسار از کلمه تقسیط استفاده خواهد شد. اعسار به معنی ناتوانی و مفلس بودن است اما تقسیط به معنای قسط بندی می باشد. هر چند این دو واژه معانی متفاوتی با هم دارند اما زمانی که در این گونه دادخواست ها به کار گرفته خواهند شد یک معنای واحد پیدا می کنند. بنابراین دادخواست مربوطه چه اعسار باشد و چه تقسیط رئیس دادگاه آن را بر اساس تقسیم کردن و قسط بندی در نظر خواهد گرفت.

پروسه رسیدگی به دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به

هر گاه دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به، از طرف خواهان تنظیم شد و پرونده ای حقوقی برای آن تشکیل داده شد.‌باید مطابق با مقررات تشریفات و فرایند ثبت آن در یکی از شعبه های مجتمع قضایی انجام بگیرد.‌بعد از ثبت پرونده یاد شده در دفتر شعبه آن را برای رسیدگی به دست قاضی خواهند سپرد. قاضی پرونده نیز به بررسی دقیق آن خواهد پرداخت. سپس زمان و تاریخی برای رسیدگی به آن و برگزاری جلسه دادگاه تعیین خواهد شد.

بعد از تعیین وقت تاریخ دقیق آن را به هر دو طرف دعوا ابلاغ خواهند کرد. بعد از حاضر شدن هر دو طرف در دادگاه شخص درخواست کننده طی بیاناتی درخواست خود را تکرار کرده و به صورت شفاهی نیز دلایل و مستنداتی را ارائه خواهد داد. سپس شخص طلبکار نیز به جایگاه فرا خوانده می شود و از او در این باره نظر خواهی خواهد شد. قاضی بعد از شنیدن سخنان دو طرف رای نهایی را صادر خواهد کرد.

مهم ترین نکاتی که در پیگیری دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به وجود دارد

برای بررسی و پیگیری دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به نکات مهم و اساسی وجود دارد که پرداختن به آن ها خالی از لطف نخواهد بود.

بر اساس ماده ۱ قانون اعسار، معسر شخصی است که در دادگاه به پرداخت وجهی محکوم شده است و به دلیل تنگدستی و یا دسترسی نداشتن به مال و دارایی خود توانایی پرداخت یکجای بدهی خود را ندارد.‌

بر اساس ماده ۲۳ قانون اعسار، مهم ترین دلیلی و مدرکی که شخص درخواست کننده می تواند به دادگاه ارائه دهد. شهادت شهود می باشد که این کار همواره با برگزاری تشریفاتی همراه خواهد بود. شهود باید کمتر از ۴ نفر نباشند و شهادت آنان به صورت کتبی در برگه ای به نام شهادت نامه درج شود. همچنین این افراد باید به طور کامل در جریان پرونده بوده و از معیشت و دارایی فرد درخواست کننده اعسار آگاهی داشته باشند. مورد بعدی که باید در شهادت نامه ذکر شود شامل نام کامل، شغل و درآمد و دارایی های احتمالی فرد درخواست کننده می باشند.

بر اساس ماده ۳۷ قانون اعسار اگر دارایی فرد به حد کفایت نباشد یعنی ارزش آن ها به اندازه مبلغ بدهی نباشد و در مقابل فرد دارای شغل و پیشه ای باشد که بتواند ماهانه مبلغی از بدهی خود را به طلبکار باز گرداند در این حالت دادگاه با در نظر گرفتن شرایط فرد و همچنین مبلغ بدهی کل طلب را برای او قسط بندی خواهد کرد.

بر اساس قوانینی که در رابطه با شهادت وجود دارد. شهود باید در جلسه رسیدگی به دادخواست حاضر شوند و سوگند یاد کنند.

نکته: مطلب مهمی که در پیگیری و رسیدگی به این پرونده ها مهم است فراخواندن شهود است که شهادت آن ها ضمیمه دادخواست خواهد شد. همچنین مورد مهم دیگر که در رای نهایی دادگاه بسیار موثر خواهد بود و باعث خواهد شد تا قاضی رای به قسط بندی بدهی نماید استشهادیه شهود می باشد. هر چند طبق ماده ۱۲۸۵ قانون مدنی شهادت نامه هرگز به عنوان سند به حساب نخواهد آمد و به عنوان سند دارای ارزش و اعتبار نخواهد بود بلکه فقط دارای ارزش شهادت شهود می باشد.

مدارک لازم برای تنظیم دادخواست اعسار از محکوم به

هر دادخواست حقوقی و قضایی برای تکمیل شدن و راه یافتن به پروسه رسیدگی باید مدارک متنوعی را ارائه دهد که تنظیم دادخواست اعسار از محکوم به نیازمند مدارک فوق می باشد.

۱: استماع شهادت ۴ نفر شهود.

۲: فرم تکمیل شده لیست اموال فرد درخواست کننده.

۳: کپی دادنامه.

۴: کپی کامل برگه استشهادیه.

۵: مشخصات و محتویات کامل پرونده.

افراد خواستار دادخواست اعسار از محکوم به

اغلب افرادی که می توانند بنا به شرایط از این دادخواست به نفع خود استفاده نمایند دو دسته می باشند.

۱: دسته اول شامل افراد حقیقی می شود که با دلیل مشکلات حقوقی که برایشان به وجود آمده خواهان بررسی و حل مشکل خود از طریق قانون هستند انا به دلیل مشکلات مالی قادر به پرداخت هزینه های مربوط به انجام پروسه تکمیل پرونده نمی باشند.

برای ثبت دادخواست در مراجع قضایی شخص مراجعه کننده باید هزینه هایی را پرداخت نماید که در صورت عدم توانایی قانون میانبری را به عنوان حمایت از این گونه افراد وضع کرده است.

۲: دسته دوم شامل اشخاصی می شود که به عنوان طلبکار در دادگاه محکوم شده و باید مبلغ معینی را به طلبکار پرداخت نماید اما به دلیل مشکلات مالی قادر به پرداخت نمی باشد.

فواید قبول دادخواست اعسار از محکوم به، توسط دادگاه

اگر چنین دادخواستی از سوی دادگاه مورد قبول واقع شود قطعا فواید متعددی برای فرد به دنبال خواهد داشت. این فواید را اگر به اختصار نام ببریم از این قرار خواهند بود:

۱: ایجاد معافیت برای فرد در خصوص پرداخت هزینه های دادرسی.

۲: قبول دادخواست از هزینه های دادرسی.

۳: انتخاب وکیل معاضدتی از سوی دادگاه برای فرد.

۴: ایجاد معافیت برای فرد در خصوص پرداخت هزینه انتشار آگهی.

۵: ایجاد معافیت برای فرد در زمینه پرداخت حق الزحمه کارشناس.

۶: قبول دادخواست مربوطه.

۷: قسط بندی کل بدهی فرد.

۸: ایجاد معافیت برای فرد در خصوص ممنوع الخروج شدن.

۹: اگر این دادخواست در خصوص طلاق تنظیم شود مرد از دادن حقوق زن معاف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×