وکیل ابطال وصیت نامه

وکیل ابطال وصیت نامه (9)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل ابطال وصیت نامه

وکیل ابطال وصیت نامه در تهران

 وکیل ابطال وصیت نامه

وکیل ابطال وصیت نامه کیست؟ چه انتظاری از وکیل ابطال وصیت نامه می توانیم داشته باشیم؟ وکیل ابطال وصیت نامه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ بهترین وکیل ابطال وصیت نامه کیست؟ حیطه کاری وکیل ابطال وصیت نامه چیست؟

وکیل ابطال وصیت نامه کسی است که به خوبی می داند وصیت نامه چیست و چه ضرورتی در قانون دارد. در واقع این وکیل به خوبی با شرایط نگارش و تدوین وصیت نامه و انواع آن آشنایی دارد و بر اساس همین آشنایی است که می تواند شرایط ابطال یک وصیت نامه را بررسی کند. در واقع ابطال وصیت نامه بدین معنی است که وصیت نامه از اعتبار قانونی ساقط می شود و عمل به آن دیگر واجب نخواهد بود. بنابراین ما نیز برای درک این موضوع بهتر است ابتدا بدانیم وصیت نامه چیست و چه کارکردی در قانون ایران دارد.

برای این که بتوانیم همگام با یک وکیل ابطال وصیت نامه پیش برویم باید با انواع وصیت نامه آشنا شویم و شرایط قانونی بودن این وصیت نامه ها را بدانیم. سپس بر اساس آن است که می توانیم دقیقا با کارکرد وکیل ابطال وصیت نامه آشنا شویم. همه این ها با دو هدف انجام می شود. اولا این که خود شما بر اساس این اطلاعات خواهید دانست که چه مسیر حقوقی در پیش روی شما قرار دارد و شما می توانید به صورت کلی با این مسیر آشنا شوید. هدف دوم ما این است که به شما قدرتی بدهیم که بتوانید بهترین وکیل ابطال وصیت نامه را در این مسیر انتخاب کنید. در واقع می خواهیم بر اساس تمام نیازهایی که بیان می کنیم به ویژگی بهترین وکیل ابطال وصیت نامه برسیم.

اما برای این که به این اهداف برسیم و از مسیری که ترسیم کردیم به خوبی عبور کنیم، باید با زبان قانون آشنا باشیم. یعنی بدانیم که قانون چه مفاهیمی در خصوص وصیت نامه و ابطال آن استفاده کرده است. مادامی که با این مفاهیم آشنا نباشیم نمی توانیم به درستی کارکرد وکیل ابطال وصیت نامه را درک کنیم. بنابراین در اولین گام سعی می کنیم با زبان قانون در خصوص وصیت نامه و ابطال آن آشنا شویم. بعد از آن است که نوبت به بررسی وصیت نامه و شرایط ابطال وصیت می رسد.

وکیل ابطال وصیت نامه و اهمیت او در جامعه

وکیل ابطال وصیت نامه در جامعه امروز دارای نقش بسیار پر رنگی است و بسیاری از افراد از حرفه و تخصص این فرد اطلاع ندارند و نمی دانند که این فرد حرفه ای و متخصص چگونه می تواند جریان پرونده های مربوط به این حوزه را به نتیجه برساند. در رابطه با چنین مباحثی باید بگوییم که وکیل ابطال وصیت نامه تنها کسی است که می تواند احتمال موفقیت در این موارد را به حداکثر برساند. وکیل ابطال وصیت نامه یکی از وکلای پایه یک دادگستری است که دارای تخصص و مهارت های بسیار زیادی است و افراد زیادی نمی توانند در این حوزه فعالیت کنند.

حقیقت آن است که بسیاری از افرادی که در حوزه حقوق منی و مسائل مربوط به آن فعالیت می کنند با جریان ابطال وصیت نامه به خوبی آشنایی دارند اما این آشنایی به حدی نیست که بتوانند در جریان قضایی این پرونده ها عکس العمل نسبتا خوبی از خود نشان دهند و از به هدر رفتن زمان و هزینه افراد جلوگیری کنند.

وکیل ابطال وصیت نامه علاوه بر آنکه دارای دانش حقوقی است و تخصص بسیار زیادی در زمینه پرونده های مختلف دارد، سال های زیادی از عمر خود را برای به نتیجه رساندن این پرونده ها تلاش کرده است. برای آنکه بتوانید با وکیل ابطال وصیت نامه آشنایی پیدا کنید به شما توصیه می کنیم که در مورد ویژگی های این وکیل متخصص و حرفه ای به صورت کاملا عمیق تحقیق کنید تا اطلاعات آن را بدست آورید.

از آنجایی که وصیت نامه یک نوع سند رسمی است و افراد بسیاری می توانند از آن سود ببرند و حتی ممکن است برخی از افراد نیز قصد سو استفاده از آن را داشته باشند در چنین حالتی اگر شرایط ابطال وصیت نامه بوجود آید باید این با ارائه سند و مدارک کافی در محاکم قضایی برای ابطال رسمیت این سند اقدام کرد.

وکیل ابطال وصیت نامه در مقایسه با دیگر وکلایی که می شناسید دارای مهارت بیشتری است. از آنجایی که به همه افراد توصیه میکنیم که کارهای خود را به افراد متخصص بسپارند تا مورد بازبینی قرار گیرد. وکیل ابطال وصیت نامه می تواند پرونده های مربوط به این حوزه را در مدت زمانی کوتاه و به بهترین نحو ممکن بررسی کند و وکالت آن ها را بر عهده گیرد.

وکیل ابطال وصیت نامه (6)
وکیل ابطال وصیت نامه (6)

وکیل ابطال وصیت نامه چه ویژگی هایی دارد؟

وکیل ابطال وصیت نامه  باید دارای ویژگی های مختلفی باشد که به ترتیب به آنها اشاره خواهیم کرد تا در مورد آن ها اطلاع کسب کنید. به طور خلاصه می توان ویژگی های وکیل ابطال وصیت نامه به موارد زیر تقسیم کرد:

اولین و مهمترین ویژگی وکیل ابطال وصیت نامه آن است که این فرد دارای دانش حقوقی کافی است و از مسائل مختلف به خوبی آگاهی دارد و می تواند جریان چنین پرونده هایی را به نحو احسن بررسی کند تا راهی برای به نتیجه رساندن آن پیدا کند. داشتن دانش حقوقی بسیار مهم است و افراد باید به آن توجه داشته باشند تا بتوانند نتایج خوبی را در جریان پرونده های خود بدست آورند. برخی از افراد با وجود آن که ادعا می کنند دارای دانش حقوقی در زمینه ابطال وصیت نامه هستند اما این توانایی را ندارند و از مباحث مختلف حقوقی در این حوزه اطلاع ندارند و همین موضوع باعث می شود تا به افراد توصیه کنیم که جریان دادرسی پرونده های خود را به یک فرد متخصص و حرفه ای به نام وکیل ابطال وصیت نامه بسپارند.

از دیگر ویژگی هایی که وکیل ابطال وصیت نامه باید داشته باشد آن است که بتواند د ردادگاه حضور یابد و با تکیه بر فن مذاکره ای که دارد از حقوق موکل خود دفاع کند. وکیل ابطال وصیت نامه بهترین و متخصص ترین کسی است که در این زمینه دارای دانش حقوقی است و می تواند با ارائه دلایل کافی به صورت شفاهی در دادگاه از حقوق موکلان خود دفاع کند.

وکیل ابطال وصیت نامه می تواند به موکلان خود مشاوره حقوقی ارائه دهد و آنها را کمک کند تا در جریان پرونده هایی که با ان روبرو میشوند نتایج نسبتا خوبی را بدست آورند. مشاوره حقوقی معمولا با هدف آگاهی رسانی است و همه افراد می توانند از آن استفاده کنند و حتی کسانی که اقدام به انعقاد قرارداد نکرده اند هم می توانند از مزایای خدمات وکیل ابطال وصیت نامه استفاده کنند.

وکیل ابطال وصیت نامه (4)
وکیل ابطال وصیت نامه (4)

بهترین وکیل ابطال وصیت نامه

وکیل ابطال وصیت نامه می توان از راه های مختلفی پیدا کرد اما مسلمکا همه افراد ترجیح می دهند که جریان دادرسی پرونده خود را به بهترین وکیل ابطال وصیت نامه بسپارند و از این فرد کمک بگیرند تا جریان پرونده های خود را به نتیجه برسند. اگر شما نیز جز کسانی هستید که به دنبال بهترین وکیل ابطال وصیت نامه در تهران هستید به شما توصیه می کنیم که به سراغ گروه وکلای پارسا بروید.

گروه وکلای پارسا دارای کادری حرفه ای و متخصص است که می توانند به افراد کمک کنند تا در مدت زمانی کوتاه نتایج نسبتا موفقیت آمیزی کسب کنند. وکیل ابطال وصیت نامه بهترین و متخصص ترین کسی است که می تواند شرایط نسبتا خوبی را بوجود آورد تا افراد بتوانند به راحتی از بوجود آمدن مشکلات حقوقی و آسیب ها و خسارات مادی و معنوی جلوگیری کنند.

اگر می خواهید بهترین وکیل ابطال وصیت نامه در تهران را پیدا کنید همین الان با گروه پارسا تماس بگیرید و سوالات خود را به صورت تخصصی و کاملا حرفه ای بپرسید تا راه حل های مناسبی به شما ارائه شود و شرایط پرونده شما بهبود داده شود. وکیل ابطال وصیت نامه هم می تواند به صورت غیر حضوری و هم حضوری به افراد مشاوره ارائه دهد و آنها را کمک کند تا کمتر دچار شکست در پرونده شوند.

وکیل ابطال وصیت نامه (2)
وکیل ابطال وصیت نامه (2)

وکیل ابطال وصیت نامه به عنوان یک وکیل متخصص حقوقی

وکیل ابطال وصیت نامه یک وکیل در حوزه حقوقی است. بنابراین حوزه و بستر کاری اصلی وکیل ابطال وصیت نامه را بخش حقوقی قانون تشکیل داده است. اما این به چه معنی است؟ در واقع زمانی که یک وکیل مانند وکیل ابطال وصیت نامه در حوزه قوانین حقوقی فعالیت می کند چه تفاوتی با کارکرد وکیلی در حوزه کیفری دارد؟

به طور کلی می توان اینگونه گفت که قانون از دو بخش عمده کیفری و حقوقی تشکیل شده است. هر چیزی که شما از قانون می شنوید یا در قانون میبینید زیر مجموعه ای از یکی از این دو بخش است. به نوعی می توان گفت هر چیزی که قانونگذار تدوین نموده باید تحت یکی از این دو شاخه باشد.

حقوقی آن بخش از قانون است که به حقوق هر فرد در جامعه می پردازد. در این بخش از قانون مشخص می شود که هر فرد در جامعه چه کارکردی دارد و تحت چه قوانینی باید عمل کند. به عبارتی می توان گفت که قانون در این بخش چارچوب های فردی و اجتماعی را مشخص می کند و نشان می دهد که هر فرد در موقعیت های مختلف چه رفتاری باید از خود نشان دهد. به بیان ساده تر این بخش از قانون چارچوب های رفتاری هر فرد در هر موقعیت را مشخص می کند و هر فرد در جامعه باید بر اساس این چارچوب ها پیش بروند.

اما در بخش کیفری قانون جور دیگری است. در بخش کیفری قانون با مفهوم جرم عجین شده است. در واقع در این بخش از قانون مشخص می شود که چه افعالی جرم است و چه جرایمی باید برای آن در نظر گرفت. نکته ای که وجود دارد این است که اساسا در این بخش از قانون جرایمی از پرداخت نقدی تا اعدام صادر می شود. یعنی در این بخش از قانون می توان برای زنده ماندن یا نماندن یک فرد تصمیم گرفت.

نکته ای که در خصوص وکیل ابطال وصیت نامه وجود دارد این است که این وکیل در حوزه حقوقی است بنابراین این وکیل نمی تواند اعلام جرم یا شکایت کیفری از کسی داشته باشد. این نکته مهمی است که در خصوص کارکرد وکیل ابطال وصیت نامه باید به آن توجه داشته باشیم.

وکیل ابطال وصیت نامه (1)
وکیل ابطال وصیت نامه (1)

وکیل ابطال وصیت نامه و مفهوم وصیت نامه در قانون

وکیل ابطال وصیت نامه فردی است که با مفهوم وصیت نامه سر و کار دارد. از این رو بهتر است کمی از مفهوم وصیت نامه در قانون صحبت کنیم. بر اساس قانون وصیت یک عمل حقوقی محسوب می شود که بر اساس آن وصیت کننده به طور مستقیم و یا با واسطه ای فرد یا افرادی را برای اموال یا حقوق خود تعیین می کند.

بر اساس قانون وصیت یک امر کاملا قانونی محسوب می شود و از نظر قانونی وجاهت دارد. اما چند نکته در این خصوص وجود دارد که می تواند به عنوان عنصری برای کار وکیل ابطال وصیت نامه محسوب شود. نکته بسیار مهم این است که یک فرد نمی تواند برای تمام اموال خود وصیت کند ( مگر در صورت رضایت همه وراث ). بنابراین اگر فردی برای تمام اموال خود وصیت کرده باشد و در این بین تنها یک وارث شاکی باشد وکیل ابطال وصیت نامه می تواند برای دستور ابطال وصیت نامه اقدام کند.

در یک وصیت 4 عنصر اساسی وجود دارد. این عناصر عبارتند از موصی، موصی له، موصی به، وصی. این ها همان زبان قانونی است که در بالاتر به آن اشاره کردیم. موصی به همان فردی می گویند که وصیت می کند. موصی له فردی است که وصیت به نفع او انجام می شود. موصی به، چیزی است که موضوع وصیت است. وصی نیز فردی است که به وصیت عمل می کند.

بنابراین بر اساس این صحبت ها لزوما کسی که به وصیت عمل می کند منتفع از وصیت نیست. اما به جز این کسی که وصیت می کند باید 5 شرط اساسی را داشته باشد تا وصیت نامه او وجاهت قانونی داشته باشد. این فرد باید بالغ، عاقل، صاحب اختیار، رشید ( رشد او اثبات شده باشد )، خودکشی نکرده باشد. بنابراین همانطور که می بینید اگر موصی یکی از این 5 شرط را نداشته باشد وکیل ابطال وصیت نامه می تواند نسبت به ابطال آن اقدام کند. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم. به بیان ساده تر وکیل ابطال وصیت نامه با نشان داده نقض یکی از این شرایط مثلا با دریافت حکم محجوریت برای متوفی می تواند این شرایط 5 گانه را زیر سوال ببرد و بدین ترتیب حکم ابطال وصیت را از دادگاه دریافت نماید.

وکیل ابطال وصیت نامه (3)
وکیل ابطال وصیت نامه (3)

وکیل ابطال وصیت نامه و لزوم وصیت در جامعه

وکیل ابطال وصیت نامه یک فرد قانون در جامعه محسوب می شود که هدف اصلی آن کمک به بهبود زندگی انسان هاست. اما برای این که بتوانیم با اهمیت و کارکرد وکیل ابطال وصیت نامه در جامعه بیشتر آشنا شویم، باید بدانیم که وصیت نامه چه اثری در اجتماع دارد و چه کاربردهایی می توانیم از آن انتظار داشته باشیم.

شاید برای بسیاری از شما این سوال وجود داشته باشد که با وجود قوانینی مانند قانون انحصار وراثت که می تواند تقسیم اموال را بر عهده بگیرد، چرا قانون برای وصیت اعتبار در نظر گرفته است و به آن عمل می کند؟ در این جا دو نکته وجود دارد.

اول این که فرد به عنوان مالک اموال خود شناخته می شود و هیچ نیروی قانونی یا غیر قانونی نمی تواند بدون اختیار فرد این اموال را از او بگیرد. نکته ای که وجود دارد این است که این حق با مرگ از بین می رود. اما قانون برای احترام به فرد در جامعه به او این اجازه را داده است که بتواند برای بخشی از اموال خود به عنوان مالک، بعد از مرگ نیز تصمیم گیری کند. یعنی این حق را دارد که به عنوان مالک سرنوشت برخی از اموال خود را تعیین کند. این احترام و حقی است که قانون برای هر فرد در جامعه قائل شده است.

اما نكته دوم این است که وصیت به عنوان یک ابزار کمکی برای قانون شناخته می شود. یعنی وصیت می تواند بخشی از قانون انحصار وراثت را به صورت شخصی بر عهده فرد قرار دهد. بدین ترتیب تا حدودی کار قانون و مجریان آن می تواند کم تر شود. زیرا تقسیم حداکثر تا یک سوم اموال بر عهده خود موصی قرار می گیرد و این موضوع می تواند کارکرد قانون را قوی تر کند. از این موضوع می توانیم به این نتیجه برسیم که وکیل ابطال وصیت نامه کار سختی می تواند داشته باشد، زیرا قانون وصیت را به عنوان یک سند رسمی یا غیر رسمی می شناسد. از این رو قانون دوست ندارد به سادگی این سند از بین برود و باطل شود. پس وکیل ابطال وصیت نامه باید دلیل قوی و مدرک قابل قبولی ارائه دهد تا وصیت باطل شود.

وکیل ابطال وصیت نامه و انواع سند

وکیل ابطال وصیت نامه فردی است که با مفهوم اسناد سر و کار دارد. در واقع وصیت یک سند است که بسته به نوع تنظیم و نحوه ثبت آن می تواند رسمی یا غیر رسمی ( عادی ) باشد. اما آیا می دانید که سند رسمی چیست و چه تفاوت هایی با یک سند غیر رسمی دارد؟

اسناد در قانون به دو دسته بسیار مهم سند رسمی و سند غیر رسمی تقسیم بندی شده اند. سند رسمی سندی است که تحت نظارت یک نماینده قانون ( که لیستی از آن ها در قانون بیان شده ) تدوین و ثبت شود. اداره ثبت اسناد مهم ترین نهاد قانونی برای اسناد رسمی محسوب می شود. این اسناد از اعتبار بالای قانونی برخوردار هستند و کمتر کسی می تواند اعتبار آن ها را زیر سوال ببرد. بنابراین یک وکیل ابطال وصیت نامه اگر بخواهد در مورد وصیت نامه های رسمی اقدام کند عملا به مشکلات زیادی برخورد می کند. چرا که قانون دوست ندارد به سادگی اعتبار اسناد رسمی از بین برود.

اما در مقابل اسناد رسمی، اسناد غیر رسمی وجود دارد. این اسناد برخلاف اسناد رسمی نیازی به حضور نماینده قانونی ندارد و هر فرد در هر مکانی می تواند آن را تنظیم کند. به طور مثال یک مبایعه نامه یا یک قولنامه یا یک سند خطی به عنوان اسناد غیر رسمی در قانون شناخته می شود. وصیت نامه هایی که به صورت رسمی تنظیم نشده باشد به عنوان یک سند غیر رسمی یا ساده شناخته می شود. با وجود این که اسناد غیر رسمی دارای اعتبار قانونی هستند اما اعتبار آن ها به اندازه اسناد رسمی نیست. از این رو وکیل ابطال وصیت نامه در خصوص این دسته از وصیت نامه ها می تواند کار ساده تری داشته باشد. یعنی با دلایل مختلفی می تواند دستور ابطال آن را از دادگاه بگیرد.

بنابراین می توانیم اینگونه بیان کنیم که وکیل ابطال وصیت نامه هم در خصوص اسناد رسمی و هم در خصوص اسناد غیر رسمی کارایی بسیاری می تواند داشته باشد. این موضوع بستگی به این دارد که وصیت نامه به چه صورتی تنظیم شده باشد. اگر وصیت نامه در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود به عنوان یک سند رسمی قابل قبول است اما اگر به صورت دستی و شخصی آماده شده باشد به عنوان یک سند غیر رسمی شناخته می شود.

وکیل ابطال وصیت نامه (4)
وکیل ابطال وصیت نامه (4)

وکیل ابطال وصیت نامه و شناخت انواع وصیت نامه

وکیل ابطال وصیت نامه با انواع وصیت نامه ها رو به رو است. از این رو بهتر است برای درک بهتر کارکرد وکیل ابطال وصیت نامه با انواع این وصیت ها آشنا شویم. از نظر محتوایی وصیت نامه دو حالت دارد. یک وصیت نامه یا به عنوان تملیکی یا به عنوان عهدی در قانون شناخته می شود. وصیت نامه تملیکی وصیت نامه ای است که در آن موصی در خصوص اموال خود وصیت می کند. موصی به همان یک سوم اموال موصی است که بر اساس وصیت نامه تملیکی به فرد یا افراد دیگر واگذار می شود. اما در خصوص وصیت نامه عهدی موصی به امر یا اموری است که برای آن وصی تعیین شده است. وصی مکلف است بعد از مرگ موصی این امور را انجام دهد. مگر آن که این امور خلاف قانون باشد. در این صورت وکیل ابطال وصیت نامه می تواند نسبت به ابطال این نوع وصیت نامه اقدام کند.

اما از نظر نحوه تنظیم وصیت نامه سه شکل مختلف دارد. وصیت نامه رسمی وصیت نامه ای است که فرد با مراجعه به دفتر اسناد رسمی می تواند نسبت به تنظیم آن اقدام کند. این وصیت نامه کاملا رسمی و ثبت شده است و از نظر قانونی بسیار معتبر محسوب می شود.

نوع دیگر از وصیت نامه را می توان وصیت نامه خودنوشت دانست. این وصیت نامه غیر رسمی محسوب می شود. برای این دست از وصیت نامه ها شرایط خاصی در قانون مشخص شده است. اولا این که این وصیت باید به دست خط خود موصی باشد. این وصیت نامه باید دارای تاریخ ( روز، ماه و سال ) باشد. همچنین لازم است موصی این وصیت را امضا کرده باشد.

نوع آخر از انواع وصیت نامه ها را می توان وصیت نامه سری دانست. این وصیت نامه بر اساس آئین نامه وزارت دادگستری در اداره ثبت اقامتگاه موصی به امانت گذاشته می شود. این وصیت می تواند به خط فردی غیر از موصی باشد. اما در هر صورت باید به امضای موصی رسیده باشد. نکته مهمی که وکیل ابطال وصیت نامه می تواند از آن بهره بگیرد این است که کسی که سواد نداشته باشد نمی تواند وصیت نامه سری داشته باشد، از طرفی دیگر فردی که توانایی تکلم ندارد برای تدوین وصیت نامه سری باید با خط خودش این کار را انجام دهد. همچنین این وصیت نامه را موصی می تواند در هر زمانی که بخواهد استرداد نماید. این ها مهمترین نکاتی بود که در خصوص انواع وصیت نامه می توانستیم بیان کنیم.

وکیل ابطال وصیت نامه (7)
وکیل ابطال وصیت نامه (7)

وکیل ابطال وصیت نامه و اقدامات او

وکیل ابطال وصیت نامه می تواند بر اساس تمام اطلاعات و مدارکی که در دست دارد نسبت به ابطال یک وصیت اقدام کند. در واقع اگر بخواهیم کارکرد وکیل ابطال وصیت نامه را بررسی کنیم این گونه می توانیم بیان کنیم که این وکیل از چند جهت می تواند اقدام کند.

اولین نکته نگاه به شرایط تدوین و تنظیم سند وصیت است. همانطور که بیان کردیم هر کدام از انواع وصیت نامه ها شرایط خاصی دارد. حال اگر این شرایط برقرار نباشد وکیل ابطال وصیت نامه می تواند نسبت به ابطال این وصیت اقدام کند. به طور مثال اگر یک فرد بی سواد اقدام به تدوین وصیت نامه سری کرده باشد، این وصیت عملا اعتبار قانونی نخواهد داشت.

نکته دوم این است که وکیل ابطال وصیت نامه می تواند بر اساس قانون و بر اساس شکایت یکی از وراث اقدام کند. در این حالت قانون شرایط خاصی در نظر گرفته است که این وکیل می تواند بر اساس آن اقدام کند. در ادامه به این شرایط و قوانین مربوطه خواهیم پرداخت.

وکیل ابطال وصیت نامه یکی از بهترین و متخصص ترین کسانی است که می تواند در مورد تمامی مسائل مربوط به ابطال وصیت نامه به افراد کمک کند و از صفر تا صد پرونده را به بهترین نحو به نتیجه برساند و شرایط مساعدی را برای کاهش آسیب ها و خسارات موکلش بوجود آورد. وکیل ابطال وصیت نامه علاوه بر آنکه می تواند مشاوره حقوقی ارائه دهد این توانایی را هم دارد تا به افراد کمک کند تا در جریان دادرسی حضور نیابد و از حقوق آنها دفاع کند.

وکیل ابطال وصیت نامه می تواند انواع اسناد حقوقی و استدلالاتی را که منجر به ابطال وصیت می شوند را جمع آوری کند و آماده تحویل به مرجع قضایی کند. افرادی که فکر می کنند نمی توانند به وکیل ابطال وصیت نامه مراجعه کنند بهتر است با این وکیل تماس بگیرند و از خدمات قوری او بهره مند شوند.

وکیل ابطال وصیت نامه در مورد قانون مدنی می گوید؟

وکیل ابطال وصیت نامه به خوبی با قانون مدنی در حوزه وصیت نامه آشنایی دارد و همه شرایط آن را به موکلان خود نیز می گوید تا با انها اشنا شوند. بخ چند مورد از نکات مهم قانون مدنی دقت کنید:

موصی‌له می‌تواند وصیت را نسبت به قسمتی از موصی به قبول کند در این صورت وصیت نسبت به قسمتی که قبول شده صحیح و‌نسبت به قسمت دیگر باطل می‌شود. ورثه موصی نمی‌تواند در موصی به تصرف کند مادام که موصی‌له رد یا قبول خود را به آن‌ها اعلام نکرده است. اگر تأخیر این اعلام موجب تضرر ورثه باشد حاکم موصی‌له را مجبور میکند که تصمیم خود را معین نماید.

در وصیت عهدی قبول شرط نیست لیکن وصی می‌تواند مادام که موصی زنده است وصایت را رد کند و اگر قبل از فوت موصی رد‌نکرد بعد از آن حق رد ندارد گرچه جاهل بر وصایت بوده باشد. موصی باید نسبت به مورد وصیت جایز التصرف باشد.

هرگاه کسی بقصد خودکشی خود را مجروح یا مسموم کند یا اعمال دیگر از این قبیل که موجب هلاکت است مرتکب گردد و پس از‌آن وصیت نماید آن وصیت در صورت هلاکت باطل است و هرگاه اتفاقاً منتهی بموت نشد وصیت نافذ خواهد بود. اگر کسی به موجب وصیت یک یا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند وصیت مزبور نافذ نیست.

موصی می‌تواند از وصیت خود رجوع کند. اگر موصی ثانیاً وصیتی بر خلاف وصیت اول نماید وصیت دوم صحیح است. وصیت صرف مال در امر غیر مشروع باطل است. موصی به باید ملک موصی باشد و وصیت بمال غیر ولو با اجازه مالک باطل است. ممکن است مالی را که هنوز موجود نشده است وصیت نمود.

وصیت به زیاده بر ثلث ترکه نافذ نیست مگر با اجازه وراث و اگر بعض از ورثه اجازه کند فقط نسبت بسهم او نافذ است. هرگاه موصی به مال معینی باشد آن مال تقویم می‌شود اگر قیمت آن بیش از ثلث ترکه باشد مازاد مال ورثه است مگر اینکه اجازه از‌ثلث کند.

از دیگر موارد قانونی که باید در مورد شرایط صحت وصیت نامه بدانید:

به گفته وکیل ابطال وصیت نامه، میزان ثلث به اعتبار دارایی موصی در حین وفات معین می‌شود نه به اعتبار دارائی او در حین وصیت. هرگاه موصی به منافع ملکی باشد دائماً یا در مدت معین به طریق ذیل از ثلث اخراج می‌شود:

‌بدواً عین ملک با منافع آن تقویم می‌شود سپس ملک مزبور با ملاحظه مسلوب‌المنفعه بودن در مدت وصیت تقویم شده تفاوت بین دو قیمت از ثلث‌حساب می‌شود. اگر موصی به منافع دائمی ملک بوده و بدین جهه عین ملک قیمتی نداشته باشد قیمت ملک با ملاحظه منافع از ثلث محسوب می‌شود.

اگر موصی به کلی باشد تعیین فرد با ورثه است مگر اینکه در وصیت جور دیگر مقرر شده باشد. اگر موصی به جزء مشاع ترکه باشد مثل ربع یا ثلث موصی‌له با ورثه در همان مقدار از ترکه مشاعاً شریک خواهد بود. اگر موصی زیاده بر ثلث به ترتیب معینی وصیت باموری کرده باشد ورثه زیاده بر ثلث را اجازه نکنند بهمان ترتیبی که وصیت کرده‌است از ترکه خارج می‌شود تا میزان ثلث و زاید بر ثلث باطل خواهد شد و اگر وصیت به تمام یکدفعه باشد زیاده از همه کسر می‌شود.

موصی‌له باید موجود باشد و بتواند مالک چیزی بشود که برای او وصیت شده است. وصیت برای حمل صحیح است لیکن تملک او منوط است بر اینکه زنده متولد شود. اگر حمل در نتیجه جرمی سقط شود موصی‌به به ورثه او میرسد مگر اینکه جرم مانع ارث باشد.

اگر موصی‌لهم متعدد و محصور باشند موصی به بین آن‌ها بالسویه تقسیم می‌شود مگر اینکه موصی طور دیگر مقرر داشته باشد. موصی می‌تواند یک یا چند نفر وصی معین نماید – در صورت تعداد اوصیاء باید مجتمعاً عمل به وصیت کنند مگر در صورت تصریح ‌باستقلال هر یک.

موصی می‌تواند چند نفر را بنحو ترتیب وصی معین کند به این طریق که اگر اولی فوت کرد دومی وصی باشد و اگر دومی فوت کرد ‌سومی باشد و هکذا. صغیر را میتوان به اتفاق یک نفر کبیر وصی قرار داد. در این صورت اجراء وصایا با کبیر خواهد بود تا موقع بلوغ و رشد صغیر. موصی می‌تواند یکنفر را برای نظارت در عملیات وصی معین نماید.

وصیت نامه اعم از اینکه راجع باشد به وصیت عهدی یا تملیکی منقول یا غیر منقول ممکن است به طور رسمی یا خودنوشت یا سری تنظیم شود. ترتیب تنظیم وصیت نامه رسمی و اعتبار آن به طوری است که برای اسناد تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی مقرر است . وصیت نامه خودنوشت در صورتی معتبر است که تمام آن به خط موصی نوشته شده و دارای تاریخ روز و ماه و سال به خط موصی بوده و به امضا او رسیده باشد.

قواعد حقوقی در مورد تنظیم وصیت نامه

وکیل ابطال وصیت نامه می تواند تمامی قواعد حقوقی که موکلان آنها باید در مورد تنظیم وصیت نامه و صحت آن بدانند را به آنها معرفی کند و با زبانی ساده برای آنها توضیح دهید. به چند مورد از این مباحث حقوقی که قانون به انها اشاره کرده است، دقت کنید:

وصیت نامه سری ممکن است به خط موصی یا به خط دیگری باشد ولی در هر صورت باید به امضا موصی برسد و به ترتیبی که برای امانت اسناد در قانون ثبت اسناد مقرر گردیده در اداره ثبت اقامتگاه موصی یا محل دیگری که در آیین نامه وزارت دادگستری معین می گردد امانت گذارده می شود.

کسی که سواد ندارد نمی تواند به ترتیب سری وصیت نماید. کسی که نمیتواند حرف بزند هر گاه بخواهید وصیت نامه سری تنظیم کند باید تمام وصیت نامه را به خط خود نوشته و امضا نماید و نیز در حضور مسئول دفتر رسمی در وصیت نامه بنویسد که این ورقه وصیت نامه او است و در این صورت مسئول دفتر باید روی پاکت یا لفافی که وصیت نامه در او است بنویسید که عبارت مزبور را موصی در حضور او نوشته است . وصیت نامه سری را موصی همه وقت می تواند به ترتیبی که برای استرداد اسناد امانتی مقرر است استرداد نماید.

در موارد فوق العاده از قبیل جنگ و امراض ساریه و مسافرت در دریا که مراوده نوعا مقطوع و به این جهت موصی نمی تواند به یکی از طرق مذکور وصیت کند ممکن است وصیت به طریقی که در مواد بعد ذکر می شود واقع شود. افراد و افسران نظامی و کسانی که در ارتش اشتغال به کاری دارند می توانند نزد یک نفر افسر یا همردیف او با حضور دو شاهد وصیت خود را شفاها اظهار نمایند.

در صورتی که نظامی یا کسی که در ارتش اشتغال به کاری دارد مریض یا مجروح باشد ممکن است وصیت خود را در حضور رییس بهداری ارتش و مدیر بیمارستان که موصی آنجا است اظهار نماید. اشخاصی می توانند به ترتیب مذکور در دو ماده قبل وصیت نمایند که در جنگ یا مامور عملیات جنگی باشند و یا در محلی زندانی یا محصور باشند که مراوده ای با خارج نباشد.

در سایر موارد مذکور در قانون موصی می تواند در حضور دو نفر شاهد وصیت خود را اظهار نماید و یکی از آن دو شاهد اظهارات او را با تعیین تاریخ روز و ماه و سال و محل وقوع وصیت نوشته و موصی و شهود آن را امضا می نمایند و اگر موصی میتواند امضا کند شهود این نکته را در وصیت نامه قید می کنند.

توجه:

اشخاصی که مطابق قانون وصیت نزد آنها شده و همچنین شهود مذکور در ماده قبل در اول زمان امکان باید در اداره ثبت اسناد یا محلی که در آیین نامه وزارت دادگستری تعیین می شود حاضر شده وصیت نامه را مطابق مقررات راجع به امانت گذاردن اسناد امانت بگذارند و ضمنا اعلام کنند که این آخرین وصیت موصی است که با داشتن اهلیت اظهار داشته . وکیل ابطال وصیت نامه می تواند اطلاعات تکمیلی را در این حوزه ارائه دهد.

در صورتی که اشخاص مذکور در قانون اظهارات موصی را ننوشته باشند در اول زمان امکان نزد حاکم صلحی که به او دسترس دارند حاضر شده و اظهارات موصی را با تاریخ و محل وقوع وصیت و اهلیت موصی شفاها اظهار می دارند اظهارات مزبور در صورت مجلس نوشته شده و به امضا حاکم صلح و شهود می رسد.

وصیتی که مطابق مواد قبل (در موارد غیر عادی ) واقع می شود بعد از گذشتن یک ماه از تاریخ مراجعت و رسیدن موصی به محلی که بتواند به یکی از طرق مذکور در ماده اول وصیت کند یا گذشتن یک ماه از تاریخ باز شدن راه و مرتفع شدن مانعی که به واسطه آن موصی نتوانسته است به یکی از طرق مذکور وصیت نماید بی اعتبار می شود مشروط به اینکه موصی در مدت مزبور متمکن از وصیت باشد. هر وصیتی که به ترتیب مذکور در این قانون واقع نشده باشد در مراجع رسمی پذیرفته نمی شود مگر اینکه اشخاص ذینفع در ترکه به صحت وصیت اقرار نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×