وکیل ابطال مزایده

وکیل ابطال مزایده (1)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل ابطال مزایده

وکیل ابطال مزایده در تهران

وکیل ابطال مزایده

وکیل ابطال مزایده کیست؟ وکیل ابطال مزایده چه کارکردی می تواند داشته باشد؟ در چه شرایطی می توانیم از وکیل ابطال مزایده استفاده کنیم؟ بهترین وکیل ابطال مزایده کیست؟ یک وکیل ابطال مزایده چه ویژگی هایی میتواند داشته باشد؟

وکیل ابطال مزایده کسی است که می تواند بر اساس شرایط موجود و بر اساس مدارک حاضر درخواست ابطال مزایده را به دادگاه حقوقی ارائه دهد. ابطال مزایده بدین معنی است که تمامی شرایط باید به پیش از زمان مزایده بازگردد. یعنی اگر مالی فروخته شده و هزینه ای دریافت شده باید این مال و هزینه پرداختی بازگردانده شود.

مزایده مفهومی قانونی است که یک سری شرایط کلی دارد و هر نهاد یا ارگانی که اقدام به برگزاری مزایده می کند می تواند شرایط خاص خودش را علاوه بر شرایط قانونی و عمومی اعمال نماید. اما در این بین کارکرد وکیل ابطال مزایده چیست؟ در واقع وکیل ابطال مزایده چه زمانی وارد عمل میشود و چه کاربردهایی می تواند داشته باشد؟

برای پاسخ به این دست از سوالات لازم است که وکیل ابطال مزایده را به خوبی بشناسیم که برای این کار لازم است ابطال مزایده و در اصل خود مزایده را مورد بررسی قرار دهیم. اما پیش از همه این ها لازم است که زبانی برابر با زبان قانون داشته باشیم تا بتوانیم صحبت هایی که در این خصوص می شود را درک کنیم. به بیان ساده تر ابطال مزایده یک مفهوم قانونی است و وکیل ابطال مزایده یک فرد قانونی است. از این رو برای درک کارکرد وکیل ابطال مزایده باید بدانیم که الفبای قانون چیست. مسلما در این فرصت کم این امکان وجود ندارد که بتوانیم تمامی مفاهیم و الفبای لازم قانون را بیان کنیم. از این رو در ادامه تنها به بخشی از الفبای قانون که در این متن و مقاله مورد نیاز است اشاره کردیم. در واقع در ادامه تنها آن بخش از مفاهیم را مورد بررسی قرار دادیم که ارتباط مستقیم با مسئله ابطال مزایده و کارکرد وکیل ابطال مزایده دارد.

وکیل ابطال مزایده یک وکیل حقوقی است.

وکیل ابطال مزایده را در قانون یک وکیل حقوقی می دانیم. اما این سخن به چه معنی است؟ در قانون هر چیزی که وجود دارد تحت یکی از شاخه های قانون حقوقی یا قانون کیفری قرار می گیرد. بنابراین در کنار وکیل ابطال مزایده به عنوان یک وکیل حقوقی می توان وکیلی در شاخه کیفری وجود داشته باشد. وکیل قتل و … از جمله مطرح ترین وکلا در حوزه کیفری است. بنابراین اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم هر چیزی که در قانون می شنوید یا می بینید تحت عنوان یکی از این مفاهیم بزرگ قانونی قرار گرفته است. هر قانون یا هر مفهوم یا حقوقی است و یا کیفری. اما سوال اینجاست که حقوقی بودن وکیل ابطال مزایده به چه معنی است؟ پاسخ به این سوال می تواند بستر کاری وکیل ابطال مزایده را به خوبی به ما نشان دهد.

حقوقی آن بخش از قانون است که در آن قانونگذار حقوق مربوط به هر فرد در جامعه را مشخص کرده است. به بیان ساده تر مشخص کرده است که هر شخصیت حقیقی یا حقوقی در جامعه چه حقوقی دارد  و چگونه می تواند از حقوق خود استفاده کند. در صورتی که حقوق این شخصیت از بین برود چه کار باید بکند و از چه طریقی باید اقدام کند. در واقع قانون در بخش حقوقی چارچوب ها و محدوده هایی را مشخص می کند که روابط انسانی با سایر مفاهیم جامعه را تحت پوشش خود قرار می دهد. این بخش از قوانین نشان می دهد که هر فرد در جامعه و در موقعیت های مختلف چه رفتارهایی باید از خودش نشان دهد. این نکته بسیار مهمی است که در خصوص حقوقی بودن وکیل ابطال مزایده باید به آن توجه داشت. در بخش حقوقی از عناوین تخلف و جریمه نیز استفاده شده است.

اما در بخش کیفری داستان به نحوی دیگر رقم می خورد. در واقع در این بخش از قانون مفهوم مهم جرم مورد بررسی قرار می گیرد. جرم در این بخش تعریف می شود و مشخص می شود که به چه فعلی می توانیم جرم بگوییم. در صورتی که فعلی به عنوان جرم شناخته شد این بخش مشخص می کند که چه مجازاتی برای آن باید تعیین شود. بنابراین جرم و مجازات از مهمترین عناصر قانون در بخش کیفری است. مسئله ای که وجود دارد این است که در بخش کیفری است که امکان طرح شکایت و اعلام جرم علیه فرد دیگری ایجاد می شود. بنابراین وکیل ابطال مزایده نمی تواند در طول دادرسی از طرف موکل خود طرح شکایت کند. زیرا دادگاه صالح رسیدگی به پرونده های مربوطه دادگاه های حقوقی است.

وکیل ابطال مزایده (14)
وکیل ابطال مزایده (14)

وکیل ابطال مزایده و مفهوم مزایده در اقتصاد

وکیل ابطال مزایده کسی است که با مفهوم مزایده سر و کار دارد. از این رو پیش از آن که بخواهیم مزایده را از دید قانون نگاه کنیم، باید بدانیم که مزایده در اقتصاد چیست و چه کارکردی دارد. شناخت این مسئله باعث می شود که بتوانیم ساده تر و راحت تر کارکرد وکیل ابطال مزایده را در جامعه درک کنیم. در واقع از دید عمومی کارکرد اجتماعی یک وکیل یا هر فرد دیگری است که اهمیت دارد. از این رو می خواهیم چند دقیقه ای فارغ از مفهوم قانونی، نگاهی اجتماعی به مسئله مزایده داشته باشیم.

مزایده به معنی خرید به بالاترین قیمت است. در واقع بر اساس مزایده یک نهاد دولتی یا یک ارگان یا یک شرکت خصوصی اقدام به فروش اموال منقول یا غیر منقول می کند و یا خدمات خود را تحت عنوان مزایده ارائه می دهد. در این فرایند هر شخصیت حقیقی یا حقوقی که بالاترین قیمت را پیشنهاد دهد به عنوان برنده مزایده اعلام می شود و باید بر اساس پیشنهاد داده شده وارد توافق با طرف فروشنده شود.

در اقتصاد مزایده چند فایده مهم دارد. اول این که مزایده باعث می شود که عدالت اقتصادی میان مردم برقرار شود. یعنی منفعت فروش یا خرید توسط دولت وارد چرخه اقتصاد کشور شود. این مسئله امکان پذیر نیست مگر با شرکت دادن همه مردم در جریان اقتصادی. مزایده این امکان را به هر فردی می دهد که بتواند به عنوان یک شهروند در این خرید و فروش شرکت کند و از سود آن بهره مند شود. از طرف دیگر بر اساس مزایده نهاد دولتی یا شرکت خصوصی می تواند محصولات، کالاها یا خدمات خود را با بالاترین قیمت ممکن به فروش برساند. این یعنی سود خوب برای آن نهاد یا ارگان.

بنابراین بر اساس مزایده یک چرخه اقتصادی سالم ایجاد می شود و خرید و فروش در شفاف ترین حالت خود و به دور از رانت اتفاق می افتد. این مهمترین کارکرد مزایده در اقتصاد است. حال اگر این چرخه به درستی کار نکند و یا باعث شود طرفی از این موضوع ضربه بزند وکیل ابطال مزایده می تواند وارد کار شود. در واقع وکیل ابطال مزایده بر اساس تمام شرایط و موارد قانونی سعی می کند از دادگاه دستور مناسب برای ایجاد فضای مثبت اقتصادی را بگیرد. گاهی ابطال یک قرارداد یا یک مزایده یا هر چیز دیگری می تواند بارها از انعقاد آن اقتصادی تر باشد.

وکیل ابطال مزایده (9)
وکیل ابطال مزایده (9)

وکیل ابطال مزایده و مزایده از دید قانون

وکیل ابطال مزایده یک فرد قانونی است. بنابراین لازم است مزایده را از دید قانونی هم مورد بررسی قرار دهیم. نکته ای که وجود دارد این است که قانون صراحتا از مزایده صحبتی نکرده است اما این به معنی بی قانون بودن آن نیست. بگذارید کمی ساده تر این موضوع را توضیح دهیم.

یک نهاد دولتی تحت دو عنوان قرارداد می تواند با فرد دیگری وارد معامله شود. عنوان اول قرارداد توافقی است. یعنی طرفین بر اساس فاکتورهای مختلف با یک دیگر توافق می کند و عنوان دوم قرارداد های رقابتی مانند مزایده یا مناقصه است. قانون گذار نهاد های دولتی را مکلف کرده است که در خصوص فروش اموال یا گرفتن خدمات از فرد یا شخصیت دیگر حتما از قراردادهای رقابتی ( مزایده یا مناقصه ) استفاده کند.

چیزی که در اینجا بسیار مهم است بدانیم و در کارکرد وکیل ابطال مزایده تاثیر می گذارد این است که اساسا مزایده یک نوع قرارداد است. بنابراین شرایط قرارداد باید در آن حاکم باشد. به بیان ساده تر درست مانند هر قراردادی دیگر مزایده نیز شرایط خاصی برای صحت دارد. حال اگر این شرایط به درستی رعایت نشود وکیل ابطال مزایده می تواند بر اساس قوانین و مقررات اقدامات لازم جهت دریافت دستور ابطال آن را دریافت کند.

به نوعی هدف مزایده از قانون برقراری عدالت اقتصادی است که در بالاتر نیز به آن اشاره کردیم. اما هدف والاتر قانون را می توان ایجاد شفافیت در سیستم اقتصادی دانست. در واقع قانون دوست دارد بداند که در هر مسئله ای به خصوص مسائل اقتصادی چه مواردی وجود دارد. بر اساس این دو هدف بزرگ است قانونگذار برخی از نهادها به خصوص نهاد های دولتی را مجبور به استفاده از مزایده کرده است.

بنابراین از دید قانون مزایده یک نوع قرارداد است. این قرارداد نیز درست مانند هر قرارداد دیگری برای ابطال یا فسخ شرایط خاصی دارد. اما درست مانند همه قراردادها برای فسخ قرارداد یا باید ضرر و زیان فرد مقابل پرداخت شود. حال اگر قرارداد مزایده به صورت یک طرفه منحل شود عملا طرف دیگر حق گرفتن خسارت را خواهد داشت.

وکیل ابطال مزایده (12)
وکیل ابطال مزایده (12)

وکیل ابطال مزایده و شرایط یک مزایده سالم

وکیل ابطال مزایده بر اساس شرایط مزایده کار خود را پیش می برد. یعنی می بیند که شرایط برقراری یک مزایده سالم چیست و کدام یک از این شرایط در مزایده مورد بحث رعایت نشده است تا بتواند بر اساس آن اقدام به ارائه دادخواست ابطال مزایده نماید.

بنابراین برای شناخت کارکرد وکیل ابطال مزایده باید بدانیم که یک مزایده از چه ارکانی تشکیل شده است و تحت چه شرایطی وجاهت قانونی پیدا می کند. برای برگزاری هر مزایده ای لازم است که سه عنصر مزایده گذار، کالا و پیشنهاد دهنده وجود داشته باشد. مزایده گذار کسی است که مزایده را برگزار می کند. این فرد می تواند صاحب کالا یا خدمات ارائه شده باشد یا به عنوان یک واسطه عمل کند. به طور مثال در فروش حراجی ها واسطه به عنوان مزایده گذار عمل می کند. پیشنهاد دهنده نیز همان خریدار است که بر اساس شرایط مزایده شروع به اعلام قیمت می کند. حال بر اساس شرایط مزایده اعلام قیمت می تواند پنهانی یا آشکار باشد. در همان مثال حراج قیمت های پیشنهادی به صورت شفاهی و آشکار اعلام می شود.

اما در این بین چند نکته وجود دارد که می تواند در کارکرد وکیل ابطال مزایده اهمیت بسیاری داشته باشد. اولین نکته این است که در زمانی شرایط مزایده به صورت صحیح برقرار می شود که قیمت گذاری توسط یک کارشناس دادگستری اتفاق افتاده باشد. یعنی قیمت واقعی و ارزش محصولات باید توسط یک کارشناس رسمی دادگستری صورت گرفته باشد. معمولا قیمتی نزدیک به این قیمت را به عنوان قیمت پایه مزایده در نظر می گیرند. به بیان ساده تر قیمت پایه قیمتی است که قیمت های پیشنهادی باید بر اساس آن صورت بگیرد. نکته دیگر که به عنوان یک ابزار بسیار مهم مورد استفاده قرار می گیرد این است که اساسا مزایده باید در حضور یک نماینده دادگستری اتفاق بیفتد. در واقع باید این نماینده روند مزایده را تایید کند. در صورت عدم حضور نماینده قانون امکان ابطال آن وجود دارد. این ها مهمترین نکاتی بود که در خصوص شرایط یک مزایده سالم و قانونی می توانستیم بیان کنیم.

وکیل ابطال مزایده (11)
وکیل ابطال مزایده (11)

وکیل ابطال مزایده و ارکان های مزایده

وکیل ابطال مزایده فردی است که با مزایده سروکار دارد و بر اساس این مفهوم کارکرد خودش را نشان می دهد. بنابراین بهتر است کمی بیشتر در خصوص مزایده و به خصوص ارکان های آن صحبت کنیم. چرا که هر نوع تضاد مزایده برگزار شده با این ارکان ها می تواند راهی برای ابطال آن در اختیار وکیل ابطال مزایده قرار دهد. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

همانطور که گفتیم سه پارامتر اصلی مزایده گذار، کالا و پیشنهاد مهمترین عنصرهای تشکیل یک مزایده است. حال همه ارکان های مزایده وابسته به این ارکان هاست. اولین نکته در خصوص قیمت مزایده است. قیمت پایه توسط مزایده گزار مشخص می شود و قیمت نهایی بر اساس مزایده مشخص می شود. رکن اصلی در تعیین قیمت افزایشی بودن آن است. یعنی اولا قیمت پیشنهاد شده نمی تواند کمتر از قیمت پایه باشد. در ضمن بالاترین قیمت پیشنهاد شده به عنوان برنده مزایده اعلام می شود. قیمت پایه می تواند به صورت پنهان یا آشکار باشد و قیمت های پیشنهادی نیز می تواند به صورت سرباز یا سربسته باشد. همه این ها بسته به خود نهاد دولتی یا شرکت خصوصی دارد که چگونه مزایده را برگزار کند.

اما رکن مهم دیگر در خصوص مزایده، زمان برگزاری مزایده است. در واقع این مسئله می تواند بسیار به وکیل ابطال مزایده کمک کند. زمان مزایده می تواند محدود باشد. یعنی با گذشت مدت زمان مشخص تمام شود. زمان مزایده می تواند نامحدود و پایان آن در اختیار مزایده گذار باشد. یعنی هر زمانی که مزایده گذار اراده کند می تواند پایان مزایده را اعلام نماید. همچنین پایان یک مزایده می تواند نامحدود و منوط به پیروزی یک پیشنهاد دهنده باشد. در این شرایط نیز شرط اگر توسط یک پیشنهاد دهنده برقرار شود مزایده پایان می یابد. حال بر اساس این شرایط است که مشخص می شود آیا وکیل ابطال مزایده می تواند کاری از پیش ببرد یا خیر. در واقع بر اساس تمامی این ارکان و شرایط است که کارایی  وکیل ابطال مزایده مشخص می شود. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

وکیل ابطال مزایده (8)
وکیل ابطال مزایده (8)

وکیل ابطال مزایده و شرایط ابطال یک مزایده

وکیل ابطال مزایده کسی است که می تواند بر اساس مدارک و شواهد مختلف که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم، درخواست ابطال مزایده را از دادگاه داشته باشد. همانطور که بیان شد ابطال مزایده به معنی بازگشت شرایط به پیش از مزایده است. یعنی اگر ملکی فروخته و یا هزینه ای پرداخت شده است باید بازگردانده شود. در بالا شرایط برقراری یک مزایده را بیان کردیم. بنابر همین شرایط می توانیم این گونه بیان کنیم که در صورتی که یکی از شرایط زیر وجود داشته باشد وکیل ابطال مزایده امکان طرح دعوی را خواهد داشت.

اگر مزایده توسط کارشناس رسمی دادگستری قیمت گذاری نشده باشد. یعنی مشخص شود که قانون در تعیین قیمت حاضر نقشی نداشته این احتمال وجود دارد که قاضی دستور ابطال مزایده را صادر نماید. همچنین اگر مزایده بدون حضور نماینده قانون و دادسرا برگزار شود عملا فاقد وجاهت قانونی است و نمی توان به آن استنادی داشت. بنابراین وکیل ابطال مزایده می تواند در این خصوص نیز از دادگاه درخواست ابطال مزایده را داشته باشد.

همچنین اگر مزایده در مکان و زمانی غیر از آن چیزی که اعلام شده بود رخ دهد، این مزایده از دید قانون باطل شناخته می شود. یکی دیگر از شرایط ابطال یک مزایده در حالتی که است که فردی را بدون داشتن دلیل قانونی از خرید کردن محروم شده باشد. به بیان ساده تر اگر شخص الف بالاترین قیمت را پیشنهاد داده باشد و اگر این فرد مشکل قانونی نداشته باشد عدم فروش محصول یا مورد مزایده به آن غیر قانونی است و موجب ابطال مزایده خواهد شد.

اما اگر خریدار ممنوع الخرید باشد. مثلا اگر ورشکسته ای باشد که دادگاه او را جزو محجورین در نظر گرفته تا نتواند معامله ای انجام دهد، با این حال در مزایده ای شرکت کرده باشد و این مزایده را پیروز شده باشد به سبب ماده 127 قانون اجرای احکام مدنی عملا مزایده باطل خواهد بود. در این ماده مشخص شده است که کدام دسته از افراد امکان معامله ندارند و نمی توان با آن ها انعقاد قرارداد داشت. تحت این شرایط گفته شده می توان انتظار داشت که وکیل ابطال مزایده بتواند کاری از پیش ببرد.

وکیل ابطال مزایده (7)
وکیل ابطال مزایده (7)

وکیل ابطال مزایده و حیطه کاری او

وکیل ابطال مزایده کسی است که به صورت مستقیم با چند مفهوم مانند قرارداد، مزایده، قانون احکام مدنی و … سر و کار دارد. در واقع هر مفهومی که تا به این جا بیان کردیم همه و همه در حیطه کاری وکیل ابطال مزایده قرار دارد. اما بگذارید کمی دقیق تر صحبت کنیم. در واقع می خواهیم بدانیم از یک وکیل ابطال مزایده چه انتظاراتی می توانیم داشته باشیم.

به طور کلی همانطور که بیان کردیم مزایده یک نوعی از قرارداد است. حال نحوه انعقاد قرارداد اهمیت بسیاری برای فرد یا برای طرفین می تواند داشته باشد. در واقع نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که اساسا با امضای یک قرارداد ( هر نوع قراردادی ) یک سری تعهدات بر گردن شما قرار می گیرد. به بیان ساده تر امضای قرارداد به معنی قبول یک سری از تعهدات برای طرفین است. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که مزایده و به طور کلی قرارداد پیش از آن که مفهوم اقتصادی داشته باشند، یک مفهوم قانونی محسوب می شوند. بنابراین شما برای انعقاد قرارداد بهتر است از یک فرد آشنا کمک بگیرید. در واقع اگر به زبان قانون آشنایی نداشته باشید بسیار ساده می توان از شما کلاهبرداری کرد. کافی است تنها از یک کلمه یا یک جمله در یکی از بند تعهدات استفاده کرد. این کلمه یا جمله می تواند تمام اختیارات را از شما سلب کند و این یعنی شما به صورت خودخواسته بلایی بزرگ بر سر خود می آورید! از این روست که معمولا گفته می شود فارغ از هر حیطه کاری دیگری وکیل ابطال مزایده می تواند پیش از همه این ها در کنار موکل خود حضور داشته باشد.

در واقع یک وکیل ابطال مزایده می تواند پیش از هر کسی دیگری در هنگام برگزاری مزایده و یا امضای قرارداد در کنار ما حضور داشته باشد. در برخی از مزایده ها شرطی مبنی بر ضمانت مزایده وجود دارد. بدین معنی که شرکت شرکت شما در مزایده ارائه ضمانتی بر قطعی بودن حضور شماست. بسته به نوع مزایده و مبلغ خود، درصدی ضمانت مشخص می شود. در ارقام معاملاتی بزرگ، ضمانت های بسیار غیر قابل تصوری در نظر گرفته می شود. در این خصوص نیز می توان از وکیل ابطال مزایده بخواهیم که بتواند گزینه های خوبی را پیش روی ما بگذارد.

وکیل ابطال مزایده (6)
وکیل ابطال مزایده (6)

وکیل ابطال مزایده و ویژگی هایی که باید داشته باشد.

بهترین وکیل ابطال مزایده چیست؟ چگونه می توانیم بهترین وکیل ابطال مزایده تهران را پیدا کنیم؟ این سوال مهمی است که شاید بعد از خواندن این مقاله به آن فکر کنید. همانطور که در بالاتر بیان کردیم، به جز این که می توانیم از یک وکیل در مسیر قضایی و قانونی بهره ببریم، کارکرد دیگری نیز برای او وجود دارد. یک وکیل می تواند در حکم ناجی و نجات دهنده خودش را نجات دهد. یعنی پیش از هر چیزی اجازه ندهد که ما تصمیمی اشتباه بگیریم و یا مانع از این می شود که کسی بتواند از ما سوء استفاده کند. این مسئله در خصوص مزایده که یک مسئله اقتصادی و مالی است بسیار زیاد است. به خصوص در ارقم درشت مالی همیشه احتمال وجود بزه و یا خطا بیشتر می شود. از این رو از وکیل ابطال مزایده این انتظار هم می رود که بتواند در جبهه های پیش از ورود به مسیر قضایی نیز حضور فعالی داشته باشد. اما اگر قصد داشته باشیم از یک وکیل ابطال مزایده چه به صورت مشاوره ای و چه در مسیر قضایی بهره بگیریم، باید به چه ویژگی هایی توجه داشته باشیم؟

یک وکیل ابطال مزایده باید دانش و تخصص خوبی در حوزه قوانین تجارت، قراردادها، قوانین مدنی، قانون اجرای احکام و … داشته باشد. مسئله ای که وجود دارد این است که مزایده یک مسئله کاملا مالی است. از این رو بهتر است این وکیل تاحدودی اندیشه اقتصادی هم داشته باشد.

اما دانش و تخصص بدون داشتن تجربه درست مانند نابینای بدون عصا است. در واقع تجربه حکم چراغ راه را برای این وکلا می تواند داشته باشد. بگذارید ساده تر بیان کنیم، مسیرهای قانونی به اندازه ای مبهم و پیچیده است که می تواند باعث شود که هر مرد و زن قانون هم دچار سر در گمی شود. این تجربه است که مانند چراغ راه نشان می دهد بهترین مسیر کدام است. اگر شما دوست دارید در سریع ترین زمان به خواسته خودتان برسید پیشنهاد ما این است که حتما از یک وکیل با تجربه در این مسیر بهره ببرید. این گزینه خوبی می تواند برای شما باشد.

وکیل ابطال مزایده (5)
وکیل ابطال مزایده (5)

وکیل ابطال مزایده و یک ابهام مهم قانونی در خصوص ابطال مزایده.

وکیل ابطال مزایده به خوبی می داند که در ماده 136 قانون اجرای احکام مدنی علاوه بر شرایط ابطال یک مزایده، از یک مهلت زمانی صحبت کرده است. در واقع در این بند قانون گذار بیان کرده تمامی این شرایط تنها ظرف 7 روز قابل رسیدگی است و اگر خواهان بعد از گذشت این مدت زمان به دادرسی نیاز پیدا کند عملا دادخواست او مسموع نخواهد شد. حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا سندی بر اساس مزایده ای باطل منتقل شده باشد و این مدت زمان هفت روزه نیز تمام شود، آیا سند وجاهت قانونی پیدا می کند؟ مثلا فرض کنیم که اگر فرد از ابتدا اهلیت معامله را نداشته است. در این جا چند نظر وجود دارد.

نظریه اول این است که در هر صورت در خصوص مزایده باید حرف قانونگذار را اولویت قرار داد. بنابراین نمی توان برای مزایده دعوی مستقلی بعد از گذشت هفت روز در نظر گرفت. اما عده ای دیگر به این قائل هستند که این مدت زمان تنها برای همان شروط ابطالی که مختص مزایده است. به بیان ساده تر در ماده 136 صحبتی از اهلیت به عنوان شروط ابطال مزایده نشده است. از اما نداشتن اهلیت در هر نوع قراردادی باعث ابطال آن می شود. بنابراین علاوه بر این که این گزینه تحت عنوان ماده قانون 136 بیان نشده است و مشمول مرور زمان هفت روزه نمی شود، به عنوان یک عامل برای ابطال مزایده نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بدین ترتیب سندی که بر اساس این مزایده منتقل شده باشد می تواند با اثبات عدم اهلیت هر کدام از طرفین باطل اعلام شود. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

وکیل ابطال مزایده (4)
وکیل ابطال مزایده (4)

قانون در مورد موضوع معاملات مناقصه و مزایده چه می گوید؟

وکیل ابطال مزایده لبا تمامی نکات مربوط به مزایده و انواع معاملات آشنایی دارد و به خوبی می داند که چگونه می توان جریان چنین پرونده هایی را مورد بررسی قرار داد و در جریان دادرسی آنها را مورد تحلیل قرار داد. اگر شما نیز جز کسانی هستید که می خواهید با قانون و وکیل ابطال مناقصه ارتباط برقرار کنید به شما توصیه می کنیم که به موارد زیر دقت کنید:

آگهی مناقصه (مزایده) حداقل دو نوبت در روزنامه‌های کثیرالانتشار کشور و  در صورت لزوم یک تا 3 نوبت در روزنامه‌های کثیرالانتشار محلی منتشر می‌گردد.

مؤسسه درصورتی که لازم تشخیص دهد می‌تواند علاوه بر آگهی مناقصه (مزایده) با استفاده از سایر امکانات از قبیل نشر آگهی در محلهای مناسب یا پخش آگهی از طریق دیگر رسانه‌های ارتباط جمعی یا ارسال آگهی برای اشخاص ذیربط (فروشندگان و خریداران کالا یا خدمات) از متقاضیان دعوت به عمل آورد.

در مواردی که مطابق مقررات عمومی کشور موضوع معامله ایجاب نماید که آگهی مناقصه (مزایده) در سطح بین‌المللی بعمل آید یک نسخه از آگهی از طریق وزارت امور خارجه به سفارتخانه‌های کشورهای ذیربط در تهران یا سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور فرستاده می‌شود.

  در آگهی مناقصه (مزایده) نکات زیر باید رعایت شود : مدت و نحوه تحویل کالا یا خدمات و ترتیب عمل و میزان خسارت در مواردی که طرف معامله در تحویل کالا یا انجام کار کلاً  یا بعضاً تاخیر نماید.   تصریح بر اینکه بهای پیشنهادی باید به مبلغ مشخص یا بر اساس درصد کسر یا اضافه نسبت به واحد بهای اعلام شده تعیین و در پاکت لاک و مهر شده تسلیم گردد. مدت قبول پیشنهادات کتبی که حداقل ده روز پس از انتشار آخرین آگهی در روزنامه کثیرالانتشار خواهد بود. محل و نحوه تسلیم پیشنهاد. میزان و نوع سپرده شرکت در مناقصه (مزایده) و چگونگی واریز یا تحویل آن به مؤسسه

میزان تضمین حسن انجام کار یا معامله و نحوه دریافت و استرداد آن. حداکثر مدتی که برای بررسی پیشنهادها و تشخیص واجد یا واجدین شرایط برنده مناقصه (مزایده) لازم است، روز و ساعت و محل قرائت پیشنهادهای رسیده و مجاز بودن حضور پیشنهاد دهند‌گان یا نمایندگان ‌رسمی اعضاء در کمیسیون مناقصه (مزایده).

میزان پیش‌پرداخت و ترتیب واریز در صورتی که پرداخت آن به تشخیص مؤسسه به برنده مناقصه (مزایده) لازم باشد.

وکیل ابطال مزایده (3)
وکیل ابطال مزایده (3)

وکیل ابطال معامله می تواند در موارد قانونی زیر به افراد کمک کند: 

منظور نمودن هرگونه شرط یا شرط جدید در قرارداد علاوه بر مندرجات مناقصه (مزایده) که برای برنده مناقصه (مزایده) امتیاز یا محدودیت محسوب گردد ممنوع است. وکیل ابطال معامله می تواند جریان را به طور حرفه ای پیگیری کید.

 در صورتی که شرایط مناقصه (مزایده) که می‌بایست مطابق با بندهای آن در آگهی ذکر شود مفصل بوده و مستلزم هزینه زیادی شود، می‌توان نوع کار یا کالای مورد معامله، تعداد و محل تحویل، میزان پیش‌ پرداخت و مدت و محل قبول پیشنهادها و میزان سپرده و یا ضمانتنامه شرکت در مناقصه (مزایده) در آگهی درج شود و تصریح گردد که اسناد مناقصه (مزایده) در محل موجود است و پیشنهاد دهندگان باید یک نسخه از آن را دریافت و با قید مورد قبول امضاء و ضمیمه پیشنهاد، تسلیم نمایند.موسسه مکلف است در تاریخ مقرر و اعلام‌ شده در آگهی، کمیسیون ‌مناقصه (مزایده) را تشکیل و به شرح زیر اتخاذ تصمیم نماید.

الف) در صورتجلسه کمیسیون نفرات اول تا سوم برنده مناقصه (مزایده) با توجه به قیمتهای پیشنهادی، شرایط پیشنهادی متقاضیان و صلاحیتها و تواناییها مشخص و به اطلاع می‌رسد. ب) دلیل رد پیشنهادهای مبهم یا ناقص صراحتاً ذکر شود و به اطلاع طرف ذینفع برسد.

 سپرده برنده اول شرکت در مناقصه (مزایده) که ظرف مدت یک هفته پس از اعلام نتیجه مناقصه (مزایده) حاضر به تنظیم قرارداد یا انجام معامله نباشد بنفع مؤسسه ضبط می‌شود.

سپرده شرکت در مناقصه (مزایده) برندگان دوم و سوم مناقصه (مزایده) حداکثر ظرف مدت یک ماه باید به آنان مسترد شود مگر اینکه در این مدت برای انجام معامله یا تنظیم قرارداد پیشنهاد کتبی مؤسسه به ترتیب اولویت به نامبردگان ابلاغ گردد که در این صورت بشرط استنکاف برندگان از انجام معامله سپرده آنان نیز به نفع مؤسسه ضبط خواهد شد.

وکیل ابطال مزایده (2)
وکیل ابطال مزایده (2)

چند مبحث حقوقی و قانونی مورد تحلیل وکیل ابطال مزایده

موسسه مجاز است به شرط اعلام در شرایط مناقصه (مزایده) مقدار کار یا کالای مورد معامله را تا 25% افزایش یا کاهش دهد. مؤسسه در رد تمام یا هر یک از پیشنهادات مختار است. دلایل رد پیشنهاد می‌بایست در صورتجلسه موضوع ماده «6» صراحتاً ذکر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر باید به سراغ وکیل ابطال مزایده بروید.

  مؤسسه مکلف است هرگونه عوارض و کسور قانونی را که مبلغ معامله تعلق می‌گیرد، هنگام هر پرداخت از مبلغ ناخالص معامله کسر و به حسابهای مربوطه واریز و رسید آن را تسلیم فروشنده یا طرف قرارداد نماید.  میزان سپرده شرکت در مناقصه (مزایده) به تشخیص رئیس مؤسسه یا مقام مجاز از طرف ایشان از 5/0% مبلغ معامله کمتر و از20% آن بیشتر نخواهد بود و در هر حال این مبلغ نباید از پانصد هزار ریال کمتر باشد.

 موسسه مکلف است هنگام عقد قرارداد حداقل 5% و حداکثر 10% مبلغ قرارداد را بابت ضمانت حسن اجرای تعهدات از طرف قرارداد ضمانتنامه بانکی یا سفته یا سپرده نقدی که به حساب واریز شود دریافت نماید. 

  سپرده موضوع ماده سیزده در مورد قراردادهای حمل و نقل کلاً و در مورد قراردادهای ساختمانی 50% آن پس از تحویل قطعی‌ کار یا خدمت انجام شده و صورتمجلس تحویل قطعی به ذینفع مسترد می‌گردد. تعیین زمان استرداد الباقی سپرده قراردادهای ساختمانی با نظر رئیس مؤسسه یا مقام مجاز از طرف ایشان می‌باشد. این زمان نبایستی بیشتر از پایان زمان ضمانتنامه  قرارداد باشد.

جلسات کمیسیون مناقصه (مزایده) بنابر دعوت رئیس مؤسسه و با حضور کلیه اعضاء تشکیل می‌گردد و مصوبات کمیسیون با اکثریت‌آرا قابل اجرا می‌باشد. ترکیب اعضاء این کمیسیون، اعضاء هیأت موضوع ماده 50 آیین‌نامه مالی و معاملاتی جهاد دانشگاهی می‌باشند.

حضور بدون حق‌رای کارشناس ذیربط در مواردی که معامله مربوط به امور فنی باشد با تشخیص رئیس مؤسسه یا کمیسیون مجاز است. مؤسسه در مواردی که لازم بداند می‌تواند یک روز قبل از افتتاح پیشنهادهای رسیده شاخص قیمتهای مربوط به موضوع مناقصه (مزایده) را به طریق مقتضی و مطمئن بطور محرمانه  تهیه و در پاکت لاک و مهر شده در اختیار کمیسیون مناقصه (مزایده) قرار دهد.

 ماموران و مسئولان موسسه موظفند برای ابلاغ نتیجه مناقصه (مزایده) به برنده به نحوی اقدام نمایند که بعلت انقضای مدت خسارتی متوجه موسسه  نگردد. در مواردی که انجام کار یا تحویل کالای مورد مناقصه (مزایده) ظرف حداکثر ده روز کاری پس از ابلاغ نظر کمیسیون به برنده میسر نباشد عقد قرارداد الزامی است.

  محل ‌توزیع یا فروش‌ نقشه‌ها و برگ شرایط و مشخصات موضوع مناقصه (مزایده) در صورت لزوم. محل توزیع نمونه قرارداد و ضمانت‌نامه در صورت لزوم (که در آن صورت می‌بایست فرم مربوط توسط متقاضی یا نمایندگان رسمی او دریافت و با قید اینکه مورد قبول است امضاء و ضمیمه پیشنهاد شود.) تصریح این نکته که صرفاً شرکت در مناقصه (مزایده) و ارائه پیشنهاد ایجاد حق برای شرکت‌کننده و ایجاد تکلیف یا سلب اختیار برای دستگاه مناقصه گزار نمی‌‌نماید.

وکیل ابطال مزایده (10)
وکیل ابطال مزایده (10)

وکیل ابطال مزایده و بررسی شرایط ابطال

وکیل ابطال مزایده بهترین کسی است که می تواند از صفر تا صد پرونده ها را بر عهده گیرد. براساس قانون کشور ما قرارداد بایستی حاوی نکات زیر باشد.

 نام متعاملین با نشانی و کد اقتصادی. نوع و مقدار مورد معامله با مشخصات کامل، مدت انجام تعهد و شرایط تحویل مورد معامله ترتیب عمل و میزان خسارت در مواردی که برنده مناقصه (مزایده) در انجام تعهدات کلاً یا جزاً تاخیر نماید. الزام به تحویل کالا طبق نمونه ممهور در صورتی که تهیه نمونه لازم باشد و چگونگی کنترل کیفیت و تأیید کالا. اقرار برنده مناقصه (مزایده) به اینکه از مشخصات کار یا کالای معامله و مقتضیات محل تحویل اطلاع کامل دارد.

اختیار مناقصه و مزایده‌گذار به افزایش یا کاهش مورد قرارداد تا 25% مقدار مندرج در قرارداد در طول مدت قرارداد مبلغ قرارداد براساس تعداد واحد و برآوردهای واحد و نحوه پرداخت بر اساس کار انجام‌ شده یا کالای تحویل شده. مبلغ پیش پرداخت و ترتیب واریز آن میزان و مبلغ تضمین حسن انجام معامله و نحوه وصول و استرداد و یا ضبط آن.

مدت فاصله زمانی بین تحویل موقت و قطعی، اقرار به عدم شمول ممنوعیت قانون منع مداخله وزراء و نمایندگان و کارکنان دولت در معاملات دولتی. سایر شرایط که مورد توافق طرفین قرار می‌گیرد مشروط بر اینکه امتیازی علاوه بر آنچه در شرایط مناقصه (مزایده) ذکر شده برای فروشنده کالا یا خدمات منظور نگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×