وکیل جهت مشاوره

وکیل جهت مشاوره (6)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل جهت مشاوره

وکیل جهت مشاوره

بسیاری از ما وکیل را تنها در مسیرهای دادگاهی و قضایی دیده ایم. در واقع برای بسیاری از ما اینگونه تصویر شده است که از وکیل تنها زمانی می توانیم استفاده کنیم که به یک تعارض قانونی برخورد کرده باشیم. اما نکته ای که وجود دارد این است که اساسا می توان از وکیل جهت مشاوره بهره برد. در واقع اگر بخواهیم صادقانه تر بیان کنیم وکیل جهت مشاوره مهمترین کارکردی است که می توان برای گروه وکالت در نظر گرفت. اما بگذارید کم بیشتر با این موضوع آشنا شویم. در واقع در ادامه می خواهیم به دو سوال اساسی پاسخ دهیم. اول این که می خواهیم بدانیم چه لزومی به استفاده از وکیل جهت مشاوره وجود دارد؟ ثانیا می خواهیم بدانیم در چه حوزه هایی می توانیم از یک وکیل جهت مشاوره بهره ببریم؟ با ما در ادامه همراه باشید.

برای پاسخ به این دو سوال نیاز است که با برخی پیش نیازها آشنا شویم. این پیش نیاز ها مفاهیمی است که در دل عنوان ” وکیل جهت مشاوره” قرار گرفته است. در واقع ما برای این که بتوانیم لزوم استفاده از وکیل جهت مشاوره را درک کنیم، باید ابتدا بدانیم که وکیل کیست و چرا ما به مشاوره نیاز داریم، سپس بر اساس این دو مفهوم می توانیم کارکرد وکیل جهت مشاوره را در جامعه متوجه شویم. از این رو برای شروع بهتر است ابتدا بدانیم یک وکیل کیست و چه کاربردهایی در جامعه می تواند داشته باشد. نظر شما چیست؟

قانون چیست؟

همانطور که در بالا بیان کردیم برای درک کارکرد وکیل جهت مشاوره باید اساسا بدانیم یک وکیل در جامعه چه نقش هایی می تواند داشته باشد. از این رو باید ابتدا با کارکرد وکیل در قانون و جامعه آشنا شویم. برای این موضوع باید باز هم کمی به عقب بازگردیم و به مفهوم قانون نگاه کنیم!

به نظر شما قانون چیست؟ زمانی که از عنوان وکیل جهت مشاوره بهره می بریم، مسلما مشاوره ای که قرار است صورت بگیرد در جهت قانون است. بنابراین باید بدانیم که منظور ما از قانون چیست؟ برای بسیاری از ما قانون متشکل از چند کتاب و چند ماده  مفاد و … است که بسیاری از آن را نمی دانیم و حتی نمی توانیم آن ها را بخوانیم و درک کنیم! اما به راستی قانون چیست؟

قانون یک چارچوب و یک نظم دهنده اجتماعی محسوب می شود که جامعه بر اساس آن می تواند روابط میان انسان ها را تنظیم کند. در واقع این قانون است که می تواند کاری کند که انسان با سایر مفاهیم موجود در اجتماع رابطه ای درست و بر اساس فاکتورهای مختلف از جمله فاکتور فرهنگی، اجتماعی و … برقرار کند. بنابراین قانون به دنبال این است که رابطه را بر اساس اهدافی که جامعه به دنبال آن است تنظیم کند. در واقع وکیل جهت مشاوره به خوبی می داند که بر اساس این نکته گفته شده قانون در تک تک قدم های ما در جامعه نمود دارد. به بیان ساده تر هر کاری که شما در جامعه انجام دهید قانون سعی کرده است آن را به نحوی تعریف کند. به طور مثال تشکیل خانواده و زندگی که یک امر فطری و احساسی محسوب می شود از دید قانون چیزی جز یک قرارداد نیست! بنابراین قانون سعی می کند با زبان خودش روابط را در موقعیت های مختلف تعریف کند. بنابراین شما به عنوان یک فردی که در جامعه زندگی می کنید در هر کاری که انجام می دهید باید بدانید که قانون مربوط به آن کار چیست و چگونه می توانید از تعارضات مختلف دوری کنید.

بنابراین قانون کارکردی جز تنظیم کننده روابط میان انسانی و انسان با سایر مفاهیم موجود در جامعه ندارد. این اولین نکته ای بود که باید در مورد فهم کارکرد وکیل جهت مشاوره آن را در نظر گرفت. حال بهتر است کمی این مفهوم را گسترش دهیم  به کارکرد های بهتری از این مفهوم رسید. با ما در ادامه همراه باشید.

وکیل، مترجم قانون

تا به اینجا دانستیم که قانون چه مفهومی است و برای چه ایجاد شده است. اما یک وکیل جهت مشاوره به خوبی می داند اساسا قانون بر اساس روابط ایجاد شده است. یعنی یک رابطه در جامعه تشکیل شده و سپس قانون سعی می کند آن را تعریف کند و بر اساس آن فاکتورهای مختلفی را ایجاد کند. از این رو می توان گفت که قانون چارچوبی برای روابط است که از خود روابط  ایجاد شده است.

در واقع روی دیگر این مطلب ما را به این نکته می رساند که در هر دوره ای با پیچیده تر شدن روابط این قوانین هستند که شروع به پیچیده تر شدن می کنند. در واقع در دوره ای روابط انسان ها محدود به یک قبیله یا یک خانواده بوده است اما امروز روابط به اندازه ای گسترده شده است که اساسا یک فرد می تواند از نقطه ای در کره خاکی به هر نقطه ای دیگر از کره خاکی دسترسی داشته باشد و در یک زمان و یک لحظه با افراد بسیاری در ارتباط باشد!

بنابراین اساسا می توان این گونه گفت که روابط در عصر حاضر بسیار پیچیده تر از چیزی شده است که تصورش را می کرد. تا گذشته نه چندان دور قوانین محدود به مرزهای جغرافیایی بوده است. اما راحتی و آزادی در برقراری ارتباطات باعث شده است که اساسا قوانین فراتر از مرزها قدم بردارند و همین موضوع یکی از دلایلی است که وکیل جهت مشاوره به خوبی می داند چرا قوانین تا به این اندازه پیچیده شده است. به بیان ساده تر قوانین امروز به اندازه ای پیچیده شده است که نمی توان انتظار داشت که هر فردی در جامعه بتواند ساده با این قوانین کنار بیاید و در هر موقعیتی بداند که باید چه رفتاری از خود نشان دهد. در واقع در هر موقعیتی قوانین شکل مختلفی از خود نشان می دهند و همین موضوع می تواند باعث ابهام در افراد شود. از طرف دیگر امروز قوانین به اندازه ای سخت و پیچیده نگارش و تدوین شده است که نمی توان انتظار داشت که افراد حتی بتوانند ساده این متن را بخوانند و مفهوم اولیه آن را درک کنند. در این چنین موقعیتی است که دو راهکار پیشنهاد می شود.

راهکار اول این است که جامعه سعی کند افراد را با حوزه های مختلف قانونی آشنا کند و به نوعی آموزش های لازم برای زندگی در اجتماع از دید قانون را به آن ها بدهد. این راهکار در مواردی مانند رانندگی که لازم است در هر لحظه قوانین مختلفی رعایت شود یک ضرورت است و راهی جز این وجود ندارد. اما سوال اینجاست که آیا می توان در همه حوزه های قانونی با این همه گستردگی که وجود دارد آموزش های لازم را اجرا کرد؟ همانطور که گفتیم قوانین سعی می کنند برای تک تک روابط ایجاد شده و برای تک تک گام های ما تعاریف مختلفی داشته باشند. از این رو نمی توان انتظار داشت همه افراد جامعه تمام زندگی خود را وقف آموزش و یادگیری این قوانین کنند. در این صورت اصلا جامعه ای وجود نخواهد داشت. اینجاست که جامعه به افرادی نیاز پیدا می کند که بتوانند این قوانین را برای دیگران توضیح دهند. یعنی جامعه باید افرادی را صرفا با هدف این کار پرورش بدهد و این افراد باید زندگی خود را وقف آموزش قوانین و ترجمه آن به زبان ساده تر برای عموم مردم کنند. به این افراد در اصطلاح وکیل یا مشاوره حقوقی گفته می شود. در واقع وکیل جهت مشاوره کسی است که قوانین را در ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار داده است و سعی می کند بر اساس نیاز شما بهترین راهکارها را به شما پیشنهاد بدهد. اینجاست که وکیل جهت مشاوره می تواند کارایی خوبی داشته باشد. اما بگذارید کمی بیشتر از این موضوع صحبت کنیم.

مشاوره، دومین بخش از ” وکیل جهت مشاوره “

تا به اینجا با مفهوم وکیل در عنوان ” وکیل جهت مشاوره ” آشنا شدیم و دانستیم که قانون چیست و چه کارکردی در جامعه دارد و این قوانین چگونه باید به اجرا دربیاید. در این بین به خوبی و درستی با نقش اساسی و بنیادی یک وکیل یا بهتر بگوییم وکیل جهت مشاوره آشنا شدیم. اما حال نوبت این است که به بخش دوم عنوان ” وکیل جهت مشاوره ” یعنی مشاوره بپردازیم.

به نظر شما مشاوره به چه معنی است؟ بسیاری از ما تعریف خاص و مشخصی برای مشاوره داریم و بسیاری از ما می دانیم که مشاوره یک امر لازم و بسیار درست در جامعه محسوب می شود؟ اما آیا تاکنون به این سوال پاسخ داده اید که چرا مشاوره لازم است و چرا ما با وجود این که می دانیم مشاوره لازم است هنوز نسبت به بهره مندی از آن شک داریم؟

در واقع روی بهتر سوال این است که ما می دانیم مشاوره بسیار خوب است اما این دانش به باور نرسیده است. زیرا همچنان بسیاری از افراد نسبت به استفاده از یک مشاور چندان میل و رغبت خاصی ندارند. اما چرا؟ چگونه می توان به این باور رسید که مشاوره یک ضرورت است؟ شاید با یک دلیل بتوان به این باور رسید. نظر شما چیست؟

تا کنون هنگام دیدن یک فیلم یا خواندن یک کتاب به این حالت  و موقعیت رسیده اید که از خودتان بپرسید که ” چرا این شخصیت این چنین رفتار می کند؟ آیا واقعا نمی فهمند راه درست کدام است؟ انتخاب صحیح چیست؟ اه یا نمی فهمد که این فرد این چنین به او آسیب می رساند؟ ” اما تاکنون فکر کرده اید که شما در این لحظات چرا به این سوالات فکر می کنید؟ علت کاملا روشن است. شما فردی هستید که از کلیت به ماجرا نگاه می کنید و شرایط و فاکتورهایی را می دانید و در نظر می گیرید که آن فرد یا آن ها را نمی بینید یا به آن ها توجهی نمی کند. از طرف دیگر شما بدون تعصب خاص نسبت به انتخابات این فرد نگاه می کنید. اما خود فرد همواره با چند درصد از احساسات و درجه ای تعصب به انتخابات خود نگاه می کند و بر اساس فاکتورهایی این چنینی این انتخابات را قضاوت می کند. بنابراین وقتی شما بدون در نظر گرفتن این چنین شرایطی به این تصمیمات نگاه می کنید می تواند عاقلانه تر آن ها را بررسی کنید.

از طرف دیگر همیشه انتخاب و تصمیم گیری مسئولیت آور است و مسئولیت آن با کسی است که این تصمیم را گرفته یا اجرایی کرده است. بنابراین ریسک تصمیم و اجرا کردن آن خود به خود می تواند دلیل کافی برای تزلزل در انتخاب درست مسیر باشد. بنابراین شما به عنوان فرد خارج از داستان و موضوع و تنها به عنوان یک ناظر یا خواننده می توانید انتخابات بهتری در پیش پای فرد قرار دهید.

عین همین موضوع در مورد مشاور و نقش آن در زندگی ما وجود دارد. در واقع مشاور درست مانند یک ناظر یا خواننده بدون در نظر گرفتن شرایط و فاکتورهای احساسی و تعصبی و بدون این که بخواهد در ریسک تصمیم گیری شریک شود می تواند تمامی این موارد را به درستی بررسی کند و بر اساس دانش و تجربه خود بهترین راهکار را در موقعیت مورد نظر به ما پیشنهاد دهد. ما بر اساس این پیشنهاد می توانیم بهترین تصمیم را بگیریم. گاهی اوقات این گونه تصور می شود که بهره بردن از مشاوره به معنی سلب اختیار از خود است و این مشاور است که می تواند برای این فرد تصمیم گیری کند. اما واقعیت چیز دیگری است. در واقع مشاور تنها در حد و اندازه یک پیشنهاد است و نه چیز بیشتر! اما این پیشنهاد می تواند بسیاری از کارها را ساده تر و مسیر را روشن تر کند.

در واقع شاید شما به پیشنهاد مشاور خود پیش نروید اما توجه به این پیشنهاد – و نه اجرای آن – می تواند خود به خود باعث شود تا برخی از چاه و چاله های مسیر خودتان را بهتر ببینید. آیا به نظر شما این چنین نیست؟!

وکیل جهت مشاوره، یک قانون نانوشته

تا به این جا با دو مفهوم وکیل و مشاوره برای فهم کارکرد وکیل جهت مشاوره آشنا شدیم. در کنار این مفاهیم نیز به درستی درک کردیم که قانون چیست و چه کارکردی می تواند داشته باشد. حال نوبت این است که این مفاهیم را کنار یک دیگر بگذاریم و به وکیل جهت مشاوره برسیم.

بیایید یک بار دیگر به صورت خطی هر دو مفهوم وکیل و مشاوره را نگاه کنیم. وکیل کسی است که سال ها عمر و زندگی خود را برای فهم قانون صرف کرده است و می داند که قانون – با آن همه سختی و پیچیدگی – به چه معنی است. همچنین یک وکیل می داند که از این فهم و درک و دانش می تواند در جهت دفاع از فردی عادی در جامعه استفاده کند یا سعی کند دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کند.

از طرف دیگر مشاوره یک مفهوم لازم و ضروری در زندگی است و دلیل این موضوع نیز کاملا روشن است. همانطور که در بالا بیان کردیم یک مشاوره بدون تعصب و فاکتورهای احساسی مختلف است. از این رو می توان به دید یک پیشنهاد به سخنان مشاور نگاه کرد.

حال با در کنار یک دیگر گذاشتن این دو مفهوم و ساختن عنوان وکیل جهت مشاوره به چه نتیجه می توانیم برسیم؟ در واقع ما می توانیم این گونه بیان کنیم که اساسا وکیل جهت مشاوره، فردی است که با قوانین در ابعاد مختلف – یا در حوزه ای خاص – به طور کامل آشنایی دارد. این فرد به سبب این که خارج از جریان و موضوع اصلی قرار گرفته است می تواند بدون دغدغه و ریسک های مختلف مراجعه کننده را در حوزه قانونی و حقوقی – که یک حوزه کاملا تخصصی است – راهنمایی کند. سخنان مشاور حقوقی یا یک وکیل جهت مشاوره تنها به اندازه یک پیشنهاد و در جلسه مشاوره ارزش و اعتبار دارد و شما نمی توانید از این مفاهیم و نقل قول مستقیم آن در دادگاه به جایی برسید. این نکته بسیار مهم است که باید به آن توجه داشته باشید.

بنابراین دانستیم که وکیل جهت مشاوره کیست و چه کاری انجام می دهد. اما این باعث نمی شود که تصویر ایجاد شده از یک وکیل بر اساس این تعریف درست شکل بگیرد. همچنان بسیاری از ما این گونه تصور می کنیم که وکیل تنها باید در دادگاه ها حضور داشته باشد و مدام باید در حال دفاع از موکل خود در این مسیرهای قضایی باشد. اما واقعیت این است که وکیل جهت مشاوره بعدی بسیار مهم تر را به خود اختصاص داده است. اما چرا؟ در ادامه به این نکته بسیار مهم خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه بمانید.

وکیل جهت مشاوره، یک اساس در جامعه

در استفاده از وکیل دو نوع دیدگاه در بین جوامع مختلف وجود دارد. در واقع در جوامع سطح اول جهان و کشورهایی که حرف های زیادی در تمامی حوزه ها برای گفتن دارند عمدتا وکیل جهت مشاوره استفاده می شود. به بیان ساده تر وکیل جهت مشاوره برای این کشورها به عنوان یک اساس و اصل در جامعه شناخته می شود. اما در سایر کشورها و جوامع مانند ایران همچنان این دیدگاه وجود دارد که وکیل عمدتا تنها در حالتی مورد استفاده قرار می گیرد تعارضی ایجاد شده باشد و یک مسیری وجود داشته باشد که به جز کمک وکیل راه دیگری وجود نداشته باشد.

اما کدام دیدگاه درست تر است؟ بگذارید با دلیل و مدرک صحبت کنیم. همانطور که گفتیم قانون امروز بسیار پیچیده و مبهم شده است. این پیچیدگی به اندازه ای شده است که حتی نمی توان به صورت ساده و معمولی قوانین را خواند و مفهوم اولیه آن را درک کرد. این در حالی است که تمامی افراد جامعه در موقعیت های مختلف باید قوانین مربوطه را بدانند و بر اساس آن دست به اقدام بزنند. اما عدم درک درست این قوانین و عدم آگاهی نسبت به آن ها باعث میشود درصد بالایی از تعارضات ایجاد شود.

در واقع اگر به آمارهای رسیده از قوه قضایی و نهاد های قانونی نگاه کنیم متوجه می شویم که درصد بالایی از این تعارضات مربوط به شرایطی است که حداقل یکی از طرفین نسبت به قوانین از آگاهی کامل و کافی برخوردار نبوده است و بر اساس همین عدم آگاهی درگیر یک سری تعارضات و مسیرهای عجیب و غریب قانونی شده است.

ایده اصلی جوامع سطح اول جهان این است که این دسته از تعارضات باید پیش از بروز و ورود به دستگاه قضایی حل شود. به بیان ساده تر بهترین راه برای حل این تعارضات این است که مانع از ایجاد آن شویم. علت این موضوع نیز کاملا مشخص است. این تعارضات درصد بالایی از قدرت سیستم قضایی را به خود اختصاص می دهد و این یعنی افزایش بار مالی و روانی بر جامعه و حاکمیت. از طرف دیگر این تعارضات باعث می شود دستگاه قضایی نتواند عمده نیروی خود را در حل تعارضات مهم تر و اساسی تر صرف کند. بنابراین حاکمیت در جوامع پیشرفته وکیل جهت مشاوره را به عنوان یک اصل بیان می کند و از وکیل انتظار دارد در جامعه به عنوان یک عامل پیشگیری کننده ظاهر شود و کاری کند مردم جامعه پیش از ورود به هر اقدامی قوانین مربوطه را به درستی درک کنند و بر اساس آن دست به کار شوند. اینگونه درصد بالایی از تعارضات کاسته می شود و این گونه جامعه می تواند راه درستی را پیش بگیرد. از طرف دیگر با حذف این بار بزرگ از روی دوش حاکمیت عملا بار روانی و مالی بسیاری کاسته می شود و صرفه جویی های خوبی در جامعه ایجاد می شود.

اما کارکرد وکیل جهت مشاوره به اینجا ختم نمی شود. در واقع حاکمیت در این جوامع پای را از این هم فراتر گذاشته واز وکیل جهت مشاوره این انتظار را دارد که نقاط ضعف قانون چه در مفهوم و چه در اجرا را بر اساس شواهد خود و بر اساس این که وکیل مهمترین نماینده قانون در سطح جامعه است، به سطوح بالا منتقل کند. یعنی یک وکیل بر اساس تجربیات و شواهد خود می تواند نقاط ضعف قانون را ببیند و با انتقال این نقاط ضعف به سطوح بالاتر عملا جامعه را به سمت بهتری هدایت کند. حال خودتان قضاوت کنید کدام دیدگاه درست تر است؟

در واقع حالا نوبت شماست که مشخص کنید می خواهید پیرو کدام دیدگاه باشید؟ آیا خطر درگیر شدن در یک مسیر پر هزینه و زمان بر را بر استفاده از یک وکیل جهت مشاوره ترجیح می دهید؟ یا خیر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×