وکیل رجوع از هبه

وکیل رجوع از هبه (4)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل رجوع از هبه

 وکیل رجوع از هبه را تا چه اندازه برای شما اهمیت دارد> آیا اصلا راجع به اطلاعی دارید؟ به نظر شما وکیل رجوع از هبه چگونه می تواند به افراد کمک کند تا در جریان دادرسی پرونده ها موفق شوند؟ آیا وکیل رجوع از هبه با دیگر وکلای دادگستری تفاوت دارد؟ وکیل رجوع از هبه دقیقا چه مسئولیت هایی را برای حفظ حقوق موکل خود بر عهده می گیرد؟

 وکیل رجوع از هبه برای تمامی افرادی که درگیر مسائل مربوط به هبه هستند دارای اهمیت است. بسیاری از افرادی که درگیر پرونده های هبه می شوند و مجبور می شوند تا در محاکم قضایی حاضر شوند، معمولا از قوانین مربوط به هبه اطلاع ندارند و نمی دانند که در جریان دادرسی چه عکس العملی را باید از خود نشان دهند و چگونه باید از حقوق خود دفاع کنند. وکیل رجوع از هبه با تمامی قوانین مربوط به این موضوع حقوقی آگاهی دارد و میتواند در کوتاه ترین زمان ممکن جریان پرونده های مربوط به هبه را به نتیجه برساند.

قبل از آنکه بخواهیم در مورد وکیل رجوع از هبه صحبت کنیم بهتر است در ابتدا با تعریف قانونی این عقد آشنا شویم. عقد هبه به عقدی گفته می شود که در آن یک شخص تصمیم بگیرد مالی که مالکیت آن بر عهده خودش است به شخص دیگری واگذار کند تا او مالک این مال شود. در چنین مواقعی وکیل رجوع از هبه می تواند  قرارداد مربوطه را در چهارچوب قانون تنظیم کند و در اختیار طرفین قرار دهد.

اما به نظر شما اگر مالک از هبه ای که انجام داده است پشیمان شود، تکلیف چیست؟ آیا این فرد می تواند با کمک وکیل رجوع از هبه از هبه ای که کرده است به صورت قانونی کناره گیری کند و مجددا مال مورد نظر را به مالکیت خود در بیاورد؟

حقیقت آن است که این موضوع صحت دارد و امکان رجوع از هبه وجود دارد اما تنها راهی که می توان در چنین شرایطی پیشنهاد کرد، کمک گرفتن از وکیل رجوع از هبه می باشد. چراکه مراحل قانونی رجوع از هبه دارای مراحل پیچیده و قانونی است و به همین دلیل تنها راه گذراندن این مراحل استفاده از یک فرد متخصص و باتجربه در این زمینه است، وکیل رجوع از هبه بهترین انتخابی است که شما می توانید در این زمینه داشته باشید. برای آنکه بتوانید اطلاعات جامع و کاملی در مورد وکیل رجوع از هبه بدست آورید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

وکیل رجوع از هبه و نکاتی که باید در مورد آن بدانید.

اولین نکته در مورد وکیل رجوع از هبه آن است که این وکیل در زمینه پرونده های مربوط به هبه فعالیت می کند و در این حوزه دارای تخصص و مهارت بسیار زیادی است. جالب است بدانید که عقد هبه یک نوع عقد جایز به حساب می آید. در عقودی که جایز شمرده می شوند، امکان رجوع وجود دارد.

برخی از افراد با خود فکر می کنند که تنها در صورتی میتوان از عقد هبه رجوع کرد که طرف مقابل نیز رضایت داشته باشد اما حقیقت آن است که در عقود جایز نیازی به رضایت طرف مقابل نمی باشد و فرد منعقد کننده می تواند تحت شرایط خاصی و بر اساس قانون از این عقد رجوع کند. در عقد هبه نیز امکان رجوع وجود دارد و فرد منعقد کننده به راحتی می تواند به کمک وکیل رجوع از هبه این کار را انجام دهد.

بیشترین کاربردی که در مورد پرونده های رجوع از هبه وجود دارد در مورد پرونده های مهریه است. در جریان پرونده های مهریه ممکن است زوجه تصمیم بگیردد که مهریه خود را به همسرش ببخشد اما به نظر شما آیا زوجه میتواند پس از بخشش مهریه خود مجددا از آن رجوع کند و برای بازپس گیری مهریه خود مجددا اقدام کند؟

در چه مواردی نمی توان به وکیل رجوع از هبه مراجعه کرد؟

برای رجوع از هبه شرایط قانونی خاصی وجود دارد که با رعایت آنها می توان هبه را مجددا پس گرفت، حال فرقی ندارد که این هبه مهریه زن باشد یا مالی باشد که فردی به فرد دیگر هبه کرده باشد. در برخی از مواقع امکان بازپس گیری مال هبه شده وجود ندارد و فرد واهب نمی تواند به هیچ عنوان به وکیل رجوع از هبه مراجعه نماید. توجه داشته باشید که این موارد جز موارد استثنا هستند. ب غیر از موارد و شرایطی که به ترتیب به معرفی آنها خواهیم پرداخت، شما می توانید در هر زمان دیگری که می خواهید به وکیل رجوع از هبه مراجعه کنید و اقدامات لازم را در جهت بازپس گیری مال خود انجام دهید.

 جالب است بدانید که در برخی از شرایط نمی توان هبه را  پس گرفت و ممکن است این حق از بین برود. این موارد استثنا را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

اولین و مهم ترین شرطی که برای باز پس گرفتن هبه می توان از آن استفاده کرد آن است که واهب نباید پدر، مادر یا فرزند باشند. در چنین شرایطی دیگر حق رجوع از هبه وجود ندارد و حتی با مراجعه به وکیل رجوع از هبه نیز نمی توان مال مزبور را مجددا دریافت کرد.

یکی دیگر از مواردی که نمی توان در صورت وجود ان برای باز پس گیری مال هبه شده اقدام کرد آن است که فرد اخذ کننده هبه در مقابل هبه ای که در یافت کرده است مال و شی را بخشیده باشد یا هزینه آن را پرداخت کرده باشد.

در مواردی نیز دیده می شود فردی که هبه گیرنده است است پس از دریافت کردن مال آن را به فرد دیگری منتقل کرده است و در صورت مراجعه واهب به او برای باز پس گیری مال، مال هبه شده دیگر در دسترس نیست. در چنین مواردی نیز گاهی دیده می شود که این مال توسط فرد هبه گیرنده فروخته شده است.

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود تا نتوان مال هبه شده را باز پس گرفتن آن است که آن مال تبدیل شده باشد. برا مثال ممکن است فردی زمین زراعی را به فرد دیگری هبه کرده باشد اما فرد هبه گیرنده آن زمین را فروخته باشد و به جای ان خودرو تهیه کرده باشد. در این صورت دیگر نمی توان برای باز پس گیری مال هبه شده هیچگونه اقدامی انجام داد.

 وکیل رجوع از هبه چگونه دعاوی حقوقی مربوط به آن را آغاز می کند؟

سوال بسیار مهم و اساسی که در مورد وکیل رجوع از هبه ممکن است برای همه افراد پیش آید آن است که اصلا این وکیل حرفه ای و متخصص چگونه می تواند دعوای حقوقی مربوط به رجوع از هبه را آغاز کند و جریان دادرسی آن را در دادگاه پیگیری کند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که وکیل رجوع از هبه برای آغاز این دعاوی حقوقی در اولین قدم پس از انعقاد قرارداد با موکل خود، دادخواست رجوع از هبه را تهیه و تنظیم می کند. البته باید به این نکته اشاره کنیم در برخی از موارد اینگونه دیده می شود که تنها افرادی می توانند برای تهیه دادخواست رجوع از هبه به وکیل متخصص ان مراجعه کنند که برای انعقاد قرارداد وکالت با او اقدام کرده باشند، اما حقیقتا همه افراد می توانند برای تهیه چنین سند حقوقی به وکیل رجوع از هبه مراجعه کنند اما در چنین مواردی دیگر نباید انتظار داشته باشند که وکیل رجوع از هبه برای دفاع از حقوق آنها در دادگاه هم حاضر شود.

در یک دادخواست رجوع از هبه معمولا به موارد متعددی اشاره می گردد و باید درخواست خواهان پرونده به زیان حقوقی در آن درج شود. منظور از زبان حقوقی آن است که جملات باید کامل و صحیح بیان شوند و به زبان محاوره نباشند، در چنین مواردی معمولا وکیل رجوع از هبه می تواند به مفاد قانونی و قواعد حقوقی استناد کند تا درخواست مربوطه را تهیه و تنظیم کند.

تهیه چتنی دادخواستی کار هرکسی نمی باشد و تنها کسی که به خوبی از آن آگاهی دارد و توانایی های لازم در این راستا را دارد، وکیل رجوع از هبه است. وکیل رجوع از هبه سال های زیادی از دوره وکالت خود را در زمینه دعاوی حقوقی مربوط به هبه گذرانده است و به همین خاطر با تمام جزئیات و مراحل قانونی آن به خوبی آگاهی دارد.

 وکیل رجوع از هبه را جدی بگیرید!

توجه داشته باشید که در برخی از پرونده ها و موضوعات جریان رجوع از هبه مسئله بسیار مهمی است و به هیچ عنوان نمی توان آن را نادیده گرفت. در پرونده هایی مانند طلاق و مهریه، مبحث رجوع از هبه دارای اهمیت فراوانی است. معمولا در جریان چنین پرونده هایی افراد دوست دارند بدانند که آیا پس از بخشش و هبه کردن مهریه نیز می توان برای بازپس گیری آن اقدام کرد؟

برای آنکه بتوانید پاسخ همه این سوالات را بدست آورید و مشکلات حقوقیتان در راستای چنین پرونده هایی به طور کامل حل شود، به شما توصیه می کنیم که به وکیل رجوع از هبه مراجعه نمایید تا پاسخ سوالات شما را در اسرع وقت بیان کند.

جایگاه هبه در قانون مدنی

بسیاری از افرادی که به سراغ وکیل رجوع از هبه می روند، هیچ اطلاع قانونی در مورد این عقد مهم و شرایط حقوقی آن ندارند. در چنین موارد یوکیل رجوع از هبه در جلسات مشاوره حقوقی تمامی توضیحات لازم را در مورد این عقد ارائه می دهد. به مفاهیم قانونی مربوط به جایگاه هبه در قانون مدنی توجه کنید:

هبه عقدی است که بموجب آن یکنفر مالی را مجاناً به کس دیگری تملیک میکند تملیک‌کننده واهب طرف دیگر را متهب، مالی را‌که مورد هبه است عین موهوبه میگویند. واهب باید برای معامله و تصرف در مال خود اهلیت داشته باشد.

واهب باید مالک مالی باشد که هبه می‌کند. هبه واقع نمی‌شود مگر با قبول و قبض متهب اعم از اینکه مباشر قبض خود متهب باشد یا وکیل او و قبض بدون اذن واهب اثری‌ندارد.

در هبه به صغیر یا مجنون یا سفیه قبض ولی معتبر است. در صورتیکه عین موهوبه در ید متهب باشد محتاج بقبض نیست. هبه ممکن است معوض باشد و بنابراین واهب می‌تواند شرط کند که متهب مالی را باو هبه کند یا عمل مشروعی را مجاناً بجا آورد.

اگر قبل از قبض واهب یا متهب فوت کند هبه باطل می‌شود. بعد از قبض نیز واهب می‌تواند بابقاء عین موهوبه از هبه رجوع کند مگر در موارد ذیل:

۱) در صورتیکه متهب پدر یا مادر یا اولاد واهب باشد.

۲) در صورتیکه هبه معوض بوده و عوض هم داده شده باشد.

۳) در صورتی که عین موهوبه از مالکیت متهب خارج شده یا متعلق حق غیر واقع شود خواه قهراً مثل اینکه عین موهوبه برهن داده شود.

۴) در صورتیکه در عین موهوبه تغییری حاصل شود.

در صورت رجوع واهب عین موهوبه اگر متصل باشد مال واهب و اگر منفصل باشد مال متهب خواهد بود. بعد از فوت واهب یا متهب رجوع ممکن نیست. هرگاه داین طلب خود را به مدیون ببخشد حق رجوع ندارد. اگر کسی مالی را به عنوان صدقه به دیگری بدهد حق رجوع ندارد.

قانون آیین دادرسی مدنی در مورد هبه

 وکیل رجوع از هبه در جریان دادرسی پرونده های مربوط به این موضوع طبق قانون ایین داردسی مدنی عمل می کند. هرگاه خوانده در پاسخ خواهان ادعايي مبني بر برائت ذمه از سوي خواهان يا دريافت مال مورد ادعا يا صلح و هبه نسبت به آن و يا‌ تمليك مال به موجب يكي از عقود ناقله نمايد، دعوا منقلب شده، خواهان، خوانده و خوانده، خواهان تلقی مي‌ شود و حسب مورد با آنان رفتار خواهد‌ شد.

هرگاه خوانده در جلسه دادرسي در قبال ادعاي خواهان به علت عارضه‌ اي از قبيل لكنت زبان يا لال بودن سكوت نمايد قاضي دادگاه‌ رأساً يا به وسيله مترجم يا متخصص امر مراد وي را كشف يا عارضه را برطرف مي‌ نمايد و چنانچه سكوت خوانده و استنكاف وي از باب تعمد و ايذاء‌ باشد دادگاه ضمن تذكر عواقب شرعي و قانوني كتمان حقيقت، سه بار به خوانده اخطار مي‌ نمايد كه در نتيجه استنكاف، ناکل شناخته مي‌ شود، در اين‌ صورت با سوگند خواهان دعوا ثابت و حكم بر محكوميت خوانده صادر خواهد شد.

دعاوي كه مقصود از آن مال است از قبيل بيع، صلح، اجاره، هبه، وصيت به نفع مدعي، جنایت خطائی و شبه عمد‌ موجب ديه – چنانچه براي خواهان امكان اقامه بينه شرعي نباشد مي‌ تواند با معرفي يك گواه مرد يا دو گواه زن به ضميمه يك سوگند ادعاي خود را‌ اثبات كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×