وکیل ابطال سند

وکیل ابطال سند (11)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل ابطال سند

وکیل ابطال سند در تهران

وکیل ابطال سند

وکیل ابطال سند کیست؟ چگونه می توانیم بهترین وکیل ابطال سند را پیدا کنیم؟ کارکرد وکیل ابطال سند برای ما چه می تواند باشد؟ ویژگی های وکیل ابطال سند  را می دانید؟

وکیل ابطال سند یکی از مهمترین وکلا در حوزه حقوقی محسوب می شود. یک وکیل ابطال سند می داند که در چه شرایطی امکان ابطال سند وجود دارد و چگونه می تواند بر اساس این شرایط نسبت به ابطال سند اقدام کند. همچنین وکیل ابطال سند به خوبی می داند که بعد از تنظیم سند رسمی یا غیر رسمی ممکن است یکی از طرفین سند به هر دلیل منکر صحت تدوین سند شده و بخواهد آن را زیر سوال ببرد. بنابراین برای این که بدانیم یک وکیل ابطال سند چگونه می تواند نسبت به چنین کاری اقدام کند و دستور ابطال سند را از دادگاه دریافت کند، باید با شرایط صحت یک سند آشنا شویم.

از این رو برای این که بتوانیم دقیق تر و بهتر با این موضوع کنار بیاییم و آن را درک کنیم باید نگاه بنیادی به این موضوع داشته باشیم. در واقع مسئله ابطال سند یک مسئله در حوزه حقوقی است. از این رو ابتدا باید بدانیم حقوقی بودن در این جا به چه معنی است. به بیان ساده تر باید بدانیم که وقتی از عنوان وکیل ابطال سند به عنوان یک وکیل حقوقی استفاده می کنیم منظورمان چیست.

در بخش دیگر نوبت به این است که بدانیم اساسا سند به چند دسته تقسیم می شود و هر کدام از این دسته ها به چه معنی است. در واقع شرایط ابطال سند و کارکرد وکیل ابطال سند در هر کدام از این دسته ها کاملا متفاوت است. سپس بر اساس این دو مفهوم می توانیم بار دیگر به تعریف ابطال سند این بار از دید قانونی نگاه کنیم.

به بیان ساده تر برای درک کارکرد وکیل ابطال سند و فهم این مفهوم در ابتدا ما باید با زبان قانون در این حوزه آشنا شویم. در واقع ما باید بدانیم که قانون چه تعاریفی از مفاهیم گفته شده دارد. زمانی که قرار است در خصوص یک مفهوم قانونی صحبت کنیم باید سعی کنیم که ابتدا زبان قانون را درک کنیم و این دقیقا همان چیزی است که در ابتدای این مقاله می خواهیم به آن اشاره کنیم. 

وکیل ابطال سند یک وکیل حقوقی است

وکیل ابطال سند را در قانون قضایی ایران یک وکیل حقوقی می دانند. اما چرا؟ در واقع روی بهتر سوال این است که وکیل حقوقی چه کارکرد و تفاوت هایی با سایر انواع وکلا دارد؟

به طور کلی وکیل ابطال سند و دیگر وکلا به خوبی می دانند که قانون در ایران به دو بخش بزرگ حقوقی و کیفری تقسیم بندی شده است. به بیان ساده تر هر چیزی که در قانون ایران مشاهده می کنید زیر مجموعه یکی از مجموعه های حقوقی و کیفری است. حقوقی آن بخش از قانون است که در آن به حقوق شهروندی پرداخته شده است. یعنی بیان شده است که هر فرد در جامعه چه حقوقی دارد و چگونه می تواند به این حقوق برسد. حال این حقوق می تواند عمومی و یا اختصاصی باشد. بنابراین یک وکیل ابطال سند به دنبال احقاق حقوق موکل خود در دادگاه است.

آن چیزی که مشخص است این است که اساسا ذات قانون را می توان در این بخش از قوانین پیدا کرد. قانون همواره به دنبال ایجاد نظر و مدیریت در روابط انسانی با سایر مفاهیم در جامعه است. این همان چیزی است که شما در بخش حقوقی قانون مشاهده می کنید. در این بخش عمدتا از تخلف و جریمه صحبت می شود. وقتی از عنوان وکیل ابطال سند به عنوان یک وکیل حقوقی صحبت می شود بدین معنی است که این وکیل قرار است بر اساس ابزارهای قانونی از حقوق داده شده به موکل خود دفاع کند.

اما در بخش کیفری داستان به نحوی دیگر است. در واقع قانون در بخش کیفری به مفهوم بسیار مهم جرم پرداخته است. به بیان ساده تر در این بخش از قانون، قانونگذار جرم را تعریف و ابزارهایی برای آن تعیین می کند. به نوعی می توان گفت که همه مفاهیم و عنصرهای بیان شده در این بخش از قانون بر اساس جرم تعریف شده است. شاید ذات قانون در بخش حقوقی وجود داشته باشد. اما این بخش کیفری است که در خصوص زنده ماندن یا نماندن افراد تصمیم می گیرد! از این رو حساسیت این دادگاه بسیار بالاست.

حال زمانی که بیان می کنیم وکیل ابطال سند یک وکیل حقوقی است بدین معنی است که این وکیل در حوزه حقوقی فعالیت می کند. روی بهتر این صحبت این است که این وکیل حق شکایت یا طرح جرم علیه خوانده را ندارد. این وکیل تنها حق دارد تا از حقوق موکل خود در این دادگاه دفاع کند.

وکیل ابطال سند (16)
وکیل ابطال سند (16)

وکیل ابطال سند و معرفی انواع سند

وکیل ابطال سند به خوبی می داند که بر اساس نوع سند، قوانین می تواند در خصوص ابطال آن متفاوت باشد. به طور کلی در قانون ایران دو نوع سند وجود دارد. انواع اسناد عبارتند از سند رسمی و غیر رسمی. نکته ای که در خصوص کارکرد وکیل ابطال سند می تواند اهمیت داشته باشد این است که هر کدام از این اسناد اعتبار قانونی دارند و در دادگاه یا مجامع قضایی و قانونی می توان با استناد به آن ها سخن گفت.

سند رسمی سندی است که توسط یک نماینده قانون ( که در قانون مشخص شده ) تدوین و ثبت می شود. در واقع به گفته وکیل ابطال سند، سند رسمی سندی است که توسط نهاد قضایی یا دولتی مورد تایید و ثبت قرار گرفته باشد. از این رو یک سند رسمی از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. به بیان ساده تر به سبب این که این سند توسط نهاد قضایی و نماینده قانونی تایید و ثبت شده بسیار قابل استناد است.

اما در خصوص اسناد غیر رسمی تعریف به نوعی دیگر رقم می خورد. به نوعی اسنادی که در حضور نماینده قانونی مشخص شده ثبت نشده باشد  را اسناد غیر رسمی می گویند. هر نوع سند دیگری مانند قولنامه، سند خطی و … که شرایط سند رسمی را نداشته باشد یک سند غیر رسمی شناخته می شود.

نکته ای که وکیل ابطال سند به آن واقف است این است که اسناد رسمی از اعتبار قانونی بسیار بالایی برخوردار است. به بیان ساده تر با وجود این که سند غیر رسمی از دید قانون محترم و قابل استناد است اما اعتبار سند رسمی چند ده برابر اعتبار یک سند غیر رسمی در نزد قانون است. به بیان ساده تر اگر یک سند رسمی در برابر یک سند غیر رسمی قرار بگیرد، دادگاه رای را به سود سند رسمی صادر خواهد کرد. زیرا این سند وجاهت قانونی بسیار بالاتری دارد. این موضوع می تواند تاثیر عمده ای در کارکرد وکیل ابطال سند داشته باشد. اما چگونه؟ بگذارید در ادامه در این خصوص صحبت کنیم.

وکیل ابطال سند (1)
وکیل ابطال سند (1)

وکیل ابطال سند و مفهوم ابطال سند از نظر قانون

وکیل ابطال سند ارتباط مستقیم با قانون و مفهوم ابطال سند از دید قانون دارد. از این رو در این بخش می خواهیم به شناخت دقیق ابطال سند از منظر قانونی بپردازیم. تا به این جا دانستیم که حقوقی بودن این وکیل به چه معنی است و زمانی که گفته می شود سند رسمی یا غیر رسمی است چه برداشت هایی می توانیم داشته باشیم.

حال بر اساس این تعاریف می خواهیم یک بار دیگر تعریف کاملی برای ابطال سند و وکیل ابطال سند داشته باشیم. ابطال سند مسیر قانونی است که بر اساس آن خواهان به دنبال این است که بتواند بنا به شرایط و فاکتورهای مختلف امکان ابطال سند را فراهم بیاورد. به بیان ساده تر خواهان یا وکیل ابطال سند باید نشان دهند که سند از ابتدا شرایط صحت نداشته و از همان ابتدا باطل بوده است. البته این تنها یکی از شرایط ابطال سند محسوب می شود.

همانطور بیان کردیم این دعوی یک دعوی حقوقی است. یعنی در آن امکان شکایت یا جرم انگاری وجود ندارد. در این دادگاه تنها سعی می شود مشخص شود که آیا امکان ابطال سند وجود دارد یا خیر. نکته دیگری که وجود دارد این است که اساسا ابطال سند در مورد اسناد رسمی بسیار سخت تر است. چرا که قانون نسبت به این اسناد حساسیت های بالایی دارد و اجازه این چنین کاری را معمولا به سختی صادر می کند.

به بیان ساده تر اگر بخواهیم کارکرد وکیل ابطال سند را در یک خط بیان کنیم اینگونه باید بگوییم که در خصوص ابطال سند به خصوص اسناد رسمی تنها در صورتی امکان پذیر است که مشخص شود سند در شرایط درستی تدوین نشده است و به نوعی تشریفات قانونی برای آن رعایت نشده است. اگر وکیل ابطال سند بتواند شرایط صحت سند را زیر سوال ببرد و آن را ثابت کند می تواند حکم ابطال سند را از دادگاه بگیرد. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

وکیل ابطال سند (43)
وکیل ابطال سند (43)

وکیل ابطال سند و کارکرد قانون ابطال سند در جامعه

وکیل ابطال سند  می تواند از دو جهت مورد استفاده قرار بگیرد. بسیاری فکر می کنند که مهمترین کارکرد یک وکیل ابطال سند  انواع دیگر وکلا تنها در دادگاه های حقوقی یا کیفری است. اما عمده کارکرد یک وکیل را می توان در نقش مشاوره ای نیز پیدا کرد. این موضوع برای کشورهای جهان اول جزو مهم ترین مسائل محسوب می شود.

اگر بخواهیم کمی واقع بینانه تر به موضوع نگاه کنیم سند عاملی است که بر اساس یک قرارداد ایجاد می شود. یعنی سند نشان می دهد که قراردادی بین طرفین وجود دارد یا داشته است که بر اساس آن این سند تدوین شده است. اگر بخواهیم کمی صریح تر صحبت کنیم این گونه می توانیم بیان کنیم که در کنار ابطال سند عموما مفهوم ابطال معامله هم مطرح می شود. بگذارید با یک مثال این موضوع را توضیح دهیم.

فرض کنیم که شما اقدام به فروش خانه خود کرده باشید. بنابراین باید قراردادی مبنی بر فروش این خانه تدوین و امضا کنید. بر اساس این قرارداد شرایط فروش خانه مشخص می شود. بر اساس همین قرارداد و شرایط قید شده در آن تنظیم سند صورت می گیرد. حال ممکن است در این بین تعارضاتی ایجاد شود. مثلا ممکن است شما به عنوان فروشنده سندی غیر از سند واقعی ملک را هنگام معامله ارائه کرده باشید و یا هر نوع اتفاق دیگری ممکن است رخ داده باشد. در این جاست که طرف مقابل به عنوان خواهان خواستار ابطال سند ارائه شده توسط شما و همچنین خواستار ابطال معامله می شود. به بیان ساده تر اگر ثابت شود معامله باطل بوده امکان ابطال سند رسمی یا غیر رسمی نیز وجود دارد. بنابراین با ابطال معامله می توان به کمک وکیل ابطال سند نسبت به ابطال سند نیز اقدام کرد. البته این تنها بخشی از شرایط ابطال سند محسوب می شود.

به سبب همین پیچیدگی هاست که اساسا گفته می شود در این خصوص پیش از هر اقدامی با وکیل ابطال سند مشورت کنید. این وکیل به درستی می داند که چگونه و از چه طریقی باید اقدام کند تا بتواند حق شما را بگیرد. اما بهتر است کمی نگاه تخصصی تر و قانونی تر نسبت به مفهوم ابطال سند و کارکرد وکیل ابطال سند داشته باشیم.

وکیل ابطال سند (5)
وکیل ابطال سند (5)

وکیل ابطال سند و انحلال یک معامله

وکیل ابطال سند به خوبی می داند که یکی از علل ابطال سند، انحلال معامله است. مثلا اگر شما ثابت کنید که معامله ملک صورت گرفته از اساس مشکل دارد و باید باطل شود می توانید بر اساس آن دستور ابطال سند را از دادگاه دریافت کنید. بنابراین برای فهم چگونه ابطال یک سند و این که یک وکیل ابطال سند چگونه می تواند این کار را انجام دهد بهتر است نیم نگاهی هم به انحلال معامله داشته باشیم. البته در نظر داشته باشید که سند یک مفهوم کاملا مستقل از معامله محسوب می شود. از این رو لزوم این چنین نیست که برای ابطال سند باید انحلال معامله ای اعلام شود. اما باید قبول کرد که یکی از رایج ترین مسائلی که در خصوص ابطال سند وجود دارد مسئله انحلال معامله است. از این رو در ادامه سعی می کنیم این مفهوم را بیان کنیم.

وکیل ابطال سند می داند که بر اساس قانون ابطال سند زمانی ضرورت پیدا می کند که یکی از شرایط انحلال معامله صورت بگیرد. این شرایط عبارتند از ابطال معامله، فسخ معامله، انفساخ معامله و اقاله. هر گاه یکی از این شرایط 4 گانه در خصوص معامله ای که منجر به تدوین یا ثبت سند شده باشد، اتفاق بیفتد عملا فرد می تواند به کمک وکیل ابطال سند نسبت به ابطال معامله و سپس ابطال سند اقدام کند.

برای این که بدانیم چه فاکتورها و ابزارهایی که در اختیار یک وکیل ابطال سند قرار دارد بهتر است کمی با این شرایط آشنا شویم. این شرایط به ما نشان می دهد که در چه موقعیت هایی امکان ابطال سند وجود دارد.

وکیل ابطال سند (52)
وکیل ابطال سند (52)

وکیل ابطال سند و توضیحی بر ابطال معالمه

وکیل ابطال سند  به خوبی می داند که یکی از مهمترین ابزارها برای ابطال یک سند، مخصوص یک سند رسمی استفاده از مفهوم ابطال معامله منجر به سند است. اولین نکته ای که در این خصوص باید بدانید این است که ابطال معامله بدین معنی است که اساسا شرایط صحت معامله برقرار نبوده و معامله از اساس غیر قانونی محسوب شود. در واقع اگر وکیل ثابت کند معامله از همان ابتدا به صورت غیر قانونی و یا در شرایط غیر صحیح منعقد شده می تواند نسبت به ابطال آن اقدام کند.

مثلا اگر یکی از طرفین اهلیت لازم برای انجام معامله را نداشته باشد. به طور مثال صغیر بوده و یا فرد دچار صحت عقلی مناسبی نباشد. در خصوص دعاوی مربوط به محجورین و اثبات حجر این مسئله به وفور وجود دارد. در صورتی که ثابت شود فردی در زمان معامله مشمول قانون حجر بود و به عنوان محجور شناخته می شد، این معامله از اساس باطل اعلام می شود. ( محجورین به سه دسته صغیر، سفیه ( کسی که توانایی کنترل مالی و اقتصادی ندارد ) و مجنون ( کسی که قدرت منطقی خود را از دست داده است) تقسیم می شود.) بنابراین اگر ثابت شود که یکی از طرفین معامله جزئی از محجورین بوده، این معامله باطل اعلام می شود. بر اساس این معامله اسناد به ثبت رسیده نیز باید باطل شوند.

بگذارید با یک مثال این مسئله را نشان دهیم  که تا چه اندازه قوانین می توانند مانند زنجیر به یک دیگر وصل باشند. فرض کنید افراد یک خانواده نسبت به معاملاتی که پدر خانواده انجام می دهد معترض هستند. این افراد معتقدند که پدر خانواده به نوعی قدرت تصمیم گیری درست اقتصادی را از دست داده است. فرض کنیم این فرد بدون در نظر گرفتن هیچ جنبه ای خانه ای که در آن سکونت داشته اند را با قیمت بسیار پایین به فروش رسانده است.

افراد این خانواده با مراجعه به دادگاه دادخواست حجر برای پدر خود می کنند. دادگاه نیز بر اساس مدارک و شواهد و همچنین بر اساس گزارش پزشکی قانونی مبنی بر سفیه بودن فرد، او را محجور می نامند. حال که دادگاه رای به حجر او داده است، اهلیت او برای معامله نیز زیر سوال می رود و این یعنی ابطال معامله. حال با باطل شدن معامله عملا این امکان به وکیل ابطال سند داده می شود که بتواند نسبت به ابطال سند حاصل از این معامله مانند سند رسمی ملک که به نام خریدار منتقل شده اقدام کند.

وکیل ابطال سند (55)
وکیل ابطال سند (55)

وکیل ابطال سند و شناخت دو شرط از انحلال معامله

وکیل ابطال سند به خوبی می داند که به جز ابطال معامله، سه  حالت دیگر برای انحلال معامله وجود دارد. فرقی که ابطال معامله با این سه حالت دارد این است که ابطال معامله بدین معنی است که از اساس این معامله مشکل داشته و قرارداد آن به درستی تنظیم نشده است. بنابراین از دید قانون بدین معنی است که اساسا چنین قراردادی وجود ندارد. بنابراین هر چیزی که ناشی از آن باشد، مانند سند رسمی باطل اعلام می شود.

اما در سه حالت دیگر انحلال معامله داستان کمی فرق می کند. به بیان بهتر در سه حالت دیگر انحلال معامله، معامله به شکل صحیح انجام شده و این معامله تحت قوانین به رسمیت شناخته می شود. اما شرایطی در ادامه حادث می شود که می تواند باعث انحلال معامله شود.

مهمترین و مطرح ترین این شرایط، فسخ معامله است. فسخ عبارتی است که احتمالا در کوچه و بازار بسیار آن را شنیده باشید. به طور کلی فسخ بدین معنی است که یکی از طرفین معامله در شرایط مشخص شده در معامله امکان فسخ معامله یا همان انحلال معامله را به دست می آورند. مثلا در معامله ای عنوان شده است که اگر فرد طی ده روز کاری مابقی هزینه را پرداخت نکند، معامله فسخ خواهد شد. بر اساس این بند اگر معامله یا قرارداد منحل شود هر سندی که بر اساس این معامله ( از جمله خود سند قرارداد معامله ) منعقد شده باشد باطل اعلام می شود.

وکیل ابطال سند به خوبی می داند که از دیگر شرایط ابطال یک قرارداد یا یک معامله، انفساخ است. انفساخ بدین معنی است که ممکن است یکی از طرفین معامله اهلیت خودش را در طول قرارداد از دست دهد. مثلا دچار جنون شود، در این حالت قرارداد اگر در جریان باشد باطل می شود. به طور مثال اگر سندی بر اساس قراردادی تنظیم شده باشد که رابطه کارگری و کارفرمایی را نشان می دهد، در صورتی که یکی از طرفین دچار جنون شود، این قرارداد و سند ناشی از آن باطل اعلام می شود.

وکیل ابطال سند (8)
وکیل ابطال سند (8)

وکیل ابطال سند و مفهوم اقاله

اما وکیل ابطال سند مسلما به این نکته اشاره می کند که یکی از مهمترین شرایط انحلال معامله، اقاله است. در واقع اقاله خود یک قرارداد یا یک سند محسوب می شود که امکان ابطال یا اثبات آن هم وجود دارد.

در واقع اقاله بدین معنی است که طرفین با رضایت کامل برای انحلال یک قرارداد اقدام کنند. یعنی دو طرف با یک دیگر توافق می کنند که قرارداد اصلی یا بخشی از مفاد آن را منحل اعلام کنند. بنابراین هر نوع سندی که بر اساس این قرارداد یا مفاد منحل شده آن ایجاد شده باشد باید باطل شود.

نکته ای که باید بدانید این است که این شرایط گفته شده برای قراردادها و عقود لازم است. در واقع عقود لازم مانند معامله به جز در این شرایط گفته شده غیر قابل انحلال هستند. اما قراردادهای جایز مانند قرارداد وکالت و … در هر زمان قابلیت انحلال دارد. مگر این که در آن شرایطی ذکر شده باشد که مانع از وقوع این اتفاق شود.

بنابراین اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم یکی از مهمترین ابزارهای در اختیار وکیل ابطال سند، انحلال قرارداد یا معامله است. از این رو هر نوع سندی که بر اساس این معامله یا قرارداد تدوین یا ثبت شده باشد به کمک وکیل ابطال سند باطل اعلام می شود. همانطور که گفتیم شرایط انحلال یک قرارداد عبارت است از باطل بودن قرارداد، فسخ، انفساخ و اقاله.

نکته مهمی که می تواند یکی از تفاوت های سند رسمی و غیر رسمی را نشان دهد این است که اگر قراردادی منحل شود و یا معامله ای باطل اعلام شود، اگر سند غیر رسمی بر اساس آن تنظیم شده باشد، این سند به صورت خودکار باطل می شود و نیاز به طرح دعوی جدیدی نیست. اما برای اسناد رسمی نیاز است که حتما دادخواست وکیل ابطال سند به دادگاه ارائه شود. یکی از علت های این موضوع این است که در خصوص ابطال سند رسمی، نماینده ای از اداره ثبت و اسناد و املاک به عنوان خوانده به دادگاه احضار می شود. چرا که مهمترین نهاد قانونی صادر کننده این سند، این اداره است. بنابراین باید نسبت به اتفاقات مربوط به آن نیز پاسخگو باشد.

وکیل ابطال سند (6)
وکیل ابطال سند (6)

وکیل ابطال سند و بررسی چند نکته در خصوص ابطال سند.

در بالا دانستیم که یک وکیل ابطال سند می تواند از ابزار مهمی مانند انحلال معامله یا قرارداد برای ابطال سند بهره بگیرد. اما واقعیت این است که به جز آن دلایل و شرایط دیگری نیز برای ابطال سند وجود دارد. در ادامه می خواهیم به گوشه ای از این موارد اشاره کنیم.

صوری یا غیر واقعی بودن سند: فرض کنید طرفین بر اساس هر دلیل و منطقی که دارند تصمیم گرفته باشند سندی صوری مبنی بر انتقال مالکیت یک ملک گرفته باشند. به طور مثال ممکن است یکی از این طرفین بدهکار بانکی بوده و نمی خواهد اموال او به مصادره بانک دربیاید. از این رو به صورت صوری املاک خود را به نام دیگران منتقل می کند تا از نظر قانونی امکان رد مال او وجود نداشته باشد. این چنین معاملات تهی از واقعیت در قانون صوری نامیده شود. در صورتی که اثبات شود این انتقال و ثبت سند با هدفی غیر واقعی انجام شده، دادگاه رای به ابطال آن می دهد. در همین مثال فرض کنید که فردی که ملک به نام او شده از بازگرداندن ان امتناع می کند. در این حالت مالک اصلی می تواند با اثبات صوری بودن سند نسبت به ابطال آن اقدام کند. البته این کار چندان ساده نیست و حتی می تواند تبعات قانونی داشته باشد. از این رو پیشنهاد ما این است که اساسا از یک وکیل ابطال سند در این مسئله استفاده شود.

اسنادی که بر اساس مدارک مجعول صادر شده باشد: ممکن است یک سند رسمی در ذات خود تمامی قوانین را رعایت کرده و بر اساس تمامی تشریفات قانونی صادر شده باشد. اما نکته اینجاست اگر این سند بر اساس مدارک غیر قانونی و جعلی صادر شده باشد چه؟ مثلا فردی با جعل مدارک مالک، خودش را به عنوان مالک معرفی کرده باشد و بر اساس آن امکان انتقال سند را به نام خود فراهم کند. در این چنین مواردی مالک اصلی علاوه بر این که می تواند به کمک وکیل ابطال سند دادخواست ابطال سند به دادگاه حقوقی داشته باشد، می تواند این مسئله را از منظر کیفری نیز مورد پیگرد قانونی قرار دهد. این نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

وکیل ابطال سند (4)
وکیل ابطال سند (4)

وکیل ابطال سند و نگاه قانون به سند هایی تحت عنوان ضمانت

یکی از کارکردهای مهم وکیل ابطال سند را می توان در خصوص اسنادی دانست که جهت تضمین ثبت می شود. در جامعه این موضوع وجود دارد که برخی از افراد برای دریافت وام یا قرض سراغ افراد ثروتمند می روند. این افراد نیز برای مطمئن بودن از بازپرداخت وام یا قرض داده شده تضمینی می خواهند. یکی از تضمین هایی که در این خصوص داده می شود قولنامه ملکی است. در واقع شخص نیازمند ملک یا زمین خود را به نام شخص ثروتمند قولنامه می کند. این در حالی است که هدف و قصدی مبنی بر انتقال مال به نام او وجود ندارد. در برخی از موارد افراد به این موضوع بسنده نمی کنند و از شخص وام گیرنده می خواهند که سند را به صورت رسمی به نام آن ها منتقل کند.

حال این مسئله می تواند فرصت مناسبی برای شخص وام دهنده محسوب شود که حتی با وجود بازپرداخت وام توسط وام گیرنده مال او را بازنگرداند و به نوعی بر اساس سندی که در اختیار دارد آن را مصادره نماید. این مسئله را برخی از حقوقدان ها مصداق صوری بودن سند می دانند. زیرا قصد و عمل اصلی از انتقال سند، انتقال مال نبوده است. در هر صورت چه این مسئله زیر مجموعه ای از صوری بودن سند باشد یا نباشد می تواند دلیل کافی برای ابطال سند محسوب شود. در واقع اگر شما درگیر چنین مسئله ای شده باشید پیشنهاد ما این است که از یک وکیل ابطال سند در این خصوص کمک بگیرید. این فرد می تواند مشاوره های خوبی به شما بدهد و شما را در این مسیر همراهی کند.

وکیل ابطال سند (3)3
وکیل ابطال سند (3)3

وکیل ابطال سند و مفهوم اسناد معارض

وکیل ابطال سند به خوبی می داند که یکی از مهمترین تعارضات قانونی و موارد مورد اختلاف در دادگاه های حقوقی سند های معارض است. این موضوع به اندازه پیچیده و گسترده است که حتی به مسئله ابطال اسناد رسمی نیز کشیده شده است.

اگر بخواهیم ساده توضیح دهیم این گونه می توانیم بیان کنیم که اگر در خصوص یک ملک یا زمین ( اصل، حدود یا حقوق ارتفاقی ) دو سند وجود داشته باشد، یکی از این اسناد معارض نامیده می شود. معمولا رایج ترین دلیل وجود یک سند معارض اشتباه ثبتی است.

فرض کنیم در خصوص یک ملک دو سند به نام دو شخص مختلف وجود داشته باشد. حال سوال اینجاست که کدام یک از این اسناد قابل استناد است و کدام یک را باید به عنوان یک سند معارض دانست. در واقع آن سندی که معارض شناخته می شود دادگاه دستور ابطال آن را صادر می کند.

بر اساس قانون آن سندی معارض شناخته می شود که تاریخ سند آن دیرتر از تاریخ ثبت آن یکی سند باشد. فرض کنیم سندی به نام فد الف در تاریخ 1/1/1400 ثبت شده باشد. سندی دیگر در دادگاه ارائه شده است که این سند به نام فرد ب  و در تاریخ 2/2/1400 ثبت شده است. هر دو این افراد بر اساس سندی که در اختیار دارند مدعی هستند که مالک ملک محسوب می شوند. بر اساس قانون گفته شده سند فرد الف که در تاریخ 1/1/1400 ثبت شده به عنوان سند صحیح و سند فرد دوم به عنوان سند معارض شناخته می شود. از این رو وکیل ابطال سند می تواند نسبت به ابطال سند معارض که همان سند  فرد ب است، اقدام کند.

وکیل ابطال سند (3)
وکیل ابطال سند (3)

وکیل ابطال سند و هزینه دادرسی

تا به این جا دانستیم که وکیل ابطال سند از چه ابزاری می تواند برای ابطال یک سند رسمی یا غیر رسمی استفاده کند. همچنین تا به این جا دانستیم که منظور ما از ابطال سند چیست. اما در این بین چند نکته وجود دارد که توجه به آن ها می تواند حائز اهمیت باشد.

اول این که دادگاه صالح رسیدگی کننده به ابطال سند بنابر نوع دعوی متفاوت باشد. معمولا گفته می شود که دادگاه محل ثبت سند ( در دعوی های مربوط به اسناد رسمی ) به عنوان دادگاه صالح شناخته می شود. اما اگر می خواهید در این باره اطلاعات دقیق تری به دست بیاورید پیشنهاد ما این است که از یک وکیل ابطال سند بخواهید این مسئله را بیشتر برای شما توضیح دهد.

نکته مهم دوم این است که توجه داشته باشید که دادگاه و به طور کلی قانون نسبت به اسناد رسمی حساسیت بسیار بالایی دارند. در واقع قانون به هیچ عنوان دوست ندارد با دلایل ضعیف اسناد رسمی را زیر سوال ببرد. از این رو در خصوص سند رسمی تنها مفهوم جعل وجود دارد. اما در خصوص اسناد غیر رسمی وکیل ابطال سند می تواند از عناوینی مانند انکار یا تردید نیز استفاده کند. هر کدام از این مفاهیم می تواند باعث ابطال سند غیر رسمی شود. اما در خصوص اسناد رسمی این چنین مفاهیمی وجود ندارد.

نکته مهم دیگر در خصوص هزینه دادرسی دعوی ابطال سند است. به طور کلی اگر در این خصوص از یک وکیل ابطال سند سوال بپرسید به شما خواهد گفت که این دعوی در حوزه دعاوی غیر مالی محسوب می شود. یعنی ارزش سند در هزینه دادرسی تاثیرگذار نیست و شما باید هزینه ای ثابت را به عنوان هزینه دادرسی پرداخت نمایید. اما اگر وکیل ابطال سند بخواهد از مسیر ابطال معامله یا قرارداد پیش برود باید گفت که ابطال معامله یک دعوی مالی است و بنابر قانون در دادگاه بدوی 3.5 درصد ارزش خواسته و در دادگاه تجدید نظر 4.5 درصد از ارزش خواسته به عنوان هزینه دادرسی دریافت می شود. این نکته ای است که باید به آن توجه داشته باشید. نکته مهم دیگر این است که با ابطال سند بنا بر قانون همه چیز و همه اجزای مربوط  باید به زمان پیش از تاریخ سند بازگردد.

وکیل ابطال سند (7)
وکیل ابطال سند (7)

حیطه کاری وکیل ابطال سند

اما حال نوبت به بررسی حیطه کاری و به نوعی وظیفه کاری وکیل ابطال سند رسیده است. تا به این جا ما سعی کردیم که شما را با مهمترین نکات و شرایط مربوط به ابطال سند آشنا کنیم.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه موارد گفته شده را بیان کنیم این گونه می توانیم بگوییم که ابطال سند در دو حالت اسناد رسمی و اسناد غیر رسمی وجود دارد. در خصوص اسناد غیر رسمی کار چندان سختی وجود ندارد و تقریبا با شیوه های متعددی وکیل ابطال سند می تواند نسبت به ابطال آن اقدام کند. اما قانون در خصوص اسناد رسمی حساسیت بسیاری دارد. همین حساسیت باعث شده است که اساسا امکان ابطال این اسناد در دادگاه کار چندان ساده ای نباشد.

از این رو در مورد اسناد رسمی بسیاری به دنبال استفاده از وکیل ابطال سند هستند. چرا که به خوبی می دانند دادگاه به سادگی دستور ابطال سند را برای چنین اسنادی صادر نمی کند. یکی از مهمترین وظایفی که می توان برای وکیل ابطال سند در نظر گرفت این است که این وکیل باید بتواند بر اساس نوع دعوی و نوع سند مدارک و دلایل لازم را جمع آوری کند. در واقع این وکیل باید بتواند بر اساس یکی از شرایط گفته شده در این مقاله پیش برود و دستور لازم را از دادگاه بگیرد. البته اگر وکیل ابطال سند در طرف مخالف باشد باید بر اساس همین شرایط سند را اثبات کند و نسبت به اثبات صحت آن اقدام کند. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود.

وکیل ابطال سند (9)
وکیل ابطال سند (9)

انتخاب بهترین وکیل ابطال سند

چگونه می توانیم بر اساس تمام شرایط گفته شده نسبت به انتخاب بهترین وکیل ابطال سند اقدام کنیم؟ این سوال را می توان به شکل های مختلف پاسخ داد. از ما انتظار نداشته باشید که نامی خاص برای شما در این جا مشخص کنیم. همانطور که در این مقاله عنوان کردیم دعوی های مختلفی در حوزه ابطال سند وجود دارد. شما باید بدانید که اساسا حیطه دعوی شما چیست و کدام وکیل برای شما می تواند کارایی بهتری داشته باشد. با این حال در این جا به دو ویژگی بسیار مهم برای انتخاب وکیل ابطال سند اشاره می کنیم.

ویژگی اول دانش و تخصص این وکیل است. انتظار می رود وکیل ابطال سند در حوزه قراردادها و معاملات وارد باشد و قوانین مدنی را به خوبی بداند. همچنین این وکیل باید در حوزه ثبت و اسناد تخصص خوبی داشته باشد. به نوعی می توان گفت که باید با آیین دادرسی و شرایط ثبت یک سند نیز آشنا باشد. این ها مهمترین دانش و تخصص هایی است که انتظار می رود این وکیل داشته باشد.

ویژگی دوم، تجربه وکیل است. در واقع مسیرهای قانونی و قضایی همواره سخت و مبهم است. این مسئله در خصوص مسائلی مانند ابطال سند که خود یک مفهوم پیچیده محسوب می شود، دو چندان است. از این رو پیشنهاد ما این است که برای دعوی خودتان سعی کنید از باتجربه ترین ها در این حوزه کمک بگیرید. یادتان باشد که تجربه می تواند شما را سریع تر و ساده تر به مقصد برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×