لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر

لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر

لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر یکی از حالت های تسلیم لایحه به دادگاه کیفری است که فرد متهم برای دفاع از خود در برابر اتهام وارد شده به وجود می آید. انواع جرایم مواد مخدر مربوط به حمل، نگهداری، فروش و خرید و تولید و قاچاق آن است که طبق قانون هر یک از حالت های فوق دارای قوانین مجازات مشخصی است. همچنین مواد مخدر موجود در دنیا به دو نوع سنتی و صنعتی تقسیم می شود که جرایم هر یک دارای مجازات های تعیین شده ای در قانون دارد. در ادامه این مقاله به نحوه تنظیم لایحه مزبور و مفاد قانونی آن خواهیم پرداخت. اما قبل از پرداختن به این موضوع لازم است تا تعریف کلی در مورد مواد مخدر داشته باشیم.

مواد مخدر چیست؟

مواد مخدر موادی خالص یا ترکیب با مواد شیمیایی است که اعتیاد آور بوده و مصرف کننده گان آن به شدت به این ماده مصرفی مضر وابسته می شوند که به آنها معتاد گفته می شود. مواد مخدر ماده ای بسیار مضر است که افراد مبتلا به آن متحمل ضرر های جبران ناپذیر بدنی و مالی می شوند. همانطور که گفته شد؛ مواد مخدر به دو نوع صنعتی و سنتی تقسیم می شود که مواد تریاک، کراس، شیره، سوخته و بنگ و …. جزء مواد مخدر غیر صنعتی است و مواد مخدر صنعتی شامل مواردی چون؛ هروئین، شیشه، کراک و کوکائین می باشد.

حمل و نگهداری هر یک از مواد مخدر فوق و میزان وزن حمل این مواد دو آیتم مشخص در تعیین مجازات می باشد. ماده ۵ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر که در سال ۱۳۹۹ به تصویب رسید؛ مواد مخدر حمل و نگهداری شده بر اساس وزن آن مجازات آن نیز تفکیک شده است. که برای اطلاع از آن باید به ماده قانونی فوق الذکر رجوع کرد. که در تنظیم لایحه بایستی حتما مقدار دقیق و وزن دقیق مواد مخدر و همچنین نوع آن ذکر شود.

موارد تسلیم لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر

گاهی جرایم مواد مخدر به صورت تکی و یا به صورت جمعی و تیمی انجام می شود. در هر حالتی ممکن است فرد یا افرادی برای اتهام وارد شده به آنان معترض باشند. لذا در مقام دفاع از خود بر می آیند و در قالب تسلیم لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر این مورد حقوقی را انجام خواهند داد. ممکن است اتهام وارد شده به فرد یا افراد نتیجه دروغ یا افترا باشد. این افراد نیز مدارک و اسناد محکم و قابل قبول را ضمیمه لایحه کرده و آن را به دادگاه تسلیم می نمایند. همچنین ممکن است اتهام وارد شده نتیجه عدم آگاهی فرد باشد. مثلا؛ کشف پنجاه گرم مواد مخدر از فرد موتور سواری که شغل او پیک موتوری بوده است و بسته ای به وی داده شده تا به مقصد برساند و شخص از محتویات داخل بسته هیچگونه اطلاعاتی نداشته است و فقط قبول سفارش کرده است. در نتیجه فرد می تواند با تنظیم لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر در دفاع از خود وارد شود. 

مفاد قانونی لازم برای تنظیم لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر

در تنظیم لایحه ها باید نهایت دقت را انجام داد و از مفاد قانونی و اصطلاحاتی مربوط به نوع موضوع حقوقی استفاده کرد. لایحه های تسلیمی به دادگاه اگر دارای مفاد قانونی نباشد مورد پذیرش قاضی دادگاه نمی باشد. در نتیجه نحوه تنظیم لایحه بسیار مهم و حیاتی است که لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر از موارد بسیار مهم و حیاتی است که چنانچه فرد در تنظیم و تهیه آن سواد و دقت لازم را نداشته باشد، احتمال اینکه لایحه نتیجه معکوس داشته باشد بسیار زیاد است. مفاد قانونی مربوط به حمل و نگهداری مواد مخدر به شرح زیر است؛

ماده ۲۶ قانون اصلاح مواد مخدر؛ مطابق این ماده هر کسی که به نیت و قصد متهم کردن شخصی دیگر هرگونه مواد مخدر چه صنعتی و غیر صنعتی یا مواد روان گردان در مکان یا جایی قرار دهد، این فرد محکوم به مجازاتی خواهد شد که برای جرم حمل و نگهداری مواد مخدر در نظر گرفته شده است. البته با توجه به این مورد که اگر ثابت شود شخص بی گناه باشد و برای آسیب زدن و توطئه و به آبروی شخص این جرم صورت گرفته شده است محکوم به مجازاتی خواهد شد که برای این جرم در نظر گرفته می شود.

ماده ۲۲ قانون اصلاح مواد مخدر؛ مطابق این ماده هر شخصی که به همراه خود هر نوع مواد مخدری داشته باشد جرم محسوب شده و چنانچه فردی به مجرم پناه دهد و یا باعث فراری شدن مجرم شود و یا اسباب و وسیله فرار او را فراهم نماید، حکم وی حکم مشارکت جرم محسوب می شود و مشارکت در جرم شامل نیمی از مجازات تعیین شده مجرم اصلی می باشد.

اصل حرمت دماء یکی از اصطلاحاتی است که در لایحه های این چنینی به کار برده می شوند. زمانی که در حکم دادگاه اعدام باشد و یا احتمال حکم بر اعدام باشد می توان اصطلاحاتی همچون حرمت دماء استفاده کرد که به این معنی است که نباید جان گرفتن مسلمان به راحتی باشد. قاعده البرز نیز اصطلاح دیگری است که فرد برای دفاع از خود در لایحه استفاده می کند و به این معنی است که فردی به متهم آسیب و ضرر مالی و حیثیتی وارد کرده است و به وی اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر وارد کرده است.

وکیل برای تنظیم لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر

همانطور که گفته شد؛ لازمه تنظیم لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر رعایت نکات و ظرافت های قانونی است. تهیه و تسلیم اینگونه لایحه ها در عهده افراد عادی که فاقد سواد حقوقی نمی باشد. وکیل برای تنظیم لایحه دفاعیه نگهداری مواد مخدر ضروری و لازم است زیرا بودن وکیل مجرب و با تجربه در این زمینه بسیار تاثیر گذار است و باعث تهیه لایحه ای قانونی و کاملی خواهد شد که مورد پذیرش و قبول دادگاه قرار خواهد گرفت. زبان قانونی در رسیدگی به لایحه ها در دادگاه های حقوقی و کیفری بسیار تاثیر گذار بوده و تجربه وکیل و دانش حقوقی وی باعث می شود تا تمامی نکات مربوطه با ظرافت های قانونی آن رعایت شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×