لایحه در خصوص تصادف

لایحه در خصوص تصادف (2)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

لایحه در خصوص تصادف

لایحه در خصوص تصادف

لایحه در خصوص تصادفات رانندگی یکی از رایج ترین انواع لایحه در دادگاه های کیفری و حقوقی محسوب می شود. در واقع با گسترش شهرنشینی و وابستگی به وسایل نقلیه در انواع شکل های مختلف کاملا طبیعی به نظر می رسد که آمار تصادفات و دعاوی مربوط به آن ها افزایش پیدا کند. بنابراین بنا بر نیاز امروز لایحه در خصوص تصادف به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع لایحه در مسیر قضایی ایران شناخته می شود. اما چگونه می توانیم لایحه در خصوص تصادف تنظیم کنیم و در آن باید به چه مواردی باید توجه داشته باشیم؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم لایحه چیست و اساسا چه کارکردی می تواند برای ما داشته باشد؟ آیا ما همواره در دادگاه ها به لایحه نیاز داریم؟ آیا خودمان می توانیم این لایحه را تدوین کنیم؟ این ها سوالاتی است که می تواند پاسخ به آن ها ما را به پاسخ پرسش هایی در مورد  لایحه در خصوص تصادف برساند. نظر شما چیست؟ به نظرتان بهتر نیست کمی از لایحه و مفهوم آن صحبت کنیم؟ با ما در ادامه همراه باشید.

لایحه، ابزار دفاع از خود

لایحه در خصوص تصادف  یکی از انواع لایحه در قانون ایران محسوب می شود. لایحه یکی از مهمترین ابزارهای قانونی برای دفاع در دادگاه های کیفری و حقوقی محسوب می شود. به بیان ساده تر مهمترین و شاید تنها راه برای دفاع از خود و بیان دلایل و شواهد و مدارک مختلف ارائه یک لایحه است.

بگذارید ساده تر توضیح دهیم. شما به عنوان خواهان برای این که به دعوی شما رسیدگی شود باید یک دادخواست تنظیم کنید. در این دادخواست بیان می کنید که شما به عنوان خواهان از فردی با عنوان خوانده چه خواست قانونی دارید و دادگاه باید در چه مورد این دعوی را رسیدگی کند. همچنین مدارک و شواهد خودتان را همراه با دادخواست به دادگاه اعلام می کنید.

دادگاه تشکیل می شود. قاضی بر اساس دادخواست شما و مدارکی که ارائه دادید شروع به بررسی پرونده می کند. حال در این بین خوانده نیز مدارکی دارد و می خواهد بر اساس آن از خود دفاع کند. در این جا او نمی تواند اقدام به ارائه دادخواست طرح دعوی جدید کند. بلکه این فرد با طرح یک لایحه مدارک و شواهد خود را و همچنین دفاعیه ای که دارد را به دادگاه ارائه می دهد. در ادامه خواهان نیز برای دفاع از حقوق خود می تواند لایحه ای تنظیم کند و دفاعیه و مدارک خود را در حین رسیدگی به پرونده به دادگاه ارائه دهد.

بنابراین لایحه یکی از مهمترین ابزارها حین رسیدگی به پرونده و آن دعوی محسوب می شود. بر اساس این تعریف به دو نکته بسیار مهم می توانیم اشاره کنیم. اول این که در هر دعوی و دادگاهی تشکیل می شود طرفین برای دفاع از خود و حقوقی که دارند تنها می توانند از طریق ارائه لایحه دفاع کنند. از طرف دیگر لایحه زبان قانون است. یعنی لایحه باید بر اساس زبان قانون و بیان قانونی تدوین شود. به بیان ساده تر در لایحه باید استدلال به قانون وجود داشته باشد و در جاهایی که لازم است به ماده قانون نیز اشاره شود. بنابراین دومین نکته این است که علاوه بر این که ما در هر دعوی به لایحه نیاز داریم، برای تدوین این دعوی نیاز به یک دانش و تخصص حقوقی نیز داریم. این موضوع در خصوص لایحه در خصوص تصادف و هر نوع لایحه دیگری نیز صدق می کند.

لایحه در خصوص تصادف چیست؟

تصادفات رانندگی عموما دعاوی است که در خصوص ضرر و زیان مالی یا جانی طرح می شود. در واقع بر اساس یک تصادف یا ضرر و زیان مالی به طرفین وارد شده و یا این که جراحت جانی و شاید هم مرگ اتفاق افتاده باشد. در هر صورت در این دعوی باید مشخص شود که مقصر کیست و چه کسی باید این خسارات را تا جایی که می تواند جبران کند.

از طرف دیگر در صورتی که مشخص شود راننده به سبب عدم توانایی رانندگی یا عدم داشتن گواهی نامه رسمی و یا به صورت عمد این تصادف را ایجاد کرده است دعاوی کیفری علیه او برپا می شود. همچنین در خصوص خسارت های جانی نیز این دعاوی در دادگاه های کیفری مورد بررسی قرار می گیرد.

در هر صورت طرفین چه به عنوان خواهان ( شاکی ) و چه به عنوان متهم ( خوانده ) لازم است که از لایحه در خصوص تصادف استفاده کنند.

در نوشتن لایحه در خصوص تصادف چند نکته بسیار مهم است. اول این که در این لایحه باید نام و مشخصات خود فرد و فرد مقابل او نیز نوشته شده باشد. همچنین در این لایحه باید دفاعیه به صورت کاملا کتبی و با زبان قانون نگارش شود. نکته ای که وجود دارد این است که لایحه بسیار در تصمیم دادگاه تاثیرگذار است. بنابراین تدوین درست آن می تواند نقش بسزایی در گرفتن رای موثر دادگاه داشته باشد. از این رو معمولا گفته می شود که اجازه دهید لایحه ها را کسانی تنظیم کنند که در این زمینه تجربه و تخصص دارند. استفاده از یک وکیل متخصص در این حوزه می تواند کار را بسیار ساده تر کند. در واقع یکی از مهمترین کارکردهای وکلا در هر دعوی از جمله تصادفات رانندگی در این خصوص است. شما از یک وکیل می خواهید که بهترین لایحه در خصوص تصادف را برای شما تنظیم کند. این هوشمندانه ترین کاری است که شما می توانید انجام دهید.

انواع لایحه در خصوص تصادف

به طور کلی در هر نوع دعوی که در خصوص تصادف به دادگاه حقوقی یا کیفری ارجاع داده شود امکان طرح لایحه و ارائه آن به دادگاه وجود دارد. اما مطرح ترین این لایحه ها عبارتند از:

لایحه تصادف ساختگی

لایحه در خصوص تصادف منجر به مرگ

لایحه تصادف جرحی ( آسیب جسمانی یا قطع عضو )

لایحه تصادف در خصوص خسارات وارده

و …

به طور کلی شما باید این نکته را در ذهن داشته باشید که لایحه تنها مسیر شما برای دفاع از حقوقتان است. بنابراین حتی اگر در این مسیر از یک وکیل بهره نمی گیرید، نوشتن لایحه را به یک وکیل یا مشاوره حقوقی واگذار کنید. این کار می تواند موفقیت شما را تضمین کند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×