لایحه در خصوص انحلال شرکت مسئولیت محدود

لایحه در خصوص انحلال شرکت مسئولیت محدود (3)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

لایحه در خصوص انحلال شرکت مسئولیت محدود

اهمیت لایحه در خصوص انحلال شرکت مسئولیت محدود

لایحه در خصوص انحلال شرکت مسئولیت محدود موضوع مورد بررسی در این مقاله است. برای بهتر درک کردن این مهم، ابتدا باید با عناوینی همچون لایحه، شرکت مسئولیت محدود، و  انحلال شرکت مسئولیت محدود آشنا شوید.

لایحه چیست؟

لایحه در معنا لغوی به  طرح مکتوبی که وکلای عدلیه به منظور دفاع از دعوی به محکمه ارائه می دهند، گفته می شود. در بیان ساده تر لایحه دفاعی است که فرد از حقوق خود انجام می‌دهد. این دفاع ها که به صورت کتبی نوشته شده اند و دارای استناد و استدلال های حقوقی هستند دارای اهمیت ویژه ای هستند. در دادخواست ها مطالب مشخص و معینی هستند که به دادگاه ارائه می‌شود. لایحه ها در حقیقت تکمیل کننده دادخواست ها هستند. لایحه ها مطالبی را که ضروری هستند؛ اما در دادخواست قید نشده اند، را در دل خود جای داده اند. یکی از انواع لایحه ها، لایحه در خصوص انحلال شرکت مسئولیت محدود است.

چرا وجود لایحه اهمیت دارد؟

لایحه در خصوص انحلال شرکت مسئولیت محدود و به طور کلی هر لایحه ای یک عامل کمک کننده در دادگاه است و اهمیت بسیاری دارد. داشتن یک طرح قانونی کامل، دقیق و صحیح به سریع تر پیش رفتن پرونده شما در دادگاه کمک می‌کند.

یکی از دلایلی که داشتن لایحه را  ضروری می کند این مسئله است که، شاید فرد به دلایل متعدد نتواند به صورت کامل و دقیق، موضوع و مسئله را در دادگاه توضیح دهد و از حقوق خود دفاع کند. پس داشتن یک لایحه صحیح و جامع، به دفاع از حق شخص در دادگاه کمک میکند. به ویژه اگر لایحه توسط شخصی آگاه، بر پایه مقررات و قوانین نوشته شده باشد.

 همچنین ممکن است فرد به دلایل مختلفی از جمله عصبانیت، دستپاچگی،  ناآگاهی و… نتواند تمام جوانب کار را بسنجد و به همه اطلاعات لازم به صورت شفاف و صحیح اشاره کند. در حالی که بیان دقیق و اظهار صحیح در دادگاه و در امور دادرسی نقش عمده ای دارد. قبل از بررسی شرایط انحلال شرکت مسئولیت محدود بهتر است ابتدا با خود شرکت مسئولیت محدود آشنا شویم.

شرکت مسئولیت محدود چیست؟

 شرکت مسئولیت محدود نوعی شرکت تجاری است،که با حضور دو، و یا بیش از دو نفر تشکیل می شود.  هدف تشکیل این نوع از شرکت ها  امور تجاری می باشد. طبق  ماده ۹۶ قانون این نوع شرکت زمانی تشکیل می شود که تمام سرمایه های نقدی و غیرنقدی تسلیم شده باشند. همچنین طبق ماده ۹۴ از قانون تجارت ایران هر کدام از شرکا در شرکت مسئولیت محدود به اندازه سهم خود در قبال تعهدات و قروض شرکت مسئولیت دارند. تفاوت این نوع از شرکت ها با شرکت های سهامی در این است که، در شرکت های مسئولیت محدود تقسیم سهام صورت نمی گیرد.

همانطور که پیشتر گفته شد، اهمیت لایحه در خصوص انحلال شرکت مسئولیت محدود وقتی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که با علتهای انحلال شرکت  مسئولیت محدود آشنا شوید.

چند مورد از دلایل انحلال شرکت مسئولیت محدود را میتوان در گزاره های زیر خلاصه کرد.

_ همانطور که در توضیح شرکت مسئولیت محدود بیان شد. این نوع از شرکت ها جهت انجام اموری تشکیل می‌شود و وقتی این امور و مسئولیت ها به انجام میرسند، فعالیت آنها تمام شده و این شرکت ‌ها منحل می شوند.

_ اگر فعالیتی که شرکت برای انجام آن تشکیل شده است؛ غیر ممکن و غیر عملی باشد، شرکت منحل می شود.

_ مورد دیگر این است که اگر شرکت برای مدت محدود تشکیل شده باشد، پس از پایان آن دوره محدود، شرکت منحل می‌شود.

طبق ماده ۹3 قانون تجارت، موارد بالا جزء دلایل انحلال عمومی این نوع از شرکت ها می باشند.

_ همانطور که در بالا گفته شد، این شرکت‌ها با حضور دو و یا بیش از دو نفر تشکیل می شود. حال اگر  شرکای این شرکت به  توافق برسند و تصمیم  بگیرند، می توانند شرکت را منحل کنند. همچنین اگر چند شریکی که بیشترین سهم را دارند تصمیم به انحلال شرکت بگیرند، این اتفاق رخ خواهد داد.

_ اگر در اساسنامه شرکت مسئولیت محدود به فوت یکی از شرکا اشاره شده باشد. در صورت فوت فرد، شرکت منحل می‌شود.

_ همچنین دستور انحلال شرکت مسئولیت محدود میتواند توسط قاضی داده شود. به این صورت که، پس از، از بین رفتن بیش از نیمی از سرمایه شرکت؛ یکی از شرکا درخواست خروج از شرکت را بدهد و دیگران با او موافقت نکنند. در این صورت شخص میتواند به دادگاه جهت احقاق حق خود مراجعه کند و در صورت درست بودن ادعا او دادگاه رای به انحلال شرکت میدهد.

موارد بالا طبق ماده 114، جز موارد خاص انحلال شرکت مسئولیت محدود می باشد.

کجا داشتن لایحه انحلال یک شرکت مسئولیت محدود اهمیت پیدا میکند؟

همانطور که پیشتر گفته شد، اگر بیش از نیمی از اموال شرکت از بین برود و شرکا اجازه خروج و یا انحلال شرکت را ندهند. فرد متقاضی برای خروج می تواند به دادگاه مراجعه کند. در این صورت است که داشتن لایحه در خصوص انحلال شرکت مسئولیت محدود اهمیت پیدا می‌کند. زیرا شخص در برابر مراجع قانونی حضور دارد و حالا برای دفاع از حقوق خود و بیان مسئله و دادخواست احتیاج به اطلاعات جامع و صحیح دارد. همانطور که پیشتر در تعریف لایحه نیز گفته شد، قاضی با توجه به لایحه و دادخواست فرد، مسئله را بررسی میکند. پس داشتن لایحه خوب و جامع به فرد در دادگاه کمک خواهد کرد.

چگونه انحلال یک شرکت مسئولیت محدود را اعلام میکنند؟

اعلام انحلال شرکت مسئولیت محدود بسته به نوع انحلال آن متفاوت است. به طوری که اگر انحلال توسط مدیران و شرکای شرکت انجام شود مدیر و یا مدیران تصفیه به اداره ثبت شرکت ها مراجعه و اعلام انحلال شرکت را می کند. آنها همچنین می‌توانند در روزنامه انحلال شرکت را اعلام کنند. اما اگر انحلال شرکت به صورت اجباری انجام شده باشد(به دستور دادگاه). اعلام انحلال با حکم دادگاه انجام میشود. این اعلام به اداره ثبت شرکت ها جهت ثبت و همچنین به دفتر روزنامه جهت آگاهی عمومی می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×