وکیل معاملات

وکیل معاملات (3)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل معاملات

وکیل معاملات به شما کمک می کند که معامله ای قانونی و بدون شبهه داشته باشید. استفاده از یک وکیل معاملات مصداق بارز عبارت ” پیشگیری بهتر از درمان ” است. بدین معنی که استفاده از یک متخصص آشنا به امور قانونی در معاملات و انعقاد قرارداد می تواند باعث دوام معامله شود. به عبارت بهتر وکیل معاملات شما تا حد زیادی از مراجع قضایی و دردسرهای دادرسی و … دور نگه می دارد. اما چگونه؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است به قانون معاملات و امور مربوط به آن نگاه کنیم. به طور کلی معاملات در دسته قراردادها قرار می گیرد، به عبارت ساده تر از نظر قانون معامله، عقد و قرارداد به یک معنی است.

نکته بسیار مهمی که در همین ابتدای کار باید آن را به خاطر داشته باشید این است که هر نوع قرارداد، معامله یا عقدی دارای نتایج و تبعاتی است. ایجاد تعهد برای طرف یا طرفین از نتایج مهم و کاملا قانونی این موارد محسوب می شود، اما ایجاد این تعهد نیاز به صحیح بودن معامله یا قرارداد دارد.

به بیانی دیگر، زمانی یک قرارداد، تعهداتی برای طرفین به همراه دارد که آن قرارداد شرایط صحت و درستی را داشته باشد. هر گاه یک قرارداد یا معامله شرایط صحت داشته باشد تعهدات آن لازم الاجرا است. یعنی باید طرفین نسبت به مندرجات و تعهدات عقد، قرارداد یا معامله پایبند باشند و آن را با کیفیت گفته شده در قرارداد اجرا کنند.

بنابراین از نظر قانون در مورد معاملات دو فاکتور اصلی وجود دارد. اول این که این معامله باید شرایط صحت و درستی را داشته باشد و  فاکتور دوم تعهدات و بندهای مندرج در آن است. یک وکیل معاملات به شما کمک می کند که قراردادی صحیح و قانونی را تدوین کنید و بر اساس توافق طرفین تعهدات را مشخص کنید. در ادامه به این دو فاکتور از منظر قانون و نقش وکیل معاملات در این موارد نگاهی دقیق تر خواهیم داشت.

وکیل معاملات و شرط صحت معامله

همانطور که گفته شده معامله در حکم قرارداد است. در قانون شرایط مختلفی برای صحت قرارداد در نظر گرفته شده است. این شرایط عبارتند از:

   قصد طرفین

 رضایت طرفین ( عدم وجود اکراه )

 مشخص بودن موضوع عقد قرارداد

  مشروعیت قرارداد و تعهدات ذکر شده در آن

  اهلیت طرفین

طرفین در تدوین و امضای یک قرارداد مانند معامله ملک باید قصد داشته باشند و همچنین در این قصد هیچ اکراه یا اجباری وجود نداشته باشد. این موارد گرچه ساده و قابل فهم است اما می تواند به سادگی باعث شود که یک قرارداد به طور کلی از اعتبار ساقط شود. به طور مثال اگر یک طرف دعوی به هر ترتیب ثابت کند که قصدی برای این معامله نداشته یا اجباری در این کار وجود داشته، قرارداد یا معامله از اعتبار ساقط می شود. بدین ترتیب تمامی بندهای گفته شده در قرارداد نیز از بین می رود و هیچ تعهدی بر گردن طرف یا طرفین نخواهد بود.

قراردادها از انواع مختلف ” عقود با نام ” و ” عقود بی نام ” تشکیل شده اند. قرارداد اجاره، فروش ملک و … ( که در ماده 338 قانون مدنی به آنها اشاره شده ) در دسته انواع عقود با نام محسوب می شوند. هر قراردادی خارج از موارد مشخص شده در این ماده قانون عقود بی نام خوانده می شوند. اما بی نام بودن یک قرارداد به معنی بدون موضوع بودن آن نیست.

قرارداد شما زمانی اعتبار دارد که در آن موضوع مشخصی وجود داشته باشد. یک قرارداد بدون داشتن موضوعی واحد و یکپارچه عملا از اعتبار ساقط می شود.

مشروعیت قرارداد و تعهدات آن نیز کاملا مشخص و واضح است. قرارداد مذکور زمانی قابل اجرا و معتبر است بر اساس قوانین و فقه بدون مشکل باشد. یعنی شما نمی توانید قراردادی مبنی بر خرید و فروش مشروبات الکلی منعقد کنید. در این حالت قرارداد از اعتبار خارج می شود.

اهلیت در قانون سه شرط اصلی بلوغ، رشد و عقل دارد. بلوغ برای پسران 15 سال و برای دختران 9 سال در نظر گرفته شده است. از نظر قانون سن رشد 18 سال است. اما اگر فردی بالای سن بلوغ خود بتواند از دادگاه حکم رشد بگیرد، از نظر قانون رشید محسوب می شود. از نظر فاکتور عقل نیز طرفین نباید مجنون باشند. در واقع طرفین باید در شرایط سلامت عقلی باشند و قدرت تصمیم گیری منطقی داشته باشند.

وکیل معاملات وظیفه دارد بر اساس این شرایط قرارداد و مفاد آن را تنظیم کند. توجه داشته باشید که هر نوع اشکال قابل اثبات در این موارد می تواند باعث ابطال قرارداد شود.

تعهدات مهمترین مسئله اختلاف

در اکثر مواقع علت اصلی اختلاف بین طرفین دعوی در یک قرارداد، تعهدات منعقد شده در آن قرارداد است. عدم قبول داشتن تعهدات، عدم انجام تعهدات، عدم انجام درست و کامل تعهدات و … مهمترین دلایل برای مراجعه طرفین به دادگاه است.

مهمترین نکته ای که شما باید بدانید این است که بعد از امضای قراردادی که شرایط صحت را دارد، تمامی تعهدات ان لازم الاجراست و هرگونه تخطی از این تعهدات می تواند فرصت طرح دعوی برای طرف مقابل ایجاد کند.

در قراردادها به خاطر این که طرفین به سرعت و به راحتی نتوانند تعهدات را نادیده بگیرند معمولا فاکتورهای تضمینی در نظر گرفته می شود. از مهمترین وظایف وکیل معاملات این است که تعهدات و وجه تضمین های آن را به نوعی تدوین کند که عملا طرفین نتوانند به سادگی آن ها را نادیده بگیرند. هر چقدر یک قرارداد یا معامله دارای تعهدات منطقی با وجه تضمین مناسب باشد همانقدر طول عمر قرارداد نیز بیشتر می شود و احتمال مراجعه طرفین به دعوا کمتر خواهد بود.

همچنین در نظر داشته باشید که وکیل معاملات باید بر اساس نوع قرارداد و نوع معامله، قرارداد بین طرفین را تنظیم کند. هر چقدر قرارداد بر اساس اصول قانونی تدوین و تنظیم شود همانقدر اعتبار بیشتری پیدا می کند .

همانطور که مشخص است یک قرارداد شاید در ظاهر ساده به نظر آید اما حقیقت آن است که معاملاتی که بدون حضور وکیل معاملات منعقد می شوند، معمولا دارای پیچیدگی های بسیار زیادی هستند. از این جهت به تمامی افرادی که قصد انعقاد قرارداد دارند، توصیه می کنیم که از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرند، استفاده از یک وکیل معاملات می تواند ما را از این پیچیدگی های قانونی خلاص کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×