وکیل قصاص

وکیل قصاص (1)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل قصاص

وکیل قصاص در تهران

وکیل قصاص

وکیل قصاص از جمله وکلا در حوزه کیفری محسوب می شود که از حساسیت کاری بالایی برخوردار هستند. این دسته از وکلا در خصوص قصاص کلی یا جزئی باید عملکرد خودشان را نشان دهند. وکیل قصاص را می توان از راه های مختلفی شناسایی کرد. وکیل قصاص جز مهم تری و متخصص ترین وکلایی است که در حوزه جرم و جزا فعالیت می کند. برای این که بتوانیم مفهوم قصاص را بدانیم و بفهمیم که یک وکیل قصاص چه کارکرد هایی می تواند داشته باشد از یک وکیل خواسته ایم تا در کنار ما حضور داشته باشد و طی این متن به پاسخ هایی که پرسیده می شود، پاسخ دهد. در ادامه با ما همراه باشید.

وکیل قصاص را باید بر اساس ملاک های مختلفی شناسایی کرد که ما رد این متن سعی داریم ان ها را معرفی کنیم. ما در این متن و مقاله ابتدا از وکیل قصاص می خواهیم به طور کلی قصاص و نیاز آن در جامعه را توضیح دهد و برای ما شرح دهد که این چنین قانونی بر چه اساسی تدوین شده است. چرا که می دانید قصاص به خصوص قصاص حیات یک موضوع بسیار چالش برانگیز در سراسر جهان محسوب می شود. از این رو دیدگاه تحلیلی نیز به این مسئله در این مقاله خواهیم داشت.

بعد از آن که قصاص را به طور کامل و تحلیلی مورد بررسی قرار دادیم قوانین مربوط به آن در بخش قوانین ایران را بیان می کنیم و بر اساس آن سعی می کنیم بخش های مختلفی از قانون قصاص را بشناسیم. در این بخش می توانیم عمده کارکرد وکیل قصاص را پیدا کنیم. در این بخش با انواع قصاص و جرائم مربوط به این مجازات آشنا خواهیم شد.

در انتها نیز سعی می کنیم بر اساس تمام دریافتی های خودمان با کارکرد وکیل قصاص آشنا شویم و بدانیم برای انتخاب یک وکیل قصاص که در ادامه خواهیم گفت می تواند یک انتخاب بسیار حساس و مهم باشد چگونه باید رفتار کنیم و به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم.

 وکیل قصاص چه کسی است؟

وکیل قصاص بهترین و متخصص ترین کسی است که در جریان پرونده های کیفری می تواند به افراد کمک کند تا کمتر دچار مشکل شوند و از میزان آسیب ها و خسارات مالی و جانی کاهش دهد. وکیل قصاص را می توان از طریق موسسات حقوقی معتبر شناسایی کرد و با انعقاد قرارداد وکالت جریان پرونده را به او واگذار کرد.

وکیل قصاص یکی از وکلایی است که دارای مدرک پایه یک دادگستری است می تواند به تمامی افراد یکه با این جرم درگیر هستند کمک کندتا نتایج نسبتا مساعدی را در جریان پرونده های خود بدست آورند. یکی از اساسی ترین و اصلی ترین مشکلاتی که در جامعه ما باعث شده است تا افراد ما در جریان پرونده ها ی مختلف دچار مشکل شوند و نتوانند در جهت احقاق حقوق خود قدم بردارند ان است که با وکیل قصاص پاشایی ندارند.

وکیل قصاص می تواند خدمات مشاوره ای مختلفی را به موکلان خود ارائه دهد و به آنها کمک کند تا جریان پرونده های خود را تسریع بخشند. متاسفانه در جامعه امروز مسئله بسیار مهمی که باعث می شود تا جریان بسیاری از پرونده ها به کندی پیش رود و خسارات و هزینه های مردم در جریان این پرونده ها بسیار افزایش پیدا کند آن است که جریان دادرسی با مشکلی به نام اطاله روبرو می گردد.

 شاید اکنون با خود فکر کنید که اصلا اطاله دادرسی به چه چیزی گفته می شود و چگونه ممکن است اطاله دادرسی باعث ایجاد مشکلات متعدد شود. ر پاسخ به این سوال باید بگوییم که اطاله دادرسی موضوعی است که امروزه باعث اطناب می شود. اطناب به معنای همان طولانی شدن روند دادرسی یک پرونده است وکیل قصاص با استفاده از تخصص هایی که دارد می تواند از این موضوع جلوگیری کند.

وکیل قصاص و ویژگی های او

وکیل قصاص دارای ویژگی های متعددی است که باید آنها را شناخت تا بتونم این فرد را به صورت حرفه ای انتخاب کرد. به چند مورد از اساسی ترین و اصلی ترین ویژگی های وکیل قصاص اشاره می کنیم تا با انها اشنا شوید و بتوانید به صورت کاملا صحیح این وکیل را برای جریان پرونده خود به کار بگیرید. به چند مورد از اساسی ترین ویژگی های وکیل قصاص دقت کنید:

وکیل قصاص کسی است که می تواند جریان پرونده های مربوط به قصاص را تا ح بسیار خوبی مورد تشریح قرار دهد. شما باید این موضوع را بدانید که وکیل قصاص دارای دانش حقوقی بسیار خوبی است و در مورد مسائل مربوط به جرم و جزا به خوبی آشنایی دارد. وکیل قصاص می تواند با استفاده از دانش حقوقی که دارد از مشکلات متعدد مربوط به پرونده های مختلف جلوگیری کند و شرایط نسبتا خوبی را برای موکلان خود بوجود آورد تا کمتر دچار خسارت شوند.

وکیل قصاص کسی است که به دلیلی تجربیات مختلفی که دارد با جریان دادرسی پاشایی دارد و میتواند به موکلان خود کمک کند تا از راه های نسبتا گوناگونی برای رسیدن به نتیجه مطلوب آشنا شوند. فرق اصلی که میان وکیل قصاص با دیر کلا وجود دارد آن است که وکیل قصاص به دلیل تجربیات متعدد خود با پرونده های مختلف قصاص آشنایی دارد و تخصص نسبتا خوبی در این زمینه دارد.

وکیل قصاص از جمله کسانی است که می تواند تمامی اسناد حقوقی لازم در جریان پرونده را به بهترین نحو ممکن آماده کند. وکیل قصاص می تواند با استفاده از تخصص خود تمام می متون قانونی را در چارچوب قانونی اماده کند و آنها را به مراجع قضایی ارائه دهد. بخی از افراد با خود فکر می کنند که تهیه اسناد حقوقی کار راحتی است و خود به تنهایی می توانند دادخواست ها و لوایح را آماده کنند و متن آنها را به صورت کاملا قانونی تهیه کنند اما حقیقت چیز دیگری است. به خصوص در موارد مربوط به قصاص که جریان پرونده نسبتا پیچیده است و به زندگی انسان ها وابسته است لازم است تا استناد قانونی در چارچوب حقوقی آماده شوند که تنها وکیل قصاص با انها اشنایی دارد.

وکیل قصاص (2)
وکیل قصاص (2)

وکیل قصاص و مشورت با او

وکیل قصاص می تواند از راه های مختلفی به موکلان خود کمک کند تا جریان پرونده های خود را به بهترین نحو ممکن پیش ببرند. اولین و مهم ترین راه حلی که می توان برای مشورت با وکیل قصاص پیشنهاد داد آن است که در جلسات مشاوره ای با وکیل قصاص شرکت کرد.

هنگامی که صحبت از مشاوره حقوقی با وکیل قصاص می شود، اولین و مهم ترین چیزی که به ذهن افراد میرسد آن است که در جلسات حضوری شرکت کنند. اما متاسفانه برای شرکت در جلسات مشاوره حضوری با وکیل قصاص، افراد مجبور هستند تا مسیری نسبتا طولانی را بپیمایند تا به دفتر وکیل قصاص برسند و هزینه های مختلفی را صرف رسیدن به مکان مورد نظر کنند.

 در نهایت همین موضوع باعث می شود تا این افراد نتوانند به خوبی از خدمات مشاوره ای وکیل قصاص بهره مند شوند و به دلایل مختلفی همچون مشغله های کاری از حضور در دفتر وکالت محروم شوند. محدودیت های زمانی و مکانی اصلی ترین عامل عدم حضور افراد در جلسات مشاوره ای با وکیل قصاص هستند. برای انکه بتوان از این موضوع جلوگیری کرد و مشکل را حل کرد، وکیل قصاص جلسات مشاوره غیر حضوری برگزار می کند.

جلسات غیر حضوری با وکیل قصاص به نحوی هستند که افراد می توانند از طریق تلفن همراه یا حتی گوشی موبایل خود در هر زمان و مکانی با وکیل قصاص ارتباط برقرار کنند و سوالات خود را بپرسند. مشاوره تلفنی حقوقی با وکیل قصاص امروزه بسیار دارای طرفدار است و افراد میتوانند از هر کجا با وکیل قصاص تماس بگیرند.

نکته جالب دیگری که شما باید در مورد وکیل قصاص بدانید آن است که هزینه جلسات مشاوره غیر حضوری با وکیل قصاص نسبتا کمتر از جلسات حضوری است و همین موضوع باعث می شود تا افراد با هر بودجه ای که دارند بدون انکه نگرانی داشته باشند با وکیل قصاص ارتباط برقرار کنند و سوالات خود را بپرسند.

از دیگر راه های مشاوره با وکیل قصاص آن است که مخاطبان به راحتی از طریق اینترنت و برنامه های چت، سوالات حقوقی که در ذهن آنها طرح می گردد را بیان کنند.

وکیل قصاص (2)
وکیل قصاص (2)

وکیل قصاص در حوزه کیفری یا حقوقی؟

وکیل قصاص کسی است که با تمامی قوانین مربوط به حوزه جرم وجزا به صورت تخصصی اشنایی دارد و می تواند با زبانی ساده این موارد را به موکلان خود نیز توضیح دهد. شما وکیل قصاص  را تا چه اندازه می شناسید؟ ایا تاکنون برایتان پیش امده است که به دفتر وکیل قصاص  مراجع کنید تا سوالات خود را از او بپرسید؟ وکیل قصاص دارای چه توانایی ها و تخصص هایی است؟

قبل از این که بخواهیم هر مفهومی را در مورد وکیل قصاص بررسی و واکاوی کنیم باید الفبای مربوط به آن مفهوم را مورد بررسی قرار دهیم. در واقع ما اولا باید بدانیم که زبان این مفهوم چیست و بر چه اساسی کار می کند. از این رو در اولین بخش از بررسی مفهوم قصاص باید با برخی از مفاهیم آشنا شویم.

 اولین مفهومی که وکیل قصاص برای ما شرح می دهد، کیفری یا حقوقی بودن یک مسئله قانونی است. در واقع زمانی که گفته می شود قصاص یک مسئله کیفری است و وکیل قصاص در حوزه دادگاه کیفری فعالیت می کند، کیفری بودن به چه معنی است؟

وکیل قصاص (6)
وکیل قصاص (6)

وکیل قصاص و فعالیت های کیفری

در قانون دو بخش بزرگ کیفری و حقوقی وجود دارد. به بیان ساده تر هر دعوی یا مسئله قانونی که در جامعه وجود دارد تحت عنوان یکی از دو بخش حقوقی یا کیفری قابل بحث است.

بخش حقوقی قانون به مواردی از جمله حقوق شهروندی، حقوق خانواده و ..و می پردازد. در واقع اگر ساده تر بیان کنیم در این بخش از قانون حرف از حقوق و احقاق حق و تخلفات مربوط به آن است. در این بخش شما نمی توانید حرفی از جرم و مجازات و جنایت بزنید ( این ها مفاهیمی است که در ادامه توضیح می دهیم).

اما در بخش کیفری قانون داستان کاملا برعکس است. یعنی زمانی که مفهوم جرم و مجازات ایراد می شود دیگر قوانین کیفری مانند قانون مجازات اسلامی وارد عمل می شود. بنابراین اگر در دعوی اعلام جرم شود این دعوی در حوزه قانون کیفری مورد بررسی قرار می گیرد.

حالا می دانیم که وقتی گفته می شود وکیل قصاص در حوزه قانون کیفری فعالیت می کند بدین معنی است که این وکیل با مفاهیمی مانند جرم و مجازات سر و کار دارد. پس می توانیم حدس بزنیم که قصاص یک مجازات محسوب می شود و حال باید دنبال جرم آن بگردیم تا این مفهوم را به درستی درک کنیم.

وکیل قصاص (4)
وکیل قصاص (4)

وکیل قصاص و بررسی تخصصی انواع جرم و جنایت

وکیل قصاص می تواند انواع جرائم را به صورت کاملا حرفه ای بررسی کند.در ادامه بررسی مفاهیم مربوط به قصاص نوبت به بررسی سه عنصر مهم جرم، جنایت و مجازات می رسد. از دید عمومی جرم و مجازات مفاهیم مشخصی هستند و می توانیم برای جنایت نیز تصاویری در ذهن خود ایجاد کنیم. اما ما قرار است در این جا به کمک وکیل قصاص دید جامع و البته قانونی به این موضوع داشته باشیم. بنابراین بیایید این مفاهیم را از دید قانونی به کمک وکیل قصاص بررسی کنیم.

بر اساس قانون کشور ما، انجام یا ترک یک فعل که خلاف قانون باشد و قانون در آن خصوص صحبتی کرده باشد. در واقع قانون برای این که انجام یا ترک یک فعل را جرم تلقی کند از سه رکن اساسی استفاده می کند و وکیل قصاص بهتر از هر کس دیگری این موارد را می شناسد. زمانی که سه رکن مادی، معنوی و قانونی به صورت همزمان اثبات شود عملا انجام یا ترک آن فعل جرم تلقی می شود.

رکن مادی بدین معنی است که ثابت شود انجام یا ترک آن فعل باعث ایجاد ضرر مادی یا جسمانی و یا هر ضرر و خسارت قابل رویت و قابل اثباتی شده باشد. به طور مثال در جرم قتل، یک فرد جان خود را از دست می دهد. این یعنی یک ضرر جسمانی و این رکن برای جرم قتل بر اساس این تعریف قابل اثبات است. برای انکه با این موارد بهتر اشنا شوید به شما توصیه می کنیم از وکیل قصاص کمک بگیرید.

رکن معنوی به دنبال این است که نشان دهد آیا انجام فعل یا ترک آن بر اساس برنامه یا هدف قبلی بوده است یا خیر. به بیان ساده تر آیا این کار به صورت عمدی رخ داده است و یا این عمدی در کار نبوده. در صورتی که اثبات شود این کار عمدا اتفاق افتاده یکی دیگر از ارکان جرم اثبات می شود و وکیل قصاص در این موارد دارای مهارت است.

 اثبات این موضوع از دو شیوه اعتراف خود متهم یا جمع آوری مدارک دال بر آن موضوع توسط وکیل قصاص صورت می گیرد. یکی از مهمترین کارکرد انواع وکلا از جمله وکیل قصاص در این حوزه از اثبات جرم است. چرا که با نقض این رکن اساسا متهم به عنوان مجرم شناخته نمی شود و بنابر آن مجازاتی نیز در نظر گرفته نخواهد شد.

وکیل قصاص (3)
وکیل قصاص (3)

وکیل قصاص در رکن عنوی جرم چه می کند؟

رکن قانونی جرم بنا بر گفته وکیل قصاص به این موضوع اشاره می کند که اساسا آیا انجام یا ترک آن فعل در قانون آورده شده است یا خیر. به بیان ساده تر اگر قانون مصادیقی در خصوص فعل ( انجام یا ترک ) صحبتی کرده باشد می توانیم آن فعل را در صورت اثبات دو رکن قبلی جرم انگاری کرد و اگر قانون صحبتی در این خصوص نکرده باشد نمی توانیم آن فعل را جرم تصور کنیم. به بیان ساده تر اگر قانون نسبت به انجام یا ترک فعلی مجازاتی تعیین کرده باشد، آن فعل را می توان جرم تصور کرد در غیر این صورت جرم اثبات نمی شود. وکیل قصاص یا سایر وکلا در این خصوص معمولا سعی می کنند بر اساس این که در کدام سمت ماجرا قرار گرفته اند انجام یا ترک فعل را جزئی ظرف قانونی قرار دهند یا ندهند.

وکیل قصاص؛ متخصص در حوزه جنایت ها

وکیل قصاص دارای تجارب متعددی در حوزه قانون جزا است و می تواند بهترین وحرفه ای ترین خدمات را به موکلان خود ارائه دهد. در ادامه تعاریفی که ارائه کردیم نوبت به آخرین بخش از این مباحث، یعنی مجازات و جنایت رسید. تا به این جا دانستیم که جرم از دید قانون چیست و چگونه توسط وکیل قصاص تعریف می شود. جرم به گفته وکیل قصاص مفهومی است که تنها در حوزه کیفری قرار دارد. بنابراین دو مفهوم دیگر یعنی مجازات و جنایت که هر دو وابسته به تعریف جرم هستند در این حوزه قانونی مورد بررسی قرار می گیرد.

مجازات همان مفهومی است که قانون بر اساس آن سعی می کند به تناسب جرم، مجرم را تنبیه کند. در واقع هدف از مجازات دو نکته بسیار مهم است. اول این که ضرر و زیان وارد شده بر اساس جرم تا حدود قابل قبولی جبران شود. دو این که این مجازات باید به شکلی تدوین شده باشد که امکان اشاعه جرم در جامعه را کم کند. وکیل قصاص به خوبی بیان می کند که اگر مجازات جرم قتل را در جامعه تنها پرداخت دیه در نظر بگیریم بدین معنی است که افراد ثروتمند این حق را پیدا می کنند که دست به کشتار سایر افراد بزنند و با پرداخت هزینه و دیه آن به راحتی آزاد باشند. بنابراین این نوع مجازات هیچ بازدارندگی ندارد.

وکیل قصاص و مشاوره حقوقی جنایی

وکیل قصاص می تواند در جلسات مشاوره حقوقی که به موکلان خود ارائه می دهد تمامی مطالب لازم را در مورد مباحث جنایی به انها توضیح دهد. اما جنایت چیست؟ با کمک وکیل قصاص می توان این موضوع را درک کرد که جنایت یک مفهوم در دل مفهوم جرم است. در واقع می توانیم اینگونه بیان کنیم که هر جنایتی را می توانیم جرم بدانیم اما هر جرمی جنایت نیست. جرمی جنایت است که علاوه بر اثبات ارکان جرم ثابت شود که به قصد جان یا ناموس فرد یا افراد جامعه عمل شده باشد.

وکیل قصاص را می توان با یک مثال ساده بهتر شناخت و از عملکرد حقوقی او اطلاع کسب کرد. فرض کنید در یک نزاع خیابانی مجرم فردی را با هل دهد و او بر اساس آن به زمین بیفتد و دچار مشکل جسمانی شود! آیا این اتفاق جرم است؟ آیا این اتفاق مجازات است؟ اگر اثبات شود که هل دادن این فرد بنا بر اختیار و به صورت عمدی بوده، جرم بودن این فعل اثبات می شود. اما در خصوص جنایت کمی باید تامل کرد.

 برای این که ثابت شود مجرم جانی است به وکیل قصاص نیاز است و شما باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا هل دادن این فرد با هدف آسیب رساندن به او بوده، مثلا با هدف کشتن این فرد صورت گرفته است یا خیر. اگر این موضوع ثابت شود که هل دادن با هدف و قصد مرگ فرد بوده مجرم به عنوان جانی نیز شناخته می شود.

ما به کمک وکیل قصاص تا به این جا توانستیم به صورت کلی و البته به صورت خلاصه مهمترین مفاهیم اولیه و الفبای مورد نیاز برای فهم قانون قصاص را توضیح دهیم. بنابراین وقتی می گوییم وکیل قصاص یک وکیل در حوزه کیفری است که قرار است جرائم یا جنایات مربوط به این مجازات را مورد بررسی قرار دهد و از موکل خود ( به عنوان خواهان یا خوانده ) دفاع کند. 

حال به کمک وکیل قصاص می خواهیم سراغ فصل دوم از این مقاله برویم؛ قصاص چه نوع مجازاتی است و در خصوص چه جرائمی اتفاق می افتد؟ آیا قصاص در قانون لازم است؟ از دید جامعه جهانی قصاص چه مفهومی دارد؟ در بخش دوم از این مقاله و متن به کمک وکیل قصاص می خواهیم به این دست از سوالات پاسخ دهیم. با ما در ادامه همراه باشید.

وکیل قصاص و بررسی قانونی این جرم

وکیل قصاص می تواند از صفر تا صد پرونده های جنایی را به افراد توضیح دهد و بر اساس تجربه ای که دارد راه های مقابله با چالش های این پرونده را نیز بیان می کند. حال که مفاهیم اولیه را با یک دیگر درک کردیم و با وکیل قصاص اشنا شدیم و به نوعی به یک زبان مشترک با هم رسیدیم می توانیم ساده تر در خصوص یکی از مهمترین جرائم در قانون ایران صحبت کنیم.

قصاص در تعریف عمومی با اعدام برابر گرفته شده است. اما این تعریف درست نیست. به گفته وکیل قصاص، قصاص یک دایره و تعریف کلی و بزرگ تر است که اعدام جزئی از آن محسوب می شود. اگر بخواهیم کمی دقیق تر توضیح دهیم این گونه باید بیان کنیم که اساسا قصاص در قانون بدین معنی است که ” ‌قصاص کیفری است که جانی به آن محکوم می‌شود و باید با جنایت او برابر باشد. قصاص دو قسم است قصاص نفس و قصاص عضو. “

بر اساس این تعریف قانونی می توانیم به چند نکته اشاره کنیم، اول این که قصاص تنها مربوط به جانی است. یعنی علاوه بر جرم باید آن فعل به عنوان جنایت نیز شناخته شود. یک بار دیگر به تعریف جنایت نگاه کنید. یعنی مجرم باید به صورت عمد و با قصد و نیت بر علیه جان فرد دیگری عمل کرده باشد و تمامیت جسمانی او را به صورت کلی یا جزئی نقض کرده باشد. دوم این که این مجازت باید دقیقا برابر با جرم او بوده باشد که بر اساس این گفته متوجه می شویم که قصاص به دو بخش قصاص نفس ( اعدام ) و قصاص عضو تقسیم می شود.

در مورد وکیل قصاص دقت کنید:

اگر بخواهیم وکیل قصاص این موضوع را کمی ساده تر برای ما توضیح دهد به این نکته می رسیم که اگر جنایت اتفاق افتاده باعث مرگ شود، جانی نیز بنابر اصل برابری در این موضوع باید جان خود را از دست بدهد، از این رو به اعدام محکوم می شود. همچنین اگر جانی باعث شود فردی حواس 5 گانه یا یکی از اعضای بدن خود را از دست بدهد، جانی نیز دقیقا باید همان موضوع را عینا تجربه کند و یکی از اعضای بدن یا حواس 5 گانه خود را از دست بدهد.

وکیل قصاص این موضوع را می داند که قوانین ایران از دهه های گذشته و حتی از قبل از انقلاب ایران بر اساس اسلام تدوین شده، می توان انتظار داشت که قوانین مهم فقهی عینا در قوانین ایران نیز جریان داشته باشد. یکی از مهمترین این قوانین را می توانیم همین مجازات قصاص بدانیم.

در واقع در اسلام برای مواردی همچون قتل نفس، قطع عضو، از کار افتادن حواس و مواردی دیگر مانند دزدی و .. حکم قصاص صادر شده است. این قوانین نیز تقریبا بدون تغییرات خاص و بنیادی در قانون ایران وارد شده است. بنابراین اگر به گفته وکیل قصاص بخواهیم به صورت تخصصی در خصوص قصاص در ایران صحبت کنیم باید بیان کنیم که ریشه قصاص در قانون امروز ایران به اسلام و شرع مقدس باز می گردد. این قوانین فقهی است که مشخص می کند که در چه شرایطی باید قصاص صورت بگیرد و در چه شرایطی این مجازات اتفاق نمی افتد.

یک بار دیگر به جانی بودن مجرم در این جا دقت کنید. اگر اثبات شود که قتل صورت گرفته به صورت غیر عمد بوده، یعنی بدون هدف قتل مجرم دست به چنین کاری زده، عملا مجازات قصاص برای وی صادر در هیچ صورتی صادر نمی شود. این نکته بسیار مهمی است که توجه به آن بسیار مهم است. در واقع یکی از مهمترین کارکردهای وکیل قصاص اینجاست که بر اساس این که در کدام سوی پرونده قرار دارد باید نشان دهد که آیا مجرم را می توانیم جانی تلقی کنیم یا خیر.

وکیل قصاص چه کمکی به ما می کند؟

وکیل قصاص می تواند به صورت کاملا تخصصی به افراد کمک کند تا د رجلسات مشاوره ای تمامی سوالات خود را بپرسند. حقیقت ان است که قصاص یکی از مجازات هایی است که ریشه تاریخی و ریشه دینی دارد. در واقع شما می توانید این مسئله را هم در دوره های تاریخی مختلف و هم در ادیان مختلف به خصوص در اسلام مشاهده کنید.

یک وکیل قصاص برای این که بتواند کارایی مهمی در چنین پرونده های حساسی داشته باشد باید نسبت به قوانین فقهی و شرعی نیز اشرافیت کاملی داشته باشد. در واقع شاید استفاده از قوانین فقهی به عنوان ماده قانون شناخته نشود اما می تواند در موقعیت درست نظر قاضی را جلب کند. در دادگاه ها نیز جلب نظر قاضی کافی است تا کاری کند که قاضی خود به دنبال ماده قانون مناسب بر اساس آن چیزی که وکیل قصاص می خواهد برگردد! این نکته بسیار مهمی است که باید به آن اشاره می کردیم.

حال که تقریبا نیمی از متن را گذراندیم با مفاهیم بسیار مهمی آشنا شدیم و می دانیم که اساسا قصاص چیست و از چه مفاهیمی تشکیل شده است. حال به کمک وکیل قصاص می خواهیم کمی مفهومی و قانونی تر به این مجازات نگاه کنیم. در واقع ما می خواهیم بدانیم که بر اساس قانون قصاص برای چه مجازات هایی تعریف شده است و قانون مجازات اسلامی در این خصوص چه صحبت هایی می کند. اما پیش از آن بیایید کمی در این باره صحبت کنیم که جامعه جهانی چه رفتاری نسبت به قصاص دارند. موضوعی چالش برانگیز که می خواهیم تنها به گوشه ای از آن نگاه کنیم. بعد از آن سراغ فصل جدیدی از این موضوع خواهیم رفت و قوانین مربوط به این مجازات را مورد بررسی قرار می دهیم. در کنار ما و وکیل قصاص بمانید که قرار است با مفاهیم جذاب دیگری در این حوزه آشنا شویم.

وکیل قصاص و دیدگاه جامعه جهانی به این جرم

اما مفهوم مهمی که در این جا به کمک یک وکیل قصاص با تجربه می خواهیم گوشه چشمی به آن داشته باشیم این است که آیا قصاص به عنوان مجازات از دید جامعه جهانی قابل قبول است یا خیر؟ یک وکیل قصاص چگونه می تواند جریان این پرونده ها را بررسی کند؟

داستایوفسکی نویسنده شهیر روسی در شاهکار ابله می گوید که اعدام ( قصاص ) یکی از غیر اخلاقی ترین مجازات هایی است که ممکن است در جامعه انسانی وجود داشته باشد. در واقع  وی معتقد بود فردی که حتی به واسطه یک جنایت کشته می شود اطلاعی از این موضوع نداشته است و به نوعی تنها او مرگ را در لحظه ای لمس می کند. اما فردی که به اعدام محکوم می شود تمام لحظاتی که تا اعدام می گذراند را خواهد مرد و این یعنی اصل برابری مجازات و جرم زیر سوال می رود.

به بیان ساده تر فشار روحی و روانی که مجرم طی زمانی که تا اعدام باید تحمل کند چیزی نسبت که مقتول آن را تجربه کرده باشد و این یعنی غیر انسانی بودن اعدام. بعد از این نوشته ها و عقاید بود که کم کم اروپا و بعد آمریکا محدودیت های زیادی در خصوص حکم اعدام در نظر گرفته اند. برخی از این کشورها این حکم را از قانون خود حذف کردند و برخی دیگر آن را تنها در شرایطی خاص و بسیار حساس مورد استفاده قرار می دهند. به نحوی که ممکن است طی چند سال تنها یک مورد این حکم صادر شود.

اگر به آمار و ارقام نگاه کنیم متوجه می شویم که حکم قصاص و اعدام نه تنها در خصوص چرم قتل بلکه در خصوص جرایمی مانند حکم مواد مخدر و برخی دیگر از جرائم مانند برخی از جرائم سیاسی و … نه تنها نقش بازدارندگی نداشته، بلکه روز به روز گسترش پیدا کرده است. به بیان ساده تر اگر قرار بود حکم اعدام به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می کرد امروز این ایران بود که باید طی چند سال آمار یک اعدامی در پرونده خود می داشت. اما این چیزی نیست که در واقعیت رخ می دهد. البته این ها نظریاتی است که در خصوص اعدام در ایران و خارج وجود دارد و نه ما و نه وکیل قصاصی که همراه ماست نظر شخصی و احساسی خودمان را در این بین دخیل نمی دانیم.

بهتر است این موضوع را به زمان دیگر موکول کنیم و سراغ فصل سوم مقاله یعنی بررسی قوانین مربوط به مجازات قصاص برویم و سعی کنیم آن را از زاویه دید قانون به کمک وکیل قصاص مورد بررسی قرار دهیم. نظر شما چیست؟

وکیل قصاص و تعریف این جرم

وکیل قصاص چگونه می تواند جرائم مختلف را با زبانی ساده به موکلان خود توضیح دهد؟ وکیل قصاص بر اساس قانون کشور مباحث مختلف حقوقی را به موکلان خود توضیح می دهد. تا به این جا قصاص را به کمک وکیل قصاص از طریق مفهومی مورد بررسی قرار دادیم. حال نوبت این است که کمی تخصصی تر و قانونی تر مجازات قصاص را نگاه کنیم.

 همانطور که گفته شد قانون قصاص از دو بخش قصاص نفس و قصاص عضو تشکیل شده است. در این قانون عمده توجه به قصاص نفس بوده است. چرا که بر اساس این قوانین و مواد است که اساسا در خصوص زنده بودن یا اعدام یک فرد تصمیم گیری می شود. از این رو کاملا طبیعی است که حساسیت بالایی داشته باشد.

در اولین فصل از بخش قصاص نفس با کلیات جرم قتل و تعاریف مربوط به آن رو به رو می شویم. بر اساس ماده سه این قانون، قتل در سه نوع عمدی، شبه عمدی و خطا ممکن است رخ دهد که تنها در حالت عمدی به عنوان جنایت شناخته می شود و مجازات قصاص برای آن می توان در نظر گرفت.

بنابراین اگر قتل شرایط ماده دو را داشته باشد به عنوان قتل عمد شناخته می شود و مجرم تحت این شرایط باید قصاص شود.  همچنین در فصل اول به شرایطی مانند اکراه در قتل و شرکت در قتل اشاره شده است. به طور مثال این قانون بیان می دارد که اساسا اکراه در قتل نمی تواند دلیل بر غیر عمدی بودن آن باشد. بنابراین قاتل قصاص و اکراه کننده به حبس ابد محکوم می شود.

نکته مهم دیگر که در این فصل به آن اشاره می شود این است که قاتل زمانی به قصاص محکوم می شود که مقتول شرعا مستحق کشته شدن نباشد. به طور مثال اگر شخص کشته شده کافر باشد اساسا قاتل قصاص نخواهد شد.

انتخاب بهترین وکیل قصاص

دادگاه های کیفری به خصوص دادگاه هایی مانند دادگاه قتل یا دادگاه قتل عضو بسیار حساس است. بخشی از این حساسیت مربوط به حساسیت های قانونی و بخش مهم دیگر مربوط به احساساتی است که توسط طرفین دعوی به خصوص از طرف متضرر در این دادگاه ها وجود دارد و به نوعی باعث می شود که جو سنگینی در این دادگاه ها ایجاد شود.

حال سوال اساسی این است که با توجه به این سختی کار و با توجه به تمامی موارد و نکات گفته شده چگونه می توانیم بهترین وکیل قصاص را برای خودمان انتخاب کنیم؟ در اینجا نمی توانیم به شما نام شخص یا فرد خاصی را معرفی کنیم. چرا که نیاز قانونی و کیفری شما نسبت به فرد دیگری می تواند متفاوت باشد. تنها دو کلید می توانیم برای انتخاب بهترین وکیل به شما بدهیم.

اول این که شما باید توجه داشته باشید که وکیل انتخاب شده تخصص و دانش خوبی در حوزه قوانین کیفری، قانون مجازات اسلامی و قوانین قتل یا قصاص عضو داشته باشد. اما در کنار این ها این وکیل باید از دانش خوبی در حوزه فقهی و شرعی در این خصوص نیز برخوردار باشد. همانطور که گفتیم گاهی استفاده از یک اصل فقهی در موقعیتی مناسب می تواند باعث شود نظر قاضی جلب شود.

اما این مسئله به کلید دوم بستگی دارد. در واقع زمانی وکیل قصاص می تواند از دانش و تخصص خوب خود بهره بگیرید که اساسا از تجربه بالایی برخوردار باشد. اینجاست که می توان گفت تجربه مهمتر از دانش و تخصص است. در واقع این تجربه است که شما را در مسیر درست راهنمایی می کند. بنابراین در انتخاب وکیل به با تجربه بودن آن نیز توجه ویژه ای داشته باشید.

هزینه وکیل قصاص

با توجه به این موضوع که اهمیت کار وکیل قصاص بسیار بالا است و همه افراد با اهمیت کار او اشنایی ندارند شما باید این موضوع را بدانید که برای انتخاب وکیل قصاص باید هزینه کرد و زمان بسیار زیادی گذاشت.

 از انجایی که گروه وکلای پارسا یکی از بهترین موسسات حقوقی است که در سال های اخیر توانسته است جریان پرونده های بسار زیادی را مورد پیگیری قرار دهد و از بهترین وکلای پایه یک دادگستری تشکیل شده است.

افراد می توانند بهترین وکیل قصاص را با مناسبترین هزینه ممکن از طریق گروه وکلای پارسا پیدا کنند و جزیان پرونده خود را به او واگذار کنند تا پرونده در کوتاه ترین زمان ممکن مورد پیگیری قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×