وکیل تغییر نام

وکیل تغییر نام (7)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل تغییر نام

یکی از مهمترین دستاوردهای بشری و اولین چیزی که در برخورد با هر فرد به ذهنمان می آید نام است. در حقیقت می توان نام را تابلوی معرفی هر فرد دانست برای افراد نام انتخاب میکنند تا به کمک آن بتوان هر کس را تشخیص دهند. برخی ممکن است نسبت به نام خود رضایت نداشته باشند و همین امر سبب می‌شود که نیاز به تغییر نام پیدا کند. وکیل تغییر نام عنوانی است که بنا داریم در این مطالعه به آن بپردازیم یعنی در این مطالعه بررسی کنیم که آیا می توان فرایند اداری تغییر نام را به کمک وکیل انجام داد و یا وکیل چگونه در امور تغییر نام ما را یاری میکند.

وکیل متخصص تغییر نام

 همانگونه که بیان شد وکیل تغییر نام تفاوتی با سایر وکلا ندارد یعنی در حقیقت رسالت وکیل برای تغییر نام بدین صورت است که شخصی را به عنوان وکیل انتخاب کنیم تا امور حقوقی مربوط به تغییر نام را انجام دهد و مشاوره ی حقوقی تغییر نام باشد. این امر مستلزم شرایط خاصی است و لازم است تا نکاتی را در رابطه با تغییر نام و همچنین شرایط وکیل موردنظر بدانیم یعنی بدانیم برای انتخاب یک نفر به عنوان وکیل آن شخص باید چه شاخص ها و ویژگی هایی را دارا باشد و همچنین چه توانایی هایی داشته و نسبت به امور حقوقی تا چه مقدار آگاهی داشته باشد.

وکیل تضمینی تغییر نام

 برای آن که کسی بخواهد نام خود را تغییر دهد و یا نام جدیدی را برای خود انتخاب کند سازمان ثبت احوال چه شرایطی را مهیا کرده است به طور کلی متولی اصلی تغییر نام چه سازمانی است و آیا قانونی در رابطه با تغییر نام وجود دارد یا نه؟ آنچه فرایند انتخاب وکیل تغییر نام را مهم می کند گزینش فرد مناسب برای وکالت، همچنین ویژگی ها و شاخص هایی که باید وکیل تغییر نام داشته باشد است تا بتوان به کمک آن نام هر فرد را تغییر داد. تغییر نام فرایندی است که برای انجام آن شرایط خاصی لازم است علاوه بر شرایط سنی و مقدماتی که در ادامه به آنها می پردازیم انتخاب نام فرآیند اداری مهمی نیز دارد که خود دارای شرایط ویژه ای است همانگونه که بیان شد در این مطالعه سعی داریم تا علاوه بر شرایط وکیل تغییر نام به فرایند تغییر نام پرداخته و به کمک این پژوهش بتوانیم در امر تغییر نام تسلط نسبی پیدا کنیم. با توجه به آنکه تغییر نام امری اداری است علاوه بر رضایت افراد و عنوان نام، شرایط سنی و حقوقی نیز حائز اهمیت هستند سایر شرایط نیز قابل آزمون هستند.

وکیل تغییر اسم

می­توان عنوان کرد که نام هر شخص اولین معرف شخصیت حقیقی، ویژگی ها و شرایط مربوط به آن فرد می باشد در ایران و بسیاری از کشورها فرایند نامگذاری در دو قسمت نام کوچک و نام خانوادگی تقسیم بندی می شود معمولاً در ایران نام کوچک توسط والدین انتخاب می گردد و این نام در شناسنامه لحاظ میشود نام خانوادگی نیز در بر گیرنده نسبت خانواده فرد از سمت پدر میباشد. بدیهی است اگر فردی نام خانوادگی پدرش چیزی بود حتماً نام خانوادگی او نیز در ابتدا همان خواهد بود. برای تغییر نام بسته به نوع نامی که بنای تغییر آن را داریم متفاوت است. یعنی اگر فردی بخواهد نام خانوادگی خود را تغییر دهد و یا کسی بخواد نام کوچک خود را تغییر دهند دارای شرایط متفاوتی است. نام کوچک به دلیل آنکه عضو فرعی نام‌نویسی محسوب می‌شود هر کس می‌تواند به راحتی با انجام فرایند اداری خاص آن را تغییر دهد و این امر دارای مشقت زیادی نیست اما نام خانوادگی به دلیل آن که بیانگر اصالت خانوادگی فرد است و هر فرد به کمک آن نام می تواند هویت خود را از سمت خانواده پدری مشخص کند. شرایط خاصی دارد. وکیل تغییر نام شخصی است که به کمک آن می‌توان هم فرایند تغییر نام کوچک و هم فرایند تغییر نام خانوادگی را تسهیل کرد. برای تغییر نام هر شخص می تواند به تنهایی و بدون استفاده از وکیل با مراجعه به اداره ثبت احوال و سامانه ابلاغ الکترونیک فرایند اداری تغییر نام خود را تعیین کند. این در حالی است که این مراحل نیز دارای بالا و پایین هستند نکته ای که اهمیت دارد این است که هر شخص می‌تواند با انجام این فرآیند هایی که در ادامه ذکر می کنیم بدون حضور وکیل درخواست خود را مبنی بر تغییر نام کوچک برای تغییر نام خانوادگی اعلام کند.

 چند نکته درباره تغییر نام

 برای تغییر نام ابتدا پرسشی مطرح می‌شود این است که چرا فرایند تغییر نام همواره امری ساده و در عین حال ثقیل میباشد و دارای پیچیدگی ها و فرایندهای قانونی و اداری همچنین حقوقی خاصی می باشد. نکته‌ای که لازم به ذکر است این است که معمولاً نام و نام خانوادگی افراد مطابق احکام در سندی رسمی به نام شناسنامه توسط اداره ثبت احوال ثبت می کنند. حکومت و حاکمیت نیز به عنوان متولی اجرای قانون همواره تلاش می‌کنند تا با وجود مدارکی مانند شناسنامه به عنوان حکم رسمی، اصالت و صحت فرد را تضمین کند همچنین از اسناد رسمی صادر شده خود نیز حفاظت می‌نماید. از طرفی تغییر نام های پی در پی و بی خود همواره عواقب شدیدی را در پی خواهد داشت یکی از علت‌هایی که معمولاً برای تغییر نام نیاز به وکیل به وجود می آورد و یا وکیل تغییر نام را تا حدودی ضروری می کند آگاهی و اشراف وکیل به قوانین و مواد قانونی است و به نوعی می‌تواند با وجود وکیل این مشکلات کاسته شود مثلا اگر کسی بخواهد نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهد باید به مراتب تمام مدارک شناسایی و تمام گواهی هایی که در طول دوره زندگی خود کسب کرده را آماده سازی کند در عین حال شرایط ویژه  ای برای انتخاب اسم وجود دارد فرض کنید کسی نام خود را از حسن به علی تغییر داده در صورتیکه هر مدرک دانشگاهی و یا کارت پایان خدمت یا گواهینامه و یا هر مدرک قانونی دیگری کسب کرد باید نسبت به تغییر آن آنها اقدام کند مدارک تحصیلی او نیز از شروع تا پایان دست‌خوش تغییراتی می­گردد لازم به ذکر است که قانون برای آن فکری کرده است و همواره به کمک وکیل تغییر نام این فرایند را به سادگی انجام میدهد یعنی در حقیقت وکیل تغییر نام می تواند با طی مراحل قانونی همه امور اداری و قانونی مربوط به تغییر نام را انجام دهد و با توجه به اشرافی که نسبت به مواد قانونی دارد برای همه امور مربوط به معادل سازی های مدارک مشورت های تخصصی ارائه دهد البته این امر در صورتی است که تغییر نام دارای ادله عقلی باشد.

شرایط تغییر نام چگونه است؟

قانون تغییرنام آزادی انسان را به او می‌دهد که نام را با میل خود انتخاب کند از این رو پس از آنکه خانواده و والدین نامی را برای فرزند خود انتخاب کردند و آن نام در شناسنامه به عنوان سند رسمی از زندگی او قید شد فرد اجازه دارد به صورت قانونی نام خود را تغییر دهد. لازم به ذکر است که این تغییر نام دارای شرایط و ضوابط خاصی است که این ضوابط را می توان در دو گروه حقوقی و اخلاقی تقسیم‌بندی کرد یعنی از جهت اخلاقی فرد باید نامی را انتخاب کند که منافاتی با آداب اخلاقی نداشته باشد. نام دارای ریشه واقعی باشد و قانون نیز آن را به عنوان نام اصیل بپذیرد. ممکن است برخی افراد نامی را برای خود انتخاب کنند که نه تنها انتخاب این نام ها از نظر اخلاقی مناسب نیستند بلکه اصیل نیز نیستند مثلا ممکن است فردی بخواهد نام یک شی را برای خود بگذارد در صورتی که این اسامی اساساً به عنوان نام تعریف نشده اند و مثلا کسی نان را به عنوان نام نمی‌شناسند وکیل تغییر نام با اشراف به همه این موارد می‌تواند در فرایند نامگذاری و تغییر نام نقش موثری را ایفا کند اگر فردی با مراجعه به سازمان ثبت احوال بخواهد نام یک حیوان را برای خود بگذارد طبیعی و بدیهی است که پذیرش این نام از سوی سازمان ثبت احوال دچار ایرادات و مشکلاتی می شود در صورتی که با وجود وکیل تغییر نام می توان به راحتی نامی را انتخاب کرد که دارای اصول اخلاقی مناسب و همچنین نامی اصیل باشد و منافاتی با قوانین سازمان ثبت احوال کشور نداشته باشد. همچنین باید نامی انتخاب شود که آن را به عنوان یک نام بپذیرد یعنی ممکن است در گذشته دور به عنوان نام معرفی می شدند اما در عصر حاضر آنها را نمی پذیرند یعنی ممکن است در ۲۰۰ سال گذشته فردی نام فرزند خود را چیزی می گذاشت که این نام در عرف فعلی امروزه ما پذیرفته نیست و سازمان ثبت احوال آن را به عنوان نام نمی پذیرد. نپذیرفتن این نام صرفاً به دلیل ممانعت قانونی نیست بلکه از این جهت به فرد نیز کمک می شود و سبب می شود نامی را برای خود انتخاب کند که بعدها مورد تمسخر و مواخذه دیگران قرار نگیرد.

قوانین ثبت احوال

شرایط قانونی تغییر نام

اما برخی از شرایط، شامل شرایط قانونی و حقوقی تغییر نام هستند یعنی یک فرد در زمان مراجعه به سازمان ثبت احوال برای تغییر نام خود باید فرایند هایی را انجام دهد از جمله استفاده از فرم ها و مدارک و ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک که در ادامه توضیح خواهیم داد و همچنین ارائه تعهدات خاصی به سازمان ثبت احوال که این تعهدات بیانگر شکایت و یا عدم شکایت فرد در صورت تصویب تغییر نام می باشد. یعنی اگر کسی بخواهد نام خود را تغییر دهد و نامی را انتخاب کند و سازمان ثبت احوال نیز تغییر نام او را بپذیرد و آن را در شناسنامه به عنوان سند اساسی هویت فرد ثبت کند پس از تغییر نام نمی‌تواند شاکی قانون و یا اداره ثبت احوال به عنوان متولی اصلی تغییر نام شود چرا که به صورت کاملا اختیاری نام خود را تغییر داده و آن را در مدارک قانونی خود ثبت کردند.

قانون تغییر نام

 نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران برای تغییر نام شرایطی را مد نظر گرفته است که این شرایط بیشتر دال بر شرایط قانونی اداره ثبت احوال میباشد. در این خصوص با مراجعه به ماده ۲۰ قانون ثبت احوال و تبصره های آن میتوان دریافت اگر شخصی با ارائه مدارک شناسایی خود به ادارات ثبت مراجعه کرده و با واریز هزینه مربوطه درخواست خود را مبنی بر تغییر نام ثبت کند در صورتی که این درخواست را مطابق با خواسته های قانون دانسته باشد پذیرفته میشود اما همانگونه که بیان شد در صورتی که نام انتخاب شده دارای شرایط خاصی برای تغییر باشد دادگاه نسبت به تصویب و تایید آن عمل میکند یعنی اگر نام اصول اساسی را داشته باشد اداره ثبت احوال نسبت به تغییر آن اقدام میکند مثلاً اگر فردی بخواهد نام خود را از حسن که یک نام کامل می باشد به علی که آن نیز نام کامل می باشد تغییر دهد اداره ثبت احوال ممکن است است آن را پذیرش کند. اما در صورتی که فردی بخواهد نام خود را از نامی که پذیرفته است به نام یک شی مانند موبایل تغییر دهند با توجه به آنکه در صورتی که این نام را بپذیرد بر وجود این نام دلالت می­کند، اداره ثبت احوال درخواست را نمی پذیرد پس به طور کلی در صورتی که درخواست ارائه شده مطابق با قانون نباشد برای رد درخواست فرد متقاضی، در هیئت حل اختلاف اداره مربوطه که همان اداره ثبت احوال است  موضوع مطرح می‌شود و پس از جمع‌بندی در خصوص رد ادله تغییر نام آن را به فرد ارجاع می دهند. آنچه بسیار مهم است این است که معیار قانون برای تغییر نام استناد به این است که نام متقاضی باید نام متعارف باشد و همچنین فرد بتواند ثابت کند که او را به آن نام میشناسند و از پذیرش نام های نامتعارف و غیر مرسوم یا نام هایی که دارای الفاظ ناشایست هستند خودداری می کند. مثلاً اگر فردی نامی را برای خود انتخاب کند و بیان کند که او را به این نام میشناسند که این عنوان اسمی شایسته نباشد و یا توهین و اهانت به کسی باشد از پذیرش آن خودداری می کند معمولاً وکیل تغییر نام همانگونه که بیان شد با توجه به اینکه نسبت به این امور احاطه دارد و می داند چه نام هایی دارای صلاحیت قانونی برای پذیرش هستند و چه نام هایی از حیث قانونی قابل پذیرش نیستند برای فرآیند تغییر نام برای هرکسی نقش موثری ایفا می کند یعنی هر کس به کمک وکیل تغییر نام می تواند پیش از مراجعه به سامانه ابلاغ الکترونیک جهت شروع فرایند تغییر نام تشخیص دهد که چه نامی برای تغییر دادن مناسب است و می تواند نام خود را با آن تغییر دهد و در صورتی که نام انتخاب شده مطابق با اصول اسلامی و ایرانی نباشد و یا نامی نامتعارف باشد وکیل تغییر نام با توجه به حالت های مواد قانونی این نکته را گوشزد می‌کند که ثبت احوال وجود این نام را نمی پذیرد. پس از مراجعه به اداره ثبت احوال در صورتی که نام ارائه شده مورد پذیرش شورای تصمیم گیر بوده باشد نسبت به تصویب آن و یا اقدام میکنند و یا در صورت رد می توانند نسبت به تغییر نام خود اعتراض کند.

آیا فرایند تغییر نام کار ساده ای است؟

 نکته بسیار مهمی که حائز اهمیت است این است در صورتی که فردی بخواهد نام خود را تغییر دهد و نام نیز دارای شرایط و ضوابط باشد باید مراحل اداری و قانونی طی شود و نمی­شود مستقیم نام تغییر کند. فرایند تغییر نام با توجه به شرایطی که بیان شد دارای مراحلی میباشد یعنی هر فرد برای زمانی که می‌خواهند نام خود را تغییر دهند باید فرآیند قانونی و اداری را انجام دهد تا بتواند نام خود را تغییر دهد به طور مثال پس از مراجعه به اداره ثبت احوال نمی تواند به راحتی و با بیان این مطلب که می‌خواهند نام خود را تغییر دهند نسبت به این اقدام کند بلکه باید با طی مراحل قانونی مانند تکمیل فرمها و دادخواست های گوناگون و ارائه ادله مربوط به تغییر نام خود نسبت به این موضوع اقدام کند. بدیهی است که عدم انجام این امور سبب می شود در فرآیند تغییر نام خلل ایجاد شود یکی دیگر از مزایای وجود وکیل تغییر نام این است که وکیل میتواند با توجه به آنکه پروسه ی قانونی تغییر نام را به صورت کامل می داند نسبت به تغییر نام با سرعت بیشتری اقدام کند، یعنی همان فرایندهایی را که هر کدام از ما ممکن است در اداره ثبت احوال  و برای ثبت دادخواست های خود مدت ها طی کنیم وکیل به راحتی و با سرعت بسیار بیشتری نسبت به پیشبرد این برنامه اقدام می‌کند. همانگونه که بیان شد انتخاب وکیل تغییر نام دارای مراحلی است که در ادامه به آنها می پردازیم.

مراحل و شرایط تغییر نام

با توجه به اینکه تکنولوژی در زندگی امروز رشد کرده است بیشتر امور اداری به صورت الکترونیک انجام می شوند درخواست تغییر نام به صورت الکترونیکی انجام می‌شود این درخواست در مراکز استان و همچنین شهرهای بزرگ به صورت دادخواست تغییر نام نیز تنظیم می گردد افراد می‌توانند از طریق مراجعه به دفاتر خدمات قضایی دادخواست خود را به مراجع مربوطه ارسال کنند. لازم به ذکر است که ثبت کردن دادخواست تغییر نام از طریق سامانه ابلاغ الکترونیک و به صورت غیر حضوری انجام می­شود. از طرفی قبل از اینکه درخواست تغییر نام ثبت شود باید مشاوره های حقوقی لازم از وکیل متخصص صورت گیرد. علاوه بر این باید برای انجام مشاوره حقوقی با وکیل تغییر نام مشورت شود یعنی در صورتی که شخصی متقاضی تغییر نام است باید خواه یا ناخواه به صورت اختیاری و یا سیستمی با وکیل تغییر نام مشورت کند. اگر فردی بخواهد به صورت اختیاری با وکیل برای تغییر نام مشورت کند می توانند با مراجعه به وکیل و معرفی آن در سامانه ثبت ابلاغ الکترونیک آن فرد را به عنوان وکیل تغییر نام معرفی کرده اما در صورتی که شرایط لازم برای انتخاب وکیل را ندارد پس از ثبت دادخواست خود مبنی بر تغییر نام در سامانه، فردی را به عنوان مشاور حقوقی معرفی می‌کند.

مشاور حقوقی و وکیل تغییر نام

 مشاوره حقوقی ترکیبی از وکلای متخصص برای این امر و همچنین مشاورینی هستند که تسلط بر کلیه امور حقوقی دارند. این مرحله از مراحل تغییر نام مراجعه به این سامانه‌ها و ثبت دادخواست خود به صورت الکترونیک است. در گذشته این دادخواست به صورت دستی تنظیم می­شد و افراد با مراجعه به سازمان ثبت احوال و تکمیل فرم های مربوطه دادخواست خود را ارائه می­دادند. ممکن است برای این دادخواست نیازی به تخصیص وکیل متخصص نباشد یعنی نیاز نباشد که هر فرد به وکیل متخصص مربوطه مراجعه کند در صورتی که اکنون به این صورت نیست و لازم است هر فرد پس از ثبت دادخواست خود از یک کارشناس حقوقی مشورت بگیرد و نسبت به عواقب و همچنین مزایای تغییر نام خود آگاهی پیدا کند.

 آن چیزی که بیش از هر نکته دادگاه را نسبت به پذیرش درخواست مبنی بر ابطال شناسنامه ای که در دست دارند و همچنین برای صدور شناسنامه جدید و نام مجزا متقاعد می‌کند این است که که هر فرد بتواند این نکته را اثبات کند که سالهاست با نام دیگر شناخته می‌شود و نامی که در شناسنامه قرار دارد سنخیت با نام واقعی آن ندارد و بسیاری از افراد آن را با نام دیگری صدا می‌کنند در حقیقت باید اثبات شود که یک انس و الفت با نام شناسنامه خود ندارد و در حال حاضر که فردی کاملا بالغ شده تشخیص می­دهد نام واقعی خود و نامی که همگی اطرافیان او را با آن می شناسند در شناسنامه و به عنوان مدرک اصلی هویتی خود درج شود در حقیقت باید برای دادگاه محرز شود که فرد بالغ بوده و با آگاهی فردی و با علم کامل قصد تغییر نام خود را دارد و ثانیاً نام واقعی او چیز دیگری است و نامی که سایرین او را میشناسند متفاوت با نام قانونی وی است. پس از بررسی نتیجه دادگاه نهایی می شود. میتوان این گونه برداشت کرد که حتی زمانی که کسی میخواد نام خود را به نام ائمه معصومین که به عنوان یک نام مرسوم وجود دارد تغییر دهد مستلزم این است که دادگاه تشخیص دهد سایرین او را به این نام میشناسند. یعنی اگر کسی بخواهد نام خود را به علی تغییر دهند باید ابتدا ثابت کنند که نام واقعی  او علی است و همه افراد او را به نام علی می‌شناسند یعنی زمانی که فرد می­خواهد نام مقدسی را برای خود انتخاب کند نیز این امر صادق است و حتی در موارد خلاف آن نیز بدین صورت است. یعنی اگر نام  قانونی شخصی نام یکی از ائمه معصومین بزرگوار باشد و بخواهد نام خود را به عنوان  دیگری تغییر دهد حتماً این امر بی احترامی محسوب نشده و معیار سلیقه افراد در انتخاب نام ها می باشد یعنی فرض کنیم نام شخصی علی یا فاطمه یا نام هر کدام از ائمه معصومین باشد بخواهد نام خود را به نام دیگری جز این نام ها تغییر دهد قانون دریچه ای را برای این تبصره هم در نظر گرفته است. یعنی این اقدام را اهانت به ساحت مقدس معصوم نشمرده و با اثبات ادله مبنی بر آنکه سایرین او را به نام دیگری می شناسند این امکان را فراهم کرده تا بتوان نام خود را تغییر دهد. یعنی به طور مثال اگر کسی بخواهد نام خود را از علی به ایلیا تغییر دهد یا نام خود را از فاطمه به نرگس تغییر دهد یا حتی بخواهد نام خود را از رضا به شاهین تغییر دهند قانون راهی برای تغییر نام مشخص کرده که میتوان از آن استفاده کرد. همه این مصادیقی که بیان شد این امر را می‌رساند که افراد در انتخاب نام ها با توجه به شرایط لازم مخیر هستند. اجباری برای تغییر نام و یا عدم تغییر آن وجود ندارد هیچ لزومی نیز وجود ندارد که کسی که نام مقدسی دارد اگر بخواهد نام خود را تغییر دهد قانون مانع آن می شود.

آیا میتوان هر نامی را انتخاب کرد؟

 معیار قانون تشخیص این امر است که اگر یک فرد بالغ نسبت به نام خود نارضایتی داشته و اطرافیان او را به نام دیگری می‌شناسند می تواند با ارائه دادخواست خود نسبت به تغییر نام اقدام کند البته لازم به ذکر است مطابق با مصادیقی که بیان شد خلاف آن نیز وجود دارد یعنی مثلا اگر کسی بخواهد نام خود را از شاهین به رضا تغییر دهد باید ثابت کند که او را در میان اطرافیان به این نام میشناسند و یا الفت خاصی با این نام دارد و نمی توان بیان کرد صرفاً کسی که نام شاهین دارد اگر بخواهد نام خود را به رضا تغییر دهد به دلیل آن که رضا نام یکی از ائمه معصوم است بدون ارائه مستندات باید نسبت به تایید آن اقدام کنند. یعنی باید حتی برای انتخاب نام حضرات معصومین نیز این اطمینان برای دادگاه محرز شود که فرد انس خاصی با نام مذکور داشته و یا به عنوان این نام شناخته شده است. لازم به ذکر است که اقناع وجدان فکری دادگاه و قضات و افراد تصمیم گیر در این زمینه نیازمند تسلط و مهارت خاصی است و همچنین ارائه به نکات بسیار ظریف حساس می تواند نهاد تصمیم گیری را در ارائه بهترین تصمیم یاری کند. از این جهت توصیه می‌شود که با وکیل تغییر نام مسلط به امور حقوقی مشورت شود. وجود وکیل تغییر نام این امر را تسهیل می‌کند. از این جهت که پیش از اقدام وکیل تغییر نام با تسلط به همه این امور این نکات را برای شما متذکر می‌شود و شما باید با توجه به این نکات برای تغییر نام اقدام کنید.از طرفی پیش از ثبت دادخواست خود در سامانه ابلاغ الکترونیک خدمات قضایی نسبت به شرایط تغییر نام آگاهی دارید. مثلا فرض کنیم کسی بخواهد بدون وجود ادله  نام خود را تغییر دهد، اگر پیش از اقدام وکیل تغییر نام این نکات را برای او متذکر شود حتماً در تغییر نام خود تجدید نظر می‌کند. اما در صورتی که شرایط را دارا باشد برای ارائه مدارک مشکل داشته باشد می‌تواند با توجه به نظر وکیل تغییر نام مدارک لازم را جهت تسهیل فرآیند تغییر نام ارائه دهد

چه مدارکی برای تغییر نام نیاز است؟

 همانگونه که بیان شد برای درخواست تغییر نام ابتدا باید دادخواست خود را از طریق دفاتر خدمات قضایی یا همان سامانه ابلاغ الکترونیک به دادگاه ارسال کنیم لازم به ذکر است که باید اداره ثبت احوال به عنوان طرف خوانده دادخواست قرار گیرد یعنی به عنوان متولی تایید کننده و وارد کننده تغییر نام حاضر شود که البته این امر به صورت جریان انجام می­شود لازم است ابتدا مدارک هویتی و یا شناسنامه ضمیمه شود پس از آن مدارک لازم و قومیتی مانند مستنداتی که برای این امر گواهی شوند که نام شما چیز دیگری بوده و به آن شناخته شده اما در شناسنامه نام دیگری قرار دارد ضمیمه پرونده شود. بعضی وقت ها لازم است تا برای اثبات این امر شهادت شهود ارائه شود در حقیقت می‌توان به کمک شهادت نامه یا استشهاد نامه محلی اثبات کرد که هر فرد در گذشته نام دیگری داشته است و او را به نام دیگری صدا می‌زدند این استشهادنامه می‌تواند به مهر و امضای مساجد، مدارس و یا همسایگان باشد. پس از مهر و امضا این گواهی نیز ضمیمه پرونده می‌شود و به کمک آن می‌توان تا حدودی این امر را تسهیل کرد که در گذشته نام فرد چیز دیگری بوده است.

دلایل لزوم وکیل تغییر نام

 وکیل تغییر نام میتواند این نکات را برای شما به عنوان مشورت گوشزد کند. در ادامه همان گونه که بیان شد مدارک هویتی نیز ضمیمه پرونده می شود آنچه که بدیهی است این است که نامی را که در فرد درخواست دارد باید به دادگاه ارائه شود وکیل تغییر نام با احاطه به این مطلب که برای تغییر نام چه نام هایی مجاز می باشد و چه نامهایی توسط دادگاه تایید می‌شوند می‌تواند فرد را در این امر یاری کنند مثلا اگر کسی بخواهد نام خود را به نام غیر متعارف تغییر دهد وکیل تغییر نام می تواند با راهنمایی به موقع و همچنین با ارائه مشورت های مورد نیاز به فرد او را متقاعد کند که نام انتخاب شده برای ارائه به دادگاه مناسب است و یا توسط دادگاه رد می گردد مشاوره حقوقی بدین معناست که وکیل تغییر نام با ارائه استدلالات این امر را تسهیل می‌کند پس از آنکه فرد مدارک خود را برای ارائه به دادگاه تسلیم کرد و همچنین نامی را که قصد دارد به نام قانونی خود تغییر دهد به دادگاه ارائه کرد بعد از صدور حکم، شناسنامه فرد به نام جدید تغییر می‌کند لازم به ذکر است که برای تغییر نام به نام جدید در قسمت توضیحات شناسنامه جدید قید می‌شود که فرد دارای چه نامی بوده چگونه تغییر کرده است. پس از تقدیم این مدارک و مراحل، فرد و با صدور حکم توسط دادگاه شناسنامه جدید خود را دریافت می‌کند. این شناسنامه، المثنی نمی باشد اما در قسمت توضیحات شناسنامه خود قید شده که نام فرد از چه نامی به چه نامی تغییر کرده است این قسمت برای ارائه به محل هایی که فرد مدارک مورد نیاز داشته است صادر می‌شود. یعنی پس از آنکه شما شناسنامه خود را تغییر داده و شناسنامه به نام جدید صادر شد فرد باید مدارک تحصیلی خود را نیز به نام جدید صادر کند می تواند با مراجعه به دانشگاه، مدارس و یا سایر نهادهای تصمیم‌گیر با ارائه مدرک در قسمت توضیحات شناسنامه خود این موضوع را اثبات کند که نام او تغییر کرده است. در ادامه به ارائه نمونه ای از دادخواست تصمیمی به دادگاه جهت تغییر نام استناد می‌کنیم .

وکیل تغییر نام چه وظایفی دارد؟

سوالی که مطرح می­شود این است که وکیل تغییر نام چه کار هایی را باید انجام دهد و چه وظایفی دارد؟   همانگونه که در توضیحات بیان شد وکیل تغییر نام پس از ارسال دادخواست تغییر نام به سامانه ابلاغ الکترونیک، جهت پیگیری و شروع فرایند تغییر نام از طریق دادگاه به دو صورت اختیاری و اجباری معرفی می‌گردد. در یک حالت متقاضی تغییر نام شخصی را به عنوان وکیل خود انتخاب کرده و در حالت دیگر دادگاه شخصی را برای وکالت معرفی می­کند تا بتوانند مشورت های مورد نیاز را ارائه دهد. می‌توان بیان کرد در یک مرحله وظیفه وکیل تغییر نام ارائه مشاوره حقوقی در زمینه تغییر نام است، وکیل تغییر نام با ارائه راهکارهای مناسب و همچنین شرایط تغییر نام ذهنیت متقاضی را نسبت به این مسئله باز می­کند. با توجه به وظایفی که سازمان ثبت احوال جهت نامگذاری و تغییر نام دارد وظایف وکیل نیز متناسب با آن متفاوت است. یکی از وظایف سازمان ثبت احوال ثبت تولد و صدور شناسنامه برای نوزادان است با توجه به اینکه این امر با گواهی تولد که از بیمارستان در حال حاضر دریافت ­می­شود غالبا در خود اداره ثبت احوال صورت می گیرد معمولا نیازی به حضور وکیل متخصص نیست در برخی دیگر از وظایف سازمان ثبت احوال مانند ثبت مرگ و صدور گواهی وفات و همچنین ثبت گواهی ولادت برای شهروندان ایرانی خارج از کشور نیز نیاز زیادی به حضور وکیل نیست اما برای برخی از وظایف مانند تنظیم دفاتر ثبت کل وقایع و نام خانوادگی و همچنین ثبت ازدواج و طلاق و نقل تحولات و مهمتر از آن ها در زمینه تعویض شناسنامه حضور وکلای مجرب نقش بسیار موثری دارد. در صورتی که بین طرف خواهان یا فرد متقاضی جهت تغییر نام و طرف خوانده یا اداره ثبت احوال به عنوان متولی امر تغییر نام اختلاف نظر پیش آید و دادگاه با مخالفت اداره ثبت احوال برای تغییر نام مواجه شود در این بین نقش وکیل تغییر نام برجسته تر می شود. بدین صورت که وکیل تغییر نام می تواند با دفاع از موکل خود و ارائه ادله قانونی این نکته را بیان کند که شرایط تغییر نام را دارد و دادگاه را متقاعد کند.                                                                                                                             

پس یکی دیگر از وظایف وکیل تغییر نام ارائه ادله برای اثبات شرایط لازم تغییر نام موکل خود است یکی دیگر از وظایف که در پرتو شرح وظایف آن قرار می گیرد ارائه مشاوره حقوقی به موکل خود است. یعنی قبل از این‌که موکل نسبت به تغییر نام اقدام کند، وکیل تغییر نام می تواند با ارائه مشاوره های دقیق و به موقع موکل خود را در پیشبرد فرآیند تغییر نام یاری کند. بسیار بدیهی است که شناسنامه هر فرد نشان دهنده شخصیت و هویت افراد است و کاملترین مدرک شناسایی می­باشد که در دسترس ما وجود دارد و نام اشخاص قسمت برجسته شناسنامه است. پس طبیعی است که بسیاری از افراد حاضرند با هزینه های هنگفت نام خود را به عنوان دلخواه خود تغییر دهند از این جهت وکلای تغییر نام می توانند در تهیه فرم ها و استشهادیه های محلی نقش بسیار موثری داشته باشند.

بهترین وکیل تغییر نام

 در این مطالعه به بررسی ویژگی‌های وکلای تغییرنام پرداختیم و همچنین وظایفی را که هر وکیل تغییر نام باید داشته باشد را بیان کردیم. نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که کدام وکیل تغییر نام می تواند کار را به درستی انجام دهد و یا به عبارتی بهترین وکیل تغییر نام که می‌تواند امور قانونی و حقوقی مربوط به تغییر نام را به درستی انجام دهد چه کسی است؟ در پاسخ به این سوال بسیار ساده است که مانند همه مشاغل و حرفه های دیگر کسی می‌تواند نقش موثر و وظیفه خود را به درستی انجام دهد که نسبت به حیطه کاری خود احاطه و تسلط داشته باشد و وکیلی می تواند امور مربوط به تغییر نام را به درستی انجام دهد که نسبت به قوانین و مواد حقوقی مربوط به قوانین ثبت احوال و همچنین قانون تغییر نام احاطه و اشراف کامل را داشته باشد پس می توان با مراجعه به وکلا و پرداختن به رزومه کاری آنها بهترین وکیل تغییر نام را با توجه به معیار آگاهی و شناخت پیدا کرد.

جمع بندی

مطابق با آنچه بیان شد برای آنکه کسی بخواهد نام خود را تغییر دهد باید مراحلی را طی کرده و کارهایی را انجام دهد. نام به عنوان تابلوی معرفی هرکس ممکن است در اثر دلایل متعددی مورد تایید فرد نباشد و یا وی را به نام دیگری بشناسند. از این رو هر فرد میتواند به کمک وکیل تغییر نام نسبت به تغییر نام خود اقدام کند. وکیل تغییر نام شخصیتی حقوقی است که علاوه بر تسلط به قوانین ثبت احوال میتواند متقاضیان را نسبت به اثرات و یا مزایای تغییر نام آگاه کند.

مقالات مرتبط:

وکیل ملکی

وکیل جرایم پزشکی

وکیل کیفری

4 Comments

 1. لیدا گفت:

  سلام وقت بخیر
  اسم شناسنامه ی من زهرا هست اما از اینکه دیگران و آشنایان اسممو می‌شکنند و بد صدا میکنن و گاهی مسخره م میکنن و القاب دیگری بهم نسبت میدن مجبور شدم اسم لیدا رو برای خودم انتخاب کنم و الان چندسال که دوستام منو با این اسم صدا میزنن حالا مشکل اینجاس که دو اسمه شدم و میخوام اسم شناسنامه مو به لیدا تغییر بدم خسته شدم از این وضع آیا وکیل بگیرم موافقت میکنن با درخواستم؟

  • asadi گفت:

   سلام و عرض ادب
   اگر با وکلای مجموعه ما تماس بگیرید کار شما را به صورت تضمینی انجام میدهیم

 2. ناشناس گفت:

  سلام. اسم همسر من سمیراست. در بدو تولد انتخاب اسمش سمیرا بوده ، ولی در زمان دریافت شناسنامه /پدرش علارقم هماهنگی قبل ، به یاد و خاطره خواهرش که در سنین جوانی خودکشی کرده بوده ، اسم دخترش رو به نام خواهرش رقیه میذاره . و این ماجرا بعدها افشا شد. و علتش مطرح. و تقریبا از زمانی که همسرم از کودکی با نام سمیرا خوانده میشده و بعد که متوجه علت انتخاب اسمش شده ، دچار اختلالات روانی و دوشخصیتی شده و همیشه اضطراب سرنوشت عمه خودش رو در سر داره و تقریبا دچار افسردگی شده و همیشه منتظر این اتفاقه که ایشون هم در سنین جوانی دست به خودکشی میزنه و از دنیا میره. آیا میشه برای تغییر نام تضمینی به سمیرا اقدام کرد؟

  • asadi گفت:

   سلام و عرض ادب
   بله میتونید از طریق همکاران ما اقدام به تغییر اسم ایشان بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×