مصوبه ستاد کرونا برای مستاجران

مصوبه ستاد کرونا برای مستاجران

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

مصوبه ستاد کرونا برای مستاجران

مصوبه ستاد کرونا در بند یک برای مستاجران در هفتاد و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا در حمایت از خانوار ها به شرح زیر می باشد.

گزارش مصوبه ستاد کرونا در خصوص حمایت از مستاجران

در آخرین جلسه ستاد کرونا مصوبه ای در رابطه با حمایت از مستاجران گزارش شد که اساس این گزارش به این شرح است؛ با در نظر گرفتن شرایط فعلی و استمرار بیماری کرونا در کشور و شیوع آن لازم است تا دولت از اقشار آسیب پذیر و به اخص مستاجران حمایت نماید. دولت با اجرای این مصوبه از خانوار های مستاجر در خصوص قرارداد اجاره ای حمایت خواهد کرد. در گزارش این مصوبه آمده است که حداکثر افزایش اجاره عین در قرارداد های اجاره در تهران بزرگ تا سقف ۲۵ ٪ و در شهرها تا سقف ۲۰٪ مجاز و در مناطق شهری نیز تا ۱۵٪  مجاز و حق افزایش اجاره یا رهن را خواهند داشت. همچنین به مستاجران بایستی تسهیلاتی از طرف دولت داده شود تا به عنوان کمک هزینه پرداخت اجاره و رهن برای آنان در نظر گرفته شود. همچنین در این ستاد مقدار مبلغ تسهیلات پرداختی به مستاجران را مشخص کرده است. مبلغ این تسهیلات تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان می باشد. این تسهیلات برای کلان شهر تهران ۷۰ میلیون تومان است و برای سایر کلانشهرها ۴۰ میلیون تومان و سایر شهر ها تا سقف ۲۵ میلیون تومان است.

مصوبه ستاد کرونا در خصوص تمدید قرارداد اجاره

در جلسه ستاد کرونا و حمایت از خانوار های مستاجر تمهیداتی را مربوط به تمدید قرارداد های اجاره اندیشیده اند. طبق گزارش آخرین جلسه ستاد کرونا اعلام شد که از تاریخ ابلاغ این مصوبه تمامی قرارداد های املاک استیجاری مسکونی که تا پایان سال ۱۴۰۰  قرارداد آنها به پایان خواهد رسید و در صورت عدم توافق طرفین قرارداد و خواسته مستاجر قرارداد به صورت خودکار به مدت یک سال تمام تمدید خواهد شد. همچنین این ستاد با پیش بینی برخی از مسائل برخی از املاک استیجاری را استثنا قرار داده است که این املاک به قرار زیر است.

ملکی مسکونی که مالک آن مجوز تخریب را از شهرداری دریافت کرده باشد.

ساخت ساختمانی جدید به جای ساختمان مسکونی قدیمی و دریافت مجوز و یا نامه از شهرداری

چنانچه ساختمان مسکونی احتیاج به تعمیرات کلی داشته باشد و جاره ای جز تخلیه آن نباشد.

در موارد فوق بایستی پروانه ساختمانی یا دستور تخریب از سازمان مربوطه دریافت شود. همچنین مستاجری  که پس از تمدید اجاره توسط موجر اقدام به پرداخت اقدام به پرداخت مابه تفاوت مال الاجاره را پرداخت نکرده باشد مجبور به تخلیه ملک استیجاری خواهد بود.

مصوبه ستاد کرونا در خصوص املاک اجاره ای مورد معامله

طبق مصوبه ستاد کرونا، چنانچه املاک مسکونی مورد اجاره در مدت زمان تمدید قرارداد اجاره مورد معامله به شیوه رسمی و قطعی معامله شده باشد و ملک به مالک دیگر منتقل شود در صورت خواسته مالک جدید جهت تخلیه ملک بایستی تا حداکثر دو ماه از تاریخ عقد قرارداد رسمی فرصت تخلیه ملک را خواهد داشت.

لازم به یادآوری است در تمامی موارد فوق چنانچه مستاجر قادر به پرداخت و یا بستن قرارداد جدید نباشد و مبلغ اجاره افزایشی را قبول نکند موظف است تا در اسرع وقت ملک را تخلیه نماید. همچنین طبق مرجع صالح رسیدگی اگر مستاجر در مدت زمان اجاره به تعهدات خود پایبند نباشد و حقوق موجر را تضییع نمایند مشمول این مصوبه نخواهند بود.

مواردی که بر اساس گزارش مصوبه ستاد کرونا مستاجر موظف به تخلیه ملک می باشد؛

در متن فوق گزارش مصوبه ستاد کرونا برخی از مواردی که مستاجر باید در اسرع وقت یا مهلت مشخص ملک استیجاری را تخلیه نماید به شرح زیر می باشد. همانطور که این مصوبه به نفع خانوار های مستاجر در دوران کرونا گزارش داده شده است استثنائات نیز به نفع موجرین در نظر گرفته است.

چنانچه موجر در مدت زمان مشخصی خود یا افراد تحت تکفل وی در ملک مورد اجاره زندگی کرده باشند و برای مرجع صالح محرز شود که مالک و یا افراد تحت تکفل او به این ملک نیاز فوری دارند مستاجر باید آن را تخلیه نماید.

اگر رفتار مستاجر در محل و ساختمان خارج از عرف بوده و ساکنین آن محل یا ساختمان به مرجع صالح شکایت کرده باشند و برای دادگاه گفته های ساکنین اثبات شود مستاجر به موجب قانون باید اقدام به تخلیه ملک نماید.

اگر مستاجر ملک را به عنوان منزل مسکونی مورد اجاره گرفته باشد ولی از کاربری ملک بر خلاف قرارداد اجاره باشد و استفاده غیر متعارف و بدون اجازه از مالک را از ملک کرده باشد موظف به تخلیه آن خواهد بود.

در قرارداد قبلی اجاره مستاجر با عدم پرداخت اجاره بها و یا پرداخت هزینه های شارژ ساختمان موجب ضرر و زیانی به موجر وارد کرده باشد قرارداد اجاره برای این شخص قابل تمدید نخواهد بود.

اجرای مصوبه ستاد کرونا

وزیر کشور جناب باید دین پرست در طی نامه ای خطاب به؛ رئیس کمیته حمل و نقل، وزیر راه و شهرسازی و ستاد مبارزه ملی مبارزه با کرونا و رئیس کمیته اطلاع رسانی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیریت جو روانی ستاد مبارزه با کرونا و متعلقات آنان خواستار پیگیری اجرای مصوبه جلسه هفتاد و دومین نشست ستاد مبارزه با کرونا شده است. تمامی موارد فوق الذکر در بند یک این گزارش آورده شده است و در بند دو این مصوبه به تمدید تاریخ ثبت نام مستاجران برای تسهیلات می باشد.

تمدید ثبت نام تسهیلات تا پایان مهرماه ۱۴۰۰

ستاد ملی مبارزه با کرونا در بند دو مصوبه جلسه هفتاد و دومین خود که مهلت خوداظهاری و درج اطلاعات کامل در سامانه ملی اسکان و املاک کشور آورده شده است؛ به جهت کاهش ازدحام برای ثبت اطلاعات و به منظور جلوگیری از مراجعه حضوری مردم به دلیل شیوع کرونا مهلت زمانی اجرای مصوبه های ستاد مبارزه با کرونا و تبصره اخلاقی ماده ۱۶۹ قانون مالیات مستقیم در خصوص خود اظهاری از طریق ثبت اقامتگاه های اصلی و فرعی و ثبت واحد های مسکونی خانوار ها در سامانه ملی اسکان و املاک کشور تا پایان مهرماه تمدید خواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×