حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه (2)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه شاید یکی از مسائل حقوقی و تکراری در زمینه ثبت احوال و اخذ المثنی باشد. اما برای انجام این کار موارد زیادی قابل بررسی خواهد بود که ثبت احوال با در نظر گرفتن این موارد اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه خواهد کرد. مواردی چون داشتن یا نداشتن فرزند، فوت یا طلاق از همسر، درخواست حذف نام همسر از سوی زن یا مرد، دوشیزه بودن زن در حین درخواست و موارد دیگر در ثبت احوال قبل از شروع انجام عملیات پرسیده می شود. به این منظور ما در این مقاله سعی کرده ایم تا به تمامی موارد حذف اسم از شناسنامه بپردازیم همراه ما تا پایان متن باشید.

دلایل حذف نام همسر از شناسنامه

بسیاری از زنان و مردان پس از طلاق از همسر خود و یا در صورت فوت همسر خود و در صورت ازدواج مجدد دوست دارند که نام همسر قبلی خود را در شناسنامه حذف کنند. هر شخصی دلایل خاص خود را برای انجام این عمل عنوان خواهد کرد. معمولا حذف اسم همسر پس از طلاق رایج بوده و به علت وجود اختلافات و مشکلاتی که در زندگی مشترک داشته است اقدام به حذف همسر قبلی می کند. اما سوالی که در این مبحث پیش خواهد آمد این است آیا این افراد قصد دروغ و فریب شخصی خاصی را دارند؟

مثلا در نظر داشته باشید مردی که قبلا یک بار ازدواج کرده است و از همسر خود جدا شده است و حال قصد ازدواج مجدد را داشته باشد و اگر بخواهد نام همسر قبلی خود را قبل از ازدواج مجدد حذف نماید می تواند به همسر فعلی اش موضوع ازدواج قبلی خود را مخفی کند؟ قانون برای جلوگیری از هر نوع سوء استفاده در این زمینه اقدام به وضع قوانینی کرده است که در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت. ثبت احوال زمانی که زن و مرد بعد از نکاح رابطه جنسی برقرار کرده باشند از حذف اسم همسر خودداری می کند. اما خب این موضوع یعنی حذف اسم همسر عملا امکان پذیر خواهد بود البته با وجود شرایطی خاص این مهم انجام می شود. اما اگر رابطه جنسی اتفاق نیفتاده و زوجه دوشیزه باشد، روند حذف نام طور دیگری خواهد بود.

حالت های حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق

همانطور که گفته شد ممکن است خواسته حذف نام همسر از شناسنامه، زن یا مرد باشد. حال اگر زن درخواست حذف نام شوهر از شناسنامه باشد بایستی چه اقداماتی را انجام دهد. به طور کلی در دو حالت متفاوت ممکن است این اتفاق زن قبل از طلاق با همسر خود رابطه جنسی داشته است و یا دوشیزه باشد.

چنانچه زن درخواست حذف نام همسر باشد و مدعی است که قبل از طلاق رابطه جنسی نداشته است پس در این صورت، زن با داشتن مدارکی و ارائه آن به دادگاه و اخذ گواهی پزشکی قانونی و ارائه به دادگاه، این مرجع حکم حذف نام شوهر را صادر می نماید. زمانی که حکم صادر شود ثبت احوال اقدام به صدور المثنی خواهد کرد.

حالت دوم این است که زن قبل از طلاق با همسر خود رابطه جنسی داشته که در این صورت دادگاه حکم حذف نام همسر را صادر نخواهد کرد مگر اینکه زن مردی را به  عنوان خواستگار به یکی از دفاتر ثبت ازدواج معرفی نماید. پس از آن چنانچه دادگاه صالح نظر به حذف نام رای دهد این اتفاق خواهد افتاد و المثنی فرد صادر خواهد شد.

روند فوق برای مردان نیز صورت می گیرد و مراتب به همان منوال است. پس بدیهی است که زن و مرد پس از انجام ازدواج مجدد و ثبت ازدواج در دفاتر ثبت و اطلاع همسر فعلی از ازدواج قبلی امکان حذف نام همسر قبلی وجود دارد. اگر غیر از این باشد هر شخصی به اخص مردان می توانند بار ها اقدام به ازدواج نمایند بدون آنکه همسر وی از ازدواج قبلی او اطلاعی داشته باشد. این موضوع مصداق کلاهبرداری و فریب کاری است و جرم محسوب می شود. لذا قانون با پیش بینی اینچنین مواردی اقدام به وضع این قوانین نموده است.

حذف نام همسر از شناسنامه در صورت داشتن فرزند

قوانین مربوط به حذف نام همسر از شناسنامه با داشتن فرزند از آن همسر قابل اعمال است. لذا باید در نظر داشت که امکان حذف نام فرزند وجود ندارد زیرا در صورت فوت خود یا فرزند به دیگری هیچ ارثی تعلق نخواهد گرفت. اما افرادی که خواهان حذف نام همسر از شناسنامه خود هستند و از همسر قبلی خود فرزندی داشته باشند می توانند نام همسر را از شناسنامه حذف کنند، اما مشخصات خود و همسر قبلی او در شناسنامه فرزند وجود دارد و نمی توان در شناسنامه فرزند تغییراتی ایجاد کرد و همچنین مشخصات فرزند در شناسنامه فرد وجود دارد. لذا با داشتن فرزند عملا این موضوع یعنی حذف نام همسر بی معنی خواهد بود اما کسانی هستند که در صورت طلاق و فوت همسر و ازدواج مجدد می خواهند نام همسر قبلی حذف شود.

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه در صورت فوت

حذف نام همسر از شناسنامه در صورت فوت تابع همان شرایط طلاق است که در متن فوق به آن پرداخته ایم. در صورتی که فرد مدعی عدم ارتباط جنسی به همسر متوفی خود باشد باید مدارکی دال بر صحت ادعا برای ارائه به دادگاه در دست داشته باشد و در غیر این صورت بایستی شخصی را به عنوان همسر جدید معرفی نماید. البته برای این اقدامات ارائه مدارکی لازم و ضروری است که در ذیل به این موضوع پرداخته ایم.

مدارک مورد نیاز برای حذف نام همسر از شناسنامه

در صورت طلاق یا فوت همسر و قصد داشتن حذف نام همسر از شناسنامه  و یا حذف طلاق در شناسنامه بایستی مدارکی را برای ارائه به دادگاه و ثبت احوال آماده نمود. این مدارک شامل؛

دو قطعه عکس

رونوشت یا اصل طلاق

اصل کارت ملی و اصل شناسنامه

در صورت دوشیزه بودن گواهی پزشکی قانونی

گواهی فوت همسر

برای حذف نام همسر در صورت کامل بودن مدارک دو تا سه هفته کاری زمان لازم است زیرا تا صدور حکم دادگاه و ارائه به ثبت احوال و صدور المثنی، معمولا مدت زمان زیادی را می طلبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×