تجاوز جنسی

تجاوز جنسی (1)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

تجاوز جنسی

تجاوز جنسی در واقع انجام رابطه جنسی بدون اجازه یکی از طرفین است البته اغلب این عمل توسط مردان صورت می گیرد و زنان کسانی هستند که مورد تجاوز قرار میگیرند البته موارد کمی نیز پیش می آید که مورد برعکس است و متجاوز زن است و کسی که مورد آزار قرار گرفته مرد است ، نکته ای که نباید فراموش کرد آن است که منظور از زن و مرد بودن به ترتیب جنس مونث و جنس مذکر است زیرا در بسیاری از موارد کسی که مورد آزار جنسی قرار گرفته کودک است .

خاطره این اتفاق تلخ و ناگوار هیچگاه از ذهن کسی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته  پاک نمی شود و ممکن است آثار وحشتناک روحی و روانی برای فرد در پی داشته باشد.

اگر این اتفاق برای هر کسی رخ داد نباید از گفتن آن به دیگران بترسید بلکه باید کسی که می تواند به او کمک کند را مطلع کند و تا حد ممکن در پی اثبات و مجازات قانونی فرد متجاوز باشد برای این کار ما به شما خواندن این مطالب را پیشنهاد می دهیم.

قوانین ایران برای جرم تجاوز

تجاوز جنسی در قانون ایران مجازاتی هم ردیف قتل ، آدم ربایی ، کودک آزاری ، قاچاق مواد مخدر ، زنا ، تروریسم ، سرقت مسلحانه ، اخاذی و جعل قرار می گیرد.

در قوانین ایران به طور کل چهار دسته جرم و مجازات وجود دارد :

جرایم تعزیری

جرایم دارای قصاص

جرایم حدی

جرایم بازدارنده

در قوانین جمهوری اسلامی ایران کلا رابطه جنسی بدون نکاح جرم محسوب شده و در دسته جرایم حدی قرار می گیرد.

پس تجاوز جنسی به حکم رابطه جنسی بدون نکاح ، زنای به عنف تلقی می شود.

مطابق با قانون 224 مجازات اسلامی حد زنا در مواردی که نام می بریم اعدام است :

زنا با محارم نسبی

زنا با زن پدر (اعدام زانی)

زنای زن مسلمان با مرد غیر مسلمان (اعدام زانی)

زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی (اعدام زانی)

متن قانون : هرکس با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال خواب ، مستی یا بیهوشی زنا کند رفتار او در

حکم زنای به عنف محسوب می شود ، زنا از طریق اغفال یا فریب دختر نابالغ یا ربایش و تهدید زن بالغ اگر

موجب ترساندن او شود حکم فوق را در پی دارد.

تجاوز حکم سختی را برای متجاوز در پی دارد به همین خاطر باید تحقیقات بسیاری در این باره صورت گیرد تا تصمیم درستی گرفته شود البته اعتراف متجاوز و شهادت چهار مرد عادل و در نهایت حکم قاضی هم لازم است.

البته در اغلب موارد متهم به جرم خود اعتراف نمی کند و چهار شاهد عادل وجود ندارد زیرا اینگونه جرایم در خفا صورت می گیرد پس قاضی نسبت به شواهد و تحقیقات پزشکی قانونی و صلاح دید خود تصمیم میگیرد.

نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که اثبات این جرم سخت است اما غیر ممکن نیست و هرکسی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته باید مراحل قانونی مجازات متجاوز را طی کند زیرا اگر فردی که مورد آزار جنسیقرار گرفته سکوت اختیار کند و شکایتی نکند و حتی فرد متجاوز خود نزد قاضی اعتراف کند طبق تبصره این قانون ، قاضی او را تشویق به پوشاندن موضوع می کند.

تجاوز جنسی را چگونه ثابت کنیم

معمولا بهترین زمان برای اثبات تجاوز جنسی تا یک یا دو روز بعد از اتفاق است زیرا ممکن است بعد از آن آثار تجاوز از بین رفته باشد و اثبات آن سخت باشد ، البته اگر فرد لباس یا ملحفه و غیره که در صحنه جرم بوده و بدن متجاوز با آن برخورد داشته را نگه داشته باشد حتی بعد از شستشو تا سال ها DNA  فرد روی آن می ماند و می توان به وسیله آن هویت فرد را شناسایی کرد ولی بهترین زمان برای اثبات جرم تا دو روز پس از حادثه است.

کار هایی که مرحله به مرحله باید بعد از وقوع جرم صورت گیرد

ابتدا خود را به جایی امن برسانید

سپس با قابل اعتماد ترین فردی که می توانید به او تکیه کنید تماس بگیرید.

سعی کنید از رفتار های هیجانی مانند دور ریختن شواهد و غیره بپرهیزید.

حتما یادتان باشد که قبل از معاینه توسط پزشک قانونی نباید لباس های خود یا تن خود را بشویید حتی مسواک نزنید ، لباس ها را با دقت از تن خود در بیاورید و در کیسه پلاستیکی تمیزی بگذارید و در آن را ببندید.

به خاطر هولناک بودن خاطره این اتفاق ناگوار ممکن است شما مواردی مهم از صحنه وقوع جرم را فراموش کنید ، پس سعی کنید مکان دقیق وقوع جرم و اطلاعاتی که از متجاوز دارید را یادداشت کنید حتی کوچکترین اطلاعات .

با فرد مورد اطمینان به پزشکی قانونی مراجعه کنید.

در تجاوز سفید در اغلب موارد متجاوز آشناست پس آخرین باری که کسی شما را با او دیده یا آخرین مکانی که با او قبل از ارتکاب جرم رفتید  را به دقت یادداشت کنید.

اگر گمان می کنید ممکن است متجاوز به شما داروی بیهوشی یا خواب آور ، مواد مخدر یا الکل خورانده باشد ، این موضوع را با پزشک مطرح کنید که تا فرصت هست از شما آزمایش بگیرد و از روی خون شما آن را تشخیص دهد.

از پزشک بخواهید از شما آزمایش خون و ادرار بگیرد.

از پزشک خود بخواهید شما را از لحاظ بیماری مقاربتی ، احتمال بارداری ناخواسته بررسی کند.

حتما جراحات خود را به پزشک نشان دهید.

تمام ایمیل ها ، پیام ها لیست تماس ها و غیره را نگهداری کنید و چندین نسخه از آن در جاهای مختلف کپی بگیرید.

اگر تماس صوتی ضبط شده ، فایل صوتی و تصویری ، عکس و غیره از متجاوز دارید آن را به دقت نگهداری کنید ، اینها تماما شواهد شما برای اثبات جرم هستند.

می توانید بعد از مراجعه به پلیس از آنها بخواهید تحقیقات مقدماتی توسط افسر زن صورت گیرد .

متجاوزان معمولا دارای ویژگی های ثابتی هستند مثلا مصرف الکل و مواد مخدر ، روابط اجتماعی پایین ، سابقه خشونت ، سابقه آزار حیوانات ، برانگیختگی هیجانی ، پرهیز از مسئولیت ، تحقیر زیردستان و غیره

مقاله های مرتبط:

لایحه تجدیدنظر خواهی

وکیل ملکی

وکیل حقوقی

لایحه دفاعیه فرجام خواهی

وکیل کیفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×