واخواهی چیست

واخواهی چیست (1)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

واخواهی چیست

واخواهی چیست و در قانون به چه معناست؟

چنانچه که حکمی به صورت غیابی صادر شود، افرادی که در برابر این حکم صاحب موضع هستند میتوانند نسبت به آن اعتراض کنند. اعتراض کردن به حکمی که به صورت غیابی صادر شده باشد به طریق واخواهی انجام خواهد شد و این حکم توسط مرجع صادر کننده ی حکم، مورد تجدید نظر قرار خواهد گرفت. چنانچه که میخواهید بدانید واخواهی چیست؟ در این مقاله از واخواهی برای شما بیشتر خواهیم گفت.

ایده آل این است که در هنگام رسیدگی به یک پرونده ی قضایی طرفین در دادگاه حاضر بوده و مراحل اجرای حکم را بصورت حضوری سپری کنند و بطور حضوری دفاعیات خودشان را عرضه نمایند اما در صورتی که افراد یا یکی از طرفین پرونده امکان حضور در دادگاه را نداشته باشد چه خواهد شد؟ در چنین صورتی دادگاه موظف است که به پرونده ی مربوطه رسیدگی کرده و در نهایت حکم را صادر کند. در صورتی که فرایند صدور حکم با غیاب طرفین یا یکی از دو نفر همراه باشد به آن حکم، حکم غیابی خواهند گفت.

لذا قانون گذار تصمیم گرفته است که منظور عدم تضعیف حق هیچ کدام از طرفین امکان واخواهی را برای آنان فراهم نماید. واخواهی چیست؟ در صورتی که به هر دلیلی حکمی به صورت غیابی صادر شود دادگاه این حق را برای طرفین قائل است که نسبت به  تجدید نظر درباره ی آن اقدام نمایند. تجدید نظر در رابطه با احکام غیابی واخواهی نام دارد.

همچنین بر اساس ماده ۳۰۵ قانون آیین دادرسی مدنی: محکوم علیه غایب حق دارد به حکم غیابی اعتراض نماید. این اعتراض واخواهی نامیده می شود. لازم به ذکر است که این دادخواست فقط در دادگاهی که حکم غیابی را صادر کرده است قابل بررسی می باشد.

لازم به ذکر است که واخواهی در زبان فارسی به معنای اعتراض کردن و بیان نمودن اعتراض می باشد، در آیین دادرسی مدنی نیز هرگاه سخن از واخواهی به میان می آید منظور حکم های غیابی هستند که طرفین پرونده در رابطه با ابعاد آن درخواست بازرسی مجدد دارند. 

واخواهی چیست و قانون چه تعریفی برای آن دارد؟

بر اساس ماده ۳۰۳ قانون آیین دادرسی مدنی: حکم دادگاه حضوری است مگر اینکه خوانده یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی وی در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و به طور کتبی نیز دفاع نکرده باشند و یا اخطاریه ابلاغ واقعی نشده باشد. از این ماده قانون می توان نتیجه گرفت که نحوه ی تشخیص حکم حضوری و حکم غیابی در چیست. چنانچه خوانده، وکیل یا قائم مقام او در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نباشند و چنانچه هیچ کس لایحه ای را از طرف خوانده به دادگاه ارسال نکرده باشد و همچنین چنانچه برگه اخطاریه به فرد خوانده تحویل نشده باشد آن حکم به صورت غیابی صادر خواهد شد و امکان واخواهی برای آن منظور خواهد گشت.

واخواهی چیست و به منظور صدور حکم واخواهی ارائه ی چه مدارکی لازم است؟

به منظور واخواهی از حکمی که بصورت غیر حضوری یا اصطلاحا غیابی صادر شده است لازم است تا دادخواست واخواهی نوشته شود. این دادخواست بایستی به دادگاهی که حکم غیابی را صادر کرده است تحویل داده شود.

چنانچه دادخواست برای صدور حکم واخواهی تکمیل نباشد مدیر دفتر دادگاه مربوطه ملزم خواهد بود تا به منظور رفع نقص های موجود اخطار نامه ای را تنظیم نماید. سپس و بعد از تکمیل دادخواست واخواهی، زمانی برای رسیدگی تعیین شده و این زمان به طرفین ابلاغ میشود تا آنها در زمان مقرر روند جریان واخواهی را بررسی و برای صدور حکم مجدد آماده باشند.

واخواهی چیست و آیا امکان دارد که اعتراض واخواه وارد نباشد؟

بله. زمانی که واخواه اعتراضش را بیان میکند. دادگاه این اعتراض را بررسی کرده و نسبت به قبول و یا رد آن تصمیم گیری میکند. چنانچه اعتراض وارد باشد دادگاه برای صدور حکم مجدد و انجام بررسی های لازم زمانی را مقرر می دارد. اما در صورتی که اعتراض واخواه وارد نباشد دادگاه مربوطه آن را به کل رد و حکم صادر شده را حکم قطعی در نظر خواهد گرفت و آن حکم را تایید خواهد کرد.

واخواهی چیست و چه زمانی برای انجام آن در نظر گرفته شده است

بیان این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که مهلت و مدت زمان درخواست واخواهی محدود بوده و افراد بایستی بعد از صدور حکم در یک پنجره ی زمانی مشخص برای واخواهی اقدام نمایند. از اینرو درخواست واخواهی برای افرادی که در داخل کشور زندگی میکنند تا بیست روز از زمان صدور حکم قطعی و برای افرادی که داخل کشور نیستند و خارج از کشور زندگی میکنند تا دو ماه بعد از صدور حکم قطعی خواهد بود. و این یک فرجه ی زمانی مشخص و غیر قابل تغییر برای تمام افراد خواهد بود. البته در موارد خاص نیز امکان دارد که درخواست واخواهی بعد از این زمان نیز امکان پذیر باشد. اما صدور چنین درخواستی بعد از این زمان تنها برای افرادی با شرایط خاص و منحصر بفرد امکان پذیر می باشد.

این شرایط خاص شامل چه مواردی است؟

ابتلا به بیماری در صورتی که آن بیماری مانع از حرکت باشد. فوت یکی از افراد در خانواده ی درجه یک فرد از قبیل یکی از والدین یا همسر و یا فرزندان. حوادثی که افراد در ایجاد آنها نقشی نداشته باشند از جمله آتش سوزی، سیل، زلزله و حبس بودن فرد به شرطی که در زمان مقرر به هیچ عنوان امکان خروج از زندان برای وی فراهم نبوده باشد از جمله مواردی هستند که میتوانند توجیهی موجه به منظور درخواست واخواهی از سوی افراد بعد از مدت مقرر در نظر گرفته شوند.

لازم به ذکر است در صورتی که رای پس از رسیدگی به واخواهی به افراد ارجاع داده شود، آن رای تنها نسبت به فرد واخواه و طرف واخوانده موثر واقع خواهد شد و شامل شخصی که واخواهی نکرده باشد نخواهد شد. مگر اینکه رایی که صادر گشته است قابل تجزیه و تفکیک نباشد که در این صورت رای جدید به تمامی افراد تسری پیدا خواهد کرد.

واخواهی یکی از شیوه های درخواست رسیدگی مجدد به حکم هایی که به صورت غیابی صادر شده اند می باشد. افراد میتوانند با دادن درخواست واخواهی به دادگاه از قاضی بخواهند که حکم غیابی پرونده ی آنها را مجددا مورد قضاوت قرار دهد. صدور این حکم میتواند امکان پذیر یا امکان ناپذیر باشد که ما در این مقاله در ارتباط با آن توضیحات مختصری را ارائه کردیم. در این نوشتار با موضوع واخواهی چیست با شما همراه بودیم امید است که این نوشتار مورد استفاده ی شما واقع گردد.

مطالب مرتبط:

در چه شرایطی زن می تواند طلاق بگیرد؟

وکیل برای تخلفات اداری

1 Comments

  1. احمد رضا سبکبار گفت:

    عالی بود تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با وکیل پایه یک دادگستری
×