وکیل طلاق

وکیل طلاق (1)

گروه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد

وکیل طلاق

وکیل برای طلاق

وکیل طلاق در تهران

در مورد وکیل طلاق چه می دانید؟ آیا تاکنون برای شما هم پیش آمده است که نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل طلاق داشته باشید؟ خدمات حقوقی وکیل طلاق به چه مواردی تقسیم میشود و چنین وکیلی چگونه از تضییع حقوق افراد جلوگیری می کند؟

یکی از عمده ترین پرونده هایی که امروزه در دادگاه های خانواده مطرح می گردد، پرونده های مربوط به طلاق می باشد. در چنین شرایطی، بهترین کسی که می تواند به طرفین چنین پرونده هایی کمک کند وکیل طلاق است.

بر اساس آمار و ارقام بدست آمده در سال های اخیر، یکی از اساسی ترین مشکلاتی که باعث می شود زوجین در پرونده های طلاق دچار مشکلات متعددی شوند، عدم آگاهی آنان از قوانین است. از آنجایی که حقوق خانواده یکی از اساسی ترین و پر چالش ترین مباحث قانونی در هر کشوری به حساب می آید، به تمامی افراد توصیه می شود که بدون داشتن اطلاعات کافی در این زمینه اقدامی انجام ندهند؛ چرا که ممکن است حقوق انها پایمال شود و نتوانند از ضایع شدن حقوق خود جلوگیری کنند.

از آنجایی که وکیل طلاق دارای تجربه و توانایی کافی در پذیرفتن وکالت پرونده های مربوط به طلاق می باشد، بهتر از هر شخص دیگری می تواند اطلاعات قانونی لازم را به موکلان خود ارائه دهد. وکیل طلاق از طرف زن یا مرد می تواند در جلسات دادگاه حاضر شود و به نفع موکل خود، مدارک و ادله مهمی را ارائه دهد.

شاید هنگامی که در مورد وکیل طلاق صحبت می کنیم، بسیاری از افراد با خود فکر کنند که هیچ تفاوتی میان وکلای مختلف وجود ندارد و همه آنها می توانند وکالت پرونده های طلاق را بر عهده گیرند اما حقیقت آن است که مهارت و تجربیات وکلای مختلف با یکدیگر متفاوت است.

بهترین وکیل طلاق کسی است که سالهای زیادی در رابطه با پرونده های مختلف طلاق فعالیت کرده باشد و از تمام راه های میانبر چنین پرونده هایی اگاهی داشته باشد. چنین وکیلی علاوه بر آنکه باعث تسریع روند حقوقی پرونده می شود، باعث کاهش هزینه های دادرسی نیز می گردد.

توجه داشته باشید که هر چقدر روند دادرسی پرونده ها با سرعت بیشتری طی شود، هزینه های مربوط به دادرسی نیز کاهش می یابد و از طرفی دیگر نیز در صورت اطناب روند دادرسی پرونده ها، طرفین دعاوی مجبور می شوند تا هزینه های نسبتا سنگینی را برای طی شدن روند قانونی پرونده بپردازند. از چنین موضوعی به خوبی می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که عاقلانه ترین و بهترین راه ممکن برای رسیدگی به پرونده طلاق، مراجعه به یک وکیل طلاق متخصص و با تجربه می باشد.

رابطه بین ازدواج و طلاق

وکیل طلاق با هدف احقاق حقوق افراد به ارائه خدمات حقوقی می پردازد. ازدواج فارغ از مسئله احساسی، از نظر قانون یک نوع قرارداد بین دو فرد محسوب می شود. بر اساس قانون یک قرارداد مادامی صحیح و قابل اجراست که شرایط و فاکتورهای مختلفی داشته باشد. برخی از این شرایط عمومی و برخی دیگر به صورت اختصاصی تعیین می شود.

یکی از مهمترین مسائلی که در مورد  هر نوع قراردادی صدق می کند، شرایط فسخ آن قرارداد است. اگر ازدواج از نظر قانون یک نوع قرارداد محسوب شود، طلاق نیز به معنی فسخ آن قرارداد است. بنابراین از مراحل و شرایط خاصی تشکیل شده است. اصولا در قانون شرایط فسخ به نحوی تعریف می شود که حق و حقوق طرفین قرارداد به نوعی رعایت شود و کمترین خسارت و ضرر به طرفین وارد شود.

بنابراین در اینجا ما با دو مفهوم چسبیده به هم طلاق و ازدواج سروکار داریم. به عبارت ساده تر ما زمانی می توانیم مسائل مربوط به طلاق را به درستی تحلیل کنیم که بتوانیم مفهوم قراردادی ازدواج را درک کنیم.

در هر نوع قراردادی طرفین نسبت به یک دیگر تعهداتی را تقبل می کنند. این تعهدات در متن قرارداد یا تعهد نامه ذکر می شود و بر اساس آن اگر یکی از طرفین برخلاف تعهد خود عمل کند، طرف دیگر حق شکایت و بازخواست او را پیدا می کند. همچنین یکی از شرایط صحیح بودن قرارداد مشخص کردن شرایط فسخ آن است.

 در واقع یک قرارداد زمانی اجرایی می شود که شرایط مشخصی برای فسخ آن نیز پیش بینی شده باشد. همه این موارد نیز در مسئله ازدواج وجود دارد. در ازدواج تعهدهایی برای طرفین ایجاد می شود که عدم تمکین به تعهدات یکی از شروط مهم فسخ آن ( طلاق ) می باشد. وکیل طلاق و دادگاه های خانواده بر اساس تعهدهای عمومی و اختصاصی ذکر شده در تعهدنامه ازدواج مسئله طلاق را بررسی می کنند. در ادامه بیشتر از این موضوع صحبت می کنیم.

 انتظارات افراد از وکیل طلاق

تا اینجا دانستیم که طلاق مسئله ای وابسته به ازدواج است. همچنین بیان کردیم که قانون مانند یک قرارداد به ازدواج نگاه می کند، از این رو طلاق در این نوع برداشت، می تواند به معنی فسخ قرارداد باشد. وکیل طلاق را در رابطه با چنین موضوعاتی باید جدی گرفت.

اما تفاوت عمده ای که بین یک قرارداد عادی با ازدواج به عنوان یک قرارداد قانونی وجود دارد این است که در ازدواج عملا زندگی انسانی دو طرف مطرح است. از این رو نمی توان به سادگی یک قرارداد تجاری با آن برخورد کرد.

بنابراین در طلاق مفاهیمی مطرح می شود که شما نمی توانید ردپایی از آن در سایر قراردادها پیدا کنید. در واقع انتظاری که از وکیل طلاق داریم این است که بتواند در مرحله اول این حساسیت را درک کند و بر اساس آن دست به اقدام بزند.

همانطور که در بالاتر گفتیم در ازدواج تعهدات بین طرفین ایجاد می شود. این تعهدات مهمترین فاکتورها برای ادامه حیات این قرارداد ( ازدواج ) است. این تعهدات به دو صورت عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند. تعهدات عمومی شرایطی است که به صورت قانونی باید در تمامی ازدواج ها رعایت شود و تعهدات اختصاصی شرایطی است که به صورت توافقی بین طرفین منعقد شده است.

به طور مثال شرط ادامه تحصیل همسر و یا داشتن اجازه برای سفر خارج از کشور از جمله مواردی است که به صورت عمومی وجود ندارد. به عبارت ساده تر اگر شما بخواهید ادامه تحصیل بدهید ولی همسرتان مخالفت داشته باشد، عملا هیچ حقی برای شکایت برای شما وجود ندارد، مگر این که شما در سند ازدواج خود تعهدی از وی گرفته باشید که این اجازه به صورت دائم به شما داده شود. 

نکته مهم اینجاست که در طلاق تعهدات عمومی و اختصاصی به یک اندازه ارزش دارند و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. بنابراین یکی از طرفین بر اساس نقض یکی از شروط عمومی یا اختصاصی می تواند اقدام به طلاق کند.

 نقش وکیل طلاق در پرونده مهریه

مفهوم طلاق و مهریه مانند دوقلوهای به هم چسبیده هستند. مهریه از نظر قانونی و شرعی حق زن محسوب می شود و یکی از شروط مهم ازدواج است. از این رو زن می تواند بعد از جاری شدن خطبه عقد و بلافاصله اقدام به دریافت مهریه کند. به نظر شما وکیل طلاق در رابطه با چنین موضوعاتی چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟

اما به صورت عرف در جامعه امروز ما مهریه تا زمان جدایی مطالبه نمی شود و به عنوان یک حق بر گردن مرد باقی می ماند. اما در زمان جدایی مرد خواسته یا ناخواسته این مهریه را باید پرداخت کند. ( البته در صورتی که زن مهریه را ببخشد این حق از گردن مرد ساقط می شود )

یکی از مسائلی است که سال ها در جامعه ایران وجود دارد این است که در زمان ازدواج مهریه ها به صورت فرا واقعی تعیین می شود و این مسئله باعث می شود که در زمان جدایی و طلاق عملا مهریه تبدیل به یکی از پر چالش ترین قسمت ها باشد. چرا که عموما مرد قادر به پرداخت تمام مهریه نیست و زن می خواهد که حق خود را بگیرد.

از طرف دیگر یک وکیل طلاق به خوبی می داند که عملا هیچ راهی به جز رضایت خود زن مبنی بر بخشش مهریه وجود ندارد و مرد نمی تواند تحت هیچ عنوان از زیر بار این حق فرار کند. این مسئله در مواردی مانند خیانت از جانب زن نیز صادق است. به عبارت ساده تر خیانت باعث میشود که حق مهریه از بین برود.

نکته مهم این است که این حق با فوت یکی از طرفین نیز از بین نمی رود و همچنان بر گردن مرد است. از طرف دیگر مهریه به عنوان حق اولا محسوب می شود. یعنی در صورتی که مرد فوت کرده باشد قبل از هر  اتفاقی ( مانند انحصار وراثت ) باید مهریه از اموال مرد پرداخت شود.

همچنین یکی از وظایف وکیل طلاق این است که بتواند راهکاری برای پرداخت منطقی مهریه پیدا کند. از این رو معمولا وکیل طلاق سراغ درخواست اعسار یا همان قسط بندی مهریه می رود. بر این اساس مهریه بر اساس توانایی پرداخت مرد به صورت ماهانه قسط بندی می شود.

 وکیل طلاق و حضانت فرزندان

مسئله مهم دیگر در موضوع طلاق، حضانت فرزندان است. وکیل طلاق نقش اساسی و مهمی در رابطه با موضوع حضانت فرزندان دارد. در طلاق هر چیزی بر اساس تعهدات از پیش تعیین شده قابل بررسی است. همچنین طی این قرارداد تمامی اموال داده یا گرفته شده قابل بازپس گیری است. اما فرزندان به عنوان یک ثمره مشترک ازدواج مسئله ای است که نمی توان به این سادگی با آن برخورد کرد. در این جا با دو مسئله اساسی رو به رو هستیم.

اولا این که کودکان برای داشتن زندگی بهتر به هر دو والد خود نیاز دارند. بنابراین از نظر منطقی، قانونی و شرعی نمی تواند مادر را بر پدر یا برعکس ترجیح داد.

 از طرف دیگر فرزندان خود به عنوان یک انسان مستقل دارای شعور و اندیشه هستند. بنابراین تصمیم گیری برای ادامه زندگی یک انسان کار چندان ساده ای نیست و می تواند عواقب دنیوی و اخروی زیادی داشته باشد.

از این رو قانون در این مسئله به طور کامل به شرع و فقه رجوع کرده است. یک وکیل طلاق به خوبی می داند که به صورت عمومی در بسیاری از موارد حضانت فرزندان از هفت سالگی به بعد بر عهده پدر است. مگر این که ثابت شود پدر صلاحیت نگهداری فرزندان را ندارد و یا نمی خواهد این مسئولیت را قبول کند.

کشمکش ها بر سر حضانت فرزندان می تواند مدت ها طول بکشد. دادگاه تا زمانی که این مسئله به طور کامل روشن نشود عملا حکم طلاق را صادر نمی کند.

نقش وکیل در طلاق توافقی

اما چند سالی است که در ایران مسئله طلاق توافقی طرفداران زیادی پیدا کرده است. پس کاملا طبیعی است که افراد زیادی به دنبال انتخاب وکیل طلاق توافقی باشند. این مسئله عمدتا به این خاطر است که در حالت معمولی دادگاه باید تمامی شرایط و تعهدات و موارد مختلف مانند حضانت فرزندان، مهریه و … را بررسی کند. این بررسی ها و اعلام آرا می تواند مدت ها طول بکشد.

فرسایشی بودن روند طلاق باعث شده است که معمولا وکلای طلاق سعی کنند تا طرفین را راضی به طلاق توافقی کنند. طلاق توافقی به این معنی است که طرفین در موارد مشخص و تعهدات ذکر شده به یک توافق می رسند. به طور مثال زن قبول می کند در ازای نگرفتن مهریه، حضانت فرزندان به او داده شود. این توافقی است که بین طرفین ایجاد می شود و دادگاه به این توافق احترام می گذارد و دیگر سراغ بررسی  قوانین و شرایط مختلف نمی رود.

از این رو طلاق توافقی در مدت زمان بسیار کوتاه تری به نتیجه می رسد. این مسئله به نفع وکیل طلاق، طرفین دعوی و حتی خود دادگاه است.

از این رو وکیل طلاق معمولا سعی می کند در موارد مختلف بین طرفین توافق ایجاد کند. هر چه این توافقات بیشتر باشد مسلما مدت زمان دادگاه ها برای صدور حکم طلاق کوتاه تر می شود.

البته وکیل طلاق می داند که در این حالت نیز طرفین باید مراحلی مانند ارائه دادخواست، مشاوره روانشناسی برای چند جلسه، داوری و … را بگذارانند. بعد از گذر از این مراحل و مشخص شدن نتیجه مشاوره روانشناسی دادگاه برای بررسی شرایط طلاق تشکیل جلسه می دهد. در این جلسه می توان با بیان توافق میان طرفین عملا موضوع خاتمه پیدا کند.

بنابراین این تصور را نکنید که لزوما طلاق توافقی به معنی این است که در یک روز و در یک جلسه دادگاه همه چیز تمام می شود و شما تا وقت اداری همان روز حکم طلاق را خواهید گرفت.

وکیل طلاق و مسئله نفقه

نفقه نیز یکی از شرایط مختلفی است که یا باید به صورت توافقی بین طرفین مشخص شود و یا این که دادگاه خود اقدام به تعیین نفقه می کند. وکیل طلاق در رابطه با تعیین میزان نفقه می تواند اقدامات حقوقی مختلفی انجام دهد.

نفقه چه برای زن و چه بر فرزند بر عهده مرد است. تا زمانی رابطه و قرارداد ازدواج پابرجا باشد زن از حق نفقه برخوردار است. نفقه حداقل وجهی است که مرد باید برای زن هزینه کند تا زندگی او با مشکل مواجه نشود. قانون سالانه بر اساس  شرایط اقتصادی مقدار نفقه را مشخص می کند.

بر خلاف مهریه نفقه تحت شرایطی از گردن مرد برداشته می شود. به طور مثال در صورت عدم تمکین زن، حق نفقه از او گرفته می شود. اما بعد از طلاق این حق به طور کامل از گردن مرد ساقط است و زن بعد از طلاق هیچ ادعایی نسبت به این موضوع نمی تواند داشته باشد.

اما فرزندان تا زمان بلوغ و یا ازدواج از حق نفقه برخوردار هستند و مرد باید تا زمان بلوغ یا ازدواج فرزندان خود نفقه آن ها را به صورت ماهانه و منظم پرداخت کند. در صورت عدم پرداخت این حق از سوی مرد، حق شکایت برای فرزندان یا ولی مشخص شده برای آن ها وجود دارد.

وکیل طلاق چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

تا اینجا به طور کلی با جنبه های مختلف مسئله طلاق آشنا شدیم. همانطور که گفتیم ازدواج از نظر قانون یک نوع قرارداد ویژه محسوب می شود. ویژه از این نظر که این نوع قرارداد عملا به صورت مستقیم در زندگی افراد تاثیرگذار است. بر اساس این تعریف طلاق نیز نوعی فسخ قرارداد در قانون شناخته می شود.

اما سوالی که مطرح می شود این است که وکیل طلاق چه ویژگی هایی  باید داشته باشد؟ به طور کلی وکیل طلاق باید در مسائلی مانند قوانین مدنی و قوانین خانواده کاملا وارد باشد. همانطور که گفتیم عملا شرایط و فاکتورهای مختلفی در طلاق باید رعایت شود تا عملا دادگاه اقدام به صدور حکم طلاق کند.

به عبارت ساده تر برای صادر شدن حکم طلاق عملا چندین حکم مختلف مربوط به مواردی مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و … باید صادر شود. بنابراین وکیل طلاق باید بتواند در هر کدام از این موارد وارد باشد. داشتن تجربه کافی می تواند مسیر رسیدن به نتیجه مطلوب را کوتاه تر کند.

از طرف دیگر وکیل طلاق باید روانشناس خوبی نیز باشد. چرا که در مسئله طلاق راضی کردن فرد مقابل برای ایجاد یک توافق منطقی اهمیت بالایی دارد. همانطور که گفتیم هر چه این توافق ها بیشتر باشد عملا زمان صدور حکم طلاق کوتاه تر می شود.

بنابراین در انتخاب وکیل طلاق باید به این نکته توجه داشته که همه چیز در اینجا مسئله قانون دادگاه نیست. هر قدر که دو طرف بتوانند یک دیگر را راضی به توافق کنند و در موارد مختلف به یک نظر مشترک برسند عملا مسیر دادگاه از چند سال به چند ماه تقلیل پیدا می کند و این مهمترین وظیفه وکیل طلاق است.

مشاوره حقوقی عده طلاق

مسلما شما هم بارها شده است که نام اصطلاح عده طلاق را شنیده باشید. معمولا در چنین شرایطی برای بسیاری از افراد این چالش ذهنی ایجاد می شود که اصلا عده طلاق به چه معنا می باشد؟ وکیل طلاق معمولا تمامی آگاهی های لازم در این زمینه را در جلسات مشاوره حقوقی طلاق به موکلان خود ارائه می دهد.

عده طلاق نیز همانند بسیاری دیگر از مباحث حقوقی دارای شرایط قانونی خاصی است. برای آشنایی بیشتر با این نکات حقوقی شما می توانید به وکیل طلاق مراجعه نمایید. وکیل طلاق نیز با استناد به مفاد قانون مدنی، پاسخ تمامی سوالات شما را در این زمینه به بهترین نحو در جلسات مشاوره حقوقی طلاق ارائه می دهد. در رابطه با موضوع عده طلاق می توان به مفاد 1151 الی 1160 قانون مدنی اشاره کرد:

عده عبارت است از مدتی که تا انقضای آن زنی که عقد نکاح او منحل شده است نمی‌تواند شوهر دیگر اختیار کند.

عده طلاق و عده فسخ نکاح سه طهر است مگر این که زن با اقتضای سن عادت زنانگی نبیند که در این صورت عده او سه ماه است.

عده طلاق و فسخ نکاح و بذل مدت و انقضاء آن در مورد نکاح منقطع در غیر حامل دو طهر است مگر این که زن با اقتضای سن عادت‌زنانگی نبیند که در این صورت چهل و پنج روز است.

عده طلاق و فسخ نکاح و بذل مدت و انقضاء آن در مورد زن حامله تا وضع حمل است.

عده وفات چه در دائم و چه در منقطع در هر حال چهار ماه و ده روز است مگر این که زن حامل باشد که در این صورت عده وفات تا‌موقع وضع حمل است مشروط بر این که فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل از چهار ماه و ده روز بیشتر باشد و الا مدت

عده همان چهار ماه و ده روز‌خواهد بود.

زنی که بین او و شوهر خود نزدیکی واقع نشده و همچنین زن یائسه نه عده طلاق دارد و نه عده فسخ نکاح ولی عده وفات در هر دو‌مورد باید رعایت شود.

زنی که شوهر او غایب مفقودالاثر بوده و حاکم او را طلاق داده باشد باید از تاریخ طلاق عده وفات نگه دارد.

 زنی که به شبهه با کسی نزدیکی کند باید عده طلاق نگاه دارد.

اگر شوهر زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کند هر یک از آنها که قبل از انقضاء عده بمیرد دیگری از او ارث می‌برد لیکن اگر فوت یکی‌از آنها بعد از انقضاء عده بوده و یا طلاق بائن باشد از یکدیگر ارث نمی‌برند.

اگر شوهر در حال مرض زن خود را طلاق دهد و در ظرف یک سال از تاریخ طلاق به همان مرض بمیرد زوجه او ارث می‌برد اگرچه‌طلاق بائن باشد مشروط بر این که زن شوهر نکرده باشد.

جایگاه طلاق در قانون مدنی

مبحث طلاق در قانون کشور ما جایگاه ویژه ای دارد و نمی توان اهمیت این موضوع را در محاکم قضایی نادیده گرفت. وکیل طلاق کسی است که از تمامی این قوانین آگاهی دارد و میتواند این اطلاعات حقوقی را به موکل خود نیز انتقال دهد. از مهم ترین و اساسی ترین قوانین مربوط به کلیات طلاق در قانون مدنی می توان به ماده 1133 الی 1145 اشاره کرد. در این مفاد قانونی، مباحث کلی مربوط به طلاق به طور کامل ذکر شده اند. به طور خلاصه به اصلی ترین نکات حقوقی آیین قوانین اشاره می کنیم تا با انها اشنا شوید:

مرد می‌تواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد.

طلاق باید به صیغه طلاق و در حضور دو نفر مرد عادل که طلاق را بشنوند واقع گردد.

طلاق باید منجز باشد و طلاق معلق به شرط باطل است.

طلاق‌دهنده باید بالغ و عادل و قاصد و مختار باشد.

ولی مجنون دائمی می‌تواند در صورت مصلحت مولی‌علیه زن او را طلاق دهد.

ممکن است صیغه طلاق را به توسط وکیل اجراء نمود.

طلاق مخصوص عقد دائم است و زن منقطعه به انقضاء مدت یا بذل آن از طرف شوهر از زوجیت خارج می‌شود.

طلاق زن در مدت عادت زنانگی یا در حال نفاس صحیح نیست مگر این که زن حامل باشد یا طلاق قبل از نزدیکی با زن واقع شود یا‌شوهر غائب باشد به طوری که اطلاع از عادت زنانگی بودن زن نتواند حاصل کند.

طلاق در طهر مواقعه صحیح نیست مگر این که زن یائسه یا حامل باشد.

طلاق زنی که با وجود اقتضای سن عادت زنانگی نمی‌شود وقتی صحیح است که از تاریخ آخرین نزدیکی با زن سه ماه گذشته باشد.

اگر شما جز آن دسته کسانی هستید که نیاز دارید تا اطلاعات نسبتا بیشتری را در مورد طلاق و بررسی جزییات قانونی آن بدست آورید، به شما توصیه می کنیم که به وکیل طلاق مراجعه نمایید. از آنجایی که وکیل طلاق دارای تخصص و تجربه کافی در این زمینه میباشد، بهتر از هر شخص دیگری میتواند به افراد کمک کند تا در جهت احقاق حقوق خود قدم بردارند.

  اقسام طلاق

یکی از سوالات اساسی و بسیار مهمی که معمولا برای بسیاری از افرادی که به وکیل طلاق مراجعه می کنند، ممکن است پیش آید آن می باشد که اصلا از لحاظ قانونی، طلاق دارای چند نوع می باشد و هر کدام از آنها دارای چه شرایط قانونی می باشند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اقسام طلاق از در قانون مدنی به موارد زیر تقسیم می شود:

‌  الف-  بائن : در طلاق بائن دیگر قصد رجوع برای مرد وجود ندارد. یعنی مدت زمان عده برای زن و مرد در نظر گرفته نشده است و آنان پس از جاری شدن صیغه طلاق دیگر نمی توانند برای باطل کردن ان اقدام کنند. در موارد ذیل طلاق بائن است:

 طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود.

 طلاق یائسه.

 طلاق خلع و مبارات مادام که زن رجوع به عوض نکرده باشد.

 سومین طلاق که بعد از سه وصلت متوالی به عمل آید اعم از این که وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید.

ب-  رجعی:  رجوع در طلاق به هر لفظ یا فعلی حاصل می‌شود که دلالت بر رجوع کند مشروط بر این که مقرون به قصد رجوع باشد. در طلاق بائن برای شوهر حق رجوع نیست. رجوع در طلاق به هر لفظ یا فعلی حاصل می‌شود که دلالت بر رجوع کند

مشروط بر این که مقرون به قصد رجوع باشد.

ج- طلاق خلع: طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد طلاق بگیرد اعم از این که مال‌مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد.

د- طلاق مبارات: طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد ولی در این صورت عوض باید زائد بر میزان مهر نباشد.

وکیل طلاق با توجه به نوع طلاق و در نظر گرفتن اثرات حقوقی هر یک از انواع طلاق، اقدامات لازم در جهت رسیدگی به پرونده های طلاق را انجام می دهد. همانطور که اشاره کردیم، طلاق و جدایی ها از لحاظ قانونی به اقسام مختلفی تقسیم می شود و هر یک از آنها نیز دارای شرایط و مراحل قانونی مختلفی می باشند.

یک وکیل طلاق متخصص و حرفه ای دارای مهارت و تخصص کافی در زمینه حل و فصل پرونده های مختلف مربوط به طلاق می باشد و بر تمامی مطالب حقوق خانواده تسلط دارد؛ به همین دلیل نیز به خوبی می داند که باید از چه راه های قانونی برای به نتیجه رساندن پرونده استفاده کند.

مراحل قانونی طلاق

پرونده های طلاق معمولا همانند بسیاری دیگر از پرونده های دیگر با ارائه دادخواست طلاق آغاز می گردند. دادخواست طلاق معمولا توسط وکیل طلاق تنظیم می گردد. تنظیم دادخواست توسط وکیل طلاق به صورت کاملا حرفه ای و در کوتاهترین زمان ممکن انجام می شود. در جلسات مشاوره حقوقی خانواده می توان با تمامی مراحل قانونی طلاق آشنا شد و از جزییات آنها آگاهی پیدا کرد. بر اساس ماده 24 الی 35 قانون حمایت از خانواده، مراحل قانونی طلاق را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

ثبت طلاق و سایر موارد انحلال نکاح و نیز اعلام بطلان نکاح یا طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق حسب مورد پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم مربوط از سوی دادگاه مجاز است.

درصورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتداء در مراکز مذکور مطرح کنند.

در صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه منعکس می کند.

در صورتی که طلاق، توافقی یا به درخواست زوج باشد، دادگاه به صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام و اگر به درخواست زوجه باشد، حسب مورد، مطابق قانون به صدور حکم الزام زوج به طلاق یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق مبادرت می کند.

در کلیه موارد درخواست طلاق، به جز طلاق توافقی، دادگاه باید به منظور ایجاد صلح و سازش موضوع را به داوری ارجاع کند. دادگاه در این موارد باید با توجه به نظر داوران رأی صادر و چنانچه آن را نپذیرد، نظریه داوران را با ذکر دلیل رد کند.

پس از صدور قرار ارجاع امر به داوری، هریک از زوجین مکلفند ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ یک نفر از اقارب متاهل خود را که حداقل سی سال داشته و آشنا به مسائل شرعی و خانوادگی و اجتماعی باشد به عنوان داور به دادگاه معرفی کنند.

دادگاه ضمن رای خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف جهیزیه، مهریه و نفقه زوجه، اطفال و حمل را معین و همچنین اجرت المثل ایام زوجیت طرفین مطابق قانون مدنی تعیین و در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال و نحوه پرداخت هزینه های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی اتخاذ می کند.

طلاق در صورت رضایت زوجه یا صدور حکم قطعی دایر بر اعسار زوج یا تقسیط محکومٌ به نیز ثبت می شود. در هر حال، هرگاه زن بدون دریافت حقوق مذکور به ثبت طلاق رضایت دهد میتواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری مطابق مقررات مربوط اقدام کند.

در ادامه مراحل قانونی طلاق به موارد زیر دقت داشته باشید:

 در مواردی که زوجه در دادگاه ثابت کند به امر زوج یا اذن وی از مال خود برای مخارج متعارف زندگی مشترک که بر عهده زوج است هزینه کرده و زوج نتواند قصد تبرع زوجه را اثبات کند، می تواند معادل آن را از وی دریافت نماید. معمولا اثبات چنین ادعاهایی کار راحتی نمی باشد و باید با استفاده از مدارک و اسناد معتبری انجام شوند. بنابراین بهتر است برای اثبات و ارائه چنین مدارکی به وکیل طلاق با تجربه مراجعه کرد.

ارائه گواهی پزشک ذیصلاح در مورد وجود جنین یا عدم آن برای ثبت طلاق الزامی است، مگر آنکه زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند.

در مورد حکم طلاق، اجرای صیغه و ثبت آن حسب مورد منوط به انقضای مهلت فرجام خواهی یا ابلاغ رای فرجامی است.

مدت اعتبار حکم طلاق شش ماه پس از تاریخ ابلاغ رای فرجامی یا انقضای مهلت فرجام خواهی است. هرگاه حکم طلاق از سوی زوجه به دفتر رسمی ازدواج و طلاق تسلیم شود، در صورتی که زوج ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ مراتب در دفترخانه حاضر نشود، سردفتر به زوجین ابلاغ می کند برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند. در صورت عدم حضور زوج و عدم اعلام عذر از سوی وی یا امتناع او از اجرای صیغه، صیغه طلاق جاری و ثبت می شود و مراتب به زوج ابلاغ می گردد. در صورت اعلام عذر از سوی زوج، یک نوبت دیگر به ترتیب مذکور از طرفین دعوت به عمل می آید.

 مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفتر رسمی ازدواج و طلاق سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رای است. چنانچه گواهی مذکور ظرف این مهلت تسلیم نشود یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه نکند، گواهی صادرشده از درجه اعتبار ساقط است.

نکات حقوقی  مهمی که در رابطه با طلاق باید بدانید.

اگر شما جز آن دسته از کسانی هستید که قصد دارید از مزایای طلاق توافقی استفاده کنید، بهتر است از هما ابتدا وکالت پرونده را به یک وکیل متخصص طلاق توافقیی بسپارید. وکیل متخصص طلاق توافقی علاوه بر آنکه به طرفین پرونده کمک میکند تا در کوتاهترین زمان ممکن از یکدیگر جدا شوند، در تمامی مراحل دادگاه نیز از جانب موکلان خود حضور می یابد.

هرگاه زوج در مهلت مقرر به دفتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه و گواهی عدم امکان سازش را تسلیم کند، درصورتی که زوجه ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود سردفتر به زوجین اخطار می کند برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند. در صورت عدم حضور زوجه صیغه طلاق جاری و پس از ثبت به وسیله دفترخانه مراتب به اطلاع زوجه می رسد.

هرگاه گواهی عدم امکان سازش بنا بر توافق زوجین صادر شده باشد، در صورتی که زوجه بنا بر اعلام دادگاه صادرکننده رای و یا به موجب سند رسمی در اجرای صیغه طلاق وکالت بلاعزل داشته باشد، عدم حضور زوج، مانع اجرای صیغه طلاق و ثبت آن نیست.

اجرای صیغه طلاق با رعایت جهات شرعی در دفترخانه یا در محل دیگر و با حضور سردفتر انجام می گیرد.

  در طلاق رجعی، صیغه طلاق مطابق مقررات مربوط جاری و مراتب صورتجلسه می شود ولی ثبت طلاق منوط به ارائه گواهی کتبی حداقل دو شاهد مبنی بر سکونت زوجه مطلّقه در منزل مشترک تا پایان عده است، مگر این که زن رضایت به ثبت داشته باشد. در صورت تحقق رجوع، صورتجلسه طلاق ابطال و درصورت عدم رجوع صورتجلسه تکمیل و طلاق ثبت می شود. صورتجلسه تکمیل شده به امضای سردفتر، زوجین یا نمایندگان آنان و دو شاهد طلاق می رسد. در صورت درخواست زوجه، گواهی اجرای صیغه طلاق و عدم رجوع زوج به وی اعطاء می شود. در هر حال در صورت انقضای مدت عده و عدم احراز رجوع، طلاق ثبت می شود.

  در کلیه موارد، قطعی و قابل اجراء بودن گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق باید از سوی دادگاه صادرکننده رای نخستین گواهی و همزمان به دفتر رسمی ازدواج و طلاق ارائه شود.

چرا به وکیل طلاق مراجعه کنیم؟

از آنجایی که حقوق خانواده و پرونده های دعاوی مربوط به این حوزه دارای پیچیدگی های نسبتا خاصی می باشند، به تمامی افراد توصیه می شود که از همان ابتدا وکالت پرونده خود را با توجه به موضوع پرونده به یک فرد حرفه ای بسپارند. از جمله مهمترین پرونده های مربوط به حوزه حقوق خانواده، پرونده های طلاق می باشند. وکیل طلاق می تواند از همان ابتدا، حتی قبل از آغاز دعوای طلاق به موکل خود کمک کند.

یکی از نگرانی هایی که باعث می شود، برخی از افراد به سراغ وکیل طلاق نروند، هزینه های مربوط به آن است. حقیقت آن است که دستمزد وکیل طلاق در مقایسه با خدماتی که ارائه می دهد، بسیار مقرون به صرفه می باشد. هزینه وکیل طلاق معمولا به موارد مختلفی بستگی دارد و نمی توان قیمت مشخصی را برای آن ارائه داد؛ چرا که پرونده های طلاق دارای موضوعات مختلفی می باشند و حتی انواع متفاوتی نیز دارد و هر یک از آنها پیچیدگی های نسبتا خاصی می باشند.

 وکیل طلاق متخصص و متعهد این توانایی را دارد که در جهت حفظ حقوق موکل خود قدم بردارد و تمامی مدارک و استناد قانونی لازم را در این جهت به کار گیرد. در حالت کلی همه افراد می توانند از خدمات و مزایای وکیل طلاق استفاده کنند و هیچ محدودیتی در رابطه با این موضوع وجود ندارد.

از آنجایی که پرونده های طلاق دارای حساسیت و پیچیدگی های نسبتا خاصی می باشد، افراد باید قبل از انتخاب وکیل طلاق دقت کافی را در این زمینه بدست آورند تا میزان موفقیت آنها در پرونده افزایش پیدا کنند. 

مطالب مرتبط:

وکیل حقوقی

وکیل کیفری

وکیل ملکی

وکیل سرقفلی

وکیل تخلیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید
×